Blog /Scrum

Scrum to ramy postępowania (framework), które są wykorzystywane w zarządzaniu wytwarzaniem złożonych produktów. Pozwalają rozwiązywać problemy tak, by w produktywny i kreatywny sposób wywarzać produkty o najwyższej możliwej wartości.

Biznes ramię w ramię z technologią

Pod koniec lat 90 tradycyjne metody zarządzania wytwarzaniem produktów stały się nieskuteczne. Kluczem do sukcesu okazała się otwartość na zmiany, dopasowywanie się do zmieniających się wymagań klientów i użytkowników oraz umiejętność krótkoterminowego planowania. Wartości te stały się podstawą Manifestu Zwinnego Tworzenia Oprogramowania, który zrewolucjonizował podejście do zarządzania projektami.

Jak się ma Scrum do Agile?

Metodyka Scrum to jedna z najpopularniejszych metodyk zwinnych. Umożliwia kreowanie produktu o jak najwyższej jakości dla klienta w oparciu o trzy filary:
  • Przejrzystość
  • Inspekcja
  • Adaptacja

Tych korzyści nie można zignorować!

Zalet stosowania Scruma jest wiele - udowadniamy to w zebranych artykułach. Są jednak trzy efekty, których nie można zignorować:
  1. Zachwyceni klienci i użytkownicy końcowi. Produkty i usługi dostarczane są szybciej niż przy użyciu metody waterfall lepiej też odpowiadają też potrzebom użytkowników.
  2. Redukcja kosztów przez maksymalizacja pracy niewykonanej
  3. Bardziej produktywny zespół

Jeśli nie Scrum, to co?

Scrum nie wszędzie też sprawdzi się w czystej formie. Może być jednak świetną bazą dla innych praktyk. Jeśli pewne elementy Scruma nie pasują do Twojego procesu, nie wahaj się.
09.10.2019
Piotr Miarka
Scrum
Framework SCRUM jest bardzo popularny w branży IT - wykorzystuje się go do zarządzania projektami.  W Droptica jakiś czas temu wdrożyliśmy SCRUM stanowiący podstawowe narzędzie pracy z klientem. W poniższym tekście przedstawię, w jaki sposób tego rodzaju współpraca przebiega i jakie niesie za sobą korzyści dla obu stron.
29.10.2018
Michał Potasiak
Biznes & PMScrum
Właściciel produktu odgrywa ważną rolę w zespole, dlatego warto ustalić z nim wspólne cele, oczekiwania i zasady już na początku projektu. W tym procesie wielką pomocą okażą się doskonałe umiejętności komunikacji.
31.07.2018
Michał Potasiak
Biznes & PMScrum
Po wdrożeniu scrum w Droptica zaobserwowaliśmy rewelacyjne efekty, jeśli chodzi o jakość naszych projektów. Naszym zdaniem scrum nie tylko wspomaga utrzymanie jakości, a wręcz je wymusza. Jak to robi? Kładzie nacisk na jak najwcześniejsze testowanie. Konieczne staje się pisanie dobrego kodu, który da się rozwijać.
29.06.2018
Grzegorz Bartman
Biznes & PMScrum
Twój zespół programistyczny stale popełnia te same błędy, nie poprawia jakości swojej pracy. Znasz ten problem? Jeśli tak, to rozwiązanie jest bardzo proste - Sprint Retrospective.  Co to jest Sprint Retrospective
13.06.2018
Grzegorz Bartman
Biznes & PMScrum
Dzisiaj jest deadline. Zdalny zespół programistyczny pracował kilka tygodni nad oprogramowaniem dla Ciebie. Otrzymujesz długo wyczekiwany dostęp do systemu. Sprawdzasz i nie jesteś zadowolony z otrzymanych rezultatów.  Wszystko, co było potrzebne, aby nie mieć tego problemu to zespół z doświadczeniem w technologii i pracujący w SCRUM.

Porozmawiajmy o Twoich projektach

Napisz do nas