homeoffice

Praca zdalna w Droptica - Jak to robimy

Droptica od pierwszego dnia działalności miała dwa biura. Od początku organizowaliśmy naszą pracę tak, aby działać efektywnie niezależnie od lokalizacji naszych specjalistów świadczących usługi drupalowe. Dzisiaj szczególnie widać, jakie korzyści daje nam taka organizacja pracy. Zobacz, jak wygląda dzień pracy w Droptica, jakich narzędzi używamy do pracy zdalnej.  

Korzyści i ryzyko

Praca zdalna to duży przywilej i z pewnością oszczędność czasu. Nie stoimy w korkach, korzystanie z komunikacji miejskiej nie jest konieczne. Każdego dnia zdobywamy dodatkowy czas, który możemy przeznaczyć np. na szkolenia lub więcej czasu spędzić z rodziną.  

Nie zapominajmy jednak, że z drugiej strony praca z domu wymaga od nas samych większej samodyscypliny.

Stanowisko pracy 

Częste postrzeganie pracy zdalnej to: kanapa, dres, kawka, wygodne kapcie i mało efektywna praca. To ma bardzo mało wspólnego z rzeczywistością. Nawet jeśli ktoś tak próbuje pracować zdalnie przez chwilę, to szybko się zniechęca i sam dochodzi do wniosku, że lepiej zmienić kanapę na biurko. 

Praca z łóżka czy kanapy nie jest zbyt komfortowa i przede wszystkim nie jest dobra dla naszego kręgosłupa, a przecież zdrowie jest najważniejsze. Niby to świetna sprawa móc realizować projekty w fotelu, ale po paru tygodniach zaburzy się czas w pracy i po pracy, co negatywnie odbije się na samopoczuciu. 

Stanowisko pracy w Droptica

W Droptica każdy ma swoje domowe biuro. Dedykowane biurko, laptop, dodatkowe monitory. W takich warunkach praca w domu, jest tak samo wydajna jak w biurze. 

Wiemy, jak ważne jest wygodne i profesjonalne miejsce pracy, dlatego pokazujemy Wam “domowe biura” naszego zespołu tutaj, jak i na naszym firmowy Instagramie. Obserwujcie nas i sprawdzajcie, jak pracujemy również z domu :) 

homeoffice1

Praca w skupieniu

Dużą zaletą pracy zdalnej jest łatwiejsza możliwość pracy w skupieniu. W domu koledzy z pracy nie mogą nas osobiście rozpraszać, a komunikator możemy wyciszyć. Możemy być bardziej efektywni niż w biurze w dużym open space. 

Przejście na tryb wyłącznie zdalny wymaga od człowieka (jeżeli nie pracował tak wcześniej) odpowiednich procedur. 

Równowaga między pracą a domem

Czy jest to możliwe? Odpowiadamy: Tak!  

Jest to  jedna z najważniejszych kwestii dotyczącej pracy zdalnie. 

Życie prywatne a zawodowe. Warto tutaj wyznaczyć sobie godziny pracy. Nastaw sobie budzik i staraj się przestrzegać wyznaczonego czasu. Dla niektórych to pewnie nie jest taka prosta sprawa, jednak zapewnia oddzielenie tych dwóch światów od siebie.  

Zwróć uwagę na oddzielenie odzieży. Outfit praca i po pracy. Nie zapominajmy, że wiele osób prowadzi videokonferencje. Ubierajcie się do pracy w domu tak, jakbyście mieli pracować z biura. 

Wyznacz sobie zadania i cele do realizacji. Możesz każdego dnia wypunktować najważniejsze rzeczy do zrobienia. W sytuacji, kiedy będziesz posiadał plan ile czasu potrzebujesz na realizację swoich zadań, to w momencie znużenia, zmotywuje Cię to do szybszego działania i powrotu do służbowych zadań.

No i dla jednych bardzo ważna kwestia-KUBEK. Zorganizuj sobie kubek, z którego pijesz tylko w czasie pracy i którego inni domownicy nie będą używać. Jak kończysz pracę, to chowasz kubek. W ten sposób masz wyraźne oddzielenie stanu “w pracy” i “po pracy”. Pomaga to też innym domownikom zauważyć, kiedy pracujesz, a kiedy jesteś po pracy.

Komunikacja i relacje międzyludzkie

Komunikacja i relacje międzyludzkie w zdalnym środowisku są nieskuteczne? Bzdura!

Komunikacja wewnętrzna pełni istotną funkcję w firmie. Dlatego warto używać kilku narzędzi, a nie bazować na jednym. Skuteczna komunikacja wewnętrzna wpływa pozytywnie na wiele aspektów codziennej pracy i może stać się niezbędnym elementem do osiągnięcia końcowego celu. 
Od wielu lat w Droptica skutecznie zarządzamy przepływem informacji wewnątrz firmy, jak i między zespołem a klientem. Nie byłoby to możliwe bez kilku niezbędnych narzędzi, których nasz zespół używa każdego dnia. 

Jira to narzędzie do zarządzania projektami. Tutaj trzymamy informacje o realizowanych projektach, o zadaniach do wykonania, o etapach projektów itp. Więcej o tym, jak zarządzamy projektami, przeczytasz na naszym blogu

Slack to platforma, która służy do komunikacji i jest jedną z bardziej czytelnych aplikacji. Umożliwia pracownikom ciągły kontakt prywatnie, jak i w grupowych chatach, dodatkowo umożliwia wykonywanie połączeń głosowych oraz wideo. Dodatkowo fajną opcją jest udostępnienie ekranu osobie po drugiej stronie monitora. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy slacka.

Zoom, Google Hangouts, Skype - aplikacje służące do prowadzenia wideokonferencji z klientami oraz firmowych spotkań online. 

Dropbox, Google Drive  - miejsce na współdzielenie plików w zespole
Google Docs - tutaj tworzymy dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne i inne dokumenty wymagające pracy w zespole. Również ten wpis powstaje w pierwszym etapie w Google Docs.

GitHub, Bitbucket - to systemy umożliwiające wspólną pracę nad kodami aplikacji wielu programistom.  

To najczęściej wykorzystywane aplikacje umożliwiające nam efektywną pracę zdalną. Tych narzędzi używamy od wielu lat, nie tylko od czasu konieczności pełnej pracy z domu.  Niektórych używamy od lat a niektórych dopiero od niedawna - eksperymentujemy. Aby poznać pełną listę narzędzi, przeczytaj naszą serię artykułów, o narzędziach jakich używamy.

Dlaczego praca zdalna w Droptica się sprawdza

Droptica pracuje zdalnie dzięki kilku kluczowym zasadom:
a) Jesteśmy agile - adaptacja, otwartość i dobra współpraca z klientem oraz szacunek ludzi i interakcji to dla nas nic nowego.
b) Zaufanie to klucz do sukcesu - to jeden z najważniejszych czynników w pracy zdalnej, która gości u nas od wielu lat. 
c) Stały team, bardzo niska rotacja pracownika -  dzieki stałemu zespołowi, zachowujemy ciągłość projektu, poczucie wspólnoty odciąga od szukania innej pracy. Bezpośrednio przekłada się na stały team na projekcie i terminowość w jego realizacji.
d) Integracja - nasz zespół każdego dnia poznaje się lepiej. Organizujemy wyjścia integracyjne (obecnie czasowo wstrzymane), co pozwala nam się poznać również prywatnie. Zgrany zespół zapewnia lepsze samopoczucie i bezpośrednio przekłada się na zaangażowanie w projekt i wyniki firmy.
c) Zadowolony klient - dla nas klient jest najważniejszy, dlatego nasze projekty zawsze są na czas.

Podsumowanie

Reasumując praca zdalna to doskonałe rozwiązanie, jednak ma swoje plusy i minusy. Możesz otrzymać niezwykły komfort i uniknąć każdego dnia monotonnych dojazdów do biura. Z drugiej strony, możesz stracić czas spędzony z kolegami z pracy. Najważniejsze jest efekt. Dla nas praca z biura czy zdalnie jest bez znaczenia - liczy się efekt dla klienta, a nasi klienci nie dostrzegają różnicy w naszej pracy w ostatnich tygodniach. 
 

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu