z perspektywy Droptica

Co nowego w Drupalu?

Ostatnie miesiące były dla Drupala bardzo intensywne. Mianowicie, pojawiły się nowe wersje Drupala. Aktualnie najnowszą wersją do pobrania jest Drupal 8.4.0-rc1. Rdzeń Drupala się rozwija i jest w nim coraz więcej nowych funkcji. 


Wciąż nie wszystkie moduły z D7 są przepisane na D8, jednak ogrom możliwości nowego API sprawia, że brakujące kawałki można napisać samemu. Nasza agencja drupalowa mocno już siedzi w D8. Pierwszy projektu zaczęliśmy na początku 2016 roku jeszcze w wersji 8.0. Teraz mamy już wiele projektów zrobionych w D8 (niestety przy większości z nich prawa do publikacji są zastrzeżone). Z naszej perspektywy widać stale rosnące zainteresowanie Drupalem 8. Firmy nie obawiają się go używać, tak jak to było jeszcze rok temu, kiedy nadal często był wybierany jeszcze D7.


Można również zauważyć zainteresowanie D8 przez bardzo duże międzynarodowe firmy, które za pomocą Drupala chcą oszczędzić pieniądze zastępując komercyjne cmsy. Firmy te mają często kilkadziesiąt lub kilkaset stron. Dla nich przejście z komercyjnych cms na Drupala to bez wątpienia ogromna oszczędność. Jest to bardzo ciekawe zjawisko. Obecnie firmy rozważają Drupala vs komercyjne CMS. Kiedyś częściej były to decyzje czy Drupal czy Wordpress. Pojawiają się jednak opory w budowaniu mniejszych serwisów na D8. Bardzo rzadko pojawiają się mniejsze strony na najnowszym Drupalu. Myślę, że wynika to z bardziej złożonego rdzenia systemu i mniejszej ilości modułów. Ilość ładnych, darmowych skórek też może być problemem. 


Obecnie jest też sporo innych CMSów open source. Takiego wyboru nie było jeszcze kilka lat temu. Naszym wyzwaniem jest wyeliminowanie tego problemu. Droptica pracuje nad dystrybucją drupalową dla mniejszych stron. Będzie ona oparta o jeden z najlepszych modułów dla Drupala jaki kiedykolwiek powstał - Paragraphs. Zapewnimy bardzo ładną skórkę na podstawie Bootstrap 4. Zespół Droptica pracuje bardzo skrupulatnie nad tym aby wygląd był dopracowany do perfekcji. Oczywiście będzie to dystrybucja w oparciu o Drupal 8. 


Podsumowując, wszystko co najnowsze i najlepsze będzie połączone w jedną całość! 
Premiera już w listopadzie 2017 :)
 
 
A wy co myślicie na temat aktualnej sytuacji w świecie Drupala? Chętnie poczytam w komentarzach, jak wyglądał ostatni rok dla Drupala z Waszej perspektywy.