A woman sitting on the bed with a laptop, browsing Drupal websites

10 stron na Drupalu, które musisz zobaczyć

Drupal w porównaniu z innymi CMS-ami ma opinię systemu trudnego do opanowania. W naszej agencji drupalowej uważamy, że nadrabia jednak niewiarygodną wręcz wszechstronnością i elastycznością. Poniższe dziesięć stron stanowi najlepszy tego przykład!

 

1. Strona rządowa - Komisja Europejska

Strona główna komisji Europejskiej

 

Nowa strona Komisji Europejskiej łączy ze sobą dwie części:

 • polityczną, zawierającą informacje o politycznych priorytetach KE,
 • kompleksową część informacyjną skupiającą się na pozostałych obszarach działalności.

Efektywność takiej strony jako wiarygodnego źródła informacji dla ponad 500 milionów mieszkańców Unii zależy od kilku czynników:

 • bezpieczeństwo - strony rządowe to łakomy kąsek dla hackerów ze względu na ilość odwiedzin i zaufanie użytkowników. Łatwo wyobrazić sobie chaos, jaki mógłby zapanować, gdyby jeden z oficjalnych kanałów informacji dowolnej organizacji został przejęty przez nieuprawnione osoby. 
 • przejrzystość i dostępność - oznacza konieczność dostosowania strony do potrzeb wszystkich użytkowników, zwłaszcza niepełnosprawnych oraz niemających dostępu do najnowszych technologii.
 • wielojęzyczność - w którym z dwudziestu czterech języków urzędowych unii powinny być dostępne informacje na stronie? Oczywiście we wszystkich! Czy można osiągnąć to bez konieczności tworzenia 24 bliźniaczych stron? W Drupalu tak. 

Wybór języków dostępny na stronie KE

Wszystkie te elementy Drupal zapewnia w standardzie, bez konieczności instalowania dodatkowych modułów. 

 

2. Strona uczelni - Harvard

Harvard main page

Czy najbogatsza uczelnia na świecie pozwoliłaby sobie na drogi, niewygodny w użyciu albo trudny w skalowaniu system? Pewnie mogłaby. Nie posądzamy jednak Harvardu o taką rozrzutność :)

Harvard tak polubił Drupala, że stworzył i udostępnił jego wersję dystrybucyjną. OpenScholar ma w sobie wszystko, czego uczelnia może potrzebować:

 • wiele ról, które można przypisać użytkownikom i idące za tym reguły dostępu do różnych partii systemu

  Strona rekrutacji Harvardu

 • formularze pozwalające aplikować na uczelnię i system monitorowania postępów w nauce
 • system zarządzania płatnościami
 • wsparcie dla projektów wymagających pracy zespołowej,
 • intuicyjna administracja i łatwe zamieszczanie treści...
 • ...wszystko to spakowane w przejrzysty, elegancki layout, który można zmieniać dzięki dziesiątkom wbudowanych tematów. 

3. Strona magazynu - Science

Strona główna magazynu Science

W świecie nauki i technologii informacje pojawiają się tak szybko, że papierowe wydania gazet nie wystarczą jako jedyne źródło wiedzy. Hipotezy dotyczące ostatnich odkryć na Marsie i detale najnowszych czujników dostępne są w sieci bardzo szybko. Dobrze wiedzą o tym wydawcy "Science", jednego z najstarszych magazynów naukowych.

Kiedy tylko informacja o odkryciu dotrze do wydawcy, w skróconej formie pojawia się na stronie internetowej, a papierowe wydanie "Science" stanowi uzupełnienie i wyróżnienie dla najważniejszych treści. Strona zachęca do sięgnięcia po wersję rozszerzoną artykułu poprzez ułatwienie zakupu pojedynczego egzemplarza gazety z interesującą treścią lub wykupienie prenumeraty, co zresztą pozwala na założenie konta i dostęp do większości artykułów online.

Początek artykułu i zachęta do zalogowania widoczne na stronie wydawcy

Drupal w przypadku pozwala edytorom na szybkie dodawanie interesujących treści wzbogaconych o przykuwające wzrok grafiki, a czytelnikom na wygodny dostęp do wybranych treści.

 

4. Strona organizacji pozarządowej - Doctors without borders

Main page of Doctors without borders organisation

Akcje humanitarne, wsparcie dla zwierząt, popularyzacja sztuki - ile organizacji pozarządowych, tyle różnych celów. Strony takich organizacji mają jednak wiele cech wspólnych. Muszą nie tylko zawierać najistotniejsze informacje o zrzeszeniu czy akcji, ale też prezentować je w sposób budzący zaufanie, a więc przejrzysty i łatwy do zrozumienia dlaszerokiego grona osób. 

Lekarze bez Granic (fr. Médecins Sans Frontières (MSF), ang. Doctors Without Borders) to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której członkowie niosą pomoc medyczną w strefach walk i na obszarach ogarniętych endemicznymi epidemiami. Ponieważ działalność finansowana jest z datków, wykorzystują pełny potencjał Drupala, aby zachęcić do wsparcia akcji.

Donation options of MSF website based on Drupal

Na stronie fundacji wybrać można jedną z kilku wersji językowych. Nowoczesny wygląd i czytelny układ treści podkreślają wagę przekazu, jaki trafia do czytelnika. Znajdziemy tam kolorowe wykresy, dane oraz mnóstwo informacji o działalności MSF, oraz obszerną stronę wyjaśniającą, w jaki sposób można wesprzeć organizację. Można to zrobić nawet bezpośrednio z poziomu portalu, gdyż jest połączony z systemem płatności pozwalającym wykorzystać kartę kredytową, konto Amazon Pay albo PayPala.

Dodatkowym atutem jest fakt, że Drupal jest oprogramowaniem Open Source, co oznacza, że zamiast płacić co roku wysokie opłaty licencyjne, organizacja może przeznaczyć więcej środków na swoją działalność

5. Strona hipermarketu prowadzącego sprzedaż online - Carrefour.fr

Strona carrefour.fr

Od skuteczności przekazu i zaufania klienta zależy również sukces strony francuskiego giganta. Informacje o setkach produktów, promocjach i cenach przeglądane są przez tysiące klientów jednocześnie. Ponadto większość produktów można zamówić online z dostawą do domu. Aby obsłużyć tak duży i skomplikowany portal, trzeba systemu do zadań specjalnych. Sieć Carrefour nie bez powodu wybrała Drupala.

Strona oferuje:

 • różne role i uprawnienia użytkowników, pozwalające edytorom czuwać nad prawidłowym wyświetlaniem się cen i opisów produktów, podczas gdy kupujący wybierają towary;
 • łatwość edycji, która umożliwia częste aktualizowanie treści strony;
 • system zakupów i płatności online - pozwalający na dokonywanie zakupów bez potrzeby wychodzenia z domu;
 • bezpieczeństwo danych klientów;
 • stabilność działania nawet przy dużym obciążeniu ruchem.

Tu z kolei inny przykład wykorzystania Drupala do sprzedaży przez Internet.

6. Strona wydarzenia - Drupal Europe

Drupal Europe event site

Strona internetowa dla wydarzenia to nie lada wyzwanie. Koszt strony nie może znacząco wpływać na budżet eventu. Z drugiej strony serwis musi przyciągać interesującym front-endem, pozwalać na zamieszczenie treści różnego rodzaju i w dodatku ułatwić zakup biletów. A jeśli w grę wchodzi strona jednej z największych branżowych konferencji dla webdeveloperów, stawka jest naprawdę wysoka.

Jak Drupal radzi sobie z takim wyzwaniem? 

Doskonale!

Moduł płatności na stronie drupal europe

Prosta elegancja i czytelność to pierwsze, co rzuca się w oczy na stronie DrupalEurope, największej europejskiej konferencji poświęconej CMS-owi Drupal. Na stronie można znaleźć bogactwo treści informujących o różnych aspektach wydarzenia, od prelegentów, po bilety. Skoro już przy biletach jesteśmy, można je kupić bezpośrednio poprzez stronę dzięki zaimplementowanemu systemowi zakupów.

Nie potrzeba jednak imprezy światowego formatu, żeby sięgnąć po Drupala. O tym, w jaki sposób zabrać się do budowy strony dla wydarzenia w dowolnej skali pisaliśmy tutaj

 

7. Intranet - Supernus Pharmaceuticals

intranet na drupalu

Wyznajesz zasadę, że bardziej liczy się wnętrze? Drupal może być użyty także do tworzenia firmowych intranetów!

Oparty na Drupalu Intranet firmy Supernus Pharmaceuticals wspiera ponad 450 pracowników w codziennych wyzwaniach. Najważniejszymi funkcjami, jakie zostały udostępnione pracownikom są:

 • system prostego logowania i role użytkowników;
 • panele sterowania, które usprawniają pracę dzięki licznym możliwościom modyfikacji i przystosowania do potrzeb użytkownika;
 • tablica informacyjna wyświetlająca newsy dotyczące firmy oraz wartość akcji aktualizowana co 15 minut na podstawie informacji z giełdy;
 • repozytorium plików przechowujące dokumentację firmy;
 • opcje ułatwiające korzystanie z usług firm zewnętrznych, np. bezpośrednie zamawianie usług kurierskich z poziomu intranetu;
 • łatwe opcje kontaktu z działem pomocy IT firmy.

Ponieważ pliki i usługi dostępne są dla wielu departamentów jednocześnie, znacząco skraca się czas potrzebny na obieg dokumentów i przebieg wielu procesów wewnętrznych firmy. Przekłada się to bezpośrednio na wzrost produktywności i realne zyski firmy farmaceutycznej.

O innym przykładzie firmowego intranetu na Drupalu możecie przeczytać tutaj.

 

8. Blog kulinarny - Kwestia Smaku

Kwestia smaku - blok kulinarny oparty na drupalu

Czasy zeszytów zapełnianych przepisami zbieranymi na rodzinnych imprezach od krewnych i znajomych królika oraz wyklejanych pieczołowicie wycinkami z gazet już minęły. Prowadzenie przepiśnika to raczej hobby niż konieczność dla nowoczesnej pani domu. W zasięgu kilku kliknięć mamy dziś tysiące przepisów z całego świata. Strony internetowe i blogi prześcigają się w publikacji przepisów na wymyślne potrawy opatrzonych zazwyczaj bardzo kuszącymi zdjęciami. 

Jeśli baza fanów obserwujących daną stronę jest mała, blog na jednym z popularnych serwisów hostujących prywatne strony wystarczy w zupełności. Kiedy jednak grono oddanych fanów rośnie, wypada poczęstować ich czymś specjalnym.

Blog kulinarny Kwestia Smaku serwuje nie tylko smakowite przepisy. Rozbudowany blog na Drupalu pozwala na:

 • komentowanie przepisów wraz ze zdjęciami potraw w wykonaniu użytkowników, dzięki systemowi dodawania treści, który jest zrozumiały dla wszystkich użytkowników bloga;
 • zapisywanie ulubionych wersji dań i tworzenie list;
 • zamienianie foremek okrągłych na prostokątne dzięki systemowi wygodnych przeliczników
 • dużą ilość odwiedzin jednocześnie przy zachowaniu pełnej płynności działania strony, co jest ogromnie istotne zwłaszcza w okresie przedświątecznym.

Wszystko to sprawia, że Kwestia Smaku jest nie tylko jedną z popularniejszych stron w Polsce, ale i na świecie. Szczycimy się ponadto faktem, że na co dzień zapewniamy stronie wsparcie Drupala.

9. Strona produktu - Jack Daniels

Jedna z 10 stron na drupalu wartych pokazania - JD whiskey

Kiedy tradycja łączy się z nowoczesnością, nie ma miejsca na pomyłki. Nawet znanym markom zdarza się popełnić błędy wynikające z ignorowania zasad rządzących Internetem. Jak można uniknąć wpadek, które spychają produkt na dalekie pozycje list wyszukiwania?

Można na przykład zastosować CMS, którego wbudowane opcje SEO nie pozwolą oferowanym produktom czy usługom być pomijanymi przez wyszukiwarki.

Wiele z tych możliwości znaleźć można na stronie jednej z najsłynniejszych whiskey świata: Jack Daniels Tennesee Whiskey.

 • format nazewnictwa grafik i alternatywne opisy wykorzystanych obrazków nie tylko ułatwiają "zobaczenie" strony wyszukiwarkom. Są prawdziwym wsparciem dla osób niedowidzących i niewidomych.
 • responsywność strony - ułatwia przeglądanie jej na różnych urządzeniach i podnosi ranking strony w wyszukiwarkach;
 • wtyczki seo pomagają pisać treści, które przyciągną użytkowników.

Nie wystarczy wyrobić sobie opinię, trzeba jeszcze intensywnie o nią dbać. Opcje SEO w Drupalu z pewnością w tym pomogą.

10. Social media - Pinterest Business

pinterest business website

Znalazłeś na poprzednich stronach ciekawy produkt, inspirujący cytat albo smaczny przepis? Podziel się nim z innymi na Pitereście! 

Portal Pinterest gromadzi jedną z największych społeczności w sieci. Każdego dnia treści dodawane przez są przez aż 175 milionów użytkowników! Pośród 50 miliardów (tak!) grafik wielu z nich poszukuje inspiracji, które mogą pomóc w zakupach albo biznesie. Chętnie wykorzystują to firmy, ponieważ jest to szansa na zaprezentowanie swoich produktów i usług szerokiemu gronu odbiorców.

Dla firm powstał Pinterest Business - część portalu, która umożliwia promocję i zwiększanie świadomości marki dzięki mechanizmom Pinteresta. Do stworzenia Pinterest Business wykorzystano - a jakże - Drupala, ze względu na:

 • łatwość integracji z główną częścią portalu napisaną w Pythonie
 • łatwość integracji z systemami zewnętrznymi
 • łatwość aplikowania nowych funkcjonalności na różnych podstronach
 • łatwość tworzenia podstron w różnych wersjach językowych

Podsumowanie

Warto zauważyć, że aż sześć z dziesięciu powyższych stron na Drupalu zajmuje czołowe miejsca w rankingu Amazon Alexa - najpopularniejszych pod względem ilości odwiedzin stron w Internecie. Oznacza to ogromne obciążenie ruchem i koniecznosć przetwarzania bardzo dużej ilości informacji jednocześnie. Jak widać, Drupal to nie tylko proste blogi. Firmy z całego świata wybierają i stosują go z powodzeniem dla stron różnego typu, ze względu na morze opcji i stabilność, na której można polegać.

 

Posiadasz serwis, który chcesz zmodernizować albo planujesz zupełnie świeże przedsięwzięcie?

Zapytaj nas, co Drupal może Ci zaoferować!

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu