.

Darmowe skórki Drupala. Nasze ulubione przykłady oraz porady

Pięć sekund - dokładnie tyle, jak wykazują badania, mamy, aby zaciekawić użytkownika naszą stroną i sprawić, aby został z nami na dłużej. Nawet jeśli bardzo spieralibyśmy się, że dobra treść jest najważniejsza, tego typu dane pokazują, że to wygląd i całokształt prezentacji strony odgrywa równie ważną, o ile nie istotniejszą rolę. W tym artykule pokażemy, które darmowe skórki warto wybrać, żeby nadać atrakcyjny wygląd swojej stronie na Drupalu.

Skórki Drupala - ogólne informacje

Twórcy Drupala zdecydowanie zdają sobie sprawę z roli wyglądu, ponieważ udostępniają nam narzędzia do tworzenia rozbudowanych i nowoczesnych projektów stron, a przede wszystkim możliwość dzielenia się nimi z innymi. Czym więc są wspomniane skórki (themes)? Najprościej ujmując, theme (motyw) jest tym, co sprawia, jak nasza strona się prezentuje, wykorzystując do tego między innymi HTML, CSS, JS i wiele, wiele innych.

To co odróżnia Drupala od innych frameworków to fakt, że od startu mamy dostępny domyślny motyw, a praca nad naszym własnym w dużej mierze polega na nadpisywaniu już istniejących elementów. Praca nad własną skórką? Tak, jako programiści mamy pełną dowolność w tworzeniu własnych motywów, a nawet dzieleniu się nim z innymi (czy to za darmo, czy odpłatnie). Stosując się do odpowiedniej struktury plików i katalogów, z wykorzystaniem skórek jesteśmy w stanie:

  • zmienić układ, typografię oraz kolory na jednej lub wielu stronach,
  • przebudować strukturę HTML dosłownie wszystkiego,
  • wzbogacić stronę o skrypty JS, udoskonalające doświadczenia użytkownika.

Brzmi fajnie prawda? Pytanie tylko, co w przypadku braku wiedzy technicznej? Tutaj na scenę wchodzi wspomniane już wcześniej dzielenie się skórkami. Motywy w dużej mierze działają podobnie do modułów w Drupalu, więc posiadając link do takowego lub archiwum jesteśmy w stanie z poziomu UI zainstalować oraz ustawić nasz domyślny motyw.

Instalowanie nowej skórki w Drupalu

 

Darmowe czy płatne motywy?

Możemy znaleźć skórki zarówno tworzone hobbystycznie, jak i takie, za którymi stoją duże i doświadczone firmy. Same motywy możemy podzielić na dwie główne kategorie: darmowe oraz premium (płatne). Co je różni? To zależy przede wszystkim od samego twórcy. Niejednokrotnie pod wersją premium mogą się kryć bardziej rozbudowane opcje customizacji motywu z poziomu UI, ale nie jest to zasadą, tak właściwie to nie panują tu żadne reguły. To sam twórca decyduje o ewentualnym koszcie motywu, a jego realna wartość walidowana jest ilością pobrań i opiniami samych użytkowników.

Jak pewnie się domyślacie, w sieci znajduje się mnóstwo darmowych oraz płatnych skórek Drupala, gotowych do pobrania i użycia zaraz po instalacji. Przedstawimy Wam kilka naszych ulubionych darmowych motywów, by udowodnić, że brak budżetu to wcale nie wymówka dla nieposiadania porządnie i schludnie wyglądającej strony.

Najlepsze darmowe skórki Drupala

Jak szukać takich motywów? Najprostszą odpowiedzią będzie tutaj wpisanie prostej frazy “free Drupal themes” powinno zwrócić Wam wiele popularnych i godnych polecenia agregatorów tego typu treści. Kilka przykładów tego typu stron:

A teraz przejdziemy do przeanalizowania konkretnych przykładów skórek oraz przedstawienia zalet, jakie niesie za sobą używanie gotowych motywów.

YG Magazine

YG Magazine jest darmową skórką Drupala

Wersja Drupala: 8/9

Link do pobrania skórki: YG Magazine

Jest to motyw stworzony z wykorzystaniem Bootstrapa w wersji 3.0. YG Magazine jest doskonały dla stron zawierających newsy, magazyny oraz czasopisma. Posiada on niezbędne do tego celu elementy takie jak na przykład news feed (gromadzący zarówno najnowsze jak i promowane treści).

YG Hotel

YG Hotel jest dedykowanym dla hoteli motywem Drupala

Drupal version: 8/9

Link do pobrania skórki: YG Hotel

Ten motyw został zrobiony z wykorzystaniem Bootstrapa w wersji 4.0. Jak pokazuje nazwa skórki i określają ją twórcy, została ona stworzona na potrzeby stron poświęconych hotelom. Jednak według mnie jej nowoczesny i prosty design sprawia, że nadałaby się również do dowolnej strony produktowej.

Business Theme

Darmowy motyw Business Theme dla strony w Drupalu

Drupal version: 8/9

Link do pobrania skórki: Business Theme

Lekki i nowoczesny motyw, stworzony z myślą o stosowaniu w wizytówkach biznesowych. Responsywność oraz minimalizm to bardzo popularne terminy we współczesnym projektowaniu i tymi też kategoriami kierowali się twórcy tej skórki Drupala.

One Page Theme

Skórka One Page daje szerokie możliwości customizacji i udostępnia wiele ikon

Drupal version: 8

Link do pobrania skórki: One Page

Stworzony przez ekspertów z Zymphonies motyw jest popisem kunsztu w tworzeniu delikatnych, czytelnych i przede wszystkim funkcjonalnych projektów. Wiele możliwości customizacji, dostęp do setek ikon z wykorzystaniem Font Awesome oraz bazowanie na Bootstrap 3 to tylko kilka cech, które pozwalają nam rozwinąć skrzydła tworząc, chociażby stronę główną naszej organizacji.

School Theme

Motyw School jest przeznaczony dla stron internetowych placówek edukacyjnych

Drupal version: 8

Link do pobrania skórki: School Theme

Kolejna propozycja od Zymphonies to wszystko co dobre w poprzedniej skórce. Różnicą jest jednak to, że School Theme skupia się przede wszystkim na stronach poświęconych placówkom edukacyjnym. Nowoczesny i miły dla oka design łączy się tu z profesjonalizmem i powagą edukacyjnych treści.

Restaurant Theme

Restaurant Theme jest świetny dla stron na Drupalu, związanych z gastronomią

Drupal version: 8

Link do pobrania skórki: Restaurant Theme

Sama nazwa zdradza tutaj zastosowanie skórki - jest ona doskonała dla wszelkich stron związanych z gastronomią. Motyw dostarcza wszystkie potrzebne dla tego typu witryn elementy, wraz z responsywnym sliderem i możliwością prostego tworzenia cenników.

Profile Theme

Profile jest skórką Drupala stworzoną z myślą o osobach potrzebujących internetowej wizytówki

Drupal version: 8

Link do pobrania skórki: Profile Theme

Skórka stworzona z myślą deweloperach, mówcach czy trenerach personalnych, który chcą posiadać swoją internetową wizytówkę. Umożliwia opisanie siebie w przejrzysty i czytelny sposób, tworząc jednocześnie swego rodzaju interaktywne cyfrowe CV. Polecamy każdemu, kto chce wyjść z cienia i zacząć szerzej reklamować się w cyfrowym świecie.

YG News

YG News to idealny motyw dla stron internetowych z wiadomościami

Drupal version: 8/9

Link do pobrania skórki: YG News

Marzy Ci się prywatna strona z wiadomościami? A może chciałbyś tworzyć bloga i dzielić się swoimi przemyśleniami z całym światem? Skórka YG News sprawdzi się doskonale do tych celów, jak i zapewne w wielu innych zastosowaniach. News feed czy trendujące treści to tylko namiastka możliwości, jakie oferuje ten motyw. Został stworzony z użyciem Bootstrap 4 oraz skrojony zarówno na potrzeby ekranów naszych monitorów jak i telefonów.

Darmowa skórka Drupal Commerce

Oczywiście Drupal to nie tylko strony-wizytówki czy agregatory wiadomości. Nie zapominajmy o bardzo popularnym frameworku Drupal Commerce, który zamienia naszą w stronę w pełnoprawny sklep internetowy. W przypadku tworzenia takiej strony, warto pamiętać, że większość z przytoczonych skórek nie było tworzonych z myślą o Commerce i w takim przypadku musimy szukać szytego na miarę motywu, właśnie pod to rozwiązanie. Na szczęście i tutaj społeczność Drupala nie próżnowała i w sieci możemy znaleźć setki, jak nie tysiące, dostępnych skórek, gotowych do użycia. Oto przykłady kilku z nich.

SShop

SShop jest skórką  przeznaczoną dla sklepów na Drupal Commerce

Drupal version: 8/9

Link do pobrania skórki: SShop

Prosta i elegancka skórka, która wspiera e-commerce nowoczesnym i responsywnym designem. Idealnie sprawdzi się w różnych sklepach internetowych. Wykonana ze wsparciem Bootstrapa, oferuje również responsywny slider oraz możliwość dodawania ikon z wykorzystaniem “Font Awesome Icons”.

eStore

Motyw eStore nadaje się dla różnego rodzaju sklepów na Drupal Commerce

Drupal version: 8/9

Link do pobrania skórki: eStore

Prosta w instalacji skórka dla Drupal Commerce, która jest dostosowana do prowadzenia sprzedaży różnego rodzaju towarów. W pełni korzysta z dobrodziejstw współczesnego designu jak i rozwiązań technologicznych takich jak: Bootstrap czy Font Awesome. Skórka jest w pełni responsywna, oferując jednakowe doświadczenia na ekranach naszych komputerów jak i telefonów.

Modyfikacja skórki

Już wybraliśmy skórkę i ją zainstalowaliśmy, ale jednak coś nam nie odpowiada? Otóż drogi są tutaj dwie:

  1. Modyfikujemy kod do swoich potrzeb. Nie jesteśmy tutaj niczym ograniczeni. Posiadając dostęp do plików, jesteśmy w stanie zmienić dosłownie wszystko. Od kolorów po samą strukturę strony internetowej. Wymagana będzie tutaj jednak co najmniej podstawowa, a w przypadku większej przebudowy średnia, a nawet duża wiedza techniczna. Nadpisywanie i przerabianie istniejących szablonów w ten sposób to niczym nieskrępowana zabawa, pozwalająca nam rozwinąć skrzydła naszej wyobraźni. Korzystając z pewnych tricków w tworzeniu skórki jesteśmy w stanie zrealizować najbardziej zawiłe wizje naszych grafików.
  2. Korzystamy z udostępnionych przez twórców modyfikacji. W tym przypadku zdani jesteśmy na łaskę autorów motywu. Robiąc swój motyw, twórcy posiadają możliwość "udostępnienia" w UI konfiguracji, w której może znaleźć się wszystko: od zmiany kolorów i niektórych elementów po całkowity wybór struktury strony. Niestety w tym przypadku nie mamy żadnego wpływu na to, jakie i ile opcji konfiguracji znajdzie się w ściągniętym przez nas motywie. Wszystko zależy od twórcy i jego podejścia do elastyczności i podatności na modyfikacje jego projektu.

Niestandardowe skórki Drupala

A co jeśli żadne z wymienionych tutaj rozwiązań nie sprosta wymaganiom naszym lub klienta? Nie jesteśmy w żaden sposób skrępowani, więc trzymając się standardów i wytycznych Drupala, wraz z dużą wiedzą i doświadczeniem technicznym, jesteśmy w stanie stworzyć dowolny motyw, skrojony do naszych potrzeb. Jest to zdecydowanie najbardziej czasochłonne rozwiązanie, ale daje nam pełną kontrolę nad tworzeniem każdego, nawet najmniejszego elementu naszej witryny. Tworzenie pewnych części od zera może okazać się niejednokrotnie nawet prostsze niż przebudowa elementów skórek innych twórców.

Jak tworzymy skórki dla Drupala w Droptica? Najważniejsze w tym miejscu jest wsłuchanie się w potrzeby naszego klienta, to na czym mu zależy i jakie inspiracje wydają się najlepiej oddawać jego zamysł. Po wstępnych rozmowach nasi graficy są w stanie przygotować pierwsze projekty wszystkich elementów strony, a następnie po seriach usprawnień i rozmów z klientem przygotować finalny design strony. W następnym kroku zespół techniczny rozpisuje konkretne zadania oraz ustala zakres narzędzi i technologii niezbędnych do stworzenia jak wysokiej jakości produktu końcowego. Na tym etapie podejmowane są najbardziej kluczowe decyzje takie jak użycie dodatkowych bibliotek czy narzędzi służących do stworzenia jak najwyższej jakości kodu. Następnie zespół naszych programistów Drupala, wyznaczony do zadania, bierze się za samo tworzenie strony, dbając o zachowanie standardów kodowania w tym CMS-ie i stawiając jako cel nadrzędny stworzenie jak najlepszej jakości kodu, który weryfikowany jest przez innych członków zespołu. To podejście sprawia, że zrobiony przez nas projekt jest prosty i czytelny, a zarazem podatny na ewentualne zmiany i rozszerzenia.

Customowa skórka na stronie Here.com

Niestandardowa skórka, którą stworzyliśmy dla Here.com

Brzmi skomplikowanie? A co jakbym powiedział, że cześć z tych rzeczy jesteście w stanie zrobić sami, nawet z zerową wiedzą na temat współczesnego programowania? Droopler jest dystrybucją Drupala, która pozwala ominąć braki w naszej technicznej wiedzy. To narzędzie dostarcza nam wiele elementów konfiguracji strony oraz gotowych do użycia komponentów. Potrzebujesz banner, slider, a może sekcję z logami sponsorów? Nic prostszego! Kilkoma kliknięciami jesteśmy w stanie stworzyć stronę ze skórką odpowiadającą naszym potrzebom.

W ramach wsparcia dla Drupala utrzymujemy istniejące strony internetowe i rozbudowujemy je o nowe funkcjonalności