Jak usprawnić linkowanie treści w Drupalu? Przegląd modułu Linkit

Jak usprawnić linkowanie treści w Drupalu? Przegląd modułu Linkit

Praca content managera wymaga intensywnego linkowania ze sobą różnych treści. Odpowiednie łączenie podstron jest jednym z fundamentów SEO. Ułatwia też poruszanie się po witrynie, co może mieć kluczowy wpływ na skuteczność marketingu.

Drupal umożliwia standardowo tworzenie linków w tekście. Wystarczy wybrać odpowiedni przycisk w edytorze i podać adres URL nowego odnośnika. Gdy jednak potrzebujesz wygodniejszego rozwiązania wykorzystującego autouzupełnianie, polecam wypróbowanie modułu Linkit. W tym artykule zademonstruję Ci jego możliwości.

Daty

Moduł zadebiutował na początku 2010 roku. Ukazała się wtedy pierwsza stabilna wersja 1.0 dla Drupala 6. LinkIt jest od tego czasu regularnie aktualizowany. Najnowsze wydanie beta oznaczone numerem 6.0.0 ujrzało światło dzienne w grudniu 2020.

Popularność

Moduł LinkIt jest niezwykle popularny w świecie Drupala. Oficjalne statystyki pokazują ponad 110 tysięcy instalacji. Ta liczba zawiera także strony stworzone w oparciu o naszą drupalową dystrybucję, czyli Drooplera. 41% powyższych witryn jest opartych na Drupalu 7.

Linkit Stats

Twórcy modułu

Moduł utrzymuje od dziesięciu lat Emil Stjerneman. Jak dotąd utworzył w projekcie ponad 900 commitów. Łącznie swój wkład pozostawiło tu niemal 80 użytkowników.

Przeznaczenie modułu

Moduł LinkIt rozbudowuje edytory WYSIWYG o możliwość wygodnego linkowania treści wewnętrznych i zewnętrznych. Ma wbudowane wsparcie dla rodzajów zawartości, taksonomii, użytkowników, plików i komentarzy. Dzięki niemu edytując stronę, nie musisz pamiętać ani kopiować adresów URL, do których tworzysz odnośniki. Wystarczy, że wpiszesz fragment tytułu, a docelowa strona zostanie zasugerowana przez autouzupełnianie. To bardzo przydatna funkcjonalność, zwłaszcza że pomyłki w adresach URL są jednym z najczęściej wykrywanych problemów w audytach Drupal SEO.

Unboxing

Moduł jest dostępny na stronie Drupal.org. Podobnie jak inne dodatki do Drupala, możesz go zainstalować z pliku .zip lub za pośrednictwem Composera (przez komendę composer require drupal/linkit).

Panel administracyjny znajdziesz w menu wybierając Configuration → Config Authoring → Linkit.

Użycie modułu

Gdy przejdziesz do edycji dowolnego formatu tekstu, zwróć uwagę na sekcję “Drupal link”.

linkit-enable

Po włączeniu checkboxa “Linkit enabled”, standardowy widget linku w CKEditor zostanie zastąpiony przez nowy, z wbudowanym autouzupełnianiem.

LinkIt-add-default

Na tym etapie możesz zakończyć konfigurację modułu.

Profile Linkit

Jeżeli zależy Ci na dostosowaniu autouzupełniania, stwórz własny profil Linkit w panelu Configuration → Config Authoring → Linkit. Każdy profil posiada swoją nazwę, opis oraz listę tzw. matcherów.

linkit-profiles

Masz do wyboru następujące typy matcherów:

  • Content - podstawowy matcher, wyszukuje treść po tytułach we wszystkich lub wybranych rodzajach zawartości,
  • Contact form - wyszukuje formularze kontaktowe,
  • Email - wykrywa adres e-mail i tworzy automatycznie link mailto:,
  • File - wyszukuje pliki z katalogu sites/*/files zarządzane przez Drupala,
  • Front page - podpowiada stronę główną, gdy zaczynasz wpisywać “Front page”,
  • Media - wyszukuje media wybranych typów,
  • Taxonomy term - wyszukuje terminy taksonomii,
  • User - wyszukuje użytkowników strony.

Przykład użycia

Zdecydowanie najprościej wytłumaczyć działanie matcherów na przykładzie. Dodaję nowy profil “Example profile” zawierający następujące elementy:

linkit-matchers

Zauważ, że wypełnione są tu pola “Metadata”, pokazujące dodatkowe informacje o znalezionym dopasowaniu odnośnika. Ustawmy teraz profil “Example profile” jako aktywny w konfiguracji formatu tekstu.

Gdy przejdziesz do edycji stron, efekt powyższych działań będzie następujący:

linkit-add-example

Widać tutaj trzy matchery, jeden pod drugim. Pierwszy pokazuje artykuł, drugi obiekt Media wraz z miniaturką, a trzeci - termin taksonomii.

Format adresów URL

Gdy zapiszesz treść z linkiem wstawionym za pośrednictwem Linkit, zauważysz, że zamiast aliasu adresu URL (typu /example-article) odnośnik zawiera jego skróconą formę (np. /link/20). Możesz zmienić to zachowanie, aktywując następujący filtr w ustawieniach formatu tekstu:

linkit-urls

Hooki i integracje

Moduł Linkit jest napisany obiektowo, cechuje go duża elastyczność. Możesz rozszerzać go o:

  • pluginy typu “matcher” pozwalające na dodanie w prosty sposób własnych źródeł podpowiedzi do linków,
  • pluginy typu “substitution” zwracające odnośniki do zawartości.

Na stronie Drupal.org na tę chwilę brakuje dodatkowych modułów do Linkit. Jest to prawdopodobnie spowodowane faktem, że podstawowa wersja pokrywa większość przypadków użycia.

Podsumowanie

Linkit to proste i niezawodne rozwiązanie, które niskim kosztem polepszy UX Twojej strony. Pozwoli również lepiej zapanować nad strukturą odnośników i pomoże uniknąć błędów przy linkowaniu. Sami używamy tego modułu już od wielu lat, także jako części naszej autorskiej dystrybucji Droopler.

W ramach wsparcia dla Drupala utrzymujemy istniejące strony internetowe i rozbudowujemy je o nowe funkcjonalności