moduły

12 najlepszych drupalowych modułów intranetowych

Drupal to doskonałe narzędzie do budowy sieci intranetowych. W swoim rdzeniu ma sporo już wbudowanych funkcji wymaganych przez intranet. Oprócz tego istnieje wiele tworzonych przez społeczność modułów contrib, które ułatwiają budowanie intranetu i pozwalają firmom dodawać fantastyczne funkcjonalności przy minimalnych kosztach. 

Oto lista 12 takich przykładów:

1. LDAP

Moduł LDAP umożliwia integrację Drupala z Active Directory. Firmy zazwyczaj używają usługi Active Directory do zarządzania dostępem pracowników do swoich systemów. Active Directory działa jako source-of-truth z informacją o tym, którzy pracownicy mogą obecnie korzystać z systemów, a wszystkie inne systemy zapewniają dostęp użytkownikom na podstawie danych dostarczanych przez Active Directory. Do pracowników mogą być przypisane różne dane, takie jak imię i nazwisko, rola lub grupa, na podstawie których inne systemy mogą decydować o tym, jak traktować konkretnego użytkownika.

Moduł LDAP jest doskonałym dodatkiem do intranetu, ponieważ może przyznawać użytkownikom prawa do dostępu na podstawie ich dopuszczenia w usłudze Active Directory. Zwykle działa to w ten sposób, że po zalogowaniu się na swoim komputerze można uzyskać dostęp do intranetu, tak jak do każdej innej witryny – bez konieczności podawania hasła.

https://www.drupal.org/project/ldap

2. Group

Moduł Group umożliwia dokładnie to, co sugeruje nazwa – tworzenie grup. Użytkownicy mogą być dzieleni na grupy lub uzyskiwać dostęp do grup. Zawartość można grupować, zezwalając na przeglądanie lub publikowanie jedynie członkom danej grupy. 

Moduł ten umożliwia firmom tworzenie dedykowanych sekcji intranetu wyłącznie na użytek poszczególnych działów lub poziomów pracowników. Pozwala również na wprowadzenie wielu redaktorów i administratorów, którzy mogą moderować treści jedynie w odpowiednich grupach.

https://www.drupal.org/project/group

3. Fivestar

Drupal oferuje szeroką gamę modułów do głosowania. Większość z nich bazuje na Voting API (https://www.drupal.org/project/votingapi). Najpopularniejszym z modułów do głosowania jest Fivestar, który pozwala użytkownikom oceniać wpisy według skali. 
Fivestar może być świetnym narzędziem umożliwiającym użytkownikom ocenianie artykułów publikowanych w Internecie. Dzięki temu administratorzy mogą zobaczyć, co podoba się ludziom, a co nie, i odpowiednio dostosowywać treści.

https://www.drupal.org/project/fivestar

4. Flag

Moduł flag umożliwia użytkownikom na oflagowywanie treści (coś jak polubienie albo oznaczenie treści). To wyjątkowo potężny moduł. Pozwala również tworzyć różne funkcje „flag”. Oprócz tego, Flag oferuje integrację widoków, co daje niesamowite możliwości tworzenia funkcjonalności. Oto niektóre przykłady:
Flaga "Like" ("Polub") – pozwala użytkownikowi na wyrażenie aprobaty. Można utworzyć tablicę dla użytkowników, na której każdy użytkownik zobaczy jedynie te rzeczy, które polubił. Jest to również świetny sposób na tworzenie listy najbardziej lubianych/popularnych postów
"Report abuse" ("Zgłoś nadużycie") – flaga umożliwiająca użytkownikom zgłaszanie elementów, które uważają za niedopuszczalne. Oddzielna tablica dla administratorów pozwoli im zobaczyć zgłoszone elementy. 
"Follow user" ("Śledź użytkownika") – użytkownicy mogą tagować innych użytkowników. Można wówczas wyświetlić aktywność otagowanych użytkowników

https://www.drupal.org/project/flag

5. Workflow

Moduł Workflow umożliwia zespołowi administracji zarządzanie publikowaniem treści w intranecie. Treść może przechodzić przez różne etapy, aż zostanie uznana za gotową do publikacji. W każdym stadium można dodać akcje, które na przykład powiadomią dane osoby za pośrednictwem poczty elektronicznej, że post osiągnął określony etap (np. wymagający przejrzenia przez nie treści). 

https://www.drupal.org/project/workflow

6. Scheduler

Scheduler pozwala administratorom na planowanie momentu publikacji artykułu. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy trzeba umieszczać w intranecie posty o określonych porach. Dzięki Schedulerowi można również zbiorczo przygotować wiele artykułów, które będą publikowane na przestrzeni całego tygodnia. Może to zaoszczędzić wiele czasu redaktorowi.

https://www.drupal.org/project/scheduler

7. User Points

Jeśli chcesz dodać element grywalizacji do swojego intranetu i bardziej zaangażować pracowników, moduł User Points może być tym, czego szukasz. Pozwala on przyznawać użytkownikom punkty za konkretne działania (np. opublikowanie komentarza lub artykułu). 
Niektóre działania są już wbudowane, ale w zależności od swoich potrzeb możesz tworzyć własne scenariusze. 

https://www.drupal.org/project/userpoints

8. Profile

Profile to prosty moduł, który umożliwia dodawanie stron profilowych do każdego użytkownika. W Drupalu można obecnie dodawać pola bezpośrednio do encji użytkownika. Profile pozwala jednak na wydzielenie informacji o "profilu" z domyślnych pól użytkownika, takich jak adres e-mail i hasło. Ponadto użytkownik może posiadać kilka profili (np. profil dla klientów i wewnętrzny profil prywatny).

https://www.drupal.org/project/profile

9. Search

Search jest bardzo istotny w sieciach intranetowych. Pracownicy muszą być w stanie szybko znaleźć to, czego szukają. Na szczęście, Drupal oferuje fantastyczną obsługę wyszukiwania. Dzięki modułowi Search API można go zintegrować z wieloma wyszukiwarkami i umożliwia pracownikom wyszukiwanie nie tylko artykułów, ale także plików i treści w samych plikach. 

https://www.drupal.org/project/searchapi

10. Imce

Jeśli zezwolisz użytkownikom na dodawanie artykułów lub innych treści do intranetu, najprawdopodobniej będą chcieli również dodawać pliki. Imce to naprawdę przydatny moduł, który pozwala użytkownikom na interakcję z plikami na serwerze, ale daje administratorowi kontrolę nad tym, co robią. Każdy użytkownik może posiadać swój własny folder, i można także określić maksymalny limit wysyłania, aby oszczędzić miejsce na dysku. 

https://www.drupal.org/project/imce

11. Masquerade

Pomocna dłoń dla każdego administratora – ten moduł pozwala administratorowi zalogować się jako inny użytkownik jednym kliknięciem, bez znajomości hasła, i wchodzić w interakcję z witryną jako ten użytkownik. Administrator może się później z powrotem przelogować na swoje konto. 

Ta funkcja jest świetna szczególnie wtedy, gdy trzeba rozwiązać problem użytkownika, ale nie możesz go skopiować na koncie, którego używasz.

https://www.drupal.org/project/masquerade

12. Calendar

Calendar to moduł, który jest integrowany z modułem views Drupala i pozwala na umieszczanie treści w widoku kalendarza na podstawie pola daty.
Jeśli są wydarzenia, o których chcesz, aby użytkownicy się dowiedzieli, pokazanie ich w kalendarzu może być pomocne. Przy niewielkim dodatkowym nakładzie pracy, za pomocą tego modułu można również utworzyć funkcję rezerwacji pokoju. 

https://www.drupal.org/project/calendar
 

-