.

5 korzyści płynących z przejścia z komercyjnego CMS-a na system open source

Komercyjne platformy CMS są wygodne, ponieważ dostajesz je z zestawem już skonfigurowanych funkcjonalności, a ich programiści regularnie dodają nowe. Jeśli jednak nadal brakuje Ci jakichś funkcji w tego typu rozwiązaniu, nie jest ono w stanie sprostać Twoim indywidualnym potrzebom albo po prostu coś innego Ci nie odpowiada, warto rozważyć przejście na system open source. Z tego artykułu dowiesz się, jakie korzyści może przynieść taka zmiana.

Systemy zarządzania treścią typu open source i komercyjne – charakterystyka

Choć jako użytkownik komercyjnego CMS-a najprawdopodobniej znasz jego zalety i wady, pokrótce opiszemy specyfikę takiego systemu, abyś mógł lepiej zrozumieć, czym różni się od systemu typu open source.

Komercyjna platforma jest rozwijana przez konkretną firmę i stanowi jej własność. Oznacza to, że nadaje ona kształt swojemu produktowi – decyduje, które funkcje dodać, rozszerzyć lub usunąć. Zwykle posiada regularnie aktualizowany plan działania, który możesz śledzić, aby zapoznać się z kierunkiem dalszego rozwoju. To dlatego, że oprócz funkcjonalności, które otrzymujesz już na samym początku, zespół programistów takiego CMS-a ciągle tworzy nowe. Jednak nie odpowiadają one potrzebom wszystkich firm, ponieważ jest to uniwersalny system. Przydatną opcją jest natomiast możliwość integracji niektórych z tych rozwiązań z innym oprogramowaniem. Co więcej organizacja będąca właścicielem danej platformy CMS aktualizuje i utrzymuje ją oraz zapewnia wsparcie dla jej użytkowników. Do tego wszystkiego niezbędna jest licencja, którą trzeba zakupić, aby móc korzystać z systemu komercyjnego i zazwyczaj odnawiać co miesiąc lub co rok. Przykładami takich narzędzi są Adobe (oraz ich CMS w Adobe Experience Manager) i Sitecore.

Za pomocą Experience Editora w systemie CMS Sitecore można zmieniać tekst, grafiki, loga i linki na stronie

Experience Editor w Sitecore

System open source i jego kod źródłowy są dostępne dla każdego. Oznacza to również, że każda osoba może brać udział w rozwoju takiego rozwiązania – promując je, tworząc nowe funkcje lub naprawiając błędy. Oprócz tego, każdy użytkownik może również proponować nowe funkcjonalności i zgłaszać problemy. To wszystko sprawia, że społeczność skupiona wokół danego systemu ma bezpośredni wpływ na jego rozwój oraz kierunek, w jakim powinien podążać. W tworzeniu takiej platformy CMS uczestniczą tysiące osób z całego świata. Jest mało prawdopodobne, aby taka liczba osób pracowała przy tworzeniu aplikacji komercyjnej. Co więcej, tak silny zespół programistów open source pozytywnie wpływa na jakość kodu i przyspiesza tempo rozwoju systemu.

Panel dla administratorów w Drupalu, systemie zarządzania treścią typu open source

Pasek narzędzi dla administratora w Drupalu, systemie open source.

Jakie są inne zalety systemu zarządzania treścią typu open source?

1. Niższe koszty

Aby móc korzystać z takich platform CMS nie potrzebujesz licencji, ponieważ są one bezpłatne. Niektóre rozwiązania mogą jedynie niekiedy oferować płatne zaawansowane motywy, wtyczki lub usługi. Co do tych ostatnich, jeśli nie jesteś doświadczonym użytkownikiem, możesz potrzebować profesjonalnej pomocy we wdrożeniu wybranego systemu, jego rozwijaniu i utrzymywaniu. Jednak w przeciwieństwie do licencji nie musi to być stały koszt. Możesz dostosować wydatki do swoich możliwości. Na przykład w przypadku Drupala możesz szybko stworzyć solidną stroną internetową przy ograniczonym budżecie i rozwijać ją dalej w miarę rosnących potrzeb Twojej firmy i wymagań rynku.

2. Regularne nowe wydania

Chociaż mogłeś spotkać się z opinią, że oprogramowanie typu open source nie oferuje regularnych aktualizacji, w przypadku wielu systemów nie jest to prawdą. Na przykład programiści Drupala co pół roku wypuszczają wersje z nowymi funkcjonalnościami (oczywiście za darmo), więc możesz spodziewać się kolejnych ulepszeń. Te aktualizacje są nazywane pomniejszymi wydaniami (minor releases), a format ich numeracji wygląda tak: 9.1.0.

3. Możliwość dostosowania systemu open source

Często istnieje możliwość rozszerzenia natywnych funkcjonalności takich platform za pomocą wtyczek dla witryn WordPress lub – w przypadku Drupala – modułów. Te drugie narzędzia są całkowicie bezpłatne i pozwalają zaimplementować sekcję e-commerce czy dane Google Analytics – a to jedynie dwie z różnorodnych opcji zapewnianych przez prawie 50 tysięcy modułów.

Modyfikowanie wyglądu i działania systemu open source jest możliwe, ponieważ posiadasz pełny dostęp do niego samego, jak i do jego kodu źródłowego. Masz również możliwość zintegrowania swojego systemu z zewnętrznym narzędziem, np. związanym z automatyzacją marketingu – jak Mautic czy CRM. Dzięki temu system może sprostać indywidualnym potrzebom Twojej firmy. Jeśli Ty lub Twój zespół nie jesteście w stanie przeprowadzić zaawansowanej modyfikacji lub integracji z platformami zewnętrznych firm, możesz skontaktować się z ekspertami, którzy się w tym specjalizują.

4. Duży wybór firm i deweloperów oferujących usługi dodatkowe

Jako użytkownik narzędzia komercyjnego mogłeś słyszeć o byciu uzależnionym od jego dostawcy. Konkretne licencjonowane rozwiązanie opiera się na unikatowej technologii, która jest niemożliwa lub co najmniej trudna do wspierania lub rozwijania przez inne firmy. Ta druga opcja wiąże się z dużymi kosztami dla klienta. W takim wypadku, jeśli używasz konkretnego narzędzia, ale nie jesteś z niego zadowolony, nie możesz łatwo przenieść się z nim do innego dostawcy.

Biorąc pod uwagę, że technologie typu open source są dostępne dla każdego, jeśli nie podoba ci się współpraca z konkretną organizacją, możesz poszukać innej. Najprawdopodobniej będzie ona mogła bez większych problemów kontynuować to, co rozpoczął poprzedni zespół. Oznacza to dostęp do większej liczby firm oferujących usługi drupalowe.

Co więcej, oprócz korzystania z płatnego rozwoju i wsparcia, możesz również poprosić o pomoc społeczność zbudowaną wokół konkretnego CMS-a typu open source. Jej członkowie chętnie odpowiadają na różne pytania, tworzą nowe funkcje w systemie i dzielą się zasobami edukacyjnymi. Aby zobaczyć, jak to działa, możesz odwiedzić strony społeczności Joomli, Drupala lub WordPressa.

5. Dostępność wielu darmowych narzędzi

Oprócz treści edukacyjnych, dołączając do społeczności open source, możesz korzystać z wielu darmowych narzędzi. W przypadku WordPressa na jego witrynie internetowej dostępnych jest ponad osiem tysięcy darmowych motywów. W tym samym miejscu możesz znaleźć darmowe wtyczki, takie jak Ninja Forms do tworzenia formularzy, czy Autoptimize do przyspieszenia działania Twojej strony opartej na WordPressie. Inny system zarządzania treścią – Joomla – również posiada stronę poświęconą rozszerzeniom. Przeglądając ją znajdziesz darmowe rozszerzenia, takie jak iCagedna do zarządzania wydarzeniami.

Drupal CMS również dostarcza wiele darmowych narzędzi, takich jak wspomniane już moduły. Za ich pomocą możesz tworzyć przekierowania adresów URL lub chronić formularze przed botami. Aby jeszcze bardziej uprościć pracę, programiści działający w ramach społeczności tworzą i utrzymują dystrybucje. Rozwiązanie to obejmuje pakiet zawierający rdzeń Drupala, wybrane moduły i motywy oraz predefiniowaną konfigurację. Wystarczy jedno pobranie, abyś mógł szybko zbudować złożoną witrynę internetową przeznaczoną do określonego celu. W ten sposób instalując dystrybucję Open Social, otrzymujesz narzędzia do komunikacji i współpracy w ramach społeczności internetowej.

Drupal CMS – darmowy i otwarty

Możesz wyraźniej zobaczyć zalety systemów zarządzania treścią typu open source, patrząc na konkretny przykład – jak wspomniany już Drupal. Jest całkowicie darmowy, a jeśli posiadasz pewne zaplecze techniczne, zbudowanie nowej podstawowej witryny internetowej opartej na tym CMS-ie nie zajmie dużo czasu.

Mniej doświadczeni użytkownicy nie muszą ponosić żadnych kosztów, ponieważ mogą łatwo stworzyć stronę internetową z gotowych komponentów za pomocą Drooplera – dystrybucji Drupala. Pozwala ona na:

  • dostosowanie elementów witryny internetowej do Twoich potrzeb biznesowych,
  • osiągnięcie dobrej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek dzięki wbudowanym opcjom SEO,
  • a także uzyskanie wstępnie skonfigurowanego sklepu internetowego (po zainstalowaniu modułu Drupal Commerce).
W systemie open source Drupal możesz stworzyć sklep, korzystając z modułu Commerce

Przykład sklepu zbudowanego przy użyciu Drupal Commerce.

Drupal to także bardzo bezpieczny CMS dzięki takim mechanizmom jak system zgłaszania błędów, który rejestruje każde naruszenie bezpieczeństwa, zaawansowanemu zarządzaniu uprawnieniami, systemowi aktualizacji do pobierania i instalowania najnowszych wersji modułów i wielu innym.

Jeśli przekonują Cię zalety tego bezpłatnego i otwartego systemu, nasz zespół wsparcia Drupala może pomóc Ci w przejściu na niego z Twojej obecnej platformy komercyjnej.

W ramach wsparcia dla Drupala utrzymujemy istniejące strony internetowe i rozbudowujemy je o nowe funkcjonalności