Picking the right candidate

Rekrutacja w Droptica

Droptica sięga korzeniami roku 2008, kiedy to jeden ze współzałożycieli stworzył swoją pierwszą firmę programistyczną openBIT. Od tamtej pory naszym celem jest ciągłe doskonalenie się, aby móc stawiać czoła jeszcze większym, ciekawszym i ambitniejszym projektom, a tym samym zapewniać wsparcie dla Drupala i Drupal development na najwyższym poziomie. Nie byłoby to możliwe bez zatrudnienia programistów, którzy będą zdolni podołać stawianym przed nimi wyzwaniom.

Przedstawimy Wam dzisiaj wypracowaną przez lata ścieżkę edukacyjną. Obecnie przechodzi ją każdy kandydat na stanowisko developerskie w firmie. Dzięki tak zaplanowanemu procesowi rekrutacji mamy całkowitą pewność, że nowo przyjęta osoba poradzi sobie z nowymi obowiązkami. Kandydat ma szansę poznać firmę od podstaw, zobaczyć biuro i spotkać kolegów, nim rozpocznie pracę. Taki system obu stronom daje ogromny komfort przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o zatrudnieniu. Decyzja w końcu musi być wspólna ;)


Wszystko zaczyna się od informacji

Stale aktualną listę wakatów znaleźć można w poniższych miejscach:

 • na naszej podstronie kariera.droptica.pl
 • ogłoszenia na lokalnych stronach z ogłoszeniami
 • w portalach specjalistycznych
 • na portalach społecznościowych i imprezach specjalistycznych.

Zachęcamy także do informowania o ofercie pracy wśród znajomych – to naprawdę świetne źródło wiedzy!
Dlaczego działamy na aż tylu kanałach? Według ostatniego raportu StackOverflow aż 63% programistów nie szuka aktywnie nowej pracy, ale jest otwartych na propozycje. To bardzo dużo. Jeśli więc rekruterzy naprzykrzają się Wam na LinkedIn, pamiętajcie, że wśród wielu ogłoszeń może znaleźć się i takie, które będzie krokiem do nowej kariery.

screenshot of stack overflow query

Aktualizacja: 10.10.2018: Według raportu na 2017 rok, programistów, którzy nie poszukują aktywnie pracy, ale chętnie dowiadują się o nowych pozycjach jest 59%. Wprawdzie odnotowano spadek w porównaniu z ubiegłymi latami, ale ponad połowa to wciąż bardzo duży ułamek.Kiedy już pojawi się kandydat, przychodzi pora na test jego wiedzy

Na e-learningowej platformie Moodle przygotowaliśmy dla Was dwa testy, które pozwalają obiektywnie sprawdzić i ocenić umiejętności zgłoszonych osób. W zależności od tego, na jakie stanowisko aplikuje dana osoba, do wykonania ma jeden lub dwa testy sprawdzające ile tak naprawdę kandydat wie i czy zwraca uwagę na szczegóły.

Test 1: Test zamknięty, na który przeznaczono tylko 14 minut. Pytania często są dość podchwytliwe, a presja czasu jest dodatkowym utrudnieniem. Opiera się tylko na PHP i sprawdza przede wszystkim podstawowe zdolności zrozumienia kodu w tym języku.
Wykonywany jest przez wszystkich kandydatów, ale podczas rekrutacji na stanowisko junior developer, jest kluczowy (jako jedyny).
Test 2: Trwający półtorej godziny test otwarty PHP/Drupal. Wymaga już więcej niż tylko podstaw Drupala i sporej wiedzy ogólnej. Jeśli sobie z nim poradzisz, prawdopodobnie nie będziesz miał większego problemu z pracą w biurze.
Testy nie należą do najprostszych i zawierają kilka haczyków, dlatego też przed przystąpieniem do nich upewnij się, że masz czas i warunki do tego, aby nic nie przeszkodziło Ci w zadaniach.

Moodle screenshot


Rozmowa telefoniczna

Wszystkie trzy lokalizacje ze sobą ściśle współpracują i chcielibyśmy, aby przyszli pracownicy Droptiki również potrafili się dogadać ze wszystkimi członkami zespołu, dlatego też jednym z elementów jest rozmowa telefoniczna z szefem innego biura. Umawiamy się na nią w terminie odpowiadającym obu stronom, dlatego nie obawiaj się, że zadzwonimy w środku spotkania z obecnym klientem lub na egzaminie u niezbyt wyrozumiałego profesora. :)
Rozmowa zazwyczaj skupia się na tym, w jaki sposób pracuje firma, jakie są nasze oczekiwania I co możemy zaoferować w zamian. Pozwala nam lepiej Cię poznać, a i dla Ciebie jest to okazja do zapoznania się z interesującymi Cię szczegółami.

Tylko dla odważnych

Najbardziej ambitnych deweloperów na tym etapie stawiamy przed jeszcze jednym testem, tym razem wykonywanym zdalnie. Kandydat dostaje od nas link do repozytorium testowego, listę zadań do wykonania (a także podpowiedzi, jak najlepiej sobie z nimi poradzić, aby zostać wysoko ocenionym) i sześć godzin na ukończenie wyzwania. W pierwszej kolejności ważne jest tutaj terminowe oddanie zadania, a następnie ilość wykonanych poleceń.
Uważasz, że jesteś tak dobry, że bez pomocy kolegów z biura poradzisz sobie z największymi problemami i możesz pracować całkowicie zdalnie? Przekonajmy się! Możesz chcieć się jednak zapoznać najpierw z pełną listą zagadnień, z którymi spotkać się możesz tak w teście, jak i codziennej pracy.

Wymagane:

 • hook_menu (routing w Drupal 8)
 • hook_block_info/view (plugin w Drupal 8)
 • hook_node_insert/update/...
 • hook_user_insert/update/... 
 • hook_entity_insert/update/...
 • hook_form_alter - hook_init (event subscriber dla Drupal 8)
 • tworzenie własnych tabel w bazie danych w module - tworzenie własnej encji
 • obsługa własnej encji przez moduł Views (z relacjami, np do użytkownika po kolumnie uid z własnej tabeli)
 • Drupal 8: services (https://api.drupal.org/api/drupal/core%21lib%21Drupal.php/function/Drupal%3A%3Aservice/8.2.x)
 • moduł Rules - frontend: podstawowa znajomość CSS i jQuery
 • Xdebug
 • Javascript in Drupal (Drupal behaviors)
 • preprocess functions
 • Views UI: relacje, argumenty, budowa złożonych widoków
 • hook_views_query_alter
 • tworzenie szablonów w Drupalu, CSS, jQuery

Opcjonalne:

 • Drupal Commerce: znajomość encji użytych przez moduł i hooków
 • Symfony 2 framework
 • frontend: SCSS/SASS
 • jQuery
 • AngularJS
 • ReactJS


Rozmowa w biurze

Jeśli kandydat pomyślnie przejdzie wcześniejsze etapy rekrutacji, czeka go jeszcze rozmowa w biurze.
To świetna okazja, aby przyjrzeć się, jak wyglądać będzie nowe miejsce pracy – może wśród obecnych pracowników dojrzysz jakieś znajome twarze albo spodoba Ci się sprzęt, na którym pracujemy? Wykorzystaj okazję i rozejrzyj się wokół!
To też czas na ostateczne negocjacje warunków pracy i rozwianie ostatnich wątpliwości obu stron, jeśli jakieś pozostały.
Udało się i zostałeś zatrudniony? Brawo, witamy w Droptice!

Po co tyle wysiłku, aby zatrudnić właściwego kandydata?

Po pierwsze, nie traktujemy pracowników wyłącznie jako siły roboczej. Zdajemy sobie sprawę, że każdy kiedyś musiał jakoś zacząć i starsi koledzy chętnie pomogą młodszym stażem i doświadczeniem, ale nie wykonają za nich całej pracy.
Po wtóre, mamy pewność, że osoba przyjęta do zespołu będzie się w nim dobrze czuła i chętnie będzie przychodziła do pracy.
Po trzecie, nowi kandydaci to nowa energia i pomysły. Każda osoba wnosi do zespołu świeże spojrzenie na aktualne sprawy a często także wiedzę i umiejętności, których nie posiadają inni. U nas nauka, doskonalenie i zdobywanie doświadczenia nie kończą się na stanowisku seniora.

Po co tyle wysiłku, aby stać się członkiem Droptiki?

Plusów jest mnóstwo!

 • Płaca – konkurencyjna i zależna przede wszystkim od posiadanych umiejętności. To, jak wypadłeś na teście, będzie miało duże znaczenie podczas negocjowania Twoich zarobków, a ponieważ testy są oceniane według klucza, mamy pewność, że ocena jest sprawiedliwa dla wszystkich kandydatów.
 • Pomoc w relokacji – Gdańsk, Wrocław i Rzeszów to przepiękne miejsca, które oprócz dużego komfortu życia zapewniają mnóstwo rozrywek przestrzeni potrzebnej poza pracą. Nie mieszkasz w jednym z miast, gdzie mamy biura, ale widzisz szansę w przeprowadzce? Daj nam znać, pomożemy Ci!
 • Praca – staramy się, aby projekty były ciekawe, urozmaicone oraz stanowiły za każdym razem pewne wyzwanie i motywację do rozwoju. Chętnie działamy tam, gdzie mamy możliwość przetestowania nowego narzędzia lub nauczenia się obsługi nowego programu – ciebie też nauczymy!

technologies used

 • Nauka – jeśli już o uczeniu się mowa, udostępniamy także zasoby stron z kursami online. Bez limitu.
 • Wygoda i ergonomia – szybki sprzęt pozwalający na dużą mobilność, wygodne stanowiska i inne udogodnienia sprawiają, że całodzienna praca nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla zdrowia.
 • Posiłki – znamy nieocenioną wartość dobrej kawy, soków, napojów, owoców i przekąsek w pracy, dlatego nigdy ich u nas nie brakuje.

programmer->coffee

 • Elastyczny czas pracy – potrzebujesz wyskoczyć na pocztę? Wolisz unikać korków? Nie ma problemu!
 • Hobby i zabawa – cały czas rozwijamy nasze zainteresowania i nasze biura. W przerwie od pracy zrelaksować się możesz np. grą na PS4, a podczas wspólnych wyjść spróbować nowych form aktywności.
 • Konferencje i szkolenia – jesteśmy częścią ogólnoświatowej społeczności drupalowej i chętnie korzystamy z okazji do spotkań z innymi użytkownikami Drupala. Od 2012 roku organizujemy konferencję DrupalCamp we Wrocławiu, podczas której można spotkać pasjonatów Drupala nie tylko z Polski.


Przekonałeś się? Aplikuj!
http://kariera.droptica.pl/