Przyspieszające odrzutowce

Przyspiesz działanie twojego serwisu na Drupalu

Szybkość ładowania stron jest jednym z czynników, który może przyciągnąć do twojej strony większą liczbę odwiedzających. Według badań Google dziewięciosekundowa różnica w prędkości ładowania strony może zwiększyć współczynnik odrzuceń o 123 procent – nie jest to dobry wynik, nie uważasz? W związku z tym, że duża część naszych prac z Drupal developmentu dotyczy poprawy performance'u, w niniejszym artykule dzielimy się wiedzą, jak możesz przyspieszyć swoją stronę opartą na Drupalu.

Optymalizacja wydajności Drupala może być skomplikowanym procesem. Platforma sama w sobie umożliwia zbudowanie stabilnej witryny internetowej, jednak dzięki kilku wskazówkom możesz sprawić, że będzie nie tylko stabilna, ale i szybka. Z tego powodu dobrze jest zawsze mieć pod ręką listę sprawdzonych modułów. Pamiętaj, że liczba użytkowników telefonów komórkowych rośnie z roku na rok, dlatego twoja strona internetowa powinna dobrze działać również na urządzeniach mobilnych. Poświęć trochę czasu i wysiłku, a zobaczysz jak bardzo opłacalne jest utrzymywanie strony w stanie gotowości do działania.
W Internecie jest dostępnych wiele narzędzi, które umożliwiają testowanie prędkości ładowania strony, a jednym z najpopularniejszych jest narzędzie PageSpeed Insights opracowane przez Google.

Porady dotyczące optymalizacji Drupala w celu szybszego ładowania strony

Projektując witrynę internetową warto skupić się wyłącznie na komponentach, których naprawdę potrzebujesz. Im mniej elementów i widgetów, tym szybciej załaduje się strona. To samo dotyczy grafiki, obrazów, filmów i innych elementów – nie przeciążaj swojej strony i pamiętaj o kompresji obrazów, aby ich wyświetlanie nie zajmowało zbyt wiele czasu. Do kompresji obrazów możesz użyć narzędzi takich jak Photoshop czy Gimp, możesz także wykorzystać wbudowaną w Drupala funkcję automatycznej kompresji obrazów. Istnieją również moduły Drupala opracowane z myślą właśnie o tej kwestii.

Jeśli masz możliwość wyboru, warto korzystać z dobrze skompresowanych plików *.JPG zamiast cięższych plików *.PNG. Korzystanie z formatu JPG może spowodować spadek jakości obrazu w przypadku zmiany rozmiaru, natomiast format PNG jest formatem bezstratnym, co powoduje, że pliki zapisane w tym formacie są zwykle większe i zajmują dużo więcej pamięci. Rozwiązaniem tego problemu jest zapisanie obrazów w formacie *.PNG, a następnie stworzenie ich kopii w formacie *.JPG, które zostaną umieszczone na twojej stronie internetowej.

Ponadto, aby zadbać o zapewnienie wydajności swojej witryny na dobrym poziomie, upewnij się, że zawsze używasz najnowszej wersji Drupala. Sprawdź, czy są dostępne aktualizacje, które wprowadzają nowe usprawnienia, a jednocześnie zwiększają bezpieczeństwo twojego serwisu.

Powinieneś również od czasu do czasu przeglądać moduły, których używasz na swojej stronie internetowej. Upewnij się, że korzystasz ze wszystkich zainstalowanych modułów. Jeśli znajdziesz jakiekolwiek nieużywane moduły, usuń je w celu poprawy wydajności swojej strony internetowej – zapewne zaskoczy cię, w jak dużym stopniu może to wpłynąć pozytywnie na czas ładowania twojej witryny. Zalecamy również poświęcenie czasu na przeanalizowanie wąskich gardeł wydajności witryny i wprowadzenie stosownych zmian w konfiguracji.

Czasami warto również rozważyć zmianę dostawcy usług hostingowych na lepszego, co może pozwolić na znaczące zwiększenie szybkości działania strony. Wybierz szybkiego i sprawdzonego dostawcę usług – potraktuj to jako inwestycję w swój biznes. Z tego powodu korzystanie z hostingu zarządzanego jest dużo lepszym rozwiązaniem niż hosting współdzielony.

Moduły Drupala przyspieszające ładowanie strony

Jedną z rzeczy, które należy zrobić w pierwszej kolejności w celu poprawy wydajności strony internetowej jest włączenie zapisywania w pamięci podręcznej najważniejszych stron (core page caching). Dla większości jest to oczywiste, ale jeśli opcja nie jest włączona z jakiegoś powodu, włącz domyślne opcje pamięci podręcznej. Warto pamiętać, że opcja ta jest włączana automatycznie w Drupalu 8. Warto w tym wypadku kierować się zasadą, że jeśli strona jest często aktualizowana, musi być również często zapisywana w pamięci podręcznej. Jeśli korzystasz z Drupala 7, warto pobrać moduł Views content cache, aby monitorować segmenty pamięci podręcznej. Dobrym wyborem może być również moduł Boost, zatem sprawdź, który z nich sprawdzi się lepiej na twojej stronie.

Kolejnym przydatnym modułem jest Advanced CSS/JS Aggregation, który zmniejsza liczbę żądań HTTP poprzez zmniejszenie na przykład liczby plików CSS i JS. Moduł kompresuje pliki .gz/.br, łączy pliki CSS i można za jego pomocą przenosić zewnętrzne pliki CSS i JS do środowiska lokalnego, co z reguły skutkuje szybszym ładowaniem witryny.

Ciekawym wyborem może być także moduł Shadow, który pomaga zoptymalizować zapytania do bazy danych. Możesz po prostu utworzyć tabele typu shadow dla powolnych zapytań, aby zapytania SQL mogły być automatycznie przepisywane w celu ich optymalizacji. Dzięki temu strony oparte na Drupalu zauważalnie przyspieszają.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym na naszej liście, jest moduł Picture, który zapewnia różne opcje optymalizacji obrazów i pozwala na zarządzanie obrazami na responsywnych stronach internetowych opartych na Drupalu. Moduł pomaga w kontroli sposobu, w jaki obrazy będą wyświetlane na ekranach urządzeń mobilnych o różnych rozdzielczościach. Dodatkową korzyścią płynącą ze stosowania tego rozwiązania jest oszczędność transferu i zmniejszenie czasu ładowania witryny.

Przyspiesz swoją stronę opartą na Drupalu

Jak widać, istnieje wiele szybkich poprawek i sposobów, które można wdrożyć niemal natychmiast, obejmujących między innymi moduły Drupala zwiększające wydajność, które możesz wdrożyć na swojej stronie internetowej. Warto od czasu do czasu przetestować witrynę, aby upewnić się, że działa tak samo szybko, jak wcześniej. Szybkość ładowania stron, zoptymalizowane elementy SEO oraz przyjazna dla użytkowników strona internetowa są tym, czego potrzebujesz, aby osiągnąć sukces i zadbać o zadowolenie użytkowników.

Kiedy dokonujesz niezbędnych zmian, nie zapominaj o użytkownikach urządzeń mobilnych, ponieważ stanowią oni duży odsetek konsumentów treści publikowanych w Internecie. Warto również rozważyć znalezienie lepszej usługi hostingowej, jeśli obecny hosting nie spełnia twoich potrzeb biznesowych. Zadbaj o wdrożenie sprawdzonych wskazówek i porad, dzięki którym zostawisz konkurencję w tyle.

W ramach wsparcia dla Drupala utrzymujemy istniejące strony internetowe i rozbudowujemy je o nowe funkcjonalności