-

6 dystrybucji Drupala, które ułatwiają wykorzystanie możliwości tego CMS-a

Istnieje ponad tysiąc dystrybucji Drupala. Z ich pomocą możesz łatwo stworzyć platformę e-learningową, usprawnić tworzenie artykułów czy zbudować od podstaw złożoną stronę internetową. W tym tekście przybliżymy przykłady dystrybucji, które mogą wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom.

Czym są dystrybucje Drupala?

Dystrybucje są wersjami Drupala rozszerzonymi o przydatne dodatki. Są one skonfigurowane w taki sposób, żeby spełniać założenia biznesowe pewnych typów stron, od razu po instalacji. Zależnie od tego na jaką dystrybucję się zdecydujesz, będzie ona posiadać w paczce instalacyjnej odpowiednie moduły, paczki skórek, biblioteki, predefiniowane profile instalacyjne lub konfiguracyjne. Można porównać to do wersji rozszerzonej wyposażenia samochodu, z tym że za dodatkowe moduły w Drupalu nie trzeba dopłacać.

Dystrybucja Drupala zawiera zestaw contribowych i niestandardowych modułów wraz z rdzeniem Drupala w celu zoptymalizowania Drupala pod kątem konkretnego przypadku użycia lub branży. - Dries Buytaert, Distributions remain a growing opportunity for Drupal

Warto więc korzystać z dystrybucji ze względu m.in. na to, że:

 • Uruchomienie strony internetowej to kwestia zaledwie kilku godzin. Nie musisz testować setki modułów, bowiem zainstalowana dystrybucja jest już wstępnie skonfigurowana.
 • W zależności od rodzaju wybranej dystrybucji, otrzymujesz potrzebne funkcje, zgodne z biznesową specyfiką Twojej witryny.
 • Zarządzanie ekosystemem modułów i wszelkimi komponentami strony jest mniej czasochłonne, ponieważ jedna aktualizacja wystarczy dla wszystkich modułów i funkcji Drupala.

Co to jest profil instalacyjny Drupala?

Profil instalacyjny Drupala to zestaw modułów i konfiguracji, który jest podstawą dystrybucji. Jeden lub więcej profili instalacyjnych jest zawartych w rdzeniu Drupala, a programiści mogą tworzyć niestandardowe profile, które konfigurują Drupala do określonych celów.

Wybór profilu instalacyjnego w systemie Drupal 10, na który składają się moduły i konfiguracje.


Źródło: Drupal.org

Nie zawsze jednak jest łatwo użyć profil bezpośrednio, jeśli wymaga on modułów, motywów lub bibliotek innych niż podstawowe. Należy wówczas samodzielnie zlokalizować i pobrać wszystkie wymagane komponenty. Dlatego, zamiast profilu instalacyjnego, łatwiej jest pobrać pełną dystrybucję.

Dystrybucje zawierają natomiast rdzeń Drupala wraz z potrzebnym oprogramowaniem, takim jak motywy, moduły, biblioteki i właśnie... profile instalacyjne.

Dystrybucje Drupala do współpracy

Jakie dystrybucje warto zatem zarekomendować? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji. Oczywiście wszystkie z opisanych narzędzi wpisują się w ideę open source, czyli są na licencji GNU General Public License.

OPIGNO LMS

Wybierając Opigno LMS, otrzymujesz platformę e-learningową. Tę open source’ową dystrybucję można wykorzystać w dowolnej branży - nieważne czy będzie to administracja publiczna, czy organizacja non-profit.

Funkcjonalności

Dystrybucja oferuje:

 • szkolenia adaptacyjne z treścią dostosowaną do danego użytkownika i zgodnie z jego wcześniejszymi osiągnięciami oraz profilem zawodowym,
 • opracowywanie angażujących treści,
 • grywalizację z nagrodami,
 • wielojęzyczność,
 • mobilne nauczanie.
Interfejs treningowy w dystrybucji Drupala Opigno LMS

Źródło: Opigno LMS

Wśród pozostałych licznych funkcjonalności wyszczególnić należy:

 • adaptacyjne ścieżki uczenia się,
 • opcję śledzenia postępów,
 • możliwość udziału w szkoleniach z komputera stacjonarnego, przeglądarki smartfona lub aplikacji mobilnej z powiadomieniami push,
 • tworzenie treści wielokrotnego użytku na wszystkich poziomach (zajęcia, moduły, kursy),
 • zarządzanie szkoleniami online przez instruktora,
 • zarządzanie certyfikatami,
 • narzędzia do komunikacji wewnętrznej (spotkania online, komunikator, grupy dyskusyjne),
 • fora wewnątrz szkoleń,
 • funkcję e-commerce umożliwiającą sprzedaż abonamentów na szkolenia,
 • integracje z Zoom, Microsoft Teams, Webex, SAP i innymi oprogramowaniami,
 • narzędzia raportowania.

Atrakcyjny jest również w pełni konfigurowalny pulpit użytkownika, który można dostosować do własnych preferencji. Istnieją jego dwa warianty: jeden dla kursanta, drugi dla managera.

Nagranie prezentujące możliwości dystrybucji Drupala Opigno LMS dla kursanta


Demo wersji Opigno LMS dla dla kursanta

Warto także wspomnieć o bezpieczeństwie i podkreślić możliwość szyfrowania danych oraz wykorzystanie uwierzytelnienia dwuskładnikowego. Natomiast obecne w Opigno LMS zaawansowane wyszukiwanie odbywa się przy pomocy Apache Solr. System umożliwia ponadto korzystania z dodatków i bramek płatności zgodnych z Drupal Commerce.

Znakiem szczególnym Opigno LMS jest fakt, że platforma zachęca do nauki, umożliwiając również grywalizację - użytkownicy zbierają cyfrowe odznaki po ukończeniu modułów.

Thunder

Dystrybucja Thunder została opublikowana w 2016 roku. Jest platformą dla profesjonalnych wydawców. Wyróżnia ją wiele modułów i niestandardowych ulepszeń, które zostały przygotowane z myślą właśnie o wydawnictwach.

Funkcjonalności

Dynamiczne tworzenie artykułów za pomocą paragrafów

Dzięki paragrafom i opcji  ”przeciągnij i upuść”, zdjęcia, filmy, karty Instagrama i Twittera można w bardzo łatwy sposób dodawać do tworzonej strony. Podgląd na żywo pozwala widzieć wprowadzane zmiany w czasie rzeczywistym.

Paragrafy w dystrybucji Thunder ułatwiają pracę z multimediami i tekstem w Drupalu


Źródło: GitHub

Planowanie treści

Istnieje możliwość określenia daty publikacji treści, jak również ustalenia dnia usunięcia artykułu ze strony. Thunder pozwala także ustawić datę wygaśnięcia obrazów. Obraz zostanie wówczas zastąpiony symbolem zastępczym.

Strona przyjazna dla urządzeń mobilnych

Podgląd na żywo, o którym mowa nieco wyżej, jest również pomyślany dla wersji mobilnej - tworząc treść, można obserwować, w jaki sposób dany artykuł będzie prezentował się np. na smartfonach.

Liveblog

Thunder daje opcję relacjonowania wydarzeń w czasie rzeczywistym za pomocą bloga na żywo.

Google AMP

Dzięki integracji z Google AMP możesz przesyłać do edytora nie tylko tekst, ale także obrazy, galerie, filmy czy posty z Instagrama i Twittera.

Natychmiastowe artykuły na Facebooku

Jako redaktor możesz od razu publikować treści w formie artykułów na Facebooku.

Open Social

Open Social to platforma służąca danej firmie albo organizacji do budowania społeczności wokół marki lub tematyki. Platforma pełni rolę centrum internetowego dla członków danej grupy, umożliwiając im komunikację, współpracę, dzielenie się wiedzą i zawodowym doświadczeniem, a także tworzenie grup oraz wydarzeń.

Dla kogo jest Open Social?

Twórcy stawiają 9 pytań potencjalnym użytkownikom Open Social, odpowiadając na które, można dostosować możliwości tej dystrybucji do własnych indywidualnych potrzeb. 

Oto trzy przykładowe pytania z tej listy:

 • Jakie są cele i odbiorcy mojej społeczności?
 • Jakiego typu platformy potrzebuję?
 • Czy oprogramowanie oferuje możliwości, których potrzebuję?

Odpowiedzi na te pytania są ważne, ponieważ twórcy definiują trzy główne grupy społeczności, do których adresują swoją platformę.

 1. Community of Practice (CoP). Kluczowym priorytetem istnienia tego rodzaju społeczności jest dzielenie się wiedzą, jak również czerpanie wiedzy od profesjonalistów. Do celów CoP należy: budowanie sieci, odkrywanie nowych rynków, doskonalenie umiejętności zawodowych oraz współpraca online. Beneficjentami tego typu społeczności mogą być np. duże korporacje i organizacje rządowe.
 2. Community of Action (CoA). Organizowanie ruchów społecznych czy kampanii wolontariackich jest znakiem rozpoznawczym dla CoA, która umożliwia udziom nawiązywanie kontaktów ze względu na wspólne przekonania, chęć uczestniczenia w inicjatywach społecznych, obywatelskich lub politycznych. Beneficjentami w tym przypadku będą organizacje pozarządowe, Think Tanki, NGO-sy.
 3. Community of Circumstance (CoC). W tym przypadku platforma skupiać będzie osoby, które mają podobne doświadczenia życiowe, zdrowotne. Znajdą się tu grupy wsparcia, organizacje medyczne, lekarze, pacjenci, itp.

Funkcjonalności

Ta dystrybucja Drupala ma ponad sto funkcjonalności, wśród których znajdziemy między innymi:

 • tworzenie landing page’y,
 • przesyłanie wiadomości bezpośrednich oraz grupowych,
 • udostępnianie treści na zewnętrznych platformach takich jak Facebook czy Twitter,
 • śledzenie uprzednio zdefiniowanych i interesujących użytkownika treści,
 • tworzenie prywatnych oraz grupowych albumów ze zdjęciami;
 • tagowanie, a tym samym organizowanie treści w ramach profilu użytkownika;
 • migracje danych profilowych z innych platform społecznościowych.

Open Social jest bardzo popularną platformą i korzysta z niej wiele organizacji, m.in.: ONZ, Komisja Europejska, Greenpeace oraz FIFA.

Dystrybucje do budowania stron na Drupalu

Osobną grupą wartą uwagi są dystrybucje Drupala, które oferują kompleksowe podejście do tworzenia stron internetowych.

Droopler

Droopler jest dystrybucją przeznaczoną do szybkiego budowania zaawansowanych witryn internetowych. Odbywa się to bez konieczności angażowania programistów, a z użyciem gotowych komponentów, które niczym klocki Lego można dowolnie przestawiać, aby uzyskać zamierzony efekt.

Wizualne komponenty Drooplera

Korzystanie z tego kreatora stron internetowych nie wymaga od użytkownika znajomości kodowania. Narzędzie pozwala samemu opracować graficzny układ witryny przy pomocy wspomnianych komponentów, nazywanych także paragrafami. Jest ich kilkanaście i otrzymujemy je wraz z instalacją Drooplera. Są to m.in.:

 • Sidebar Image - pozwala podzielić blok na dwie części - z obrazem i tekstem, a także wzbogacić go o nagłówek, ikonę oraz przycisk CTA.
 • Carousel Paragraph - jest to forma listingu, gdzie grafiki przesuwają się od prawej do lewej.
 • Tiles Paragraph - umożliwia stworzenie galerii zdjęć w postaci kafelków, aranżując obrazy tak, aby pasowały do szerokości ekranu.
Tiles Paragraph jest jednym z gotowych komponentów w Drooplerze, dystrybucji Drupala


Wybór odpowiedniego paragrafu zależy od własnej wizji i wyobrażenia układu witryny

Zachęcam do zapoznania się z przykładami stron stworzonych na Drooplerze, aby zobaczyć, w jaki sposób można użyć komponentów.

Strona demo stworzona w Drooplerze, dystrybucji Drupala

Źródło: demo Drooplera

Droopler posiada także swoją odsłonę Commerce i umożliwia szybką konfigurację e-sklepu. Po instalacji użytkownik dostaje bowiem witrynę wraz z całym procesem zakupowym. Zachęcam do zapoznania się z demo Droopler Commerce, gdzie można zobaczyć, w jaki sposób wygląda i działa sklep tego typu.

SEO w Drooplerze

Wraz z dystrybucją otrzymujemy narzędzia wspierające stronę w osiąganiu najlepszych rezultatów SEO. Oto kilka istotnych składowych:

 • Metatagi - definiowanie meta tytułów i meta opisów dla wyszukiwarek w oparciu o wbudowany moduł Drupala Metatag.
 • Tagi OpenGraph - pozwalają kontrolować wyświetlanie akcji w mediach społecznościowych.
 • Przyjazne adresy URL - wszystkie adresy URL powinny posiadać logiczną i spójną strukturę, a osiągnąć to można dzięki modułowi Pathauto.
 • Generator XMLsitemap - dzięki modułowi XML sitemap roboty wyszukiwarek są “poinformowane” jak zorganizowana jest strona internetowa, co pomaga im ją efektywniej indeksować.
 • Tagi ALT - możliwość ich definiowania dla wszystkich obrazów pomaga botom wyszukiwarek lepiej “zrozumieć” kontekst obrazu i tekstu, a także klasyfikuje obraz w samych graficznych wynikach wyszukiwania.

Panopoly

Panopoly służy do tworzenia stron internetowych, ale może także stanowić bazę do budowania innych dystrybucji Drupala. Niewątpliwym plusem jest fakt, że osoba nietechniczna, która nie zna pojęć takich jak typ zawartości, blok czy widok, używając Panopoly, może poradzić sobie z przygotowaniem witryny pod kątem własnych potrzeb.

Budowa witryny

Tę dystrybucję wyróżnia łatwa możliwość definiowania layoutów dla każdej z podstron w serwisie osobno. Na stronie głównej można mieć np. trzy kolumny, na stronie kontaktu dwie, a na stronie z ofertą - jedną. Wszystko to można wyklikać samodzielnie. Aby dodać nowy układ, nie trzeba się znać na kodowaniu, lecz w dalszym ciągu można dodawać kod HTML.

Do wyboru jest 31 responsywnych layoutów, a w każdym layoucie można wstawić dowolny element, który istnieje w Drupalu. Tworzenie witryny jest więc bardzo intuicyjne.

Kolekcja layoutów, które można użyć na swojej stronie, w dystrybucji Drupala Panopoly

Źródło: Drupal.org

Moduł Panels w Panopoly

Przede wszystkim ta dystrybucja stanowi zbiór wielu modułów Drupala, a jednym z kluczowych jest Panels. To właśnie on pomaga w przygotowaniu oryginalnego układu. Dzięki opcji ”przeciągnij i upuść” projektowanie layoutu odbywa się w łatwy sposób i na bieżąco można podejmować decyzje, czy dany wygląd spełnia zakładane oczekiwania.

Guardr - dystrybucja Drupala wzmacniająca bezpieczeństwo

Guardr to dystrybucja zawierające liczne moduły i ustawienia, których zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa witryny. Uruchomienie nowej strony w Drupalu z uwzględnieniem Guardr nie jest trudne, ale twórcy przekonują, aby Guardr potraktować jako podstawowy profil instalacyjny.

Moduły i ustawienia

Najważniejszym ze wspomnianych modułów jest Guardr Core. W jego skład wchodzą kolejne moduły, m.in. takie jak:

 • Automated Logout,
 • Diff,
 • Hacked!,
 • Login History,
 • Login Security,
 • Mass Password Reset,
 • Password Policy,
 • Redirect 403 to User Login,
 • Security Kit,
 • Security Review,
 • Session Limit,
 • Username Enumeration Prevention,
 • X-Originating-IP.

Celem zwiększenia bezpieczeństwa Guardr modyfikuje także ustawienia w rdzeniu Drupala dotyczące:

 • filtrów i opcji formatów tekstu,
 • ról,
 • użytkownika,
 • skórek.

Po instalacji dystrybucji tylko administrator może tworzyć użytkowników, a jeśli jednak chcemy zapewnić taką możliwość każdemu, należy zmienić ustawienia.

Inne zmiany wywoływane przez Guardr

Modyfikacji dotyczących bezpieczeństwa jest wiele, a do wartych podkreślenia należą takie elementy jak fakt, że Guardr:

 1. Definiuje politykę haseł, która podnosi bezpieczeństwo użytkowników - trudniejsze hasło jest trudniej złamać.
 2. Uniemożliwia przeglądarce zapisanie hasła, nawet gdyby użytkownik bardzo by tego chciał.
 3. Posiada moduł, który zabezpiecza przed pokazywaniem błędów PHP.

Guardr jest bardzo rozbudowaną dystrybucją. Jedyne zaś ryzyko wynikające z jej zainstalowania, to prawdopodobieństwo, że administrator strony nie będzie chciał korzystać z tak wielu funkcjonalności i modułów.

Dystrybucje Drupala - podsumowanie

Drupal daje wielkie możliwości w ramach open source, co bezpośrednio wpływa na budżet i skrócenie czasu realizacji danego przedsięwzięcia. Wybór dystrybucji lub profilu instalacyjnego zależy oczywiście od konkretnych potrzeb. Ważne jest, aby decyzja była podyktowana Twoim modelem biznesowym. Jeśli potrzebujesz skonsultować swój projekt, skorzystaj ze wsparcia doświadczonych specjalistów z naszej agencji Drupala

Droopler jest bezpłatnym kreatorem stron internetowych, opartym na CMS-ie Drupal