intranet-projekt

Intranet dla Twojego biznesu

Intranet to jeden z systemów usprawniających działanie firm. Jest on wdrażany w dojrzałych organizacjach, które są nastawione na rozwój i wzrost. Poniżej dowiesz się dlaczego Twój biznes i pracownicy skorzystają z posiadania platformy intranetowej.

Co to jest intranet?

Intranet to platforma przypominająca stronę internetową stworzona z myślą o pracownikach. Ogólny układ wizualny może się od siebie różnić, jednak cel pozostaje ten sam. System intranetowy ma za zadanie ułatwiać kadrze kierowniczej sprawną komunikację z pracownikami, zarządzać dokumentacją w firmie, wprowadzać innowacje biznesu, czy integrować zespół. Szerokie możliwości narzędzia intranetowego znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w bardzo dużych firmach i korporacjach. Jednak zakres funkcjonalności jest tak szeroki, że jest to idealne narzędzie także dla średnich i małych przedsiębiorstw.

Czy mój biznes potrzebuje intranetu?

Zastanawiasz się czy intranet to narzędzie, które przyda się w Twoim przedsiębiorstwie? W ciemno mogę powiedzieć, że tak. Intranet to idealne narzędzie, które usprawnia funkcjonowanie każdej firmy. Warto wdrożyć system już w 5-7 osobowych firmach. Oczywiście im większa firma, im więcej pracowników, działów i kompleksowości działalności, tym więcej zalet odczują zarówno pracownicy, szef jak również dział kadr. 

Powszechnie błędnie uważa się, że intranet to platforma przydatna tylko w wielkich korporacjach, które zatrudniają powyżej kilku tysięcy pracowników. Nic bardziej mylnego. Narzędzie świetnie sprawdza się również w mniejszych firmach.Obecnie dzięki oprogramowaniu open source koszty wdrożenia systemu intranetowego są niższe i akceptowalne dla większości firm. 

Zaletą intranetu jest jego elastyczność i szeroki zakres funkcjonalności, dzięki czemu każda firma może dostosować go dokładnie do swoich potrzeb. 

Czy obsługa jest trudna? Zazwyczaj intranet niewiele różni się od logowania do banku czy zbliżonych wizualnie portali społecznościowych. Należy podać login i hasło, a doświadczony i sprawdzony zespół developerów zatroszczy się o to, aby nawigacja po stronie była intuicyjna i stworzona zgodnie z potrzebami klienta. 

Jakiego typu intranet będzie idealny dla mojej firmy?

Zanim zdecydujesz się na inwestycję w profesjonalny intranetu firmowego, poddaj analizie rolę jaką ma spełnić. Zbadaj, jakie potrzeby ma zarówno kadra kierownicza, dział HR, ale przede wszystkim pracownicy.

Intranet to duża wartość dla firmy, gdyż pełni kluczową rolę w usprawnieniu kontaktu i komunikacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. 

W zależności od charakteru firmy, realizowanych przez nią zadań i obsługiwanych procesów można wyróżnić 4 podstawowe funkcje intranetu:

  1. Biznesowa - zawiera takie możliwości jak prowadzenie kalendarza projektów, dane dotyczące klientów (obecnych, jak i tych z którymi mieliśmy okazję współpracować w przeszłości), tworzenie różnego rodzaju raportów i wiele więcej.
  2. Komunikacyjna - umożliwia łatwą i szybką komunikację wewnątrz firmy poprzez, np. czat, grupy tematyczne lub działowe, forum. 
  3. Informacyjna - umożliwia przechowywanie informacji oraz dokumentów firmy w jednym miejscu, z możliwością dostępu dla każdego.
  4. Organizacyjna - obejmuje kwestie administracyjno-organizacyjne dotyczące sprawy całego biznesu.

To tylko krótki przedsmak możliwości intranetu jaki może posiadać firma. Szczegółowy opis modułów pojawi się już niebawem na naszym blogu.

Jeśli uważasz, że w którymś z tych obszarów w Twojej firmie panuje niezorganizowanie i problemy w komunikacji, to zastanów się nad rozwiązaniem tych problemów z pomocą systemu intranetowego. 

Podsumowanie 

Co jest fundamentem świadomego i rozwijającego się przedsiębiorstwa? Dobra komunikacja. Platforma intranetowa zastępuje stosowane dotychczas w firmach korkowe tablice czy regularne, czasochłonne spotkania firmowe. Firmowy intranet to kluczowe narzędzie potrzebne do porozumiewania się w firmie. 

Bez względu na obecne potrzeby firmy jest to niezbędne narzędzie każdego rozwijającego się biznesu. Intranet w zawrotnym tempie rozbudowuje swoje kolejne filary i ma nieskończone elastyczne możliwości rozwijać się razem z przedsiębiorstwem. 

Zaczynając od podstawowej funkcji informacyjnej, włączając stopniowo dodatkowe moduły, aż do momentu zbudowania takiego systemu, który angażowałby pracowników zarówno w pracy jak i po niej.
 

-