pzpn

Turniej Z Podwórka Na Stadion

Headless CMS dla największego w Europie
turnieju piłkarskiego dla dzieci

Wyzwanie

  • Departament Piłki Amatorskiej (Grassroots) PZPN potrzebował nowej strony internetowej dla turnieju piłkarskiego dla dzieci. Obecna strona została zbudowana wiele lat temu i nie jest już wygodna dla redaktorów oraz odwiedzających. 
  • Nowa strona musi pasować do obecnej architektury informatycznej systemów w PZPN. Architektura opiera się o szynę danych oraz o separację części backendowej i frontendowej
  • W PZPN do serwisów internetowych coraz częściej wykorzystuje się połączenie technologii Angular na frontend oraz systemu Drupal jako headless CMS. 
  • Droptica jako firma specjalizująca się w systemie Drupal została wybrana do prac nad częścią backendową. 
  • Głównym wyzwaniem dla headless CMS było zrobienie systemu, który będzie wygodny w obsłudze dla redaktorów oraz zaprojektowanie architektury systemu CMS, tak aby w przyszłości mógł obsługiwać wiele serwisów internetowych i dostarczać do nich treści. 
     

Rozwiązanie

laptop

Rezultat prac

Zrealizowaliśmy wersję 1.0 projektu zgodnie z harmonogramem. Redaktorzy mogą teraz dodawać w wygodny sposób treści do nowej wersji serwisu internetowego. Ich praca jest teraz znacznie wygodniejsza.

System jest gotowy na dalszą rozbudowę. Trwają analizy prac do kolejnych etapów rozbudowy serwisu Turnieju Z Podwórka na Stadion oraz podłączenia innych aplikacji frontendowych. 

Planowanie

Po analizie dokonaliśmy zaplanowania prac programistycznych. Przełożyliśmy strukturę danych na zadania do wykonania w CMS Drupal. 

Dla klienta bardzo ważny jest termin realizacji prac, dlatego podzieliliśmy zespół 3-osobowy, aby mieć jeszcze 3 tygodnie zapasu przed planowanym terminem uruchomienia wersji 1.0.

Całość podzieliliśmy na 4 sprinty po 2 tygodnie. 

Drupal

Technicznie CMS jest oparty o system Drupal. Na podstawie wymagań od redaktorów oraz na podstawie makiet wyglądu nowej strony zaproponowaliśmy typy danych w CMS.

Strukturę oparliśmy na module Paragraphs oraz na dedykowanych encjach. Powodem tworzenia własnych encji była maksymalizacja wygody tworzenia treści przez redaktorów.

laptop and smartphone
pzpn surface

Struktura

Tworząc strukturę systemu oraz strukturę danych wszystko przygotowaliśmy tak, aby było gotowe na dołączenie innych serwisów internetowych.

W przyszłości Drupal może służyć jako backend dla wielu aplikacji frontendowych, nie tylko dla Turnieju Z Podwórka na Stadion.

Rezultaty

Zrealizowaliśmy wersję 1.0 projektu zgodnie z harmonogramem. Redaktorzy mogą teraz dodawać w wygodny sposób treści do nowej wersji serwisu internetowego. Ich praca jest teraz znacznie wygodniejsza. System jest gotowy na dalszą rozbudowę. Trwają analizy prac do kolejnych etapów rozbudowy serwisu Turnieju Z Podwórka na Stadion oraz podłączenia innych aplikacji frontendowych. 

Dla zespołu turniejowego najważniejsza jest elastyczność i szybkość zarządzania treścią, tak aby praca w ramach dynamicznego projektu była płynna. CMS jest intuicyjny oraz daje dużą swobodę pracy. Dodatkowo, prace zostały przeprowadzone terminowo i w bardzo konstruktywnej atmosferze.  

 

Magdalena Urbańska

Dyrektor Departamentu Piłki Amatorskiej (Grassroots) PZPN

Zobacz online