profile

Profil instalacyjny - tajna broń Drupala w tworzeniu multisite

Dużo pisaliśmy w naszych innych artykułach o instalacjach multisite Drupala oraz ich zaletach. Jednakże nigdy nie omawialiśmy szczegółowo profili i ich potencjału, który pozwala zaoszczędzić czas podczas uruchamiania nowych witryn przy zastosowaniu właśnie rozwiązania multisite. W niniejszym artykule wyjaśnię, czym jest profil instalacyjny i jaki ma związek z systemem multisite opartym na Drupalu.

Czym jest drupalowy profil instalacyjny

Profil instalacyjny w Drupalu to zbiór modułów i konfiguracji, oraz czasami motywów, które po instalacji dostarczają użytkownikowi dodatkowe funkcje. Zwykle te nowe funkcje oferują zestaw rozwiązania odnośnie do konkretnego celu (np. e-commerce lub zarządzanie eventami). W rzeczy samej, każda drupalowa witryna internetowa jest instalowana za pośrednictwem profilu instalacyjnego.

Już na samym początku Drupal posiada 3 profile instalacyjne:

 • Minimal – nic nie jest instalowane, ani konfigurowane. Aktywowane są jedynie podstawowe wymagane moduły. Developer musi wszystko ustawić samodzielnie.
 • Standard – instalowane są najczęściej używane moduły i przeprowadzane są pewne elementy konfiguracji. Jest to profil, na którym opiera się większość witryn zbudowanych na Drupalu.
 • Umami – demonstracyjna, internetowa witryna drupalowa stworzona, aby pokazać, co potrafi Drupal. Instalując Umami, otrzymujesz pełnoprawną modelową witrynę drupalową z domyślną zawartością, która przedstawia główne funkcje Drupala.

select

Społeczność Drupala stworzyła wiele dodatkowych profili instalacyjnych i opublikowała je, aby mogły być użytkowane przez inne osoby. Takie profile nazywane są dystrybucjami Drupala. Wiele najpopularniejszych jest dostępnych na drupal.org.

Szczególnie interesujące są:

 • Open Social – profil, który umożliwia użytkownikom szybkie założenie serwisu społecznościowego lub intranetu
 • Thunder – instalacja dla wydawnictw i spółek medialnych, która pomaga w szybszym uruchomieniu serwisu informacyjnego
 • Droopler – stworzony przez naszą agencję, pozwala firmom na szybsze budowanie firmowych witryn internetowych i znacznie szybsze konfigurowanie e-commerce na Drupalu

Podsumowując, profil instalacyjny jest używany do połączenia w jedną paczkę funkcjonalności, motywu i konfiguracji, aby móc zainstalować inną stronę internetową za jej pomocą i aby nie było potrzeby ponownej konfiguracji.

Jeśli stosujesz rozwiązanie multisite w celu uruchomienia dużej liczby stron o podobnych funkcjach, profil instalacjyjny to świetny sposób na skrócenie czasu potrzebnego do uruchomienia nowych witryn, kontrolowanie tego, co poszczególna z nich może robić, a w konsekwencji przyczynia się do opisywanego przeze mnie wcześniej zmniejszenia długu technologicznego w organizacji.

Jak profile instalacyjne pomagają w podejściu multisite 

Jeśli twoim celem jest utworzenie dużej liczby podobnych stron stosując rozwiązanie multisite:

 • witryny internetowej dla każdego kraju dla globalnej marki,
 • witryny internetowej dla każdej marki w twoim portfolio,
 • witryny internetowej dla każdej spółki w twojej grupie,

możesz wykorzystać profile, aby zrobić to znacznie szybciej.

Tworząc pierwszą stronę internetową, możesz zbudować ją jako profil instalacyjny. Będziesz wtedy mógł uruchamiać kolejne, wykorzystując to, co stworzyłeś podczas pracy nad tą pierwszą.

schema

Tworzenie profilu instalacyjnego zajmuje więcej czasu, ale się opłaca

Należy zauważyć, że utworzenie profilu instalacyjnego zajmuje zwykle więcej czasu niż utworzenie pojedynczej witryny.

 1. Konfiguracja musi zostać wyeksportowana i umieszczona w profilu
 2. Moduły należy aktywować za pośrednictwem profilu
 3. Trzeba wprowadzić dodatkowe ustawienia i obejścia, które nie byłyby potrzebne w przypadku pojedynczej strony internetowej
 4. Jeśli będziesz budować wiele witryn, być może zajdzie potrzeba, żeby poświęcić trochę czasu na organizację config splitów, obejść, itp.
 5. Należy przeprowadzić dodatkowe testy i debugowanie, aby upewnić się, że profil zainstaluje to, co jest wymagane

Zdaje się być regułą – bazując na naszym doświadczeniu jako agencji drupalowej – że zbudowanie profilu instalacyjnego zajmuje od 20% do 40% więcej czasu niż budowa pojedynczej witryny internetowej.

Inwestycja ta jednak bardzo się opłaca, gdy trzeba uruchomić drugą i kolejną stronę internetową. Konfiguracja jest już gotowa, a wszystkie ustawienia są dostępne.

Możesz po prostu zainstalować profil, a większość pracy będzie już wykonana. Pozostanie tylko dodanie treści. Jeśli musisz zbudować więcej niż 4 podobne witryny, korzyści płynące z rozwiązania multisite będą ogromne.

Profil instalacyjny może zawierać treści zastępcze

Oprócz ustawień, funkcji itp., profil instalacyjny może zawierać treści domyślne. To świetna funkcja, która może pomóc projektantom w szybszym uruchomieniu nowej witryny.

Treści domyślne pomagają na kilka sposobów:

 1. Znacznie łatwiej jest dodać zawartość do witryny internetowej, która od razu pokazuje, co da się zrobić – strona główna jest już gotowa, pozostaje jej dostosowanie: menu, bloki lub linki w stopce do profili społecznościowych są już dodane i mogą wymagać jedynie drobnych zmian. Osoba edytująca nie musi też czytać obszernego podręcznika, aby dowiedzieć się, jak zbudować dobrze wyglądającą witrynę internetową ze wszystkich dostępnych komponentów.
 2. Niektóre standardowe treści, takie jak linki do zasad prywatności, do profili mediów społecznościowych itp., mogą być dostępne już po instalacji.

Profile instalacyjne pozwalają na dziedziczenie

Profile instalacyjne w Drupalu, podobnie jak motywy, mogą być dziedziczone. Możesz utworzyć podstawowy profil w oparciu o wiele jego profili podrzędnych. Jest to bardzo przydatne, jeśli chcesz udostępnić niektóre funkcjonalności, ale występują różnice w danych witrynach internetowych (np. niektóre obsługują handel, a inne – nie).

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, profile instalacyjne to naprawdę świetna drupalowa funkcja, która pozwala na tworzenie pakietu funkcjonalności, które mają być ponowne wykorzystywane i wdrażane przy instalacji nowej witryny. Bardzo pomagają skrócić czas i zmniejszyć koszty uruchomienia wielu podobnych stron. Wymagają one na początku nieco więcej planowania i testowania, ale mając odpowiedniego partnera doświadczonego w budowaniu instalacji multisite Drupala, korzyści z inwestycji widać już przy drugiej lub trzeciej witrynie.

W ramach wsparcia dla Drupala utrzymujemy istniejące strony internetowe i rozbudowujemy je o nowe funkcjonalności