.

Trendy w tworzeniu stron internetowych w 2022 roku, które warto znać

Niedawno zaczęliśmy 2022 rok. Technologia bardzo szybko się rozwija i warto przyjrzeć się temu, jakie nowości nas czekają w najbliższych miesiącach. Zapoznanie sięz nimi pozwoli nam być na bieżąco i nie zostawać w tyle. Poniższe zestawienie zawiera zagadnienia z wielu dziedzin, jednak wszystkie mają wspólny mianownik, jakim jest programowanie stron internetowych i aplikacji webowych.

1. Progresywne aplikacje webowe (PWA)

Już na początku zeszłego roku ponad połowa ruchu w internecie była generowana przez urządzenia mobilne. Jest to rynek, który bardzo szybko się rozwija, a wraz z nowymi trendami przychodzą nowe technologie. Dzięki progresywnej aplikacji webowej strona internetowa może być jednocześnie aplikacją mobilną, którą każdy użytkownik może zainstalować w swoim telefonie. Daje to wiele korzyści, zarówno dla użytkownika jak i właściciela witryny, takich jak:

  • wspólny kod dla wszystkich platform (nie ma potrzeby tworzenia osobnych wersji na iOs i Android),
  • dostępność w trybie offline,
  • łatwa instalacja,
  • prędkość działania.

2. Sztuczna inteligencja

Chatboty, czyli tak zwani wirtualni asystenci, komunikują się i pomagają użytkownikom odwiedzającym stronę internetową. Potrafią wchodzić w interakcję oraz opowiadać na pytania. Technologia ta jest już na tyle dobrze rozwinięta, że często ciężko jest nam się zorientować, czy po drugiej stronie mamy odczynienia z komputerem, czy z osobą.

Ta technologia może być rownież wykorzystana do sterowania głosowego. Co prawda możliwość wybrania numeru telefonu za pomocą głosu była dostępna już wiele lat temu, jednak nie działało to dobrze. Dopiero rozwój sztucznej inteligencji pozwolił na znaczne ulepszenie systemów rozpoznawania mowy. Można zobaczyć wyraźny trend i nową falę produktów - urządzeń domowych oraz asystentów głosowych, takich jak Siri czy Alexa. Wiele aplikacji internetowych również prawdopodobnie pójdzie w tym kierunku, aby dać możliwość nawigowania za pomocą głosu.

Sztuczna inteligencja jest oparta o uczenie maszynowe. Oznacza to, że bot w trakcie pracy sam uczy się i rozwija, stając się z biegiem czasu coraz lepszym w prowadzeniu rozmów. Przewidywana roczna stopa wzrostu dla sztucznej inteligencji wynosi 33% do 2027 roku.

3. Internet of Things

Internet rzeczy (IoT) to dziedzina, która mocno się rozwija przez ostatnie kilka lat. Dzięki niej będąc poza domem, możemy włączyć odkurzacz, zaciągnąć rolety w salonie czy wyłączyć światło. Dane analityczne z urządzeń mogą być teraz bezpośrednio przesyłane do producenta, co pozwala stale ulepszać ich produkty. Może to również umożliwić w przyszłości sprawną komunikację między urządzeniem a stroną internetową.

4. Tryb ciemny

Terminem tym określa się interfejs użytkownika, w którym ciemny kolor jest używany jako główny kolor tła. Jest to zupełne odwrócenie trendów których od wielu lat trzymali się projektanci. Jak się jednak okazało, tryb ten ma wiele zalet, takich jak:

  • Mniejsze zmęczenie oczu. Patrzenie przez wiele godzin na jasny ekran, szczególnie w warunkach słabego oświetlenia, powoduje zwykle zmęczenie oczu.
  • Większa czytelność - Ciemne tła poprawiają kontrast strony sprawiając, że treść jest bardziej wyrazista i łatwiej dostępna, szczególnie do osób niedowidzących.
  • Oszczędność energii. Jaśniejsze tła mają tendencje do pobierania większej ilości energii, co skutkuje szybszym rozładowaniem baterii w telefonie. Jeśli zastosujesz ciemny motyw, użytkownicy będą mogli spędzić więcej czasu na Twojej witrynie.

5. Blockchain

Ta technologia wszystkim niezmiennie kojarzy się z kryptowalutami. Służy ona do przesyłania oraz przechowywania informacji o transakcjach internetowych. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów bankowych, blockchain jest zdecentralizowany. Zatem do prawidłowego działania nie jest potrzeby jakiś główny serwer czy centra danych, a jednocześnie blockchain jest odporny na manipulacje tymi danymi oraz ataki hakerskie. Z tego powodu wiele banków zaczęło już tworzyć własne algorytmy, oparte na blockchainie, aby poprawić bezpieczeństwo własnej infrastruktury oraz zapewnić lepszą ochronę swoim użytkownikom.

Jednak łańcuch bloków może być wykorzystany nie tylko do transakcji płatniczych. Technologia ta daje ogromne możliwości i może w przyszłości całkowicie zmienić sposób komunikacji zarówno między ludźmi jaki i instytucjami rządowymi czy właśnie bankami.

6. Cyberbezpieczeństwo

Coraz więcej usług jest przenoszonych do Internetu, a firmy zbierają o nas coraz więcej danych. Pandemia COVID-19 tylko przyśpieszyła ten trend i obecnie większość rzeczy możemy załatwić przez Internet, bez wychodzenia z domu. Jednocześnie w tym samym czasie nastąpił 248-procentowy wzrost ataków DDoS. W samym tylko 2020 roku takich ataków było ponad 10 milionów. To jasno pokazuje, że firmy muszą coraz mocniej dbać o bezpieczeństwo swoich danych oraz systemów poprzez inwestycje w odpowiednie działy IT, audyty bezpieczeństwa oraz testy penetracyjne.

7. Wirtualna oraz rozszerzona rzeczywistość

Rozszerzona rzeczywistość dodaje elementy cyfrowe do świata rzeczywistego. Natomiast wirtualna rzeczywistość tworzy zupełnie nowy świat, w którym umieszcza użytkownika. Idealnym przykładem wykorzystania tej technologi na stronie internetowej jest serwis Spatial oferujący, między innymi, wirtualne sale konferencyjne. Znakomity pomysł w czasie pandemii oraz pracy zdalnej.

Tworzenie wirtualnego miejsca wydarzenia dzięki Spatial obrazuje trend związany z wirtualną rzeczywistością

Źródło: Spatial.io

Technologia ta jest również coraz częściej wykorzystywana w turystyce oraz przez branżę nieruchomości. Wirutalne spacery stają się coraz powszechniejsze, a dzięki technologii WebAR (web-based augmented reality), która pozwala na dzielenie się doświadczeniami AR w internecie bez użycia dodatkowej aplikacji, taką rzeczywistość możemy zaimplementować na naszej stronie.

Trendy w tworzeniu strony internetowych - Drupal

Największym wydarzeniem w kontekście tego systemu zarządzania treścią będzie premiera Drupala 10, która jest planowana na czerwiec 2022 roku. W najnowszej wersji możemy spodziewać się zgodności z nowszymi kompontentami Symfony (Drupal od wersji 8 bazuje na tym frameworku), co sprawi, że tworzone strony będą bezpieczniejsze i bardziej nowoczesne. Natomiast ich wygląd poprawi frontendowa skórka Olivero, która stanie się domyślnym motywem stron na Drupalu, zastępując dotychczasowy Bartik. Nastąpi również zmiana domyślnej skórki aministracyjnej - Claro pojawi się w miejsce Seven.

Olivero stanie się domyślnym motywem stron wraz z Drupalem 10

Źródło: Drupal.org

Twórcy Drupala zapowiadają, że w nowa wersja wprowadzi również ulepszony Layout Builder, czyli moduł, który pomaga w tworzeniu szablonów stron internetowych przy wykorzystaniu interfejsu użytkownika, oraz wsparcie dla CKEditora 5 (wizualnego edyotra HMTL).

My natomiast, zajmując się na co dzień Drupal developmentem, przewidujemy dalszy rozwój tego CMS-a w kierunku używania go do rozwiązań typu headless.W systemach tego typu Drupal pełni funkcje backendowego repozytorium treści, frontend wykorzystuje inne technologie, a warstwy komunikują się ze sobą poprzez API. Co ostatecznie pojawi się w kontekście headless, a także Drupala ogólnie? Przekonamy się w nadchodzących miesiącach.

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych