phpcon2019 podsumowanie

PHPCon Poland 2019 naszymi oczami

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć jako Platynowy sponsor jednej z największych konferencji branżowych dla programistów tj. PHPCon Poland 2019. Konferencja cieszyła się bardzo dużą popularnością, uczestniczyło w niej aż 543 osób! Wydarzenie po raz kolejny wywarło na nas bardzo dobre wrażenie. 

Warsztaty i prelekcje

Ze względu na dużą ilość wykładów. program został podzielony na dwie ścieżki - Zieloną i Niebieską. Ponieważ fizycznie nie było możliwe uczestniczenie w każdej z prelekcji, uczestnicy wybrali to, co ich zdaniem było ciekawsze. Większość prezentacji charakteryzowała się wysokim poziomem, a na szczególne wyróżnienie naszym zdaniem zasługują:

  • DDD, CQRS, ES, Hexagonal... i Symfony - jeśli czytaliście nasz poprzedni wpis, to wiecie, że był to jeden z naszych faworytów. Jak aplikacja może korzystać z frameworka Symfony, a jednocześnie nie być od niego całkowicie uzależniona? Jak wykorzystać w takim systemie dobre praktyki i metodyki i jednocześnie nadal móc się odnaleźć w kodzie? Jak wykorzystać Event Sourcing tylko tam gdzie faktycznie ma sens i pozostawić inne Modele w innych rękach? Tego typu dylematy można rozwiązać za pomocą dobrej architektury i to zaprezentował Tomasz Kowalczyk, zachowując niezbędny balans pomiędzy głównymi założeniami prelekcji a konkretnymi przykładami.
  • Event Storming jako wstęp do walki z Legacy Codem - Sposób postępowania, który sprawdza się zarówno u osób technicznych, gdyż można zamodelować system, jak i u partnerów biznesowych, ponieważ daje im to rzeczywistą mapę funkcjonowania aplikacji. Paweł przedstawił, że event storming pozwala dowiedzieć się, w jaki sposób działa system, które jego części są za co odpowiedzialne i czy istnieją części systemu, które już nie są używane, bo ich rolę przejęły inne. 
  • Serverless PHP - bardzo dobra prezentacja Sebastiana Grodzickiego, która podobała nam się głównie ze względu na zaprezentowanie nowego w świecie PHP tematu, jakim jest PHP w środowisku typu serverless. Dla takich nowinek warto jechać na konferencję!
  • Your team vs kebab place vs F1 pitstop. Theory of constraints - primary DevOps element - explained! - Czy DevOps, kebaby i Formuła 1 mają jakieś wspólne cechy? Okazuje się, że tak! Konrad Otrębski pokazał, w jaki sposób poprawić workflow w firmie IT. Dodatkową wartością był sposób prowadzenia wykładu i tyleż zaskakujące, co trafne porównanie. 

Na profilu wydarzenia na stronie Joind.In można  ocenić prelekcje. Zachęcamy wszystkich do sprawdzenia i wystawienia not prelegentom. Wasza ocena z pewnością pomoże w przyszłości organizatorom branżowych wydarzeń lepiej dobierać interesujące Was tematy. Osobom prowadzącym prelekcje natomiast zapewne przyda się szczera opinia widowni. 

Na stronie zamieszczono także slajdy do części wykładów, co daje możliwość nadrobienia zaległości, jeśli dwa interesujące Was wykłady odbywały się w tym samym czasie.

Unconference

Unconference to nowy, bardzo ciekawy sposób na organizację spotkań branżowych, ukierunkowanych na wymianę wiedzy. Na PHPCon Unconference koordynował Grzegorz Bartman, CEO naszej drupalowej agencji. W planie było 8 slotów, które zostały zarezerwowane w ciągu godziny! Unconference i pierwsze wystąpienie należało do Daniela Kossakowkiego, który jest w team Droptica. Mimo iż był to debiut Unconference na PHPCon, cieszyła się ona dużym zainteresowaniem.

unconference - rozpiska prelekcji

Strefa Sponsorów

Sponsorzy wydarzenia zorganizowali atrakcje dla uczestników. Coś słodkiego, fajne gadżety - każdy prezentował swoje stoisko w sposób niepowtarzalny.  Do wygrania były liczne atrakcyjne nagrody. Nasze stoisko oferowało sprawdzenie się w grze, gdzie rozdaliśmy aż 3 drony!

wreczenie drona


Afterparty

Darmowe piwko, dobre jedzenie i luźna atmosfera - tak wyglądało zakończenie sobotnich atrakcji. Organizatorzy zadbali o to, aby uczestnicy mogli poznać się lepiej i wymienić wrażeniami z prelekcji. Ciekawym pomysłem na integrację programistów PHP okazała się być gra logiczna. Jedną z nagród był czwarty z dronów, które Droptica przywiozła dla uczestników wydarzenia.  

Podsumowanie

Cieszymy się, że Konferencja dzięki profesjonalnej wiedzy zaproszonych prelegentów, wsparciu sponsorów oraz dobrej organizacji całego zespołu, wypadła bardzo interesująco i z pewnością w przyszłym roku rozważymy powrót na to właśnie wydarzenie jako sponsorzy, ale także zwykli uczestnicy. Drobna sugestia dla organizatorów, może kolejna edycja będzie w większym mieście? Szczyrk nie jest zbyt dobrze skomunikowany z innymi miastami, ale to tylko drobiazg :)

deweloper na phpcon 2019

Do zobaczenia za rok!
 

Looking for a job as a PHP/Drupal Developer?