pomysły na zmiany designu strony www

7 pomysłów na lepszą stronę internetową

Strona internetowa to obok profili w social mediach główne narzędzie marketingowe większości  firm. Bardzo istotne jest to, aby ją nieustannie rozwijać i dostosowywać do biznesowych celów, jakie chcemy osiągnąć. Strona firmowa powinna być efektywnym narzędziem wzmacniającym działania biznesowe, a jej rozwój powinien postępować równolegle z rozwojem naszej firmy. Poniżej wymieniam kilka pomysłów na usprawnienia w wyglądzie i działaniu strony, które sprawią, że strona Twojej firmy będzie wyglądała lepiej i będzie bardziej skuteczna.

Skup się na personach  

Aby osiągnąć dużą skuteczność działań marketingowych strona powinna kierować swój przekaz do określonej grupy lub grup odbiorców. Nie da się adresować komunikatu na stronie do wszystkich, dlatego warto określić persony, czyli wymyślone profile idealnych klientów dla twojego biznesu. Jeżeli wiemy do kogo kierowany jest nasz przekaz, wtedy jego dalsze tworzenie jest prostsze i bardziej efektywne. Cała strona www powinna odpowiadać na pytania, rozwiewać wątpliwości i zapewniać produkty dla sprecyzowanych odbiorców. Każda zmiana wyglądu, treści i działania strony powinna być podyktowana poprawieniem doświadczeń użytkowników.

Pokaż ludzkie oblicze biznesu

Ludzie lubią współpracować z ludźmi, nie z firmami. Dlatego warto na stronie prezentować ludzi tworzących twój biznes. Pokazanie osób tworzących firmę skraca dystans, nadaje ludzki charakter działalności i wywołuje wrażenie profesjonalizmu. Jeżeli ktoś decyduje się na zaprezentowanie zespołu pracowników i siebie tym samym deklaruje poczucie odpowiedzialności za powierzoną pracę lub tworzony produkt. Firmowanie biznesu wizerunkiem ludzi za niego odpowiedzialnych powoduje wzmocnienie wrażenia profesjonalizmu (w domyśle: „nie wstydzi się tego, co robi ergo. robi to dobrze”).  

Droptica team.

Na stronie droptica.pl w zakładce o firmie pokazujemy ludzi tworzących nasz zespół. Dzięki temu nasi klienci wiedzą z kim przyjdzie im pracować, gdy zdecydują się na nasze usługi.

W dzisiejszych czasach, gdy często decyzję o zakupie lub skorzystaniu z usług podejmujemy tylko na podstawie informacji dostępnych w internecie, może mieć to kluczowe znaczenie. Najprościej w zakładce o firmie umieścić kilka zdjęć zespołu lub rozważyć stworzenie listy pracowników z portretami, imionami i stanowiskiem, jakie zajmują. Warto pokazać również kilka zdjęć pokazujących codzienne działania, usługi, wnętrza oczywiście na zdjęciach powinni pojawić się ludzie

Pokazanie zespołu podczas codziennych sytuacji pokazuje że firmę tworzą prawdziwi ludzie

Pokazanie zespołu podczas codziennych sytuacji pokazuje że firmę tworzą prawdziwi ludzie (https://themeskingdom.com/about/).

Ułatw klientowi kontakt z Twoją firmą

Jeżeli zainteresujesz klienta swoją ofertą pozwól mu łatwo się z Tobą skontaktować. Nie ma nic bardziej frustrującego niż bezskuteczne poszukiwanie adresu e-mail lub numeru telefonu na stronie internetowej. Najprostsze rozwiązania są przeważnie najlepsze, więc sugeruję umieścić w głównym menu zakładkę kontakt i na dedykowanej podstronie umieścić wszystkie niezbędne dane kontaktowe. Warto także umieścić numer telefonu i adres e-mail w stopce. Użytkownicy właśnie na samym dole strony odruchowo szukają informacji o kontakcie. Nie zapomnij o linkach do profili w social mediach. Wielu użytkowników chętnie zobaczy co publikujemy na Facebooku lub jakie zdjęcia wrzucamy na Instagrama.

Uprość nawigację po stronie

Aby wrażenia z obsługi strony były dobre, należy zadbać o prostą i intuicyjną nawigację. Bardzo ważne jest, aby użytkownik nie czuł się zagubiony i aby dotarcie do istotnych miejsc na stronie nie było trudne. Najskuteczniej jest wszystkie linki do najważniejszych podstron umieścić w górnym menu, użytkownik właśnie tam będzie szukał linku do oferty, kontaktu czy informacji o firmie. Drugim miejscem, gdzie warto zlokalizować linki do kluczowych podstron, jest stopka. To w tej części możemy umieścić rozbudowaną listę odnośników do podstron na naszej stronie. 

Na stronie brand24.com w prosty sposób znajdziemy informacje o produkcie, cenniku oraz znajdziemy możliwość założenia konta w usłudze

Na stronie brand24.com w prosty sposób znajdziemy informacje o produkcie, cenniku oraz znajdziemy możliwość założenia konta w usłudze

Wezwij użytkownika do akcji

Dobrze działające strona firmowa powinna realizować cele biznesowe. Aby ułatwić ich realizację, powinno się stosować sekcje Call To Action (CTA). Sekcje CTA to miejsca na stronie, które wzywają użytkownika do wykonania konkretnej akcji. Dzięki wyraźnemu komunikatowi i zaproszeniu do kliknięcia użytkownik wie co robić. Wśród Call To Action można wyróżnić przyciski “czytaj więcej”, „kup teraz”, „wypróbuj darmowe konto”, „zamów darmową próbkę” i im podobne. 

Na stronie tesla.com znajdziemy czytelny przyciski zachęcające do złożenia zamówienia

Na stronie tesla.com znajdziemy czytelny przyciski zachęcające do złożenia zamówienia

Aby sekcje i przyciski CTA konwertowały (były klikalne) powinny się wyróżniać kolorystycznie, wielkością lub formą tak, aby przyciągnąć wzrok użytkownika. Nie zostawiaj użytkownika samemu sobie, ułatw mu wykonanie działania, o jakie tobie chodzi. Jeżeli Twoja strona internetowa nie zawiera tego typu elementów lub istniejące nie spełniają swojej funkcji, warto rozważyć ich zastosowanie i późniejsze obserwowanie rezultatów w narzędziach analitycznych (np. Google analytics)

Twoja strona firmowa powinna być spójna z Twoją marką

Niezależnie od tego, czy witryna jest średniej wielkości, czy korporacyjną stroną, każda z nich stanowi wirtualną wizytówkę. Istotne jest, żeby była wizualnie spójna ze wszystkimi materiałami marketingowymi naszej firmy. Spójność powinna panować jednakowo w kwestii kolorystyki użytej na stronie, a także typografii. Nieprzypadkowość przekazu we wszystkich marketingowych elementach wzmacnia przekaz naszej marki oraz silniej zapisuje się w pamięci i świadomości klientów. Ważne jest zachowywanie dyscypliny w używanych elementach identyfikujących. Firma powinna posługiwać się określonymi fontami i kolorami. Ich dobór nie powinien być dziełem przypadku. Warto sprawdzić, czy na naszej stronie taki porządek panuje. Jeżeli elementy są niespójne, powinniśmy je dostosować do używanej identyfikacji wizualnej.

Skup się na jasnym komunikacie

W związku z tym, że w internecie coraz mniej czytamy, a coraz częściej tylko skanujemy wzrokiem,  ważne jest, aby komunikat, jaki wysyłamy był jasny i zrozumiały. Jeżeli prowadzisz sklep internetowy zasygnalizuj to co sprzedajesz. Jeżeli prowadzisz drukarnię, powiedz użytkownikowi o tym, co możesz mu wydrukować. Masz firmę budowlaną? Napisz jaki zakres usług oferujesz. Używaj dużych nagłówków i wymownych zdjęć. Najlepiej zrobić to w ten sposób, aby użytkownik wiedział gdzie trafił (i czy dobrze trafił) od pierwszych sekund swojej wizyty. 

Na stronie usługi toggl.com wita nas nagłówek który w czytelny sposób mówi co oferuje produkt i jaki problem rozwiązuje.

Na stronie usługi toggl.com wita nas nagłówek który w czytelny sposób mówi co oferuje produkt i jaki problem rozwiązuje.

Jeżeli użytkownik będzie miał kłopot ze zidentyfikowaniem naszej oferty jest duże prawdopodobieństwo, że pójdzie do konkurencji, która w bardziej przyjazny sposób wyjaśni mu swoją ofertę i zachęci do zakupu. 

Propozycje powyższych zmian powinny skupić uwagę na użytkowniku twojej strony firmowej. Uproszczenie obsługi strony oraz tworzenie treści skupionych na potrzebach klientów powinno skutkować dobrymi rezultatami i zwiększeniem czasu spędzanego na stronie. W konsekwencji dotarcie z ofertą do nowych klientów powinno być prostsze.
 

Na powyższy temat powiedzieć by można jeszcze więcej - jeśli chcesz temat Cię zaintrygował, polecamy uwadze nasze usługi Drupal konsultingu.

 

Pobierz nasz darmowy e-book