Ciekawe aplikacje i strony stworzone w Laravelu

Ciekawe aplikacje i strony stworzone w Laravelu

Laravel jest jednym z open source’owych frameworków napisanych w PHP. Programiści budują w nim wiele aplikacji, w tym platformy e-commerce i aplikacje bookingowe. Może się także okazać, że Twoje ulubione fora dyskusyjne zostały stworzone przy użyciu tej technologii. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o najważniejszych cechach Laravela i projektach w nim stworzonych.

Laravel - czym charakteryzuje się ten framework?

Laravel to open source’owy szkielet aplikacji na bazie PHP. Jest dobrze udokumentowany i chętnie używany przez programistów. Wykorzystuje wzorzec MVC (Model-View-Controller), dzięki któremu kod jest prosty, zrozumiały i uporządkowany, a rozbudowywanie aplikacji jest niezwykle łatwe. Ten typ architektury jest także zaletą w przypadku pracy zespołowej nad aplikacją. Wymienione wyżej cechy są wspólne dla Symfony i Laravela, ponieważ ten drugi framework został zbudowany właśnie na komponentach pierwszego.

Dostęp do przydatnych narzędzi bez przeprowadzania skomplikowanej konfiguracji

Laravel korzysta ze szkieletu zaczerpniętego z Symfony, lecz różni się od swojego poprzednika. Pozwala na rozpoczęcie pracy nad aplikacją bez konieczności wcześniejszego przeprowadzania czasochłonnych konfiguracji. Technologia ta daje użytkownikowi dostęp do licznych narzędzi niezbędnych do budowania rozwiązań biznesowych. Wiele z nich jest niezwykle wartościowych, jak chociażby Eloquent ORM, który ułatwia pracę z bazami danych, jednak są też takie, które nie okażą się przydatne dla części projektów i potrzeb, przez co stanowić będą jedynie dużo zbędnego kodu w projekcie.

Uwierzytelnianie i autoryzacja

Laravel oferuje nowoczesne i skuteczne rozwiązania w zakresie uwierzytelniania i autoryzacji. Zawiera wbudowane usługi dotyczące uwierzytelniania i sesji. Pozwalają one na przeprowadzenie uwierzytelniania opartego na plikach Cookie dla żądań przesłanych z przeglądarek internetowych. Funkcje uwierzytelniania Laravel składają się z „gwardii” i „dostawców”. Gwardia definiuje sposób uwierzytelniania użytkowników dla każdego żądania, a dostawcy określają sposób pobierania użytkowników z pamięci trwałej. Laravel pobiera dane użytkowników z wykorzystaniem Eloquenta i konstruktora zapytań. Dodatkowi dostawcy mogą być definiowani przez użytkownika Laravela z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb twórcy aplikacji.

Blade Template - silnik szablonów

Blade Template jest silnikiem pozwalającym programistom na wstępne zdefiniowanie szablonów, których wykorzystanie usprawni pisanie kodu i pozwoli zaoszczędzić czas oraz środki finansowe na projekcie. Tworząc szablony w PHP, deweloper może natrafić na pewne niedogodności w postaci, chociażby niezbyt czytelnych fragmentów kodu. Silnik szablonów Blade sprawia, że praca z nimi staje się łatwiejsza, ponieważ wprowadza przejrzysty sposób wyświetlania zmiennych i ułatwia dziedziczenie layoutów.

Silnik Blade wspomaga pracę z szablonami. Pozwala na podzielenie ich na sekcje. Powtarzalny fragment kodu można umieścić w jednym pliku, a następnie zaimportować go do miejsc, w których chcemy go umieścić przy użyciu wbudowanych poleceń. Dzięki temu tworzenie nawet skomplikowanych aplikacji przy wykorzystaniu Laravela jest proste i nie zabiera wiele czasu, a finalny produkt jest lekki i wydajny.

Laravel - do jakich projektów jest najczęściej wykorzystywany?

Warto wybrać Laravel, jeżeli planujesz małe projekty, które wymagają szybkiej realizacji. Ten framework pozwala jednak także na zbudowanie skalowalnych aplikacji o wielu funkcjonalnościach i wysokim stopniu bezpieczeństwa. Poniżej znajdziesz przykłady wykorzystania tego frameworka i korzyści, jakie to przyniosło.

Platformy e-commerce i sklepy internetowe

Laravel pozwala na wykorzystanie sprawdzonych rozwiązań stworzonych na potrzeby e-commerce. Nie przeszkadza to w żadnym razie w stworzeniu własnych rozwiązań od zera, ale z całą pewnością pozwala zaoszczędzać czas, jeżeli termin dostarczenia witryny e-commerce jest jedną z najważniejszych kwestii na projekcie. Jeżeli skorzystasz z tego frameworka, rozwijanie Twojej platformy sprzedażowej i dodawanie nowych funkcjonalności będzie proste, dzięki:

  • możliwości integracji platformy z zewnętrznym call center, systemem hurtowym lub księgowym sklepu i wieloma narzędziami, z których aktualnie korzystasz,
  • możliwości implementacji różnych metod płatności,
  • specjalnym paczkom stworzonym z myślą o e-commerce (np. Aimeos czy Vanilo), zawierającym gotowe, sprawdzone komponenty usprawniające pracę nad platformą sprzedażową.

Ten framework umożliwia personalizację aplikacji, co jest szczególnie ważne, jeżeli chcesz, aby Twoich klienci byli pozytywnie zaskoczeni podczas komunikacji z Twoją marką. Z łatwością zintegrujesz dodatkowe rozwiązania, takie jak płatności, narzędzia do automatyzacji marketingu i zapewnisz bezpieczeństwo swoim klientom.

Laravel posłużył do stworzenia backendu sklepu internetowego Teak & Twine. Znana jest także platforma e-commerce Bagisto łatwa w użyciu także dla osób bez doświadczenia i wiedzy technicznej.

Strona główna open source’owej platformy Bagisto, opartej na Laravelu

Źródło: Bagisto

Ta open source’owa platforma e-commerce ma zintegrowane różne metody płatności, transakcje wielowalutowe i Access Control List - funkcjonalność, która umożliwia administratorowi udzielić użytkownikowi dostępu do wybranych części platformy.

Witryny B2B pozwalające na skontaktowanie wykonawców ze zleceniodawcami

Z użyciem Laravela możesz stworzyć wysoce funkcjonalne narzędzie, które ułatwi Twoim klientom B2B outsource’owanie licznych usług i pomoże uporządkować chaos zadaniowy, który może powstać przy korzystaniu z zewnętrznych usług, bez odpowiednich narzędzi do zarządzania zadaniami. Aplikacje zbudowane w Laravelu gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa użytkownikom, między innymi dzięki regularnym aktualizacjom komponentów. Framework ten umożliwia też szybkie zbudowanie skomplikowanych narzędzi dla biznesu i integrowanie aplikacji stron trzecich.

Jedną z takich witryn jest Contentoo. Na tej stronie internetowej zleceniodawca może dokonać selekcji wykonawców do konkretnego produktu. Rozwiązanie umożliwia swobodne zarządzanie swoimi kontaktami oraz wykorzystanie messengera do komunikacji. Użytkownik może skorzystać także z narzędzia, które przypomina o deadline’ach.

Platformy e-learningowe i blogowe

Wiele osób prowadzi blogi i równie dużo ludzi regularnie je przegląda. Laravel może być dobrym wyborem, jeśli chcesz stworzyć stronę, za pomocą której będziesz się dzielił swoimi przemyśleniami lub wiedzą. Framework ten umożliwia twórcy witryny wykorzystanie wielu funkcjonalności np. do wygodnego udostępniania treści w różnych kanałach komunikacji, możliwość rejestrowania się na stronie, zapisywania się do newslettera. Laravel daje Ci dostęp do wydajnych baz danych i narzędzi, które sprawią, że zarządzanie treścią na stronie będzie proste i przyjemne.

Przykładem platformy zbudowanej na Laravelu jest MyRank - learningowa strona internetowa. Framework zapewnia MyRank skalowalność - umożliwia zarządzanie powiększającymi się stale bazami danych.

Estetyczny design i funkcjonalność z pewnością łączy w sobie niewielka aplikacja do blogowania Canvas stworzona przez Todda Austina.

Przykłady funkcjonalności aplikacji Canvas, zbudowanej na frameworku Laravel

Źródło: Canvas

Canvas umożliwia autorom pisanie w automatycznie zapisującym treść edytorze WYSIWYG Summernote, dodawanie grafik, tagowanie postów oraz planowanie ich publikacji. Te kilka funkcjonalności czyni aplikację lekką, prostą w użyciu i łatwą do rozbudowania w przyszłości.

Platformy bookingowe

Laravel jest także często wybierany przez programistów do tworzenia aplikacji bookingowych. Tworzenie tego typu witryn w tym frameworku uzasadnić można łatwą integracją płatności. Aplikacje i strony internetowe można też w dowolnym momencie rozbudować o dodatkowe funkcjonalności, gdy marka rozwinie się i będzie chciała oferować dodatkowe usługi.

Restauracje mogą zautomatyzować proces rezerwowania stolików i obsługi klientów dzięki narzędziu takim jak Tably. Aplikacja stworzona w Laravelu pozwala na sprawne i wygodne zarządzanie rezerwacjami i zapisywanie istotnych informacji dotyczących zamówień klientów. To rozwiązanie może być dostosowane do potrzeb konkretnej sieci lub lokalu gastronomicznego. Inna aplikacja - BonAppetour - łączy podróżników i gospodarzy z różnych częściach świata, umożliwia im sprawne umawianie się na skosztowanie lokalnych dań domowej roboty. Wykorzystanie tego frameworku umożliwia wydajne zarządzanie platformą i efektywne gromadzenie informacji w bazach danych.

Fora dyskusyjne

Flarum to jedno z oprogramowań umożliwiających zaprojektowanie skomplikowanych i jednocześnie bezpiecznych, nowoczesnych forów dyskusyjnych. Wiele funkcjonalności pozwala na tworzenie angażujących, dobrze prezentujących się, responsywnych, szybkich i wydajnych platform dyskusyjnych dopasowanych do potrzeb i oczekiwań różnych społeczności.

Flarum, platforma do projektowania forów dyskusyjnych, wykorzystuje framework Laravel

Źródło: Flarum

Laravel jest w tym przypadku świetnym wyborem, ponieważ pozwala na szybkie stworzenie prostej platformy, a następnie - z czasem - rozwijanie jej o liczne, ciekawe narzędzia. Zalogowani użytkownicy z pewnością docenią chociażby powiadomienia w czasie rzeczywistym.

Przykładem takiego forum jest poświęcony Laravelowi portal Laracasts. Backend tego forum został zbudowany właśnie w Laravelu. Skarbnica wiedzy o tym frameworku jest świetnie zorganizowana. Programiści znajdą tam nie tylko grupę dyskusyjną, ale także liczne podcasty, kursy i artykuły. Podobną społecznością stworzoną z myślą o deweloperach jest strona WeStryve, która wykorzystuje Laravela do zapewnienia użytkownikom forum bezpieczeństwa i możliwości wymiany wiedzy.

Nowoczesne systemy do zarządzania firmą

W dzisiejszych czasach zarządzanie firmą wymaga wielu specjalistycznych rozwiązań - CRM, CMS, narzędzi do automatyzacji marketingu i innych. Doświadczone firmy wiedzą, że warto postawić na spersonalizowane rozwiązania, których wdrożenie zwiększy wydajność zewnętrznych i wewnętrznych procesów. Laravel jest technologią, która świetnie nadaje się do tworzenia tego typu systemów. Z jej użyciem praca na bazie danych przebiega sprawnie. Przydatnym narzędziem w tym przypadku jest właśnie Eloquent, który służy do projektowania baz danych za pomocą klas w PHP. Czyni to pracę programisty łatwiejszą i przyjemniejszą. Laravel pozwala na stworzenie przydatnego narzędzia z licznymi funkcjonalnościami, nieocenionymi przy zarządzaniu treścią.

Open source'owy October CMS jest przykładem nowoczesnego, prostego w wykorzystaniu narzędzia do zarządzania treścią. Odwiedzając witrynę poświęconą CMS-owi, możemy zapoznać się z listą funkcjonalności, które wykorzystuje i poznać opinię marki na temat wykorzystania Laravela i PHP.

October został stworzony w Laravelu, najlepszym istniejącym frameworku PHP. Platforma ta zawiera wszelkie narzędzia i klasy niezbędne do budowania wysokiej jakości stron internetowych oraz aplikacji. (źródło: October CMS)

Potrzebujesz wielofunkcyjnego programu do zarządzania księgowością? Kolejnym świetnym rozwiązaniem stworzonym w Laravelu jest Invoice Ninja. Laravel wyposaża aplikację w funkcję soft delete. Wykorzystanie tej funkcji sprawia, że dane nie są tak naprawdę ostatecznie usuwane z bazy danych. Zostają one jedynie wykluczane w przyszłych procesach, a w bazie danych znajdzie się informacja o momencie, w którym zostały "usunięte". Można to sobie wyobrazić jako pewnego rodzaju kosz na śmieci, w którym lądują usunięte dane. Pozwala to na ewentualne przywrócenie usuniętej informacji.

Invoice Ninja, aplikacja do zarządzania księgowością, została stworzona w Laravelu

Źródło: Invoice Ninja

Przykłady aplikacji stworzonych w tym frameworku można by tu mnożyć bez końca - w sieci znajdziesz mnóstwo opisów wykorzystania Laravela.

Czy Laravel jest idealny dla Twojego nowego projektu?

Jak widzisz, ten framework może okazać się świetną technologią do zrealizowania wielu różnych projektów. Umożliwia szybkie stworzenie licznych, ciekawych funkcjonalności przy równoczesnym zagwarantowaniu wysokiej wydajności, prostoty i bezpieczeństwa aplikacji lub strony internetowej. Przeczytaj o pozostałych frameworkach PHP, jeżeli zastanawiasz się nad wykorzystaniem usługi PHP developmentu w celu stworzenia rozwiązania dla Twojej firmy.

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu