.

Skróty klawiszowe w PhpStorm i sposoby lepszego wykorzystania tego narzędzia

W tym artykule opowiemy o korzyściach płynących z używania etykiet w naszej codziennej pracy. Skrót to jeden klawisz lub kombinacja klawiszy na klawiaturze, mająca na celu wykonanie określonego polecenia, które ma być przeprowadzone w kilku krokach. Na przykład, jeśli chcemy szybciej skopiować zaznaczony tekst, możemy nacisnąć klawisze Ctrl i C. Korzystanie ze skrótów pozwala nam oszczędzić czas i zwiększa możliwości działań wykonywanych za pomocą klawiatury.

Co to jest PhpStorm?

Tworzenie oprogramowania to rodzaj sztuki w świecie IT, a programista jest tutaj artystą. Jak każdy artysta, deweloper potrzebuje narzędzia do stworzenia swojego arcydzieła. Stanowi je zintegrowane środowisko programistyczne (IDE – integrated development environment). Jest wiele rozwiązań tego typu, ale jednym z najpopularniejszych i najsolidniejszych jest PhpStorm. Jest to doskonałe narzędzie dla wszystkich programistów PHP, przystosowane do najpopularniejszych frameworków PHP, takich jak Laravel, Drupal, Symfony itp. Obsługuje wszystkie funkcje języka PHP dla nowoczesnych i starszych projektów. Oprócz PHP, narzędzie to zapewnia wsparcie technologii frontendowych, takich jak HTML 5, CSS, Sass, JS, TypeScript itp.

Skróty klawiszowe w PhpStorm

PHPStorm dba o wydajność kodu programisty i zapewnia wygodne środowisko, które przyspiesza proces programowania. Jednym ze sposobów, dzięki którym można to osiągnąć, jest stosowanie skrótów. Przyjrzymy się pięciu najczęstszym skrótom.

Skrót Alt + Enter

Jest to uniwersalny pomocnik kontekstowy. Wyświetla menu kontekstowe z dostępnymi akcjami, w zależności od tego, gdzie znajduje się kursor. Działania, które oferuje ten skrót to:

  • zaimportowanie klasy pod kursorem do sekcji use,
  • zaktualizowanie bloku komentarzy o sygnaturę metody,
  • dodanie metod interfejsu, które są wymagane do zaimplementowania.

Jak widać, ten skrót rzeczywiście ułatwia i przyspiesza proces programowania, ponieważ nie musimy dużo pisać sami.

Skrót klawiszowy Alt + Enter w PhpStorm umożliwia szybkie wyświetlenie menu kontekstowego

Skrót "wyszukaj wszędzie"

Po dwukrotnym kliknięciu klawisza Shift pojawia się wyskakujące okno, które pozwala nam wyszukać w dowolnym miejscu dowolny plik, klasę, metodę klasy, właściwość lub ustawienia. Wystarczy napisać fragment pożądanego tekstu, a nasze magiczne narzędzie wyszuka go dla nas, a nawet pogrupuje w kategorie fragmentów znalezionych w klasach, plikach, symbolach czy pozycjach menu. Ten skrót jest przydatny, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas podczas wyszukiwania klasy, metody lub właściwości klasy albo ustawiania właściwości.

Dzięki skrótowi wyszukaj wszędzie możesz łatwo znaleźć dowolny plik lub klasę

Skrót do ostatnio otwieranych plików

Ctrl + E otwiera wyskakujące okno z plikami, które ostatnio otwieraliśmy. W tym oknie możemy także zacząć wpisywać nazwę interesującego nas pliku, a IDE przefiltruje listę. Jest to przydatne, zwłaszcza gdy wracamy do pracy i próbujemy sobie przypomnieć, nad czym pracowaliśmy poprzedniego dnia.

Skrót klawiszowy Ctrl + E pokazuje pop-up z ostatnio otwieranymi plikami

Skrót Alt + Insert

Naciskamy Alt + Insert w pliku. Zobaczymy wyskakujące okno, umożliwiające nadpisanie metody, zaimplementowanie metod, dodanie konstruktora, getterów i setterów oraz komentarzy PHPDoc. Tę kombinację oraz kombinację Alt + Enter nazywam moim J.A.R.V.I.S.em, ponieważ w kilka sekund generują one kod, którego utworzenie zajęłoby mi kilka minut.

Skrót Alt + Insert w PhpStorm umożliwia wykonanie kilku akcji, w tym zaimplementowanie metod

Skrót do refaktoryzowania

Refaktoring kodu nigdy nie był łatwiejszy – wystarczy nacisnąć Ctrl + Shift + Alt + T na zaznaczonej części kodu. Po wykonaniu tej czynności otwiera się okno, które daje nam bogaty wybór opcji refaktoryzacji kodu. Przed zastosowaniem zmian możesz zobaczyć podgląd, aby ocenić, które pliki zostaną zmienione. Ta funkcja PhpStorm daje nam przede wszystkim wskazówki dla uczynienia naszego kodu bardziej czytelnym i wydajniejszym, ponieważ programiście czasami może się zdarzyć coś przeoczyć i będzie potrzebował sugestii, jak zrefaktoryzować kod.

Jeden ze skrótów klawiszowych PhpStorm pozwala szybciej zrobić refaktoring swojego kodu

Praca z PhpStorm - przydatne triki

GIT – co by było bez niego. Oprócz skrótów PhpStorm oferuje wygodną integrację z GIT-em. Daje nam możliwość pracy z repozytoriami, śledzenia zmian w plikach, przeglądania różnic dla danego pliku i zatwierdzania zmian. Przydaje się podczas zatwierdzania, łączenia i rozwiązywania konfliktów. Oprócz tego pozwala zobaczyć drzewo zmian na karcie dziennika w pasku narzędzi GIT.

W PhpStorm możemy korzystać z wygodnej integracji z GIT-em
PhpStorm wspiera programistów w wykonywaniu różnych czynności podczas pracy z GIT-em

PHPStorm doskonale nadaje się również do tworzenia serwisów internetowych, ponieważ oferuje wiele funkcji przyspieszających proces programowania. Jedną z najciekawszych, według nas, jest generator kodu. Można łatwo wygenerować kod HTML, nawet go nie pisząc. Pod maską, IDEA używa Emmeta, dzięki czemu możesz zapoznać się ze składnią i z niej korzystać. Na przykład, jeśli napiszesz "div>ul>li*5", wygenerowany zostanie następujący kod:

PhpStorm oferuje różne funkcjonalności przypieszające proces tworzenia stron internetowych

PhpStorm – podsumowanie

Jeden artykuł to za mało, aby opisać wszystkie przydatne skróty PhpStorm. Omówiliśmy tutaj niektóre z przydatnych skrótów klawiszowych i funkcji IDEA, aby pokazać w jaki sposób przyspieszają i ułatwiają proces programowania. Naszym zdaniem regularne korzystanie ze skrótów przypomina pracę z mini-J.A.R.V.I.S.em, który reaguje na nasze potrzeby, przekazywane za pomocą komunikacji klawiaturowej.

Potrzebujesz pomocy w doborze odpowiednich narzędzi lub tworzeniu aplikacji PHP? Sprawdź nasze usługi dotyczące programowania w PHP.

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych