Drupal jako wymarzone rozwiązanie dla firmy

Drupal - wymarzone rozwiązanie dla twojego biznesu

Drupal jest systemem chętnie używanym przez duże, międzynarodowe firmy takie jak: Nokia, Timex, Pfizer i Cisco. Wszystkie te marki łączy potrzeba posiadania stabilnej strony internetowej, która będzie reagowała na szybko zmieniające się trendy, ale jednocześnie zapewni bezpieczeństwo i umożliwi sprawną pracę sztabu ludzi edytujących treści.

Z doświadczenia naszej agencji drupalowej wiemy, że zarządzanie dużą stroną korporacyjną to trudne wyzwanie. Dlatego też przedstawimy trzy obszary, w których Drupal jest wymarzonym rozwiązaniem dla Twojej firmy.

Elastyczność i skalowalność

Świat biznesu nigdy nie stoi w miejscu. Strony internetowe muszą nadążać za zmianami, prezentować oferty, zapewniać platformę do wymiany informacji. Wybierając technologię budowy witryny zawsze bierzmy pod uwagę kryterium adaptacji do nowych warunków. Co będzie, gdy za rok uruchomimy sklep? Co, jeśli zdecydujemy się wprowadzić zupełnie nowe usługi? W przypadku niektórych popularnych CMSów koszt wykonania strony będzie mały, ale cena późniejszej adaptacji może okazać się nie do przyjęcia.

Jak w tej sytuacji odnajduje się Drupal? Nie bez powodu określa się go jako CMF, czyli content management framework (w odróżnieniu od bardziej wyspecjalizowanego CMS, służącego stricte do edycji stron). Nie traktuje on treści jako zbioru tekstu, ale jako uporządkowany zestaw informacji, które mogą być różnych typów i posiadać połączenia między sobą.

Brzmi skomplikowanie? Wyjaśnimy to na przykładzie. Gdy organizujemy konferencję i chcemy dodać do firmowej strony jej program - dodajemy po prostu nowy rodzaj zawartości posiadający tytuł, opis, czas prelekcji, nazwisko prelegenta, język, numer sali konferencyjnej. Następnie przygotowujemy program w postaci tzw. widoku, udostępniając użytkownikom filtrowanie i paginację. Wszystkie wymienione tu czynności wykonamy bez napisania ani jednej linijki kodu. Prace programistyczne polegają tylko na dostosowaniu wyglądu i zachowania nowych elementów do własnych potrzeb. Stronę organizowanego przez nas DrupalCamp Wrocław stworzyliśmy w ten sposób w zaledwie kilka godzin:

Program konferencji w Drupal 8

Nie bez znaczenia dla elastyczności jest także dostęp do setek modułów stworzonych przez społeczność i udostępnionych bezpłatnie na stronie drupal.org. Dodają one do Drupala funkcjonalności takie jak e-commerce i zaawansowaną obsługę SEO.

Edycja treści

Jedną z najważniejszych cech dobrego systemu zarządzania treścią jest łatwość obsługi. Witryny internetowe już dawno przestały być tworzone według prostych szablonów. Nowoczesny design nie stroni od multimediów, animacji i efektów, jest responsywny i jednocześnie dynamiczny. Zawartości takiej strony nie wypełnimy po prostu w edytorze WYSIWYG. Potrzebny jest tutaj system edycji, który będzie zarazem prosty i w pełni dostosowany do potrzeb użytkowników. Drupal spełnia te oczekiwania.

Wyobraźmy sobie, że tworzymy podstronę zawierającą artykuł, slider, przesuwaną listę podobnych treści, duży banner, grafikę, filmy... Wszystkie te elementy możemy połączyć w Drupalu na kilka sposobów, pozostawiając do dyspozycji użytkownika prosty i czytelny formularz edycyjny. Nawet bardzo złożone komponenty strony są w ten sposób łatwo dostępne dla zmieniających je osób.

Również obsługa multimediów wynosi doświadczenie edytorskie na zupełnie nowy poziom. Nie myślimy już o zdjęciach jako o plikach, myślimy o nich jako o encjach posiadających tytuły, opisy i kategorie. Możemy je segregować i używać ponownie w artykułach, kiedy zajdzie taka potrzeba - importować je z zewnętrznych źródeł bądź embedować z serwisów typu Reddit albo Instagram. W identyczny sposób zarządzamy filmami i plikami dźwiękowymi.

Media module in Drupal 8

Wszystkie powyższe funkcjonalności podlegają wersjonowaniu treści. Edytorzy mogą mieć różne rangi i publikować nowe wersje artykułów i stron dopiero po uzyskaniu akceptacji. W ten sposób możliwa staje się praca w grupie, która w innych systemach CMS prowadzi często do konfliktów.

Drupal to bezpieczeństwo i stabilność

Strona internetowa jest zazwyczaj wizytówką firmy - od stabilności jej działania może zależeć utrzymanie właściwego wizerunku marki. Drupal uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych systemów do tworzenia serwisów www. Wpływa na to przede wszystkim prężnie działający security team, wykorzystanie komponentów Symfony oraz wsparcie dużych organizacji, takich jak Komisja Europejska. Więcej szczegółów na temat zabezpieczeń Drupala znajdziecie w tym artykule.

Odporność na zagrożenia płynące z sieci to nie jedyny wyznacznik stabilności. Zawsze warto dobierać rozwiązania, które są łatwe w aktualizacji i testowaniu. Drupal wyróżnia się na tym polu głównie dzięki wykorzystaniu managera pakietów Composer oraz rozbudowanemu zestawowi testów automatycznych. Minimalizuje tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia błędów przy wdrożeniu nowych wersji, co bywa bolączką innych systemów CMS, takich jak Wordpress lub Joomla.

Podsumowanie

Podsumowując: Drupal jest systemem, który może przynieść firmie wiele korzyści płynących z elastyczności i stabilności. Warto postawić na niego zwłaszcza, gdy zależy nam na rozwiązaniu, które nie zestarzeje się zbyt szybko i będzie mogło nadążyć za dynamiką rozwoju biznesu.

 

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu