Blog /Scrum

Scrum to ramy postępowania (framework), które są wykorzystywane w zarządzaniu wytwarzaniem złożonych produktów. Pozwalają rozwiązywać problemy tak, by w produktywny i kreatywny sposób wywarzać produkty o najwyższej możliwej wartości.

Biznes ramię w ramię z technologią

Pod koniec lat 90 tradycyjne metody zarządzania wytwarzaniem produktów stały się nieskuteczne. Kluczem do sukcesu okazała się otwartość na zmiany, dopasowywanie się do zmieniających się wymagań klientów i użytkowników oraz umiejętność krótkoterminowego planowania. Wartości te stały się podstawą Manifestu Zwinnego Tworzenia Oprogramowania, który zrewolucjonizował podejście do zarządzania projektami.

Jak się ma Scrum do Agile?

Metodyka Scrum to jedna z najpopularniejszych metodyk zwinnych. Umożliwia kreowanie produktu o jak najwyższej jakości dla klienta w oparciu o trzy filary:
  • Przejrzystość
  • Inspekcja
  • Adaptacja

Tych korzyści nie można zignorować!

Zalet stosowania Scruma jest wiele - udowadniamy to w zebranych artykułach. Są jednak trzy efekty, których nie można zignorować:
  1. Zachwyceni klienci i użytkownicy końcowi. Produkty i usługi dostarczane są szybciej niż przy użyciu metody waterfall lepiej też odpowiadają też potrzebom użytkowników.
  2. Redukcja kosztów przez maksymalizacja pracy niewykonanej
  3. Bardziej produktywny zespół

Jeśli nie Scrum, to co?

Scrum nie wszędzie też sprawdzi się w czystej formie. Może być jednak świetną bazą dla innych praktyk. Jeśli pewne elementy Scruma nie pasują do Twojego procesu, nie wahaj się.

Framework SCRUM jest bardzo popularny w branży IT - wykorzystuje się go do zarządzania projektami.  W naszej drupalowej agencji jakiś czas temu wdrożyliśmy SCRUM stanowiący podstawowe narzędzie pracy z klientem. W poniższym tekście przedstawię, w jaki sposób tego rodzaju współpraca przebiega i jakie niesie za sobą korzyści dla obu stron. SCRUM jest łatwy w zrozumieniu, ale trudny we wdrożeniu.

Właściciel produktu odgrywa ważną rolę w zespole, dlatego warto ustalić z nim wspólne cele, oczekiwania i zasady już na początku projektu. W tym procesie wielką pomocą okażą się doskonałe umiejętności komunikacji. Zadowolony klient może ponownie zatrudnić twój zespół do realizacji innego projektu lub polecić twoją agencję drupalową swoim znajomym. Z tego powodu relacje z właścicielem produktu są bardzo ważne dla sukcesu twojej firmy.

Po wdrożeniu scrum w naszej agencji drupalowej zaobserwowaliśmy rewelacyjne efekty, jeśli chodzi o jakość projektów. Naszym zdaniem scrum nie tylko wspomaga utrzymanie jakości, a wręcz je wymusza. Jak to robi? Kładzie nacisk na jak najwcześniejsze testowanie. Konieczne staje się pisanie dobrego kodu, który da się rozwijać. Wspiera testy automatyczne i automatyzacje procesu tworzenia kodu. Redukuje zbędne koszty i zwiększa elastyczność biznesową. Nie wierzysz?

Twój zespół programistyczny stale popełnia te same błędy, nie poprawia jakości swojej pracy. Znasz ten problem? Jeśli tak, to rozwiązanie jest bardzo proste - Sprint Retrospective.  Co to jest Sprint Retrospective To jedno ze spotkań w metodzie SCRUM. Narada odbywa się regularnie na koniec każdego sprintu. W naszej agencji drupalowej robimy zebranie raz na 2 tygodnie. Podczas spotkania zespół developerski analizuje poprzednie sprinty i zastanawia się, co można ulepszyć.

Dzisiaj jest deadline. Zdalny zespół programistyczny pracował kilka tygodni nad oprogramowaniem dla Ciebie. Otrzymujesz długo wyczekiwany dostęp do systemu. Sprawdzasz i nie jesteś zadowolony z otrzymanych rezultatów.  Wszystko, co było potrzebne, aby nie mieć tego problemu to zespół z doświadczeniem w technologii i pracujący w SCRUM. Co to jest SCRUM Wikipedia definiuje SCRUM jako iteracyjne i przyrostowe ramy postępowania.

MG 1202 Blur

Porozmawiajmy o Twoich projektach