Bossa website

Bossa

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska jest jednym z najdłużej działających na rynku domów maklerskich w Polsce, a jego serwis internetowy bossa.pl jest znany każdemu aktywnemu uczestnikowi rynku kapitałowego.

Bossa website

Wyzwanie

Zespół Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska skontaktował się z nami, kiedy rozpoczynał pracę nad nową odsłoną swojego głównego portalu internetowego bossa.pl.

Podstawowymi zagadnieniami, których rozwiązania szukał zespół Bossa były:

 • Wybór architektury serwisu tak aby na początku rozwoju nie popełnić błędów, które mogłyby być trudne do naprawienia.
 • Wybór rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie wysokiej jakości kodu w długim terminie, również podczas fazy utrzymania i rozwoju serwisu po jego starcie.
 • Wprowadzenie workflow, który zagwarantuje poprawne dostarczanie sprawdzonej działającej funkcjonalności.
 • Wykonywanie trudnych technicznie i złożonych funkcjonalności.
  Background
  Bossa website

  Rozwiązanie

  Dołączyliśmy do zespołu Bossa już na samym początku prac programistycznych i braliśmy udział w załadowaniu pierwszego sprintu. Pracowaliśmy ramię w ramię przez cały czas aż do wypuszczenia pierwszej wersji serwisu oraz kontynuowaliśmy współpracę rozwijając serwis o kolejne funkcjonalności zaplanowane w kolejnych fazach projektu.

  Zakres naszych prac to:
  Programista w pracy

  Ustalenie zasad pracy i przygotowanie środowisk

  Wykorzystaliśmy nasze doświadczenie w Continuous Integration oraz w pracy z Dockerem i Drupalem aby ułatwić zespołowi stworzenie wygodnych środowisk deweloperskich oraz wprowadzić workflow, który wspiera tworzenie dobrego kodu.

  Zespół Bossa ma teraz w pełni zautomatyzowany proces wdrażania kodu na wszystkich środowiskach, włącznie z produkcyjnym. Pozwala to na szybkie iteracje oraz bezpieczne testowanie i wdrażanie zmian na stronie. Stworzony przy współpracy z nami system pracy uwzględniający code review oraz testy akceptacyjne i przedwdrożeniowe pozwala na skuteczne dostarczanie nowej funkcjonalności.

  Strona internetowa bossa

  Wybór architektury

  Dzieliliśmy się naszym doświadczeniem, proponując rozwiązania które będą efektywne w długim terminie. Zespołowi Bossa zależało w szczególności na tym, aby w jak największym zakresie oprzeć się o moduły z rdzenia Drupala i utrzymywać jak najmniej własnego kodu. Z drugiej jednak strony szukali rozwiązań które spowodują, że cały kod będzie dobrze zorganizowany, czytelny i łatwy w utrzymaniu.

  Layout Builder

  Jednym z rozwiązań które proponowaliśmy jest Layout Builder, który na początku projektu był jeszcze w wersji eksperymentalnej, natomiast teraz jest już stabilnym rozwiązaniem dostępnym w rdzenia Drupala. Dzięki temu Bossa nie musiała rozwijać skomplikowanych mechanizmów edycyjnych a mogła polegać na tym co daje sam Drupal.

  Pattern Lab i Multisite w Drupalu

  Kolejnym przykładem wyboru architektonicznego, było podjęcie decyzji jak wdrożyć szatę graficzną, aby można było rozwijać ją w długim terminie utrzymując porządek. Dodatkowym wymogiem było to, aby w przyszłości, jeśli powstanie więcej serwisów internetowych opartych o Drupala, prace wykonane na bossa.pl mogły być wykorzystane również na nich.

  Zaproponowaliśmy oraz pomogliśmy wdrożyć design system oparty o skórkę bazową oraz skórkę końcową, zbudowany na Pattern Lab. Wykorzystując Pattern Lab, możemy skutecznie panować nad całym design systemem. Dzięki rozłożeniu skórki na dwie warstwy możemy w prosty sposób dodawać kolejne serwisy, częściowo współdzielące elementy wizualne ale jednak odrębne graficznie. Nasz zespół wdrożył Pattern Lab w projekcie oraz przeszkolił zespół Bossa w jego użyciu.

  Pomogliśmy również skonstruować poprawny mechanizm pracy z multisite. Kolejne strony budowane w oparciu o stworzony system można dodać bardzo łatwo utrzymując tylko jeden kod zamiast wielu odrębnych.

  Programista w pracy

  Szkolenie i wprowadzenie do testów

  Nasz zespół QA przygotował i przeprowadził szkolenie dla zespołu Bossa na temat testowania w Drupalu. Przedstawiliśmy możliwości testów manualnych i automatycznych oraz zaproponowaliśmy rozwiązania najlepiej pasujące do specyfiki serwisu.

  Przygotowaliśmy infrastrukturę do pisania automatycznych testów oraz do przeprowadzania automatycznych testów regresji elementów wizualnych.

  Prace programistyczne

  Pracowaliśmy razem z zespołem Bossa jako jeden zespół dostarczając konkretne funkcjonalności. Nasz zespół wykonywał takie funkcjonalności jak:

  • Integracja wyszukiwarki nowego serwisu oraz części legacy która miała pozostać dostępna w momencie release. Wykorzystanie i konfiguracja Apache SOLR uwzględniając odmianę przez przypadki w języku polskim oraz słownik haseł Bossa.
  • Stworzenie mechanizmu automatycznych testów akceptacyjnych i funkcjonalnych w oparciu o Codeception.
  • Tworzenie i stylowanie elementów wizualnych na stronie (bannery, bloki, tabele ofert itp).
  • Wykonywanie code review kodu wytworzonego przez pozostałych członków zespołu.
  • Zintegrowanie z Redis w celu optymalizacji działania serwisu.
  • Pisanie modułów rozwijających funkcjonalności Drupala.
  • Stworzenie mechanizmu budowy landing page z osobnymi menu i footerami.
  • I wiele innych...

  Rezultat

  Dzięki współpracy zespołu Bossa oraz Droptica nowa odsłona portalu Bossa.pl została uruchomiona zgodnie z harmonogramem. Od tego czasu portal jest nadal rozwijany a połączony zespół Droptica i Bossa pracuje już nad kolejnymi stronami opartymi o stworzony mechanizm multisite.

  Zobacz online

  Podoba Ci się projekt? Zbuduj z nami stronę internetową

  Wypełnij formularz kontaktowy, aby umówić się na bezpłatną konsultację.

  Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i porozmawia o Twoim pomyśle na stronę internetową.