meeting

Frazy, które musisz rozumieć rozmawiając z Drupal developerem: Paragraphs i encja

Ten tekst to czwarty wpis z serii. Tym razem wyjaśnię słowo Encja oraz opiszę zasadę działania jednego z popularniejszych modułów - Paragraphs. 

Najczęściej używane frazy związane z Drupalem

Inne artykuły z tej serii znajdziesz tutaj:

Paragraphs 

Paragraphs to moduł do Drupala, który należy zainstalować, aby go użyć. To pozornie prosty moduł, który daje edytorom treści serwisów drupalowych ogromne możliwości. W Droptica zbudowaliśmy dystrybucję Droopler m.in. na bazie tego modułu.

W jednym z poprzednich tekstów opisałem pola (fields). Pola pozwalają na zaplanowanie struktury formularza tworzenia danej podstrony, a to przekłada się na wygląd danej podstrony. 

Załóżmy, że chcemy mieć podstronę, na której będzie duży banner (zdjęcie) z tekstem. Możemy dodać pole typu Image oraz pole typu Text, aby zebrać potrzebne dane. 

Co jednak jeśli takich banerów chcemy mieć więcej na jednej podstronie? Albo gdy chcemy mieć banner, później tekst, a potem znowu baner i dalej znów tekst? Za pomocą modułu Fields nie zaplanujemy wszystkich możliwych kombinacji. 

Tutaj właśnie sprawdza się moduł Paragraphs. Umożliwia on budowanie typów paragrafów, które będą następnie używane w czasie tworzenia treści (Node). 
Możemy zrobić typ paragrafu Banner, w nim dodać 2 pola: obraz i tekst. Do tego zróbmy drugi paragraf o nazwie Text z jednym polem tekstowym. 

Następnie dodajemy do [Node|link] pole typu Paragraphs. W tym momencie możemy już budować naszą treść z komponentów, z paragrafów. Możemy na jednej podstronie zacząć od banera, a poniżej dodać tekst. Na innej możemy dodać tylko tekst. Na kolejnej dodać 2 banery i tekst. 

Zawszę porównuje moduł Paragraphs do fabryki klocków lego. Najpierw sobie definiujemy jakie klocki chcemy mieć w fabryce. Następnie możemy sobie wyprodukować ile chcemy klocków danego typu i z nich zbudować treść. 

Obejrzyj wideo na stronie Droopler lub na naszym kanale YouTube, aby lepiej zrozumieć koncepcję modułu Paragraphs.
Jeśli budujesz stronę, w której będzie wiele długich podstron typu landing page, to zdecydowanie polecam moduł Paragraphs. 

Encja

Encja to słowo, które już było użyte w tym wpisie. Encja to coś do trzymania danych. 
W rdzeniu Drupala mamy m.in. takie encje jak:

  • Node
  • Taxonomy
  • Users (konta użytkowników)

Warto wiedzieć, że programista może zdefiniować też własny typ encji. Czasem jest to lepsze niż używanie encji Node z dodatkowymi polami, np. ze względów wydajnościowych. 

To sytuacja częściej spotykana raczej gdy Drupal jest systemem backendowym, ale może się zdarzyć też w budowie firmowej strony internetowej. Warto więc wiedzieć, że może być coś takiego w systemie jak dedykowana encja stworzona przez programistę do trzymania określonego typu danych.

Podsumowanie 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu wszystkich tekstów, lepiej zrozumiesz świat Drupala i realizacja zadań, które zlecisz do zespołu programistów Drupala będzie przebiegać znacznie sprawniej. 
 

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu