.

DrupalCon Prague 2022 - świetne prezentacje do zobaczenia na żywo lub online

Europejskie wydarzenie DrupalCon powraca w stacjonarnej odsłonie. Tym razem odbędzie się w Pradze w dniach 20-23 września. W tym artykule zarekomendujemy kilka z bardzo wielu zaplanowanych sesji.

Sesje na DrupalCon Prague

Tegoroczne sesje DrupalCon Prague zostały podzielone na kilka kategorii:

 • agency & business,
 • bof,
 • clients & industry experiences,
 • contribution topic,
 • keynote,
 • makers & builders,
 • open web & community,
 • sponsored talk,
 • users & editors.

Każda z nich niesie ze sobą ciekawe tematy. Poniżej przedstawiamy zagadnienia, które zwróciły naszą uwagę.

Agency & business

The customer is always right... except when they are not! Building collaborative partnerships and handling conflict in digital projects.

Dobra relacja na linii agencja - klient stanowi warunek do osiągnięcia sukcesu w projekcie. Pośród wielu elementów gwarantujących ten sukces, wymienić należy wzajemne zaufanie. Aby je zdobyć, należy oprzeć swoje działania na kilku fundamentach. Chodzi tutaj, między innymi, o:

 • zdefiniowanie metody współpracy,
 • opracowanie sposobów zarządzania konfliktem,
 • pamiętanie o zasadzie uczciwości.

Will Huggins i Hannah McDermott adresują swoją sesję zarówno do pracowników agencji jak i do klientów.

Drupal Multisite from the trenches

Temat wyjątkowo nam bliski. Na naszym blogu pisaliśmy już o Drupal multisite, wyjaśniając, kiedy należy go wdrożyć, w jaki sposób i przede wszystkim - dlaczego. Natomiast, w trakcie DrupalCon Prague, Alex Moreno opowie o wyzwaniach pojawiających się wraz z rozwijaniem projektu. Chociaż Multisite rozwiązuje kłopot budowania wielu witryn szybko i efektywnie, ich twórcy nie zawsze pamiętają o skalowaniu, bezpieczeństwie czy o późniejszym wsparciu technologicznym.

Open web & community

Growing and sustaining an Open Source Drupal Distribution

Dystrybucje to jedna z ważniejszych gałęzi ekosystemu Drupala. Finn Lewis przybliży dystrybucję LocalGov, stworzoną w kooperacji z brytyjskimi władzami lokalnymi z sektora publicznego. Prelegent opowie o swoich doświadczeniach z rozwijaniem finansowego modelu open source, w celu finansowania zespołu i zagwarantowania wsparcia dla dystrybucji.

What GitLab has learned from Drupal and what can Drupal potentially learn from GitLab

Nick Veenhof - Contributor Success Director GitLaba, a także organizator Drupal Developer Days - podczas swojej sesji będzie mówił o tym, co odróżnia i co łączy ekosystemy Drupala i GitLaba, jaką wiedzę zdobył w GitLabie i co może wykorzystać na potrzeby Drupal.org. Ponadto w prezentacji pojawią się kwestie związane z motywowaniem i nagradzaniem twórców projektów open source.

Makers & builders

Drupal 10 from the pov of a Symfony 6 core-contributor

Podczas tej sesji Nicolas Grekas przejrzy nowe funkcje Symfony. O ile bowiem Drupal 8 i 9 opierają się na Symfony 3.4 i 4.4, Drupal 10 jest oparty na Symfony 6.2. W trakcie sesji będzie zatem o bardziej zautomatyzowanym dependency injection, a także o wykorzystywaniu atrybutów PHP 8.

The Form API Workflow

Form API jest bardzo rozbudowanym system do tworzenia formularzy. W jego dokumentacji - mimo iż jest dobra - brakuje dokładniejszych informacji na temat cyklu przepływu formularza od budowy do jego końcowego przesłania. Dzięki prezentacji Ricardo Sanza dowiemy się wszystkiego na temat pełnego cyklu przepływu formularza, z wyszczególnieniem jego kluczowych momentów.

Components everywhere! From Component Library module to Fully Decoupled Layout Builder with Instant Preview

Z sesji Fabiana Franza dowiemy się, w jaki sposób komponenty mogą sprawić, że tworzenie motywów Drupala stanie się łatwiejsze i szybsze. Prelekcja będzie podzielona na trzy części:

 • Biblioteka Komponentów,
 • Re-thinking Decoupled - tworzenie środowiska administracyjnego z błyskawicznym podglądem,
 • lb_plus (Layout Builder+) - budowanie stron w kilka sekund.

Ponadto zdobędziemy informacje, jak Drupal może wykorzystać Shadow DOM i web-components do odizolowania interfejsu administratora od działającej w nim oddzielonej aplikacji.

Users & editors

Great new features of Drupal Gutenberg editor -and proper snacks for developers

Drupal Gutenberg jest jednym z często wybieranych modułów dla Drupala 9. Marco Fernandes, lead developer tego modułu, rzuci nieco światła na nowe funkcje i elementy, takie jak:

 • szablony treści,
 • kontrola nad opcjami bloków,
 • filtr Duotone.

Twórcy Gutenberga regularnie otrzymują informacje, że ich edytor nie sprawdza się przy ustrukturyzowanej treści. Jednak Marco pokaże na konkretnych przykładach, że Gutenberg może dobrze działać w takim przypadku.

Design for design - How co-designing your admin interface with editors paves the way for better content design and winning user experiences

Emma Horrell opowie, jak UX-owa praca z redaktorami pomogła w rozwijaniu projektowania treści na Uniwersytecie w Edynburgu, po przejściu z Drupala 7 na Drupala 9. Z tej sesji dowiesz się, na czym zależy redaktorom, jak wprowadzić UX do testów akceptacyjnych użytkownika oraz jak zmniejszyć dług technologiczny.

Prelegentka podzieli się również wiedzą na temat tego, jak praca w ramach zwinnych frameworków, zorientowanych na użytkownika wpływa na lepszą komunikację programistów i projektantów.

CKEditor 5 in Drupal 10: what is there to be excited about?

W trakcie sesji Wiktora Walca poznamy między innymi:

 • nowe funkcje w CKEditor 5,
 • dodatkowe gotowe wtyczki, które można dodać do CKEditor 5 za pomocą modułów,
 • różnicę między CKEditor 5 a CKEditor 4.

Prelegent pokaże również sposoby na napisanie własnej wtyczki lub moduł, który rozszerzy możliwości CKEditor 5 w Drupalu 9 i 10.

Clients & industry experiences

Digital Marketing with Drupal

Jose Fernandes, autor książki Digital Marketing with Drupal: The ultimate guide to build and deploy a complete digital marketing platform on top of Drupal, w trakcie swojej sesji opowie o:

 • najbardziej efektywnych metodach marketingu cyfrowego,
 • sposobach na zwiększenie ruchu na stronie opartej o Drupala,
 • przygotowaniu strategii marketingowej e-commerce dla sklepu na Drupal Commerce.

Building an ROI for Multilingual Support

Rozwijanie strony biznesowej dla zdobywania nowych rynków jest celem oczywistym. Jeśli właściciel witryny rozważa rozbudowę swojej strony o nowe jej wersje językowe, potrzebuje danych, które pokażą, że jego decyzja przyniesie dobre rezultaty w przyszłości. Podczas swojej sesji David McNamee przedstawi argumenty za i przeciw dodaniu większej liczby języków oraz model ROI (ang. return on investment - zwrot z inwestycji) dla każdego nowego języka.

Contribution topic i BOF

Podczas DrupalCon, oprócz prelekcji, odbędą się także inne spotkania. W ramach segmentu Contribution topic uczestnicy wymienią się swoimi doświadczeniami, wyzwaniami i problemami, które napotkali podczas pracy nad projektami drupalowymi. Będą również spotkania dla osób, które dopiero chcą zacząć współtworzyć tego typu projekty.

Ściąga z wydarzeniami typu contribution events dla uczestników DrupalCon Prague 2022

Źródło: DrupalCon Prague

Zaś w ramach ścieżki BOF prelegenci poruszą m.in. zagadnienia takie jak:

 • zautomatyzowane testowanie wydajności i skalowalności dla Drupal.org,
 • Privacy Sandbox i rozwijanie cyfrowego biznesu,
 • Inicjatywa Project Browser i kategoryzowanie modułów na Drupal.org.

DrupalCon Prague 2022 na miejscu i online

Konferencja odbędzie się w O2 Universum w Pradze, gdzie - jako złoty sponsor konferencji - Droptica będzie mieć swoje stoisko numer 3. Nasza pięcioosobowa reprezentacja podzieli się na nim swoimi doświadczeniami w pracy z Drupalem, tworzeniem stron internetowych i zarządzaniem projektami, a także chętnie porozmawia na różne inne tematy.

Jeśli nie możesz pojechać do Pragi, DrupalCon oferuje bilety na oglądanie wszystkich sesji online. Natomiast na naszym koncie na Twitterze będziemy na bieżąco relacjonować, co dzieje się na wydarzeniu.

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu