.

Jakie funkcje przyniesie Drupal 10 i jak przygotować się do jego wydania?

Drupal jest jednym z popularniejszych obecnie systemów do zarządzania treściami stron internetowych. Naturalnym cyklem w życiu każdego oprogramowania są regularne aktualizacje i rozwój, a także powstawanie nowszych wersji. Piszemy o tym, ponieważ właśnie nadchodzi wersja 10 systemu Drupal, którą przybliżymy Wam w tym tekście.

Data wydania Drupala 10

Najnowszą stabilną wersją Drupala jest 9.4.x. „Dziewiątka” miała swoją premierę 3 czerwca 2020 roku i nie przyniosła przełomowych zmian względem poprzedniej wersji. Głównymi różnicami były nowa wersja Symfony - 4, aktualizacja silnika motywów Twig oraz pozbycie się przestarzałego kodu. Na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić Drupala 9 od 8, a obie wersje w dniu premiery były ze sobą bardzo kompatybilne.

Premiera Drupala 10 jest planowana na 14 grudnia 2022.

Dołącz do społeczności Drupala i pomóż w tworzeniu nowej wersji

Drupal jest projektem open source, tworzonym przez społeczność, więc każdy może mieć swój wkład w jego rozwój. Stając się członkiem drupalowej społeczności, możesz pomóc w wydaniu i rozwoju nowej wersji. Obecnie Drupal 10 jest już w wersji deweloperskiej i Drupal community prężnie pracuje, żeby wydać stabilną wersję.

Aby zobaczyć, jak konkretnie możesz pomóc, zajrzyj na kanał #d10readiness na oficjalnym Slacku Drupala. Jest też lista zgłoszeń błędów i propozycji do wersji deweloperskiej, skąd możesz dowiedzieć się, nad czym obecnie pracują programiści. Członkowie drupalowej społeczności mogą dołożyć swoją cegiełkę zgłaszając lub rozwiązując problemy.

Jakie zmiany przyniesie Drupal 10?

W wersji 10 czeka nas sporo nowości. Oczywiście, tak jak w przypadku przejścia z wersji 8 na 9, główna zmianą, która niejako inicjuje powstanie Drupala 10, jest nowa wersja Symfony. Drupal jest oparty na frameworku Symfony i jego kod jest w bardzo dużej mierze od niego zależny. Dostosowanie Drupala 9 do nowszej wersji Symfony wymagałoby dużo pracy, nie tylko związanej z rdzeniem Drupala, ale również z dodatkowymi modułami. Dlatego bardziej rozsądnym podejściem jest stworzenie nowej wersji Drupala, zgodnie ze standardami najnowszego Symfony, wdrażając przy okazji nowe rozwiązania i koncepcje, bez przejmowania się kompatybilnością wsteczną. Drupal 10 ma być oparty o Symfony 6.2. Wiąże się to z wymogiem zastosowania PHP w wersji co najmniej 8.1.

Mocno zmieni się również wygląd zarówno front endu jak i back endu. Nowy Drupal ma być bardziej przystępny dla nowych użytkowników. Będzie wyglądał nowocześnie, będzie łatwiejszy w obsłudze i nadal będzie posiadał potężne możliwości rozbudowy. Deweloperzy dostaną też nowy theme starterkit, który znacząco zmieni podejście do budowania szablonu względem Drupala 8 czy 9. Drupal 10 zyska również odświeżone komponenty JavaScript, które zastąpią jQuery UI.

Claro - nowa skórka panelu administracyjnego

Wysłużona skórka Seven, stworzona w 2009 roku dla Drupala 7, lekko odświeżona w Drupalu 8, bardzo odstraszała nowych użytkowników, sprawiając wrażenie przestarzałego systemu. W Drupalu 10 zostanie zastąpiona przez skórkę Claro, zaprojektowaną w zgodzie z najnowszymi standardami i dostosowaną do wykorzystywania pełni możliwości najnowszej wersji CMS-a.

W Drupalu 10 pojawi się nowa skórka panelu administracyjnego - Claro

Źródło: Drupal.org

Zmiany wizualne również na froncie – skórka Olivero

Nie tylko panel administracyjny dostanie nowy wygląd. Użytkownik przeglądający stronę również nacieszy oko nowoczesnym wyglądem. Motyw Olivero został zaprojektowany tak, aby wykorzystać pełnię możliwości nowego systemu i zachować kompatybilność z lubianymi przez użytkowników funkcjonalnościami, jak np. Layout Builder. Skórka będzie zgodna z WCAG AA.

Olivero - nowy motyw front endowy w Drupalu sprawi, że będzie on bardziej przyjazny dla użytkownika


Źródło: Drupal.org

Nowy theme starterkit

Czeka nas zmiana w podejściu do budowania szablonu w stosunku do Drupala 8 czy 9. Dzięki nowemu starterkitowi nie będziemy rozszerzać bazowego motywu, a będziemy generować czysty szablon jako punkt wyjścia do budowy naszego motywu. Pozwoli to uniknąć dziedziczenia całego szablonu, który ze względu na utrzymywanie kompatybilności wstecznej ma bardzo ograniczone możliwości aktualizacji. Koncepcja subthemingu pozostaje niezmienna - nadal będziemy mogli tworzyć dodatkowe skórki, dziedziczące elementy designu z naszego głównego motywu. Samo generowanie motywu ma być zautomatyzowane i do wykonania przez wbudowane skrypty Drupala.

php core/scripts/drupal generate-theme mytheme

 

CKEditor 5

Kolejną przełomową zmianą w Drupalu 10 będzie nowy edytor WYSIWYG. Cieżko nazwać to aktualizacją CKEditora z wersji 4 do 5, ponieważ cały kod został napisany od zera. Autorzy zastosowali nowy własny model danych i architekturę, w odróżnieniu od modelu DOM używanego w wersji 4. CKEditor 5 ma oferować rozbudowane API, dające duże możliwości rozbudowy i integracji ze współczesnymi technologiami jak Angular, React etc. 

Decoupled menus

To, że Drupal świetnie sprawdza się jako headless CMS, wiemy już od dawna. Wersja 10 przyniesie zmiany również na tym polu. Jedną z ważniejszych inicjatyw w tej aktualizacji będzie wprowadzenie decoupled menus - funkcjonalności, która pozwoli na prostą aktualizację menu z panelu administracyjnego. Dzięki temu strony korzystające z front- endowych frameworków, jak React czy Angular, będą przystępniejsze w obsłudze i nie będą wymagały angażowania dewelopera do wprowadzenia drobnych zmian na stronie. Na pewno w Drupalu 10 doczekamy się także kolejnych rozwiązań, ułatwiających wdrażanie strategii decouplingu.

Kolejne nowe funkcjonalności dla Drupala 10 już wkrótce

Dwie nowe funkcjonalności zostaną wydane później, jako moduły contribowe. Jednak już można je testować.

Automatyczne aktualizacje

Kolejnym krokiem, mającym uczynić Drupala bardziej przystępnym dla przeciętnego administratora strony internetowej, będą automatyczne aktualizacje, funkcjonalność, która od dawna istnieje w większości popularnych CMS-ów. Automatyczne aktualizacje mają obejmować aktualizacje bezpieczeństwa i rdzenia Drupala. Natomiast w planach jest rozwinięcie tej funkcji tak, żeby obsługiwała również mniejsze aktualizacje oraz aktualizacje modułów contribowych.

Przeglądarka modułów i instalacja jednym kliknięciem

W pogoni za innymi popularnymi systemami CMS, moduł Project Browser wprowadzi wbudowaną przeglądarkę modułów, pozwalającą z poziomu panelu administracyjnego wyszukać i zainstalować dane narzędzie. To kolejna funkcjonalność mająca sprawić, że Drupal będzie bardziej przystępny, szczególnie dla nowych użytkowników. Obecnie instalacja modułów w Drupalu składa się z kilku kroków i w niektórych przypadkach (np. instalacja przy użyciu Composera w wierszu poleceń) wymaga od użytkownika pewnych umiejętności technicznych. Przeglądarka modułów ma mieć sporo udogodnień, intuicyjne filtrowanie oraz proponowane moduły, które są najczęściej wykorzystywane przez społeczność.

Wyszukiwarka modułów zdecydowanie uprości wielostopniowy proces instalowania modułów w Drupalu


Źródło: Drupal.org

Jak przygotować się do przejścia na Drupala 10?

Użytkownicy Drupala 9 powinni na bieżąco pilnować aktualizacji, dodatkowo mogą sprawdzić swoją stronę przy pomocy takich narzędzi jak Rector czy Upgrade Status, które pomogą im oszacować, ile pracy będzie ich czekać przy aktualizacji do Drupala 10 i jakie moduły nie będą kompatybilne z najnowszą wersją. Aktualizacja z wersji 9 do 10 będzie się odbywała w taki sam sposób jak każda mniejsza aktualizacja rdzenia Drupala. Niestety wymaga od użytkowników odrobiny umiejętności technicznych. Można ją wykonać na dwa sposoby: przy użyciu Composera lub manualnie.

Drupal 8 zakończył swoje życie 2 listopada 2021 i nie otrzymuje już oficjalnego wsparcia. Dlatego jego użytkownicy powinni pilnie zaktualizować system do wersji 9, a po oficjalnej premierze - do wersji 10. Drupal 8 nie różnił się znacząco od wersji 9, więc aktualizacja do 9 wcale nie jest skomplikowana. Proces składa się z kilku kroków i jest opisany w oficjalnej dokumentacji. Można również wspomóc się modułem Upgrade Status.

Drupal 7 będzie otrzymywał wsparcie jeszcze do listopada 2023 roku i pomimo tego, że Drupal 10 powinien być już wydany i będzie posiadał narzędzia do migracji z wersji 7, można już teraz dokonać migracji (a nie aktualizacji) do wersji 9, której większość modułów będzie dostosowana do wersji 10 w dniu jej premiery. Proces migracji jest zdecydowanie bardziej skomplikowany i raczej nie obejdzie się bez pomocy wykwalifikowanych specjalistów.

Bieżące aktualizowanie strony zapewnia nam bezpieczeństwo, ciągłość działania, a także może zaoszczędzić sporo pracy w przypadku przejścia na nowszą wersję. Nasz zespół wsparcia Drupala może pomóc w aktualizacji lub migracji Twojej strony.

W ramach wsparcia dla Drupala utrzymujemy istniejące strony internetowe i rozbudowujemy je o nowe funkcjonalności