open

Dlaczego warto skorzystać z webowych technologii Open Source

Open Source to oprogramowanie z kodem źródłowym, który może być dalej modyfikowany i ulepszany. W praktyce oznacza to, że deweloper może używać kodu bez ponoszenia z tego tytułu kosztów i wykorzystywać go do celów we własnych projektach IT. Sprawdź, jakie możesz mieć korzyści z budowy strony internetowej w oparciu o Open Source.

Korzyści z Open Source

Istnieje wiele powodów, dla których Open Source stanowi podstawę w projektach informatycznych. Poniżej przedstawiam kilka głównych powodów:

 • Kontrola. Przed rozpoczęciem projektu deweloper ma możliwość przetestowania kodu, aby upewnić się co do funkcjonalności i tego w jaki sposób go zmieniać, aby dostosować do własnych oczekiwań. Twoja korzyść: widzisz każdy fragment kodu, wyłapujesz ewentualne błędy, kod możesz zatem odpowiednio modyfikować.
 • Bezpieczeństwo. Wbrew pozorom oprogramowanie może być bezpieczniejsze niż rozwiązanie Closed Source. Dzięki temu, że każdy posiada dostęp do oprogramowania, ma szansę wykryć oraz poprawić błędy, o czym dowiedzą się wszyscy inni zainteresowani. Ponadto odbywa się to szybciej niż w opcji Closed Source, bowiem nie ma potrzeby pytać o zgodę oryginalnych autorów. Twoja korzyść: dostęp do tysięcy programistów z całego świata, którzy pracują nie tylko nad funkcjonalnościami, ale też nad bezpieczeństwem kodu - mały zespół nie zapewni tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa w customowym kodzie.
 • Stabilność. Niekiedy projekty Open Source nie są rozbudowywane, ale projekty z dużą społecznością to gwarancja rozwoju aplikacji przez kolejne lata. Twoja korzyść: możesz długofalowo planować rozwój strony w odniesieniu do wzrostu twojego biznesu.
 • Społeczność. Niezwykle istotny, a zarazem charakterystyczny dla środowiska IT, jest aktywny udział programistów w społeczności Open Source. Regularne spotkania, eventy, skupianie się wokół tematycznych platform w Internecie wpływa efektywnie na zachowanie dynamiki w rozwoju konkretnych software’owych produktów. Twoja korzyść: masz niemal bezpośredni kontakt do twórcy/twórców danego rozwiązania, co daje szansę ci maksymalnego jego wykorzystania.

Co charakteryzuje Open Source Drupala?

Oprócz wymienionych wyżej należy wyszczególnić jeszcze kilka korzyści odnośnie do Drupala.

 • Niezawodność. Drupal to jeden z najbardziej popularnych CMS-ów na świecie. Jest stale rozwijany (premiera Drupal 9), ale także każda jego poprzednia wersja pozostaje wspierana przez okres pięciu lat.
 • Skalowalność. Dzięki licznym modułom, które doskonale integrują się ze rdzeniem Drupala, można go rozszerzać o nowe możliwości.
 • Bezpieczeństwo. Należy wspomnieć, że ze względu na wysoki poziom zapewniania bezpieczeństwa Drupal używany jest przez wiele instytucji rządowych na całym świecie. Dla klienta niezwykle istotna jest minimalizacji ryzyka technologicznego w projekcie. W tym miejscy wspomnieć należy o Drupal Security Team, których eksperci na bieżąco rozwiązują zgłaszane problemy z zakresu bezpieczeństwa, wspierają twórców modułów, tworzą dokumentację dotyczącą tego, w jaki sposób napisać bezpieczny kod czy też w jaki sposób zabezpieczyć internetową stronę.

Droptica i aktywność w Open Source

Przede wszystkim to, czym się kierujemy w Droptica w kontekście rozwijania Open Source, to korzyść dla klienta. Zależy nam, aby dostarczane przez nas oprogramowanie charakteryzowało się nie tylko bardzo dobrym kodem, ale ponadto, żeby klient mógł wdrażać poszczególne rozwiązania nie ponosząc z tego tytułu dużych kosztów.

Co robimy?

 • DrupalCamp Poland Wrocław. Organizujemy konferencję, gromadzącą corocznie ponad 100 osób zainteresowanych systemem Drupal. Zapraszamy zarówno początkujących w Drupalu, jak i programistów z dużym doświadczeniem.
 • DrupalDay. Organizujemy jeden dzień bezpłatnych wykładów dla osób, które chcą poznać system Drupal. Wykłady odbywają się w różnych miastach w Polsce.
 • Droopler. Jesteśmy autorami dystrybucji na Drupalu służącącej do budowania nowoczesnych i wygodnych w obsłudze serwisów korporacyjnych. Już ponad 200 stron zbudowanych jest na Droopler.
 • Projekty Drupal. Cały czas nasi programiści wspierają i rozwijają projekty takie jak: Freshmail, Dotpay, InPost, Paragraph View Mode, Popup message, Slack Logger, Autotitle, Ga_disable

Ekosystem Drupala

Mówiąc o Open Source w kontekście Drupala nie sposób nie powiedzieć o jego całym ekosystemie. Oprócz Open Source do wspomnianego ekosystemu wliczają się także:

 • marki, które z tego CMS-a korzystają, a są to m.in.: NASA, Arsenal FC, Harvard University, NASDAQ, NBA, JYSK
 • plany rozwoju: to pewność, że usługi będą cały czas ulepszane - plan jest zdefiniowany na kilka lat do przodu
 • wersje Drupala: co pół roku pojawia się nowa wersja, a wraz z nią nowe funkcjonalności (np: Media, Layout Builder, Bigpipe, itp.)
 • certyfikaty: wydawane przez Acquia dla programistów to dowód na posiadanie wiedzy dotyczącej Drupala
 • edycja treści i marketing: moduły (m.in. Workflow, Paragraphs, Ckeditor), które umożliwiają: dostosowanie wyglądu treści za pomocą gotowy komponentów i sekcji; kontrolowanie stopnia formatowania wprowadzanej treści; kadrowanie zdjęć, publikowanie treści o wyznaczonych godzinach/dniach, formatowanie bez znajomości HTML

Podsumowanie

Open Source to wartość, którą możesz dodać budując swoją internetową witrynę. Dzięki powyższemu możesz stać się beneficjentem korzyści, które płyną w pozostawaniu blisko z Drupalem. Open Source nie jest hasłem, ale stanowi konkretne i liczne rozwiązania, które wychodzą naprzeciw właścicielom internetowych stron.

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych