.

Jakie wtyczki PhpStorm warto zainstalować i wypróbować?

JetBrains PhpStorm to oprogramowanie, którego chyba nikomu w środowisku programistów nie trzeba przedstawiać. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań tego typu dostępnych na rynku. IDE (Integrated Development Environment) już w swojej podstawowej wersji dostarcza niezbędnych narzędzi do wydajnej i efektywnej pracy, a dzięki dużej bibliotece dodatkowych rozszerzeń, można uczynić je jeszcze bardziej elastycznym i dostosować do indywidualnych potrzeb.

PhpStorm - co daje podstawowa wersja?

Już „po wyjęciu z pudełka” PhpStorm jest istnym kombajnem programistycznym. Oto kilka z podstawowych funkcjonalności, które zasługują na uwagę:

  • Inteligentna pomoc w kodowaniu - m.in. autouzupełnianie i podświetlanie kodu, sprawdzanie poprawności i błędów w trakcie pisania. Możemy również liczyć na automatyczny refaktoring. Nasz kod jest nieustannie analizowany, a w razie potrzeby możemy skorzystać z automatycznego poprawiania. Wyszukiwanie i nawigacja po kodzie jest również przyjemna i przemyślana tak, aby zaoszczędzić nasz cenny czas.
  • Wyjątkowo łatwe i elastyczne debugowanie, dzięki rozwiązaniom wdrożonym w PhpStormie. Łatwość dotyczy również testów PHPUnit. Tworzymy je bezpośrednio tam, gdzie piszemy kod aplikacji, co jest bardzo wygodne. Twórcy oprogramowania zadbali też o możliwość profilowania aplikacji za pomocą Xdebuga lub Zend Debuggera.
  • Obsługa popularnych technologii do tworzenia stron, takich jak HTML5, CSS, SCSS, Less, ECMAScript i wiele innych. Praca z JavaScriptem w środowisku IDE jest wygodna, intuicyjna i szybka. Dzięki dostarczonym rozwiązaniom, łatwo zdebugujemy, poprawimy i przetestujemy nasz kod. Wspierane są również nowe technologie, takie jak TypeScript, CoffeeScript czy Dart.
  • Ujednolicony interfejs użytkownika do pracy z wieloma popularnymi systemami kontroli wersji.
  • Funkcjonalności pomagające w pracy z bazami danych i SQL, które ułatwią nam analizowanie, przyspieszą pisanie oraz nawigowanie po kodzie.
  • Wsparcie dla oprogramowania takiego jak Vagrant, Docker oraz Composer, dzięki któremu rutynowe zadania wykonujemy bezpośrednio przez intuicyjny interfejs.

To tylko część podstawowych funkcji, z których można skorzystać podczas codziennej pracy w PhpStorm. Aby lepiej poznać możliwości IDE, dostępne od razu po zainstalowaniu, zapraszamy do odwiedzenia sekcji Features na oficjalnej stronie programu.

Najlepsze wtyczki do PhpStorm

Oczywiście PhpStorm pozwala na wiele więcej. Przede daje wszystkim możliwość dostosowania środowiska programistycznego do konkretnych potrzeb twórców i ich projektów. Możemy przebierać spośród tysięcy pluginów dostępnych w oficjalnej bibliotece JetBrains lub, w razie potrzeby, zainwestować w płatne rozszerzenia. Poniżej przedstawimy kilka, które w naszej opinii są godne uwagi i mogą przynieść wymierne korzyści.

PHP Inspections

Jedną z najistotniejszych kwestii w pracy programisty jest utrzymanie wysokiej jakości kodu. Musi być wolny od luk w zabezpieczeniach, wydajny i możliwie prosty. Z tym rozszerzeniem osiągniesz to wszystko zdecydowanie łatwiej. PHP Inspections dostarcza statyczny analizator kodu PHP, który zawiera przydatne narzędzie do tworzenia lepszego kodu. W repozytorium znajdziesz dwie wersje - EA Extended oraz EA Ultimate. Tylko pierwsza jest darmowa. Natomiast decydując się na wersję płatną, otrzymujemy dostęp do dodatkowych inspekcji oraz modyfikacje ulepszające te darmowe.

PHP Annotations

Jak już pisaliśmy wyżej, kluczowe w pracy programisty jest utrzymanie wysokiej jakości kodu. Kolejnym z ważnych elementów, aby to osiągnąć jest prawidłowe dokumentowanie, tak abyśmy my i wszystkie osoby, które w przyszłości będą pracowały z naszym kodem, nie mieli problemu ze zrozumieniem przeznaczenia poszczególnych fragmentów. Z reguły do tego celu programiści PHP korzystają z DocBlocków. Dzięki rozszerzeniu PHP Annotations zdecydowanie ułatwimy sobie pracę. Wtyczka dostarcza wiele przydatnych automatyzacji i usprawnień, m.in. adnotator importu klasy, automatyczny import aliasów czy „Goto” dla tagów.

Wtyczka PHP Annotations zapewnia sporo przydatnych ulepszeń i automatyzacji

Źródło: JetBrains.com

Symfony Support

Jeżeli w swojej pracy korzystasz z Symfony, zdecydowanie powinieneś przyjrzeć się bliżej tej wtyczce. Zapewnia pełną obsługę wspomnianego frameworka. Możemy wstrzykiwać zależności, korzystać z szablonów, a także generować niezbędne elementy składowe naszej aplikacji, takie jak np. formularze czy routingi. Symfony Support ułatwia nawigowanie po kodzie, a dzięki autouzupełnianiu przyspieszymy nasza pracę, która na skutek korzyści wynikających z wykorzystywania nowych funkcjonalności rozszerzenia, z pewnością stanie się przyjemniejsza.

Przykład wiadomości kontrolnej w Symfony Support - wtyczce PHPStorma

 

PHPUnit Enhancement

Kolejnym szalenie istotnym elementem w procesie wytwarzania oprogramowania jest testowanie. W PHP ogromną popularnością cieszy się PHPUnit – framework testowy dla PHP. Jest to instancja architektury xUnit dla frameworków testów jednostkowych. Wtyczka PHPUnit Enhancement ułatwia pracę z tym frameworkiem, zapewniając m.in. funkcje inteligentnego autouzupełniania, nawigacji po kodzie czy możliwość refaktoryzacji do tworzenia makiet. W skrócie refaktoryzacja działa tak, że zmieniając nazwę metody, która jest mockiem, zostanie ona poprawnie zmieniona również w ciągu w testach.

Inteligentna funkcja autouzupełniania jest jedną z funkcji wtyczki PHPUnit Enhancement

 

Key Promoter X

Praca programisty powinna być również sprawna. Wielu z nas zwinnie porusza się po swoim środowisku pracy, wykorzystując skróty klawiszowe, w celu ograniczenia niepotrzebnych lub niewygodnych akcji, co pozwala zaoszczędzić nieco czasu w codziennej pracy. Rozszerzenie Key Promoter X powstało, abyśmy mogli łatwiej przyswoić sobie „magiczne sztuczki”, dostępne w PhpStorm z poziomu naszej klawiatury. Wtyczka dostarcza okno narzędziowe z listą skrótów, z których możemy skorzystać. Podczas używania programu za pomocą myszy zostanie zasugerowany skrót klawiszowy, który może zastąpić daną akcję. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób nauczymy się nowych trików, a przez to praca stanie się o wiele przyjemniejsza.

PHPStorm - możliwe integracje

Usprawnianie pracy poprzez instalowanie rozszerzeń, dodających różnego rodzaju biblioteki, procesy automatyzujące pewne monotonne czynności czy skróty ułatwiające nawigowanie po kodzie to jedna kwestia. Wiadomo jednak, że w swojej pracy korzystamy z różnych zewnętrznych narzędzi, takich jak systemy kontroli wersji czy systemy zarządzania projektami. PHPStorm wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i daje możliwość zintegrowania aplikacji niezbędnych w codziennej pracy.

W dzisiejszych czasach każda firma tworząca oprogramowanie korzysta z systemów do zarządzania projektami. Ze względu na to autorzy PHPStorm zdecydowali się na dodanie możliwości zintegrowania najpopularniejszych systemów tego typu, już w podstawowej wersji programu. Dzięki temu w prosty sposób możemy skonfigurować PHPStorma tak, aby współpracował z aplikacjami takimi jak Jira, Trello czy Redmine. Więcej informacji na temat integracji z systemami zarządzania projektami oraz instrukcję konfiguracji PHPStorma można znaleźć na stronie JetBrains.

Kolejną bardzo przydatną funkcjonalnością, dostępną w PHPStormie zaraz po instalacji, jest możliwość integracji z systemami kontroli, takimi jak GIT. Dzięki przemyślanemu i intuicyjnemu interfejsowi, mamy bardzo przyjazne narzędzie do pracy z VCS. Możemy klonować, commitować, porównywać wersje, rozwiązywać konflikty i wiele więcej, a to wszystko przy pomocy kilku kliknięć.

Na stronie programu znajdziemy również dodatkowe wtyczki, które rozszerzają PHPStorma o inne integracje. Jest to przykładowo StackInTheFlow, które umożliwia znalezienie rozwiązań problemów programistycznych, z którymi się borykamy na platformie Stack Overflow, bez opuszczania IDE.

Wtyczki do PhpStorm - podsumowanie

W tym artykule staraliśmy się opisać najpopularniejsze, a zarazem ogólnie najbardziej przydatne, rozszerzenia dla IDE PhpStorm. Oczywiście jest to tylko mały wierzchołek góry lodowej, a każdy programista powinien dobrać zestaw narzędzi do swoich indywidualnych potrzeb i upodobań. Jeśli nie wiesz, jakie rozwiązania będą najlepsze dla Twojego projektu, jako specjaliści od PHP developmentu, chętnie Ci podpowiemy.

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych