-

DrupalCamp Poland 2023 już wkrótce! Wybrane punkty programu tego wydarzenia

Już 13 maja Wrocław stanie się stolicą Drupala. Przez dwa dni odbywać się tam będzie DrupalCamp, konferencja poświęcona Drupalowi, PHP i innym tematom technologicznym. Jej program obejmuje takie zagadnienia jak tworzenie oprogramowania z pomocą AI, pisanie wydajnego kodu w PHP oraz Drupal typu headless z Next.js. Odkryjmy inne punkty tego wydarzenia. 

12. edycja DrupalCamp Poland

Wszystko zaczęło się w 2012 roku we Wrocławiu, gdzie grupa deweloperów i entuzjastów Drupala postanowiła zorganizować pierwszą w Polsce konferencję DrupalCamp. Po jedenastu latach wydarzenie gromadzi co roku ponad sto osób z różnych krajów. Programiści, specjaliści IT oraz właściciele firm przyjeżdżają do Wrocławia, aby spotkać się i wymienić doświadczeniami oraz wysłuchać prezentacji na gorące tematy ze świata Drupala i technologii. Nasza firma z dumą sponsoruje tę konferencję od samego początku.     

Grupa uczestników i prelegentów konferencji DrupalCamp Poland, która odbyła się w 2022 roku

Uczestnicy DrupalCamp Poland w 2022 roku.

Tematy sesji 12. edycji DrupalCamp Poland oscylują wokół obszarów technologii, rozwoju Drupala, najlepszych praktyk w pracy z PHP oraz biznesu i zarządzania projektami. Przyjrzymy się bliżej niektórym prezentacjom specjalistów z różnych części świata. 

Technologia: sztuczna inteligencja i open source

AI to zdecydowanie gorący temat w branży technologicznej. Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji wspierają różne działania, w tym tworzenie kodu. Podczas sesji AI-powered Code Development: The role of prompt engineering, Piotr Kamieniecki wprowadzi nas w zagadnienie tworzenia kodu wspomaganego przez AI, przedstawi najlepsze praktyki oraz pokaże, jak wykorzystać narzędzia AI do refaktoryzacji kodu.  

Inny wpływ na technologię, którego możemy doświadczyć szczególnie jako profesjonaliści związani z Drupalem lub PHP, pochodzi z open source. W prezentacji Open Source Impact: From Innovation to Positive Change, Jeffrey A. McGuire spojrzy wstecz na możliwości i zmiany, jakie technologie open source przyniosły przez ostatnie 24 lata. Prelegent doradzi również, jak zastosować sposoby myślenia open source’owego w codziennym życiu i społeczeństwie. 

Rozwój Drupala: caching i Protected Content 

Główny temat konferencji - Drupal - będzie omawiany na wiele różnych sposobów - od najlepszych praktyk, przez porady związane z karierą, aż po wykorzystanie modułów. W ramach tego ostatniego tematu poznamy moduł Protected Content, który możemy wykorzystać do zintegrowania OpenPGPjs z naszą instalacją Drupala. Podczas sesji poświęconej temu zagadnieniu Rodrigo Panchiniak Fernandes przedstawi możliwości tego modułu, takie jak generowanie kluczy asymetrycznych oraz szyfrowanie i deszyfrowanie po stronie klienta.

Inne pomocne wskazówki dotyczące pracy z Drupalem znajdą się w prezentacji Caching Like a Pro: Best strategies for dealing with Drupal cache. Jej autor, Mariusz Andrzejewski, omówi wbudowane w Drupala 9 klasy do zarządzania cache, moduły pamięci podręcznej oraz rozwiązywanie typowych problemów z cachingiem. 

Bycie częścią społeczności Drupala daje deweloperom wiele możliwości. Marcin Grabias opowie o ścieżce od lokalnego do globalnego programisty Drupala oraz o umiejętnościach miękkich i technicznych potrzebnych do osiągnięcia tego celu. Natomiast Marcin Maruszewski wyjaśni, jak w prosty sposób przyczynić się do rozwoju systemu Drupal. Prezentacja Jak łatwo zostać "kontrybutorem" Drupala odpowie na pytanie, jak sprawdzać istniejące poprawki lub tworzyć własne.

Biznes i PM: wiedza sprzedażowa dla deweloperów i skuteczna komunikacja

Czy programiści muszą znać techniki sprzedaży? Daiji Kimura, w prezentacji Sales acumen for Developers, wyjaśni, dlaczego takie umiejętności mogą być korzystne dla deweloperów. Prelegent nauczy ich również, jak zadawać odpowiednie pytania klientom.  

Kiedy nowy klient jest już na pokładzie, musimy stworzyć sprawny zespół. Rafał Żebrowski, podczas prezentacji Jak zaprogramować swój zespół, żeby był wydajny, podzieli się wskazówkami, które sprawią, że zespół programistów będzie działał prawidłowo. Autor udowodni, że dobra komunikacja jest kluczem do osiągnięcia tego celu. Natomiast Grzegorz Pietrzak, w prezentacji Jak stworzyć dream team do projektu PHP, pokaże z perspektywy lidera technicznego, jak stworzyć zgrany i współpracujący zespół programistów PHP. 

Czy jest jakieś zagadnienie, który chciałbyś odkryć, ale nie możesz go znaleźć w agendzie wydarzenia? Możesz zgłosić swój pomysł na sesję BoF (Birds of a Feather). W ramach każdego z trzech spotkań uczestnicy będą swobodnie rozmawiać na dany temat. Nad przebiegiem sesji będzie czuwać moderator BoF.  

Inspirujące rozmowy, afterparty i zwiedzanie  

Jak już wspomnieliśmy, DrupalCamp Poland to nie tylko wnikliwe prezentacje, ale przede wszystkim spotkania z programistami i innymi specjalistami IT. Wszyscy będziemy mieli okazję porozmawiać przy kawie podczas przerw lub przy piwie podczas oficjalnego afterparty w sobotni wieczór w pubie BlackBoard przy placu Konstytucji 3 Maja 3. Przed imprezą jeden z prelegentów konferencji - Grzegorz Pietrzak - wielki miłośnik Wrocławia, zabierze nas na spacer po centrum miasta

Dołącz do DrupalCamp Poland 2023!

Prezentacje, które wymieniliśmy w tym artykule to tylko niewielka część tego, co organizatorzy DrupalCamp przygotowali na tegoroczną edycję. W programie konferencji można znaleźć jeszcze więcej sesji dotyczących technologii, Drupala, PHP oraz biznesu i zarządzania projektami, na różnych poziomach zaawansowania.  

Nie masz jeszcze swojego biletu na DrupalCamp Poland 2023? Wciąż możesz go kupić poprzez platformę Eventbrite, aby wziąć udział w tym wspaniałym wydarzeniu! 

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych