Wdrożenie Drupala w Droptica obejmuje pełen zakres usług, takich jak analiza i wsparcie.

Wdrożenia stron internetowych na Drupalu

Pełny zakres usług w jednym miejscu: od etapu analizy wymagań, przez tworzenie makiet, projektów graficznych, prace programistyczne, aż po wdrożenie oraz rozwój i utrzymanie, w tym support 24h.

Nasza pełna oferta oraz ogromna wiedza sprawiają, że klienci zostają z nami na lata.

Przy wyborze firmy drupalowej, weź pod uwagę doświadczenie zespołu i jego podejście do projektów.

Jak podejść do wyboru firmy drupalowej?

Wielu klientów, decydując się na rozpoczęcie nowego projektu na Drupalu z firmą web developerską, ma nadzieję na stworzenie nowoczesnej, funkcjonalnej strony lub aplikacji webowej.

Niestety, często okazuje się, że proces idzie wolniej niż się spodziewali, a komunikacja z agencją jest problematyczna.

Projekt, który miał być kluczem do rozwoju firmy, staje się źródłem stresu i frustracji. Koszty rosną, terminy są przesuwane, a wizja końcowego produktu zaczyna się rozmywać.

Wiele badań potwierdza, że ponad 50% projektów IT ma opóźnienia lub przekracza budżet, a ponad 30% jest anulowanych. Te statystyki są bardzo podobne w przypadku projektów drupalowych.

Wybierając firmę od Drupala, rozważ nie tylko cenę, ale też jej doświadczenie i podejście do realizacji projektów, aby zwiększyć szanse na projekt zakończony sukcesem.

Drupal idealnie nadaje się do:

Rozwiązań, w których inne CMS-y, takie jak WordPress, mają ograniczenia, szczególnie w zakresie:

  • Bezpieczeństwa,
  • Funkcjonalności,
  • Wydajności,
  • Obsługi wielu (np. setek) domen za pomocą jednego systemu (jeden codebase),
  • Integracji z innymi systemami,
  • Złożonych systemów workflow i zarządzania uprawnieniami,
  • Skutecznego rozwoju i utrzymania przez 5+ lat, w tym regularnych aktualizacji do nowszych wersji.

Projektów aplikacji webowych, gdzie w innych technologiach (np. Symfony, Laravel, Python):

  • Brakuje gotowych rozwiązań, przez co budowa systemu jest za droga w stosunku do korzyści biznesowych wynikających z działania nowego systemu.
Drupal jest technologią cenioną przez użytkowników za swoją elastyczność, skalowalność i funkcje.

Co możesz zbudować na Drupalu?

Główną zaletą Drupala jest jego elastyczność i praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy. Dotyczy to nie tylko etapu budowania systemu, ale także całego cyklu życia projektu.

Kluczowe jest to, że w Drupalu daną funkcjonalność możesz dodać po czasie. Możesz np. w tym roku stworzyć serwis korporacyjny, po roku rozbudować go o e-commerce, po kolejnym roku dodać funkcjonalność multisite/multilanguage, a na koniec zrobić z tego headless CMS.

Ścieżek rozwoju są tysiące i można dopasować system do tego, co dana firma aktualnie potrzebuje. To jest ogromna przewaga Drupala nad systemami dedykowanymi do jednej funkcji.

W Droptica najczęściej budowaliśmy poniżej wymienione typy aplikacji webowych i serwisów internetowych na bazie Drupala. 

W Droptica z użyciem Drupala budujemy:

To warto wiedzieć o Drupalu

Czy wdrożenie i utrzymanie Drupala jest drogie?

Drupala rekomendujemy dla systemów, które mają być używane i rozwijane w perspektywie 5-10 lat, a nawet dłużej (sporo takich systemów rozwijamy dla naszych klientów). Jeśli w tej perspektywie porównamy inne technologie, które mogą być trudne w aktualizacji lub przestaną być wspierane i trzeba będzie przepisać system od nowa, to okazuje się, że całkowity koszt wdrożenia i utrzymania Drupala jest bardzo atrakcyjny. Do tego otrzymujemy wysokie bezpieczeństwo, które jest obecnie istotnym czynnikiem dla wielu firm, a także bezpłatne ulepszenia w ramach aktualizacji Drupala do nowszych wersji.

Czy Drupal ma wysokie wymagania dot. zasobów serwera?

Wszystko zależy od złożoności aplikacji, liczby operacji, jakie wykonuje i liczby jednoczesnych użytkowników systemu. Obsługujemy na Drupalu systemy (strony firmowe, np. strona Droptica), których hosting kosztuje do 50 EUR miesięcznie oraz systemy ze złożoną architekturą, wysoką dostępnością (high availibility), serwerami zapasowymi czy backupami, gdzie te koszty są większe (np. w przypadku serwisu informacyjnego z ruchem kilku milionów wyświetleń dziennie o parametrach 48 CPU i 192 GB RAM, dodatkowe serwery na usługi to koszt 600-1200 EUR miesięcznie).

Czy Drupal jest trudny w obsłudze?

Nowoczesny Drupal ma dużo ładniejszy i wygodniejszy w użyciu interfejs zarządzania treścią niż było to jeszcze kilka lat temu. Zauważyliśmy, że użytkownicy mający doświadczenie z administracją systemami CMS bardzo łatwo uczą się obsługi Drupala, nie sprawia im to problemów. Co więcej, dostępność licznych materiałów edukacyjnych i wsparcie społeczności skoncentrowanej wokół Drupala sprawia, że nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia z tym systemem mogą szybko opanować podstawy jego użytkowania. 

Czy Drupal ma mniejszą liczbę gotowych skórek niż inne systemy?

Zdecydowanie więcej skórek ma WordPress. Jednak Drupal jest systemem dla ambitnych firm, które szukają innego wyglądu niż standardowe skórki, aby mogły wyróżnić się wśród swoich konkurentów. Dlatego w ekosystemie Drupala znajdują się skórki bazowe, z użyciem których można budować swoje dedykowane skórki. Skracają one czas ich zbudowania oraz sprawiają, że ich utrzymanie i rozwój jest możliwy przez lata. 

Jeśli planujesz zbudować system e-commerce, możesz wybrać technologię Sylius.

Do jakich projektów lepiej wybrać inną technologię?


Jeśli planujesz budowę strony:

  • która będzie żyć rok lub 2 lata,
  • na której treści nie będą za często zmieniane,
  • dla której nie będą powstawały nowe funkcje i ulepszenia,
  • której bezpieczeństwo nie jest istotne,

to zawsze taniej będzie wybrać inne rozwiązania, np. WordPressa.
 

***
Jeśli planujesz budowę systemu e-commerce:

  • w budżecie tysięcy roboczogodzin, bo dostępne rozwiązania typu Drupal Commerce, Magento, itp. wraz z  gotowymi modułami nie spełniają Twoich wymagań,
  • który będzie funkcjonował wyłącznie jako e-commerce i nie będzie miał innych funkcji,

to lepiej wybrać technologię Sylius.
 

***
Jeśli planujesz zrobić aplikację:

  • do marketing automation,
  • do masowego wysyłania wiadomości e-mail zależnie od segmentów odbiorców, ich typów oraz reakcji,

to lepiej wybrać technologię Mautic

Co jest potrzebne do sprawnej realizacji usługi tworzenia strony na Drupalu?

Ze strony klienta

Po stronie klienta przede wszystkim bardzo ważny jest Product Owner, który ma czas na wspólną pracę z zespołem Droptica oraz z zespołem wewnątrz swojej organizacji. Taka osoba to klucz do sukcesu każdego projektu. Dlaczego?

Z jednej strony Product Owner zbiera wymagania w swojej organizacji i ustala ich priorytety. Z drugiej natomiast pracuje z zespołem Droptica, aby te wymagania przełożyć na funkcje w systemie, które będą realizowane optymalnie pod względem kosztu oraz możliwego rozwoju w przyszłości.

Ze strony Droptica

Po stronie Droptica na czele projektu są dwie osoby: Project Manager i Tech Lead. Project Manager pilnuje, aby żadne z wymagań klienta nie zostało pominięte, a Tech Lead dba o to, aby zbudowane rozwiązania były bezpieczne, optymalne kosztowo oraz możliwe do rozwoju w przyszłości. PM dba także o harmonogram i budżet projektu, nad czym pracuje wspólnie z Product Ownerem.

W realizacji projektu biorą też udział inni specjaliści z Droptica: designerzy, programiści, testerzy i administratorzy systemów. Ich wieloletnie doświadczenie sprawia, że projekty przebiegają sprawnie, a wszystkie pojawiające się po drodze problemy są skutecznie rozwiązywane. 

Jak przebiega proces realizacji projektu na Drupalu?

Każdy projekt dzielimy na następujące etapy:

1.

Stworzenie specyfikacji w postaci opisu, diagramów i prototypów (low-fidelity).

2.

Opracowanie szczegółowych prototypów (high-fidelity).

3.

Przygotowanie właściwego projektu graficznego. 

4.

Prace programistyczne.

5.

Testowanie. 

6.

Prace wdrożeniowe. 

7.

Rozwój i utrzymanie systemu lub strony na Drupalu. 

W Droptica często prowadzimy warsztaty discovery z klientami, którzy dopiero planują projekt.

W Droptica często pracujemy z klientami, którzy dopiero planują projekt i potrzebują wsparcia już na pierwszym etapie (zrobienie specyfikacji). Dla nich mamy usługę Warsztaty discovery workshop, od której zaczynamy całą ścieżkę realizacji.

Mamy też klientów, którzy już sami przeszli początkowe etapy i przygotowali projekty graficzne. Wtedy rozpoczynamy współpracę już na etapie prac programistycznych.

Potrafimy się dopasować do konkretnej sytuacji klienta i dołączyć do procesu budowy systemu na etapie, na którym potrzebuje nas klient. 

Ile kosztuje zbudowanie systemu webowego na Drupalu?

Cena zależy od wymagań opisanych w specyfikacji systemu. Tworzyliśmy proste strony internetowe, głównie na bazie kreatora Droopler w budżecie kilku tysięcy EUR. Realizowaliśmy też projekty rozwijane przez kilka miesięcy lub nawet kilka lat przez kilkuosobowy zespół. W tym przypadku miesięczny koszt sięgał kwot od 20 000 EUR, a całkowity koszt zależał tylko od pomysłów na zmiany i usprawnienia, wprowadzanych przez klienta. 

Porozmawiaj z nami o swoim projekcie na Drupalu

W Droptica wykorzystujemy doświadczenie naszego zespołu do tworzenia systemów lub stron internetowych na Drupalu.

Dlaczego warto zlecić realizację projektu na Drupalu do Droptica?

Klient ocenia opłacalność projektu przez porównanie tego, ile pieniędzy wydał względem tego, jakie efekty osiągnął.

Dzięki realizacji setek projektów na Drupalu i wiedzy kilkudziesięciu osób możemy oferować optymalne czasowo sposoby opracowania funkcjonalności.

Przy planowaniu nowego projektu analizujemy te dotychczas wykonane, które były podobnego typu i konsultujemy z zespołami pracującymi nad tymi projektami sposoby realizacji wymagań dla nowego klienta. W ten sposób korzystamy z naszych doświadczeń, aby szybciej i taniej tworzyć strony czy systemy dla nowych klientów.

Mało jest firm, które posiadają tyle doświadczenia w Drupalu pod względem liczby lat na rynku i wielkości zespołu. My potrafimy te lata i wielkość zespołu wykorzystać, aby przedstawić klientom optymalną ofertę. 

Odkryj nasze projekty na Drupalu

Ekran z systemem headless CMS, który opracowaliśmy w naszej agencji Drupala dla PZPN.

System headless CMS na Drupalu dla PZPN

Opracowaliśmy zaawansowany system headless CMS na bazie Drupala dla Polskiego Związku Piłki Nożnej. Platforma pozwala zarządzać wieloma stronami z dynamiczną treścią oraz usprawnia przetwarzanie danych dotyczących tysięcy meczów. Zapewnia również bezproblemową integrację między różnymi platformami. System, który został doceniony przez redaktorów i użytkowników, oferuje szerokie możliwości dostosowywania oraz efektywne dostarczanie treści i synchronizację wewnętrzną.

Zobacz case study PZPN

Ekran z case study Bossa, który prezentuje nowoczesny portal dla domu maklerskiego.

Portal internetowy dla domu maklerskiego BOSSA

Dla domu maklerskiego BOSSA, należącego do Banku Ochrony Środowiska, opracowaliśmy nowoczesny portal internetowy. Wspólnie z klientem skutecznie wdrożyliśmy stronę na Drupalu. Projekt obejmował m.in. kreator szablonów, automatyczne testy, elementy strony oraz rozwój customowych modułów. Priorytetem było zapewnienie wysokiej jakości, łatwości w utrzymaniu i możliwości skalowania, a także przygotowanie solidnych podstaw do przyszłej rozbudowy o kolejne podstrony.

Zobacz case study Bossa

Przykład migracji strony internetowej uniwersytetu zrealizowanej dla Instytutu Matematyki.

Migracja strony internetowej uniwersytetu

Dla Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadziliśmy migrację strony internetowej z dedykowanego systemu CMS na platformę Drupal. Nie tylko przenieśliśmy wszystkie kluczowe dane i treści, ale także dodaliśmy nowe funkcje, w tym rozwijane mega menu z kategoriami i podkategoriami. Skupiliśmy się na zapewnieniu intuicyjnej nawigacji dla użytkowników oraz stworzeniu gotowych komponentów, które ułatwią pracę redaktorom serwisu.

Zobacz case study Uniwersytet Wrocławski

Ekran laptopa z prezentacją case study o migracji infrastruktury dla klienta Droptica - HERE.com.

Migracja infrastruktury na Drupala dla HERE

Dla naszego klienta HERE z sukcesem przeprowadziliśmy migrację infrastruktury internetowej na solidny i sprawdzony system CMS Drupal. Dzięki temu udało się uzyskać możliwość skalowalnego i efektywnego zarządzania wieloma stronami internetowymi. Modularna budowa platformy pozwoliła natomiast znacząco skrócić czas wdrażania nowych podstron, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów wizualnych oraz funkcjonalnych dla całego serwisu internetowego.

Zobacz case study HERE.com

Przeczytaj blog posty o Drupalu

Dowiedz się więcej na temat Drupala, procesu developmentu i poszczególnych etapów tworzenia stron www na Drupalu. Zainspiruj się praktycznymi przykładami oraz poznaj pomocne wskazówki i narzędzia od ekspertów.

Wspieraj stronę z ekspertami Droptica

Aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność strony internetowej opartej na Drupalu, niezbędne jest jej stałe utrzymywanie. Odkryj nasz autorski e-book, który dostarczy Ci wskazówki dotyczące aktualizacji bezpieczeństwa, zarządzania wersjami kodu, logowania działań, monitorowania strony i wiele więcej. Bez względu na to, czy celujesz w poprawę wydajności, bezpieczeństwa, czy chcesz oszczędzić czas - nasz przewodnik Ci pomoże.

Pobierz bezpłatny e-book z kompleksowymi wskazówkami na temat wsparcia i utrzymania strony na Drupalu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Dokładna wycena prac programistycznych jest możliwa po opracowaniu projektu graficznego. Estymację czasu na projekt graficzny wykonujemy po przygotowaniu specyfikacji, diagramów oraz prototypów. Wycenę prac związanych z serwerem możemy przeprowadzić po zaplanowaniu obciążenia, jakie będzie generować aplikacja (ilość i rodzaj operacji, w tym cron oraz ilości i rodzaju użytkowników). Bez tych informacji możemy udzielić wstępnego oszacowania na bazie naszych poprzednich doświadczeń (np. system podobny do A kosztuje zazwyczaj od X do Y EUR). Dodatkowo możemy ustalić, że ograniczymy całkowity budżet do X EUR i będziemy w trakcie realizacji projektu dopasowywać zakres prac, aby zmieścić się w budżecie.

Jeśli jednak klient potrzebuje znać koszt wykonania funkcjonalności opisanych ogólnie i nie ma jeszcze projektu graficznego oraz nie chce podejścia z ograniczeniem budżetu i dopasowywaniem zakresu w trakcie, to w Droptica nie podejmujemy się takich projektów. 

Zazwyczaj rozpoczynamy nowe projekty w czasie od 1 do 6 tygodni od podpisania umowy. To zależy od sytuacji na innych projektach. Przy rozmowie z każdym klientem informujemy dokładniej, ile w danym czasie trwa oczekiwanie na start projektu.

Możemy przejść w tryb rozwoju i wsparcia. Szczegóły mamy opisane na podstronie Wsparcie Drupala.

Klient może też samodzielnie przejąć rozwój i utrzymanie serwisu. Wtedy w razie potrzeby jesteśmy dostępni na konsultacje - w ramach usługi Drupal Consulting.

Napisz nam o swoim projekcie

Z doświadczenia wiemy, że czas rozmów i analizy projektu skraca się, jeśli dostaniemy w wiadomości takie informacje:

  • jakie masz cele biznesowe związane z projektem,
  • jakie są kluczowe funkcjonalności, które Twój system musi mieć,
  • jakie są opcjonalne funkcjonalności,
  • jakich funkcjonalności na pewno nie chcesz mieć,
  • jaki masz budżet na pierwszą wersję systemu,
  • jaki masz budżet na późniejszy rozwój systemu.

Co się stanie po wypełnieniu formularza?

  1. Przeanalizujemy Twoją wiadomość.
  2. Zależnie od treści - albo prześlemy dodatkowe pytania, albo od razu umówimy się na spotkanie (wideo rozmowa Google).
  3. Celem spotkania będzie lepsze zrozumienie potrzeb i sprawdzenie, jak i czy możemy pomóc.
  4. To wszystko będzie się działo w ciągu 24h od wysłania formularza.