DrupalEurope 2018

Co warto zobaczyć podczas DrupalEurope 2018

DrupalEurope to największa w tym roku konferencja na temat systemu Drupal w Europie. W poprzednich latach (konferencja była wtedy pod nazwą DrupalCon) w każdej edycji uczestniczyło około 2000 uczestników. Znany jest już program konferencji. Jest w nim zaplanowanych aż 162 godzin wykładów w ciągu 3 dni! Będąc CEO agencji drupalowej wydarzenie jest dla mnie niezwykle ekscytujące. Przejrzałem program i zrobiłem listę 13 wykładów, które moim zdaniem warto zobaczyć.


1. Driesnote

W środę 12 września o godzinie 9:00 Dries Buytaert opowie o statusie systemu Drupal 8. Jest to wykład, na który zawsze chodzę podczas konferencji DrupalCon. Można się dowiedzieć interesujących rzeczy m.in. na temat statystyk użycia Drupala oraz planów rozwoju systemu. Zdecydowanie warto, aby wiedzieć co będzie się działo w Drupalu w ciągu najbliższych miesięcy.

2. Using React with Drupal. The Basics.

To właściwie jest warsztat, a nie wykład, ale moim zdaniem warto w nim uczestniczyć. Nowoczesne frameworki jak React, Vue czy Angular są coraz powszechniej używane. W Droptica mamy też coraz więcej projektów z użyciem React. Jeśli ktoś nie zna biblioteki React.js to zdecydowanie warto przyjść na warsztat. Jeśli ktoś zna, to również warto zobaczyć podejście do tematu innej osoby.

Wykład poprowadzi Martin Spencer z firmy 1xINTERNET GmbH https://www.drupaleurope.org/session/using-react-drupal-basics

3. Progressive Web Apps for all Drupal sites

PWA wnosi możliwości natywnych aplikacji mobilnych do stron internetowych. Obserwuje wdrożenia PWA od kilku miesięcy i jest ich bardzo dużo, a będzie jeszcze więcej.
W Droptica wdrożyliśmy PWA w aplikacji TrainingRealm. Obecnie pracujemy nad połączeniem systemu Vue Storefront z Drupal Commerce, który też implementuje PWA.

Wykład poprowadzi Chris Ruppel https://www.drupaleurope.org/session/progressive-web-apps-all-drupal-sites

4. How we built a government video platform using Vue.js in just 100 days

Bardzo lubię wykłady typu case study. Można podczas nich się dowiedzieć wiele o realnych problemach w trakcie realizacji projektów oraz o ich rozwiązaniach. W tym case study mamy połączenie wszystkich nowych trendów w technologiach internetowych: Drupal 8, Vue.js oraz media streaming.

Wykład poprowadzi 4 programistów z firmy Digitalist Group https://www.drupaleurope.org/session/how-we-built-government-video-platform-using-vuejs-just-100-days

5. Introducing the Gutenberg content editor for Drupal 8

Osobiście jestem fanem modułu Paragrahs, którego używamy w naszej dystrybucji przeznaczonej do tworzenia małych stron i dla działów marketingu - Droopler. Chętnie jednak dowiem się więcej o edytorze Gutenberg. Jeśli będzie działał stabilnie, to wprowadzenie go do Drupala może być dużą zmianą dla osób zajmujących się na co dzień edycją treści.

Wykład poprowadzi Per Andre Rønsen z firmy Frontkom https://www.drupaleurope.org/session/introducing-gutenberg-content-editor-drupal-8

6. Drupal distributions panel

Dystrybucje to temat bliski Droptica. Mamy naszą dystrybucję Droopler. W Drupalu 8 budowanie dystrybucji nie jest już tak uciążliwe jak w Drupalu 7. Widzę duży potencjał w rozwoju dystrybucji i chętnie posłucham doświadczeń innych autorów takich projektów.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział: Cristina Chumillas (Ymbra), Moritz Arendt (GoalGorilla), Miro Dietiker (MD Systems Kampaweb), Christoph Breidert (1xINTERNET GmbH), Bojan Zivanovic (Commerce Guys), Mohammed J. Razem (Vardot), Keith Jay (Five Mile), Daniel Bosen (Burda Magazine Holding GmbH), Ted Bowman (Acquia) https://www.drupaleurope.org/session/drupal-distributions-panel

7. Drupal 8 migrations by example

To kolejny warsztat, a nie wykład. Zainteresował mnie z powodu opisu No PHP coding required. W Droptica migrowaliśmy wiele stron do Drupal 8, ale w większości przypadków nie wystarczyły same pliki YML. Chętnie posłucham doświadczeń innej osoby na temat migracji do D8.

Warsztat poprowadzi Mauricio Dinarte z Agaric https://www.drupaleurope.org/session/drupal-8-migrations-example

8. Autosave and concurrent editing in Drupal 8

Temat wygodnej edycji treści w Drupalu jest mi bardzo bliski w ostatnich miesiącach. Mamy klientów, którzy tworzą w ich systemach drupalowych duże ilości treści każdego dnia. Każde najmniejsze usprawnienie tego procesu jest dla nich ważne. Moduły pokazane podczas tego wykładu mogą usprawnić proces tworzenia treści.

Wykład poprowadzi Hristo Chonov z firmy bio.logis GIM GmbH https://www.drupaleurope.org/session/autosave-and-concurrent-editing-drupal-8

9. Creating an enterprise level editorial experience for Drupal 8 using React

Kolejny temat dotyczący edycji treści oraz React, który zdecydowanie warto zobaczyć. Wygodna edycja treści w systemach, gdzie treści są tysiące czy setki tysięcy jest bardzo ważna, może zaoszczędzić dużo czasu.

Wykład poprowadzi Ruben Teijeiro z 1xINTERNET https://www.drupaleurope.org/session/creating-enterprise-level-editorial-experience-drupal-8-using-react

10. OpenSource meets Enterprise - how Drupal and SAP Hybris can team up

W jednym wykładzie Drupal 8 i SAP - to musi być ciekawe. Zawsze interesują mnie integracje Drupala z innymi systemami, a szczególnie dużymi systemami enterprise.

Wykład poprowadzi Jan Pilarzeck z firmy Trio-interactive https://www.drupaleurope.org/session/opensource-meets-enterprise-how-drupal-and-sap-hybris-can-team

11. Successfully Proving Enterprise Drupal 8 at Bayer

Firmy Bayer chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, to wielka międzynarodowa korporacja. Wykład o wykorzystaniu Drupala 8 jako platforma dla ponad 2000 stron internetowych zdecydowanie warto zobaczyć.

Wykład poprowadzi George Steven z firmy Bayer https://www.drupaleurope.org/session/successfully-proving-enterprise-drupal-8-bayer

12. Open Source E-commerce solutions : Stop to compare, start to analyze

Wybór platformy e-commerce to zawsze trudne zadanie. Wiele razy wdrażaliśmy sklepy internetowe oparte o Drupal Commerce, ale mam też świadomość istnienia mocnej konkurencji jak Prestashop, Magento, WooCommerce czy Sylius. Ten wykład będzie ciekawy dla wszystkich zajmujących się wdrożeniami e-commerce.

Wykład poprowadzi Mathieu Le Cain i Fabien Clément z firmy L'équipe.tech https://www.drupaleurope.org/session/open-source-e-commerce-solutions-stop-compare-start-analyze

13. The king is dead, long live the king - or how Hooks were superseded by object oriented alternatives in Commerce 2.x.

Dobrze napisany kod to gwarancja stabilnego działania aplikacji i jej wygodnej rozbudowy w przyszłości. Ten wykład zapowiada się jak coś, co każdy developer planujący użyć Drupal Commerce powinien obejrzeć.

Wykład poprowadzi Andreas Albers oraz Jakub Piasecki (jeden z lepszych polskich programistów Drupala) z firmy Linkfactory A/S https://www.drupaleurope.org/session/king-dead-long-live-king-or-how-hooks-were-superseded-object-oriented-alternatives-commerce

Podsumowanie

Powyższa lista to zestawienie wykładów, które chcę koniecznie obejrzeć (pewnie część niestety na wideo po konferencji ze względu na różne spotkania podczas konferencji). Patrząc na poprzednie konferencje DrupalCon, poziom wykładów powinien być wysoki. Prelegenci bardzo dobrze przygotowują się do swoich wykładów.
Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad wyjazdem na DrupalEurope to myślę, że zdecydowanie warto kupić bilet. Dawka wiedzy jest ogromna a do tego można porozmawiać z ludźmi z całego świata, robiącymi to co ty na co dzień. Ja zawsze wracam z tych konferencji z dużą dawką nowych pomysłów, które systematycznie wdrażam w Droptica.
 

Looking for a job as a PHP/Drupal Developer?