Dyrektor techniczny wybiera Drupala

Dlaczego dyrektorzy techniczni dużych firm wybierają Drupala?

W dzisiejszych czasach wybór systemu zarządzania treścią zdecydowanie przestał być prostym zadaniem, ze względu na fakt, że wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, a zły wybór może wiązać się z poważnymi negatywnymi konsekwencjami.


    • Firmowe strony internetowe są ważniejsze niż kiedykolwiek w przeszłości – każda firma, która chce zadbać o skuteczną komunikację ze swoimi partnerami i klientami, potrzebuje doskonałej witryny internetowej.
    • Budżety oraz czasy realizacji związane z wdrożeniami nowych CMSów nieustannie rosną, podobnie jak stopień złożoności realizowanych projektów. W wielu przypadkach nie jest nawet możliwe zaplanowanie kompletnej przebudowy witryny, co zmusza przedsiębiorstwa do stosowania podejścia opartego na wielu etapach. 
    • Rynki zmieniają się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a wybrany CMS musi nadążać za tempem zmian technologicznych oraz nowymi wymaganiami.

Wszystko to oznacza, że w wielu przypadkach wdrożenie nowego rozwiązania stanowi wieloetapowy projekt zajmujący wiele miesięcy, a nawet lat, który musi przebiegać bezproblemowo za wszelką cenę. Wybór niewłaściwego rozwiązania może być źródłem problemów i strat przez wiele nadchodzących lat.

W tym nieustannie zmieniającym się i szybkim środowisku, Drupal stanowi rozwiązanie, które wyróżnia się pod wieloma względami jako najlepszy dostępny wybór. Dlaczego? Zapraszam do lektury.

Szybkość realizacji projektów i elastyczność

Jednym z największych zagrożeń związanych z produktami dostępnymi na podstawie licencji jest pozostawanie w tyle za rynkiem – jeśli producent nie wdroży potrzebnych funkcji, Twoja firma może zostać w tyle za konkurencją.

Wybierając Drupala, osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji dotyczących technologii mogą czerpać korzyści z olbrzymiej elastyczności rozwiązania i nie muszą ograniczać się do listy możliwości i funkcji wdrażanych przez jednego dostawcę oprogramowania. Dzięki Drupalowi i setkom dostępnych modułów mogą zbudować rozwiązanie skrojone na miarę swoich potrzeb, mogą także rozbudowywać i rozszerzać możliwości Drupala, budując wyjątkowe projekty zaspokajające potrzeby swoich przedsiębiorstw.

Kolejną rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, są możliwości producentów oprogramowania w zakresie dostarczania nowych funkcjonalności. W przypadku licencjonowanych i własnościowych produktów przedsiębiorstwa są często skazane na rozwiązania jednego dostawcy, który może nie być w stanie rozwijać swojego produktu w dostatecznym tempie. W przypadku Drupala, nawet jeśli jeden dostawca nie może w danym momencie zająć się konkretnym projektem, dyrektorzy mogą z łatwością wybrać kolejnego, który wspomoże jego rozwój. W wielu przypadkach duże przedsiębiorstwa decydują się na realizację takiej strategii od samego początku i nawiązują współpracę z wieloma agencjami w tym samym czasie.

Standardy i najlepsze praktyki

Jako odnoszący wiele sukcesów projekt Open Source, Drupal może pochwalić się szerokim zestawem najlepszych praktyk i standardów. Dyrektorzy techniczni mogą czerpać z tego faktu szereg korzyści, których zakres obejmuje między innymi:
    • łatwiejsze ustalanie oczekiwań w kontaktach z dostawcami;
    • łatwiejsze zastępowanie dostawców;
    • łatwiejszą współpracę z wieloma dostawcami w oparciu o wymagania ustalone na podstawie powszechnie przyjętych standardów rozwoju oprogramowania.

Kwestie budżetowe

Jako rozwiązanie open source, korzystanie z Drupala nie wiąże się z koniecznością ponoszenia jakichkolwiek opłat licencyjnych, które potrafią stanowić znaczący koszt, zwłaszcza na rynku rozwiązań dla dużych firm. Z tego powodu wybór tego rozwiązania stanowi bezpośrednią korzyść finansową dla każdej organizacji.

W perspektywie długoterminowej, usługi firm zajmujących się oprogramowaniem open source są zwykle tańsze niż ich odpowiedników zajmujących się własnościowymi rozwiązaniami – dzieje się tak ze względu na koszty licencjonowanych narzędzi, opłat partnerskich i szereg innych czynników. Dzięki zastosowaniu rozwiązań open source można mieć pewność, że wszystkie te opłaty nie są przerzucane na klienta końcowego.

Innym sposobem, w jaki oprogramowanie open source może pomóc w redukcji kosztów, jest dostęp do szerszego zakresu dostawców usług. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy wybierać zaufanych i sprawdzonych dostawców, ale w świecie open source działa wiele mniejszych agencji i partnerów outsourcingowych, a ich odpowiedni dobór może pozwolić na znaczące zmniejszenie kosztów rozwoju oprogramowania.

Drupal może pochwalić się doskonale rozwiniętym środowiskiem biznesowym, co pozwala dyrektorom technicznym na wybieranie spośród wielu dostawców usług Drupal developmentu, zaczynając od największych przedsiębiorstw, takich jak Accenture, przez średniej wielkości agencje drupalowe, takie jak Droptica, aż po kilkuosobowe agencje oraz freelancerów.
Często zdarza się również, że pierwsze etapy projektowania i rozwoju są realizowane w bliskim otoczeniu przedsiębiorstwa (na przykład w tym samym mieście), natomiast realizacja projektów, które wymagają dużej ilości siły roboczej, jest przekazywana partnerom zlokalizowanym w regionach charakteryzujących się niższymi kosztami – na przykład w Europie Środkowej lub Wschodniej. Ze względu na popularność Drupala na całym świecie, utalentowanych programistów można znaleźć w każdym regionie.

Sprawdzone rozwiązanie

Dyrektorzy techniczni zwykle planują na co najmniej 5 lat w przyszłość – często jest to nawet dłuższa perspektywa czasowa. Wybór rozwiązania technicznego na lata nie jest prostym zadaniem, a na rynku nie istnieje zbyt wiele produktów, które wytrzymały próbę czasu. Większość innych platform open source i własnościowych CMSów istnieje na rynku od zaledwie kilku lat, a wiele dostępnych rozwiązań ma już swoje najlepsze czasy dawno za sobą.

Drupal wytrzymał próbę czasu – jest dostępny na rynku już od ponad 10 lat i pozostaje nieustannie dobrym wyborem. Tętniąca życiem społeczność stale zwiększa liczbę stron internetowych opartych na bazie Drupala. Wybierając to rozwiązanie, osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji technologicznych mogą mieć pewność, że będą dysponowali nieustannie rozwijaną platformę, który na pewno nie straci wsparcia społeczności oraz wielu dostawców w nadchodzących latach. 

Drupal zaspokaja potrzeby przedsiębiorstw

Wraz z publikacją Drupala zniknęły wszelkie braki odróżniające własnościowe CMSy od ich odpowiedników open source. Drupal oferuje wszystko, czego potrzebują klienci korporacyjni. 

Koncepcja API First

Dyrektorzy techniczni wiedzą, że w dzisiejszych czasach integracje są coraz ważniejsze. Z tego powodu Drupal oferuje niespotykane możliwości w zakresie obsługi API. Domyślnie większość możliwości Drupala jest dostępna przez API JSON, co obejmuje między innymi wszystkie treści oraz wiele ustawień i elementów konfiguracji. 
W przypadku Drupala, wdrożenie API nie jest wyłącznie efektem spóźnionej refleksji, wręcz przeciwnie – jest elementem podstawowych funkcjonalności tego rozwiązania. Dzięki temu wszystkie funkcje Drupala, takie jak uprawnienia dostępu do treści, tłumaczenia, stany encji i wiele innych, są dostępne automatycznie poprzez API.

Obsługa wielu języków

Już siódme wydanie Drupala stanowiło doskonały wielojęzyczny CMS. Dziś Drupal oferuje szereg dalszych usprawnień w tym zakresie. Na rynku nie ma obecnie lepszej alternatywy, jeśli chodzi o tworzenie wielojęzycznych stron internetowych.
Zarządzanie procesami pracy
Zarządzanie procesami pracy to jedno z typowych zastosowań firmowej strony internetowej. Domyślna instalacja Drupala obejmuje moduł Workflow, który zdecydowanie usprawnia pracę z wszystkimi pozostałymi funkcjami i możliwościami tego rozwiązania.

Kontrola wersji

Drupal oferuje możliwość wersjonowania treści. Dzięki połączeniu z modułem Workflow, rozwiązanie to oferuje potężne mechanizmy edycyjne, a wszystkie te możliwości są dostępne w domyślnej instalacji Drupala.

…i wiele innych możliwości

Drupal jest wyposażony w wiele innych funkcji, które sprawiają, że to rozwiązanie stanowi świetny, a przede wszystkim bezpieczny wybór dla każdego dyrektora technicznego.

Sprawdzony wybór

Wybierając Drupala, wybierasz sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie, które z pewnością przyczyni się w znaczący sposób do sukcesu projektu. To solidny fundament, który pozwoli na zbudowanie rozwiązania skrojonego na potrzeby danego przedsiębiorstwa – szczególnie gdy wybierze się w tym celu odpowiednich dostawców.

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu