Juniorka używająca drupala sfrustrowana gryzie ołówek po popełnieniu podstawowego błędu

Częste błędy popełniane przez użytkowników Drupala

Drupal jest platformą open-source wykorzystywaną przez ponad milion ludzi na całym świecie do zarządzania treścią. Osoby te wybierają Drupala ze względu na jego elastyczność, niezawodność i bezpieczeństwo. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak poprawnie używać narzędzia jakim jest Drupal. Dzięki temu artykułowi poznasz błędy, które często popełniają początkujący użytkownicy Drupala. Spojrzymy na nie nieco bliżej i przeanalizujemy przykłady działań programistów, które mogą sprawić, że Drupal będzie nieefektywny. Zobaczymy także, co należy zrobić, aby od razu uzyskać lepsze wyniki!

Zła struktura treści

Bez odpowiedniego planu struktury treści, osoby odwiedzające twoją stronę mogą trafić na całkowity bałagan i nie będą mogły niczego znaleźć. Zaplanowanie dobrej struktury treści od samego początku, zwiększa wydajność twojej strony internetowej.

Postaraj się zminimalizować liczbę typów zawartości, pól i tabel. Zbyt wiele typów treści może sprawić, że twórcy treści poczują się zagubieni, dlatego warto je ujednolicić. Przykładowo, nie potrzebujesz osobnych typów „informacja” i „artykuł”, ponieważ są prawie identyczne – wyrzuć jeden z nich. Ponadto, tworzenie nowych pól dla każdego typu zawartości jest marnotrawstwem zasobów, którego skutkiem jest gorsza wydajność. Unikaj tworzenia podobnych pól, ponieważ powoduje to niepotrzebne skomplikowanie strony.

Właśnie z tego powodu warto jest zaprojektować system przed rozpoczęciem wdrażania jego poszczególnych elementów. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad strukturą i zdecyduj, jak powinna wyglądać architektura Drupala, aby poprawić wydajność strony internetowej. Zadbaj o to, aby była jak najprostsza, korzystaj tylko z potrzebnych elementów.

Nowi programiści pracujący z Drupalem mają również problemy ze strukturą katalogów. Mówiąc dokładniej, chodzi o stworzenie niewłaściwej struktury katalogów i umieszczenie tematów i modułów w głównym katalogu, zamiast robić to w osobnych katalogach. To jeden z poważniejszych błędów, ponieważ wpływa na proces aktualizacji do najnowszej wersji i utrudnia usuwanie błędów. Co więcej, rozwiązanie tego problemu w późniejszym czasie wiąże się z ogromnymi nakładami pracy i czasu, dlatego warto pamiętać o stworzeniu właściwej struktury katalogów na samym początku.

Korzystanie z niepotrzebnych modułów Drupala na całej stronie

Niedoświadczeni programiści mogą być zaskoczeni i zachwyceni liczbą dostępnych modułów, co prowadzi do instalacji ich w zbyt dużej ilości. Wielu z nich myśli, że wykorzysta dany moduł później, nawet jeśli nie wykorzystują ich możliwości w danym momencie. Jeśli jesteś jedną z takich osób... przestań!
Musisz zdać sobie sprawę, że im więcej elementów dodasz do swojej strony, tym bardziej cała strona zwalnia, nie mówiąc już nawet o nieczytelnym kodzie i bałaganie. W związku z tym, przejrzyj wszystkie zainstalowane moduły i pozbądź się tych, które nie są ci do niczego potrzebne. Pamiętaj także o tym, że zbyt wiele modułów może zmniejszyć bezpieczeństwo twojej strony.

Pozostawianie starych wersji modułów

Skoro już jesteśmy przy modułach, programiści Drupala często zapominają o usuwaniu starszych wersji pobranych modułów. Niektórzy z nich po prostu nie mają świadomości, że nawet po umieszczeniu nowej wersji modułu w nowym katalogu, Drupal może zdecydować się na użycie starszej wersji. Dzieje się tak dlatego, że katalogi są zazwyczaj na tym samym poziomie.
Czasami system może przełączać się między różnymi wersjami tego samego modułu, co – jak można się łatwo domyślić – może prowadzić do pewnych problemów. Nikt nie lubi takich nieprzyjemnych niespodzianek.

Dodawanie niewspieranych modułów

Duża liczba różnych modułów może być wyzwaniem dla początkujących użytkowników Drupala, zwłaszcza w przypadku modułów, które dostarczają wszystkich poszukiwanych funkcji i możliwości. Niewspierane moduły mogą powodować pewne problemy w dłuższej perspektywie, na przykład z racji kłopotów z kompatybilnością lub błędów, które nigdy nie zostaną naprawione.
Przed pobraniem nowego modułu należy sprawdzić, kiedy została wykonana ostatnia aktualizacja i przeczytać opis zamieszczony przez autora. Należy pamiętać, że niektóre projekty są oznaczone jako niewspierane ze względów bezpieczeństwa, więc warto poważnie się zastanowić zanim zdecydujesz się skorzystać z jednego z nich, ponieważ istnieje ryzyko wycieku danych.

Ignorowanie standardów kodu

Kiedy kilku programistów pracuje nad jedną stroną internetową, niezwykle ważne jest wdrożenie odpowiednich standardów kodu. Brak odpowiednich standardów prowadzi do marnowania czasu na próby zrozumienia kodu opracowanego przez inne osoby. Warto uniknąć tego błędu i od samego początku opracować odpowiednie wytyczne w celu poprawy jakości kodu źródłowego i wydajności zespołu.
Stosowanie standardów kodu Drupala jest dobrą praktyką, nawet jeśli jesteś jedynym programistą pracującym nad własnym projektem. Warto to zrobić choćby z myślą o sytuacji, w której powstanie konieczność rozwinięcia projektu i zaangażowania w tym celu dodatkowego programisty. Udokumentowany standard pozwoli innym dużo łatwiej wdrożyć się w projekt, a zatem... Wnioski nasuwają się same.
Nie popełniaj błędów osoby początkującej.

W naszej agencji drupalowej wiemy, że nowicjusze popełniają błędy. Wiemy również to, że po prostu potrzebują czasu na poznanie wszystkich możliwości, jakie oferuje system. Drupal jest złożonym narzędziem, dlatego szansa na to, że coś, co stworzymy nie będzie działało tak, jak tego chcemy jest całkiem spora, zwłaszcza gdy nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.
Dobrą wiadomością jest to, że zawsze można zadawać pytania – społeczność Drupala liczy obecnie ponad milion użytkowników, którzy są chętni do pomocy. Być może pewnego dnia także wy podzielicie się swoimi doświadczeniami?

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych