meeting-laptop

Dlaczego Drupal to najlepszy Headless CMS

Ostatnio napisałem wyczerpujący artykuł o headless CMSie. Omówiłem zalety i wady tworzenia headless CMSa i wymieniłem kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy headless jest dla ciebie odpowiedni.

Dzisiaj chcę się skupić na tym, dlaczego powinieneś poważnie rozważyć Drupala, jeśli potrzebujesz headless CMSa.

Zasięg headless CMSów stale się powiększa

Zasięg headless CMSów eksplodował w ostatnich latach. Przyczyniły się do tego głównie 2 czynniki:

  1. Pojawienie się frameworków javascript, które pozwalają na tworzenie wysokiej jakości doświadczeń użytkownika. React, Angular i Vue są świetne do ich tworzenia, ale wymagają backendu do przechowywania treści.
  2. Idea publikuj raz, pokazuj wszędzie, która została przyjęta wraz ze wzrostem popularności podejścia Omnichannel u różnych marek i pojawieniem się Platform Doświadczeń Cyfrowych. Treści muszą być teraz dystrybuowane za pośrednictwem wszystkich kanałów, w których obecny jest Drupal.

Oba te ruchy pomagają headless CMSom się rozwijać. Odbywa się to na 2 sposoby:

  1. Istniejące CMSy przyjmują podejście headless. Stało się tak wraz z pierwszą inicjatywą Drupal API i włączeniem JSON:API oraz modułów usługowych do rdzenia Drupala. Następny był Wordpress, udostępniając interfejs REST API.
  2. Nowi gracze na rynku, którzy koncentrują się wyłącznie na udostępnieniu wersji headless. Są to zarówno rozwiązania typu open source, jak i własne, oraz ich kombinacje.

Jako właściciel produktu masz mnóstwo opcji do wyboru. Może być trudno dogłębnie je zbadać, by podjąć właściwą decyzję. Gdybym miał polecić jakieś opcje, w większości przypadków zasugerowałbym wybranie Drupala. Oto, dlaczego.

Drupal jest dojrzałym i jest w pełni rozwiniętym headless CMSem

Jeśli zamierzasz zainwestować w headless CMS, na którym twoje strony internetowe będą bazowały w najbliższej przyszłości, musisz wybrać rozwiązanie stabilne i solidne. Takie, które ma określony jasny plan rozwoju i będzie nadal aktualne i wspierane w nadchodzących latach.

Drupal rozpoczął inicjatywę API first lata temu, a społeczność ciężko pracowała nad jej wdrożeniem. Moduły Services i JSON:API są obecnie w rdzeniu Drupala. Mają pełne wsparcie głównego zespołu projektowego. Możesz być pewien, że będą one dostępne w każdym wydaniu Drupala i że będą działały poprawnie.

Drupal sam w sobie jest bardzo dojrzałym CMSem. Działa na nim ponad 1 milion witryn internetowych i wspierany jest przez ogromną społeczność programistów. Wybierając Drupala, otrzymujesz rozwiązanie klasy korporacyjnej, które będzie silnie wspierane w przyszłości. 

Sfera contrib oferuje ogromną liczbę modułów, które rozszerzają podstawową funkcjonalność. Możesz budować bardzo nietypowe rozwiązania, łącząc ze sobą już istniejący kod, bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu na pisanie nowego. Jest to ogromna przewaga w porównaniu do innych, mniej popularnych rozwiązań na rynku.

Aby uzyskać więcej informacji o korzyściach płynących z zastosowania Drupala, odwiedź stronę dlaczego Drupal.

REST API jest wbudowany w Drupal

REST API nie jest w Drupalu zwykłym opcjonalnym dodatkiem do całości. API są wbudowane głęboko w sam CMS. Interakcja z API jest taka sama, jak interakcja z systemem CMS za pośrednictwem przeglądarki. Niesie to niesamowite korzyści:

  • Wszystkie drupalowe udogodnienia działają już od samego początku. Precyzyjne mechanizmy uprawnień, workflowy, relacje, procesy itp. są wykonywane w taki sam sposób, jeśli zażądasz danych za pośrednictwem API lub spróbujesz uzyskać do nich dostęp poprzez frontend.
  • Wszystkie moduły rozszerzające funkcjonalność Drupala, będą współpracowały z usługami (jeśli, oczywiście, mają one zastosowanie). 
  • Możesz tworzyć własne moduły, które będą działały w ten sam sposób dla części headless CMSa i dla części frontendowej.

Dzięki głębokiej integracji, REST API można rozszerzać, a sposób ich działania można zmieniać. Najlepszym tego przykładem jest moduł JSON:API extras oraz moduł services. Oba są świetnymi przykładami tego, ile kontroli mają programiści nad zmianami sposobu działania API. Są to, oczywiście, tylko przykłady. Twój zespół programistyczny będzie mógł dostosować Drupala do twoich potrzeb.

Moduł JSON:API jest zgodny z JSON:API

Warto wspomnieć, że JSON:API zapewniany przez Drupala jest ściśle zgodny ze specyfikacją JSON:API. Dzięki temu każdy programista zaznajomiony z tym standardem może bardzo szybko rozpocząć pracę z API, bez konieczności posiadania szerokiej wiedzy o Drupalu.

Ale ja chcę GraphQL

Proszę bardzo. Contribowy moduł GraphQL pozwala na ukazanie schematów graphql z Drupala. Z modułu tego korzysta ponad 1000 witryn internetowych. Został gruntownie przetestowany przez społeczność. To kolejny przykład potwierdzający dojrzałość Drupala. Nawet rozwiązanie, które nie jest „domyślne”, jest szeroko użytkowane, testowane i wspierane. 

Świetne tutoriale i przykłady

W społeczności drupalowej, jak w każdej dużej społeczności, wiele wysiłku wkłada się w edukowanie nowych użytkowników i niesienie im pomocy. Drupal może poszczycić się fantastyczną i bardzo dynamiczną społecznością, która jest zawsze gotowa zaproponować rozwiązania i wyciągnąć pomocną dłoń. 

Dotyczy to zwłaszcza podejścia headless do budowy CMS. Istnieje nawet dystrybucja Drupal zbudowana jako headless CMS typu API first. Nazywa się contenta CMS. Contenta jest interesującym punktem wyjścia do budowy Drupala headless. To także świetne repozytorium przykładów i podejść do rzeczywistych wymagań. Konto Contenty na GitHubie jest pełne przykładów z praktycznie każdej dostępnej frontendowej technologii.

Rozległe wsparcie dla dostawców

Nie mniej istotna jest pewność, że Twój headless CMS może uzyskać potrzebne wsparcie. Również tutaj Drupal wyróżnia się na tle reszty. Dzięki szerokiemu wyborowi agencji drupalowych zapewniających wsparcie dla Drupala, zawsze będziesz w stanie uzyskać wiedzę specjalistyczną niezbędną do rozpoczęcia budowy i utrzymania projektu. Jeśli wybierzesz nowe niszowe rozwiązanie, liczba dostawców będzie ograniczona, a więc podobnie może być z dostępem do wiedzy specjalistycznej. 

Podsumowanie

Jeśli masz zamiar zainwestować w headless CMS, powinieneś wybrać solidne, stabilne rozwiązanie z doskonałym wsparciem i wysoką elastycznością. Mimo że dostępnych jest wiele opcji, większość z nich nie oferuje gwarancji stabilności i przewidywalności, ponieważ są zbyt świeże. 

Drupal wyróżnia się jako solidne, elastyczne rozwiązanie API first – z dojrzałą społecznością, przewidywalnymi cyklami wydawania kolejnych wersji, mnóstwem wniesionych modułów i jasną wizją przyszłości.

Powinieneś przynajmniej umieścić Drupala na ostatecznej liście rozważanych opcji.

W ramach wsparcia dla Drupala utrzymujemy istniejące strony internetowe i rozbudowujemy je o nowe funkcjonalności