people talking

Frazy, które musisz rozumieć rozmawiając z Drupal developerem: Moduł i Kategorie 

To już trzeci wpis z serii. Znajdziesz tu kolejne frazy, którymi często posługują się programiści Drupala. Zapoznaj się z nim oraz z pozostałymi tekstami, aby efektywniej współpracować z programistami Drupala.

Najczęściej używane frazy związane z Drupalem

Inne artykuły z tej serii znajdziesz tutaj:

Moduł

Moduł w Drupalu można porównać do aplikacji instalowanej w telefonie. Jest to paczka kodu dostarczona przez programistów, która robi coś, czego nie robi rdzeń Drupala. 

Tysiące darmowych modułów znajdziesz na stronie https://www.drupal.org/project/project_module. Warto przejrzeć sobie pierwsze kilka stron z tej listy, aby wiedzieć jakie są możliwości rozszerzenia Drupala. 

Moduły mogą odpowiadać za bardzo różne rzeczy w Drupalu. We wcześniejszym tekście o [Polach] podałem przykład modułu Address Field, który dodaje do systemu nowy typ pola. 

Jednym z popularniejszych modułów to Pathauto pozwalający na automatyczne generowanie adresów URL na podstawie wzorców, np. tytułu strony. Jest on bardzo przydatny dla SEO. 

Będąc w temacie SEO, warto też skorzystać dodatkowo z Redirect Robots txt oraz Metatag.

Możesz zapytać: dlaczego tych modułów nie ma w rdzeniu Drupala, skoro ze względu na SEO są potrzebne dla każdej strony internetowej? Jednak Drupal to nie tylko strony internetowe. W wielu przypadkach jest on używany jako aplikacja webowa czy system backendowy przekazujący dane do innych systemów np. w JSON. Wtedy te moduły nie są potrzebne. 

Część z nich to moduły przeznaczone typowo dla programistów. Nie dodają one żadnych opcji konfiguracyjnych, tylko udostępniają dodatkowe funkcje w PHP, dzięki którym programiści mogą pisać kolejne moduły. Często te moduły mają w nazwie API.

Niektóre moduły poprawiają pewne elementy w rdzeniu Drupala, np. Admin toolbar usprawnia korzystanie z menu administracyjnego. 

Za pomocą dodatkowego reCAPTCHA możesz zabezpieczyć formularze przed botami, np. formularz kontaktowy. 

Dla Drupala 8/9 obecnie jest ponad 9000 dostępnych modułów. Tak ogromna ilość darmowych komponentów sprawia, że zbudowanie Twojej strony internetowej będzie szybsze i tańsze.

Rozmawiając z programistą Drupala o nowych funkcjach na swojej stronie, warto mu zadać pytanie: „a może jest gotowy moduł do tego?”

Kategorie 

Treści w systemie często warto podzielić na kategorie. Jeśli posiadasz serwis z aktualnościami, możesz podzielić je np. na aktualności ze świata, z kraju, ze sportu, technologii. Do tego właśnie służy taksonomia w Drupalu.

W Taxonomy definiujemy słowniki (Vocabulary) i do słowników przypisujemy tzw. termy. 

Najlepiej to zrozumieć na przykładzie. Możemy zdefiniować słownik „Marki samochodów” i w nim dodać termy: Audi, BMW, Honda, Mercedes. Elementy w takim słowniku możemy rozszerzać bez limitu, nie musimy od razu zdefiniować wszystkich. Tworząc treść ([Node| https://www.droptica.com/blog/phrases-you-need-understand-when-talking-drupal-developer-node/]) posiadamy opcję wyświetlenia elementów z danego słownika i wyboru jednego lub więcej (zależnie od ustawień).

Inne przykłady:

  • Słownik „Kraje: i w nim lista krajów
  • Słownik „Kategoria bloga” i w nim np Drupal, Wordpress, Joomla, Laravel, Symfony, React, Vue
  • Słownik „Kolory koszulki” i w nim dostępne opcje „Biały”, „Niebieski”, „Czerwony”, „Czarny”

Dodatkowo zaznaczę, że Taxonomy też jest typem encji tak jak Node. To oznacza, że mamy dostęp do ustawień „Zarządzaj polami” (manage fields). Możemy rozbudować formularz dodawania termów o dodatkowe pole, np. dla słownika z listą krajów możemy dodać pole typu Obraz, w którym będziemy wstawiać flagę danego kraju.

Zapamiętaj, że moduł Taxonomy służy do grupowania treści według różnych kategorii. Następnie programista może te pogrupowane treści wyświetlać w różnych częściach serwisu (np. na stronie głównej dodać blok z 3 ostatnimi blog postami z kategorii Drupal). 

Podsumowanie 

To trzeci artykuł z serii. Po trzech seriach wiesz już, co to jest Node, Field, Block,Region, Moduł, Taxonomy. Teraz posiadsz już spory słownik fraz używanych w Drupalu i możesz rozmawiać znacznie sprawniej z zespołem programistów drupala.

Jeśli jeszcze nie widziałeś innych artykułów z serii, znajdziesz je tutaj:

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych