Blog /Moduły Drupala

Drupal posiada tysiące darmowych modułów.

Niezależnie od tego, czy chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojej strony internetowej, zyskać narzędzia do analizy witryny czy poprawić widoczność Twojej firmy w mediach społecznościowych, na naszym blogu dowiesz się, które moduły są najlepsze, do spełnienia konkretnych wymagań biznesowych.

Pokazujemy, jak zainstalować dany moduł, jak działa w praktyce oraz jakie korzyści przynosi jego użycie.

Layout Builder umożliwia szybkie tworzenie układów stron z gotowych komponentów, dodawanych do sekcji. Standardowo Drupal dostarcza cztery typy sekcji - one, two, three i four columns. Kolumny te mają predefiniowane zachowanie, na które edytorzy nie mają wpływu. Drupal oferuje możliwość tworzenia własnych typów sekcji, dzięki czemu możemy je uszyć na miarę swojego projektu. Ten właśnie proces przybliżymy Ci w naszym artykule.

Layout Builder to złożona funkcjonalność, która zaraz po zainstalowaniu może nie pasować do każdej strony. Można ją jednak dostosować w taki sposób, aby działała odpowiednio niemal dla każdej witryny. Taki zabieg może wydawać się skomplikowany i kosztowny. Na szczęście dostępne są moduły rozszerzające standardową funkcjonalność. W tym tekście przyjrzymy się jednemu z nich - Bootstrap Layout Builderowi, którego celem jest dostosowanie Layout Buildera do specyfiki Bootstrapa.

Prędkość ładowania strony jest bardzo istotnym aspektem w odbiorze portalu przez użytkownika. Jak zatem można przyspieszyć ładowanie strony internetowej posiadającej dużą ilość mediów czy iframe’ów? Jednym z lepszych rozwiązań jest wykorzystanie leniwego ładowania. Natomiast najprostszym sposobem na użycie tej metody w Drupalu jest korzystanie z modułu Lazy-load.

Standardowy sposób zarządzania trybem wyświetlania w Drupalu może być w niektórych przypadkach zbyt ograniczony. Jeśli chcesz w sprawny sposób tworzyć zróżnicowane widoki, wykorzystywane podczas listowania terminów lub treści, które odnoszą się do terminów, możesz skorzystać z Layout Buildera. Co w przypadku, w którym, przykładowo, interfejs graficzny, złożoność lub generyczność wykreśla to narzędzie z listy rozważanych rozwiązań? Z pomocą przychodzi moduł Taxonomy Views Integrator (TVI).

Podczas tworzenia strony, której edytorzy będą pracować nad treściami ze zdjęciami, często pojawia się problem: jak zarządzać obrazami tak, aby edytor nie musiał ich manualnie edytować, gdy chce opublikować tą samą treść w innym wyglądzie? W Drupalu można trafić na ten problem podczas tworzenia nowych trybów widoku dla dowolnej encji ze zdjęciami. Celem trybów widoku jest serwowanie tej samej treści w formie innej niż domyślna. Dla pól tekstowych czy dat użyjemy innych formatterów. A dla obrazów?

Nowoczesne strony internetowe wymagają równie nowoczesnych rozwiązań dla ich redaktorów. W dzisiejszych czasach zwykły edytor tekstowy typu WYSIWYG jest często niewystarczającym narzędziem. Aby sprostać oczekiwaniom dzisiejszego rynku, powstało wiele rozwiązań dostarczających użytkownikom możliwość zaawansowanej, wizualnej edycji treści. Jednym z nich jest Gutenberg. W tym artykule postaramy się opisać jego główne funkcje i zalety oraz przedstawić inne ciekawe rozwiązania.

W przypadku korzystania z dowolnego rozwiązania zwykle natrafiamy na potrzebę tworzenia generycznych funkcji pomocniczych. Podobna sytuacja zachodzi podczas pracy z szablonami w Drupalu 9. Jeśli tworzyłeś/tworzyłaś kiedyś customowy kod, aby wyświetlić blok, widok lub encje w szablonie Drupala 9 i interesuje Cię gotowe i przetestowane rozwiązanie - ten artykuł jest dla Ciebie. Zapoznam Cię bliżej z modułem Twig Tweak, który dostarcza szereg funkcji pomocniczych.

Każdy, kto miał styczność z zarządzaniem systemu opartego na Drupalu, pewnie przerobił jeden z dwóch scenariuszy. Był pewny swoich ruchów i szybko trafiał do miejsca, do którego potrzebował się dostać albo poirytowany docierał do najprostszych miejsc po wielu przekierowaniach. Jeśli drugi opis pasuje do Twoich doświadczeń, za chwilę odkryjesz sposób, który sprawi, że nie będziesz potrzebować mieć w głowie wszystkich ścieżek. Przedstawiam Admin Toolbara!

Do układania treści na stronie Drupal standardowo używa pojedynczego pola body, które wykorzystuje możliwości WYSIWYG i dostępnego od razu po instalacji CKEditora. Jest to rozwiązanie proste w użyciu, lecz nie na tyle elastyczne, by było odpowiednie w każdym przypadku. Do bardziej zaawansowanych layoutów możemy używać funkcjonalności przygotowanej przez społeczność w module Paragraphs.

Przy tworzeniu contentu na stronę internetową nieraz zachodzi potrzeba zaplanowania jego publikacji w czasie. Robienie tego manualnie może być jednak czasochłonne i niewygodne. Z pomocą przychodzi nam wtedy Scheduler — moduł Drupala, który pomoże nam zautomatyzować ten proces. Używanie go umożliwi nam, między innymi, ustalenie publikacji contentu na konkretny dzień oraz godzinę.

MG 1202 Blur

Porozmawiajmy o Twoich projektach