-

Dlaczego Drupal to idealny CMS dla szkół wyższych? 8 powodów

Uczelnie potrzebują silnej obecności w internecie, aby przyciągać studentów, komunikować się z partnerami, dostarczać cennych informacji i wspierać współpracę między różnymi działami. Wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią jest zatem kluczowy, aby można było łatwo stworzyć przyjazną dla użytkownika, atrakcyjną i informacyjną stronę internetową. W tym artykule odkryjemy, dlaczego Drupal to idealny CMS dla szkół wyższych.

Dlaczego Drupal to solidny CMS dla szkolnictwa wyższego?

Drupal to elastyczny i efektywny kosztowo system zarządzania treścią typu open source, który wpasowuje się w potrzeby instytucji szkolnictwa wyższego. Dowodem na to jest fakt, że wybrały go najlepsze uczelnie na świecie. Na przykład Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet Princeton, Instytut Technologiczny Massachusetts (MIT) i Kolegium Uniwersyteckie w Londynie (UCL) zbudowały swoje uniwersyteckie strony na Drupalu. Odkryj osiem istotnych powodów, dla których warto rozważyć ten system.

1. Elastyczność i personalizacja

Drupal gwarantuje uniwersytetom niezrównaną elastyczność i opcje dostosowywania. Jedną z jego kluczowych zalet jest obsługa różnorodnych typów treści. Uczelnie mogą korzystać z tekstu, obrazów, filmów, infografik i nie tylko. Dzięki temu witryny edukacyjne mogą skutecznie komunikować swoje przesłanie i publikować atrakcyjne materiały.

Drupal pozwala na dodawanie różnych typów treści, np. filmów i zdjęć dla urozmaicenia publikacji.


Co więcej, Drupal umożliwia uniwersytetom definiowanie stylu wizualnego strony internetowej, wykraczając poza standardowe szablony. Oferuje możliwość tworzenia customowego layoutu. Oznacza to, że instytucje mogą projektować swoje witryny z unikalnym i dostosowanym wyglądem (np. strukturą projektu, schematami kolorów i typografią), odzwierciedlając swoją odrębną tożsamość i markę. Takie podejście wzmacnia indywidualność instytucji.

To nie wszystko. Modułowa architektura Drupala pozwala na integrację różnych modułów w celu rozszerzenia funkcjonalności systemu. Możesz dostosować swoją witrynę, dodając lub usuwając moduły, aby spełnić określone wymagania. Niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę SEO, integrację z mediami społecznościowymi czy dodanie opcji e-commerce, modułowy system Drupala zapewnia dużą elastyczność.

2. Płynne tworzenie treści i przepływ pracy

Dzięki Drupalowi można dostosować workflow związane z tworzeniem i publikowaniem treści, aby usprawnić proces redakcyjny. Ten CMS umożliwia definiowanie przepływów pracy z różnymi statusami moderacji (np. Draft dla autora lub Recenzja dla eksperta merytorycznego), zapewniając, że treść przechodzi podwójną kontrolę i proces zatwierdzania przed publikacją.

Korzystając z tego CMS-a, masz też możliwość tworzenia niestandardowych taksonomii i tagów w celu efektywnego kategoryzowania i organizowania treści. Ta funkcja będzie szczególnie cenna dla uniwersytetów z różnymi wydziałami, kursami i tematami badawczymi. W rezultacie uda się uzyskać uporządkowaną i łatwą w nawigacji stronę internetową.

Możesz także zwiększyć bezpieczeństwo danych swojej witryny dzięki solidnemu systemowi zarządzania użytkownikami. Umożliwia on definiowanie nieograniczonej liczby ról użytkowników i przypisywanie im uprawnień. Ta funkcja dostosowywania zapewnia, że różne osoby, takie jak administratorzy, redaktorzy i odwiedzający, mają różne poziomy dostępu i prawa do edycji w serwisie (na przykład do sekcji aktualności lub landing page’ów).

3. Silne zabezpieczenia w CMS-ie dla szkolnictwa wyższego

Ten CMS wyróżnia się jako wzorowy wybór dla stron uniwersyteckich obsługujących dane wrażliwe.

Możliwości Drupala w zakresie bezpieczeństwa leżą u podstaw jego kompleksowej struktury, starannie zaprojektowanej w celu ochrony przed potencjalnymi lukami w zabezpieczeniach. Platforma przyjmuje warstwowe podejście do bezpieczeństwa, zapewniając listy kontroli dostępu i abstrakcję danych (zapobiega wstrzyknięciom SQL), tworząc API z ochroną CSRF, szyfrowaniem i silnymi protokołami uwierzytelniania.

Siła tego systemu tkwi również w jego proaktywnym i czujnym ekosystemie. Społeczność Drupala składa się z różnorodnej grupy programistów, ekspertów ds. bezpieczeństwa i entuzjastów, którzy są zaangażowani w szybkie identyfikowanie i rozwiązywanie potencjalnych problemów związanych z bezpieczeństwem. Dzięki nim platforma pozostaje odporna na występujące zagrożenia dzięki regularnym łatkom bezpieczeństwa. Zespół Drupala dostarcza również praktyczne porady i komunikaty społeczności.

Na Drupal.org można znaleźć cenne porady i wiadomości na temat bezpieczeństwa strony internetowej.


Źródło: Drupal.org

Zaangażowanie Drupala w regularne aktualizacje również świadczy o jego bezpiecznym charakterze. Zespół programistów systemu konsekwentnie wydaje poprawki bezpieczeństwa oraz aktualizacje dla głównych i contribowych modułów. W ten sposób usuwa nowo odkryte luki w zabezpieczeniach i wzmacnia swoje mechanizmy obronne. To zaangażowanie w ciągłe doskonalenie umożliwia administratorom stron internetowych wyprzedzanie potencjalnych zagrożeń.

4. Skalowalność i wydajność

Skalowalność Drupala to znak szczególny tego systemu, który jest zgodny z ciągle zmieniającymi się potrzebami uniwersytetów. Instytucje akademickie doświadczają napływu studentów, wykładowców i danych administracyjnych. Zdolność CMS-a do obsługi rosnącej ilości treści i ruchu użytkowników zapewnia zatem, że uczelnie mogą bez wysiłku dostosować się do rosnących wymagań swoich platform internetowych.

Sercem skalowalności Drupala jest jego modułowa architektura. Umożliwia ona łatwą integrację dodatkowych funkcji w zależności od potrzeb. Jednym z wyróżniających się przykładów jest moduł Views. Za jego pomocą można tworzyć, dostosowywać i wyświetlać treści w różnych formatach bez skomplikowanego kodowania. W miarę jak uniwersytety rozszerzają swoje biblioteki treści, moduł Views gwarantuje, że informacje są uporządkowane i dostępne, promując efektywną nawigację dla użytkowników.

Innym godnym uwagi modułem jest Paragraphs, który oferuje bardziej szczegółowe i ustrukturyzowane podejście. Jest on przydatny dla uniwersytetów zarządzających różnymi rodzajami treści - od artykułów i aktualności, po listy wydarzeń i multimedia. Moduł Paragraphs umożliwia administratorom tworzenie modułowych bloków treści wielokrotnego użytku, które można łatwo powielać na podstronach lub marketingowych landing page’ach.

Ponieważ witryny uniwersytetów doświadczają gwałtownego wzrostu ruchu, zapewnienie optymalnej wydajności staje się sprawą najwyższej wagi. Drupal jest z natury przystosowany do efektywnej obsługi dużego ruchu. Jego architektura zapewnia szybkie i responsywne doświadczenia, nawet w okresach szczytu odwiedzin. Posiada solidny system buforowania i wydajną bazę kodu. Platforma została zaprojektowana do wykonywania zadań przy minimalnym wykorzystaniu zasobów, optymalizując wydajność serwera i czasy reakcji.

5. Drupal multisite do obsługi wielu witryn

Wiele instytucji edukacyjnych prowadzi liczne strony internetowe dla różnych wydziałów, kampusów, ośrodków badawczych i inicjatyw akademickich. Funkcjonalność multisite w Drupalu pozwala administratorom robić to wydajnie i bez marnowania czasu.

Podstawą tej funkcji jest możliwość zarządzania i wdrażania wielu witryn z poziomu jednej platformy. Ta scentralizowana kontrola usprawnia pracę administracyjną i zapewnia spójność wszystkich zasobów cyfrowych. Możesz skutecznie nadzorować aktualizacje, środki bezpieczeństwa i zarządzanie treścią dla wszystkich powiązanych stron, dbając o spójną obecność cyfrową.

Instalacja Drupal multisite nie oznacza jednak rezygnacji z autonomii. Każda indywidualna witryna w sieci wielu stron zachowuje swoją niezależność, upoważniając wydziały lub kampusy do dostosowywania swojej obecności w internecie zgodnie z ich unikalnymi potrzebami.

6. Obsługa wielu języków

Większość uniwersytetów musi skutecznie komunikować się z różnymi grupami studentów i wykładowców. Drupal pomaga również w tym przypadku. Platforma ta pozwala na tworzenie stron internetowych w wielu językach. Dzięki temu Twój serwis może być bardziej dostępny dla międzynarodowych użytkowników.

W tym CMS-ie dla szkolnictwa wyższego można dostosować ustawienia językowe i tłumaczenia tak, aby odpowiadać na potrzeby globalnej lub wielojęzycznej publiczności. Drupal oferuje również opcje przełączania języków, co przyczynia się do uzyskania interfejsu przyjaznego dla użytkownika. Odwiedzający witrynę mogą płynnie poruszać się między jej różnymi wersjami językowymi.

Blog Droptica to przykład strony na Drupalu, na której widać opcję przełączenia wersji językowej.


Źródło: Droptica.com/blog

7. Integracje z zewnętrznymi systemami

Uczelnie używają różnych rozwiązań do obsługi ważnych zadań związanych z informacjami o studentach, nauczaniem i administracją. Drupal doskonale integruje się z zewnętrznymi systemami, dzięki czemu wszystko działa płynnie. Pomaga to stworzyć w pełni zorganizowaną platformę cyfrową dla instytucji edukacyjnych.

Dzięki solidnemu API Drupala można łatwo zintegrować się z narzędziami, takimi jak:

  • Systemy informacji studenckiej (SIS): umożliwiają zarządzanie danymi uczniów, rejestracją, ocenami i innymi informacjami akademickimi. Drupal ułatwia płynną integrację z platformami SIS, zapewniając synchronizację danych w czasie rzeczywistym i ujednolicony widok danych o studentach w całym cyfrowym ekosystemie.
  • Systemy zarządzania nauczaniem (LMS): ma to kluczowe znaczenie dla uniwersytetów prowadzących kursy online i e-learning. Kompatybilność Drupala z wiodącymi platformami LMS umożliwia integrację z treścią kursu, ocenami i postępami studentów, oferując spójne doświadczenie edukacyjne dla wykładowców i studentów.
  • Zewnętrzne narzędzia administracyjne: od finansów i HR, po zarządzanie biblioteką - uniwersytety wykorzystują różne narzędzia administracyjne w celu usprawnienia operacji. Możliwości integracji Drupala rozciągają się również na te systemy, promując efektywny przepływ danych i zmniejszając ludzki wysiłek wymagany do przesyłania i synchronizacji danych.

8. Efektywne wyszukiwanie z Elastic Search i Apache Solr 

Strony internetowe uniwersytetów są jak biblioteki - wypełnione wszelkiego rodzaju informacjami. Dostarczają szczegółów o kursach, wykładowcach, aktualnościach i wydarzeniach. Uczelnie muszą mieć doskonałą wyszukiwarkę, aby pomóc użytkownikom znaleźć potrzebne treści. W tym miejscu do akcji wkraczają Elastic SearchApache Solr. Zostały przygotowane tak, aby szybko przebijać się przez góry treści i prezentować odwiedzającym dokładnie to, czego szukają.

Drupal ułatwia dodawanie tych narzędzi wyszukiwania do witryny internetowej. Integracja jest prosta dzięki modułom i wtyczkom. Po skonfigurowaniu działają one płynnie w środowisku Drupala. Dlaczego są przełomowe dla stron uczelni?

Elastic Search i Apache Solr są szybkie i zapewniają bardzo dokładne wyniki wyszukiwania. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy student szuka konkretnego kursu, czy badacz - powiązanych artykułów naukowych, może szybko znaleźć informacje. Nawet jeśli wyszukiwane hasła są bardzo szczegółowe lub techniczne, ponieważ narzędzia te rozumieją i przetwarzają złożone zapytania.

Nie wszyscy szukają tych samych rzeczy. Elastic Search i Apache Solr pozwalają dostosować wyniki wyszukiwania, dzięki czemu to, co jest dla Ciebie ważne, pojawia się jako pierwsze. Jest to przydatne do prezentowania najważniejszych programów akademickich lub nadchodzących wydarzeń na stronie internetowej. Moduły te obsługują również zaawansowane funkcje wyszukiwania, takie jak wyszukiwanie fasetowe, przewidywanie autouzupełniania i wyniki oparte na geolokalizacji. To intuicyjne i interaktywne podejście zwiększa komfort użytkowania.

Wraz z rozwojem uniwersytetów rośnie ilość treści na ich stronach internetowych. Te narzędzia wyszukiwania bez trudu radzą sobie z rosnącym obciążeniem, zapewniając, że funkcja wyszukiwania pozostaje szybka i niezawodna bez względu na ilość dodanych danych.

Dlaczego warto wybrać inteligentny CMS dla szkolnictwa wyższego?

Solidny system zarządzania treścią, taki jak Drupal, jest podstawą strategii cyfrowej uczelni, odgrywając kluczową rolę w kształtowaniu jej tożsamości i funkcjonalności online. Skuteczny CMS służy wielu celom.

W świecie akademickim potrzebny jest inteligentny CMS, który może płynnie obsługiwać różne rodzaje treści. Niezależnie od tego, czy są to artykuły naukowe, czy aktualizacje wydarzeń, system ten działa jako centrum informacji z łatwym w użyciu interfejsem dla administratorów i redaktorów. Umożliwia organizowanie i publikowanie treści bez wysiłku. Ułatwia to zadania administracyjne i utrzymuje dynamiczny serwis internetowy.

Uniwersytety obsługują zróżnicowanych odbiorców, w tym studentów, wykładowców, naukowców i absolwentów. Solidny CMS musi więc wykraczać poza zwykłe interfejsy, oferując przyjazne dla użytkownika projekty dla tej zróżnicowanej grupy. Łatwa nawigacja, uporządkowane informacje i responsywny design dbają o pozytywne wrażenia, angażując i satysfakcjonując odwiedzających podczas eksploracji wirtualnej przestrzeni uczelni.

W przypadku środowiska akademickiego należy wybrać CMS, który jest czymś więcej niż tylko magazynem treści. Wydziały, kierownicy katedr i twórcy treści powinni sprawnie współpracować w celu aktualizowania kursów, udostępniania badań i organizowania wydarzeń. Zaawansowany CMS dla szkolnictwa wyższego zawiera niezbędne narzędzia do współpracy, usprawniające przepływ pracy dzięki kontroli wersji i komunikacji w czasie rzeczywistym. Zwiększa to nie tylko wydajność operacyjną, ale także ogólną produktywność społeczności uniwersyteckiej.

Inteligentny CMS pozwala również instytucjom na tworzenie angażujących doświadczeń online, które prezentują kulturę kampusu, zajęcia fakultatywne i ważne osiągnięcia. Interaktywne elementy, treści multimedialne i spersonalizowane ścieżki użytkownika łączą się, aby opowiedzieć atrakcyjną cyfrową historię instytucji.

Drupal dla uniwersytetów - podsumowanie

Wybór odpowiedniego systemu CMS jest kluczowym krokiem, który znacząco wpływa na to, jak uczelnia prezentuje się w internecie. Dzięki funkcjom Drupala, takim jak elastyczność, możliwość tworzenia wielu stron, obsługa różnych języków i inne, instytucje akademickie mogą śmiało dążyć do stworzenia żywej, atrakcyjnej i wciągającej przestrzeni online.

Jeśli tworzysz stronę internetową dla swojej instytucji lub przebudowujesz istniejącą, potrzebujesz pomocy doświadczonych profesjonalistów. W Droptica wiemy, że Drupal to CMS dla szkolnictwa wyższego i możemy pomóc Ci w pełni wykorzystać jego potencjał.

-