Blog /Moduły Drupala

Drupal posiada tysiące darmowych modułów.

Niezależnie od tego, czy chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojej strony internetowej, zyskać narzędzia do analizy witryny czy poprawić widoczność Twojej firmy w mediach społecznościowych, na naszym blogu dowiesz się, które moduły są najlepsze, do spełnienia konkretnych wymagań biznesowych.

Pokazujemy, jak zainstalować dany moduł, jak działa w praktyce oraz jakie korzyści przynosi jego użycie.

Czy chciałbyś zaoferować w swoim sklepie internetowym opcję płatności cyklicznych? Jeżeli tak, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się, jak skonfigurować drupalowy moduł Commerce Braintree umożliwiający obsługę płatności za pomocą bramki Braintree, jak powiązać ją z kontem PayPal, a także jak przetestować i z sukcesem uruchomić to rozwiązanie na swojej platformie Drupal do sprzedaży online. 

Długi czas tworzenia systemu jest często wskazywany jako wada wykorzystania Drupala w web developmencie. Budowanie złożonych serwisów z użyciem tej technologii nie musi być jednak wcale czasochłonne. W tym wpisie przedstawię listę modułów i narzędzi, które wyraźnie skracają czas budowania systemów na Drupalu.

Szybkość witryny ma kluczowe znaczenie, szczególnie dziś, kiedy nowoczesne strony internetowe są bardziej dynamiczne i interaktywne. Tradycyjne podejście do ich obsługi jest zatem szczególnie nieefektywne. Istnieje wiele technik pozwalających osiągnąć optymalną wydajność, a jedną z metod jest technika BigPipe, opracowana przez Facebooka. Dobrą wiadomością jest to, że moduł BigPipe z tą samą funkcjonalnością, został zintegrowany z rdzeniem Drupala 8 od wersji 8.1.

Layout Builder umożliwia szybkie tworzenie układów stron z gotowych komponentów, dodawanych do sekcji. Standardowo Drupal dostarcza cztery typy sekcji - one, two, three i four columns. Kolumny te mają predefiniowane zachowanie, na które edytorzy nie mają wpływu. Drupal oferuje możliwość tworzenia własnych typów sekcji, dzięki czemu możemy je uszyć na miarę swojego projektu. Ten właśnie proces przybliżymy Ci w naszym artykule.

Layout Builder to złożona funkcjonalność, która zaraz po zainstalowaniu może nie pasować do każdej strony. Można ją jednak dostosować w taki sposób, aby działała odpowiednio niemal dla każdej witryny. Taki zabieg może wydawać się skomplikowany i kosztowny. Na szczęście dostępne są moduły rozszerzające standardową funkcjonalność. W tym tekście przyjrzymy się jednemu z nich - Bootstrap Layout Builderowi, którego celem jest dostosowanie Layout Buildera do specyfiki Bootstrapa.

Prędkość ładowania strony jest bardzo istotnym aspektem w odbiorze portalu przez użytkownika. Jak zatem można przyspieszyć ładowanie strony internetowej posiadającej dużą ilość mediów czy iframe’ów? Jednym z lepszych rozwiązań jest wykorzystanie leniwego ładowania. Natomiast najprostszym sposobem na użycie tej metody w Drupalu jest korzystanie z modułu Lazy-load.

Standardowy sposób zarządzania trybem wyświetlania w Drupalu może być w niektórych przypadkach zbyt ograniczony. Jeśli chcesz w sprawny sposób tworzyć zróżnicowane widoki, wykorzystywane podczas listowania terminów lub treści, które odnoszą się do terminów, możesz skorzystać z Layout Buildera. Co w przypadku, w którym, przykładowo, interfejs graficzny, złożoność lub generyczność wykreśla to narzędzie z listy rozważanych rozwiązań? Z pomocą przychodzi moduł Taxonomy Views Integrator (TVI).

Podczas tworzenia strony, której edytorzy będą pracować nad treściami ze zdjęciami, często pojawia się problem: jak zarządzać obrazami tak, aby edytor nie musiał ich manualnie edytować, gdy chce opublikować tą samą treść w innym wyglądzie? W Drupalu można trafić na ten problem podczas tworzenia nowych trybów widoku dla dowolnej encji ze zdjęciami. Celem trybów widoku jest serwowanie tej samej treści w formie innej niż domyślna. Dla pól tekstowych czy dat użyjemy innych formatterów. A dla obrazów?

Nowoczesne strony internetowe wymagają równie nowoczesnych rozwiązań dla ich redaktorów. W dzisiejszych czasach zwykły edytor tekstowy typu WYSIWYG jest często niewystarczającym narzędziem. Aby sprostać oczekiwaniom dzisiejszego rynku, powstało wiele rozwiązań dostarczających użytkownikom możliwość zaawansowanej, wizualnej edycji treści. Jednym z nich jest Gutenberg. W tym artykule postaramy się opisać jego główne funkcje i zalety oraz przedstawić inne ciekawe rozwiązania.

W przypadku korzystania z dowolnego rozwiązania zwykle natrafiamy na potrzebę tworzenia generycznych funkcji pomocniczych. Podobna sytuacja zachodzi podczas pracy z szablonami w Drupalu 9. Jeśli tworzyłeś/tworzyłaś kiedyś customowy kod, aby wyświetlić blok, widok lub encje w szablonie Drupala 9 i interesuje Cię gotowe i przetestowane rozwiązanie - ten artykuł jest dla Ciebie. Zapoznam Cię bliżej z modułem Twig Tweak, który dostarcza szereg funkcji pomocniczych.

MG 1202 Blur

Porozmawiajmy o Twoich projektach