.

Drupal 8 end of life. Co to oznacza dla Twojej strony?

Nadszedł koniec! Może nie taki ostateczny ale na pewno dość istotny i znaczący, biorąc pod uwagę długą drogę, jaką przeszedł Drupal. Pożegnaliśmy naszego poczciwego i kochanego Drupala 8. Kiedy to nastąpiło i z czym to się wiąże?

Drupal 8 - historia wersji

Premiera Drupala 8 odbyła się 19 listopada 2015 roku. Był to duży i odważny krok w historii rozwoju tego CMS-a. Drupal 8 od samego początku był zapowiadany jako rewolucja i ambitne podejście twórców do tematu. W stosunku do poprzedniej wersji zmieniło się praktycznie wszystko, poza ogólnymi założeniami systemu. Użytkowników korzystających wcześniej z wersji 7 czekała zmiana, której nie można było nazwać płynną i prostą.

Z poziomu kodu Drupal 7 i 8 są w rzeczywistości dwoma różnymi tworami, które poza nazwą łączy bardzo niewiele. Aktualizacja do wersji 8 oznaczała więc w wielu przypadkach stworzenie strony od nowa. Dziś po wielu latach i doświadczeniach z tym związanych jest to już odrobinę mniej uciążliwy proces, ponieważ tam, gdzie pojawia się potrzeba, zawsze znajdą się też rozwiązania.

Drupala 8 można z pewnością określić jako grubą kreskę oddzielającą przeszłość od przyszłości. To był może nawet najważniejszy moment w historii tego CMS-a, wyznaczający kurs na przyszłość.

Rdzeń Drupala

Drupal został przepisany na nowo z użyciem znanego i lubianego frameworka Symfony. W praktyce oznaczało to, że poza podobną karoserią pod maską drzemał całkiem nowy silnik. Wcześniejsze wersje Drupala nie były oparte o żaden znany i tak rozbudowany framework. Ta zmiana wpłynęłą na znacznie większą liczbę elementów Drupala, przede wszystkim silnik tworzenia szablonów. Od momentu pojawienia się Drupala 8 był to TWIG (co było konsekwencją korzystania z frameworka Symfony, który również implementuje to rozwiązanie). Pozwolił on na łatwe i przyjemne tworzenie szablonów, porzucając poprzednie przestarzałe technologie.

Twórcy wersji 8 wprowadzili do rdzenia Drupala moduł Views, który pozwala na pobieranie treści z bazy danych swojej strony i wyświetlanie ich odbiorcy w formie postów, pozycji menu, galerii czy bloków. Oprócz tego wraz z wydaniem Drupala 8 pojawiło się prawie 200 zmian i poprawek.

Moduły contribowe

Czym byłby system open source bez wsparcia społeczności? To właśnie ludzie, ich praca i wkład w rozwój tego typu systemów stanowi kręgosłup każdego z nich. Dlatego teraz przedstawię Wam kilka ciekawych modułów tworzonych przez społeczność, z których miałem przyjemność korzystać w Drupalu 8. Uznajmy to za mały hołd dla twórców zaangażowanych w rozwój naszego ulubionego CMS- a.

  • Security Kit, Security Review, Hacked! - wsparcie w zakresie zabezpieczania naszej strony przed atakami.
  • GoogleTagManager, Google Analytics - integracja naszej strony z narzędziami Google.
  • Captcha - zabezpieczanie formularzy za pomocą captch różnego rodzaju.
  • Backup and Migrate - tworzenie kopii zapasowych systemu.
  • Linkit - zarządzanie wewnętrznym i zewnętrznym linkowaniem na naszej stronie.
  • Pathauto - zarządzanie adresami i aliasami na naszej stronie.
  • Scheduler - planowanie publikacji swoich treści.
  • Paragraph View Mode - tworzenie view modów dla paragrafów.

Drupal 8 EOL - ważne informacje

Koniec wsparcia dla Drupal 8 nastąpił 2 Listopada 2021 roku. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim należy pamiętać o konieczności posiadania aktualnych wersji oprogramowania, nowsze wersje w większości przypadków oznaczają bezpieczniejszy, pozbawiony luk bezpieczeństwa system.

Data zakończenia wsparcia dla Drupala 8

Wraz z końcem wsparcia ze strony twórców wersji, czyli od 2 Listopada 2021 roku, nie będą się ukazywać jakiekolwiek oficjalne aktualizacje. Twórcy zakończyli również prace związane z ulepszeniem i utrzymaniem systemu. Od teraz jesteśmy zdani na siebie samych i społeczność która, może (choć nie musi) nieoficjalnie wspierać system. Czy powinniśmy zatem panikować? Oczywiście, że nie! Drupal żyje i ma się świetnie, a najnowsza wersja (Drupal 9) jest wciąż rozwijana i wspierana. Dlatego jedyną rzeczą, jaką musimy zrobić jest dołączenie do grupy szczęśliwców, których systemy już śmigają na dziewiątce.

Drupal 9

Umarł król, niech żyje król - pozwólmy naszemu zasłużonemy Drupalowi 8 odejść na emeryturę. Najwyższy czas przywitać teraźniejszość i poznać zalety korzystania z Drupal 9. Czym jest ta wersja i co wprowadziła? Jest to w dużej mierze ewolucja tego, co przyniósł Drupal 8. Można by to nazwać sprzątaniem kodu po pozostałościach Drupala 7. Nie spodziewajcie się tutaj rewolucji pokroju Drupal 8 (na to przyjdzie jeszcze na pewno czas). Drupal 9 jest raczej małym krokiem w przyszłość i zamknięciem pewnego bardzo ważnego rozdziału w historii naszego ulubionego CMS-a.

Drupal 8 nie jest stacją końcową, a jedynie przystankiem na drodze rozwoju Drupala

Źródło: Drupal.org

Przejście na nową wersję

Proces aktualizacji do Drupala 9 jest ściśle związany z naszą aktualną wersją systemu. W przypadku Drupala 7 zderzymy się z tą samą ścianą, którą napotkali użytkownicy zmieniając wersję z 7 na 8. Proces przejścia z Drupala 8 na 9 powinien być o wiele prostszy i częściowo automatyczny, choć wymagający podstawowej wiedzy technicznej. Można również skorzystać z usługi wsparcia Drupala, aby mieć pewność, że proces zostanie przeprowadzony w pełni prawidłowo.

Drupal 8 end of life - podsumowanie

This is the end - tymi słowami Jima Morrisona musimy się pożegnać z naszym przyjacielem. O ile jest to bolesne, czas odłożyć Drupala 8 na półkę przeszłości, gdzie zasłużenie może odpocząć obok swoich poprzedników. Dla wielu z nas (w tym dla mnie) było to pewnie pierwsze zetknięcie z Drupalem, tym bardziej jest to znaczące wydarzenie. To dobry moment, żeby powspominać to co dobre i spojrzeć ku przyszłości, a ta zapowiada się rewelacyjnie.

W ramach wsparcia dla Drupala utrzymujemy istniejące strony internetowe i rozbudowujemy je o nowe funkcjonalności