-

Drupal Developer Days Vienna. Cztery dni rozwijania i ulepszania Drupala

Jako aktywni członkowie społeczności Drupala, nie możemy przegapić nadchodzącej szansy na spotkanie deweloperów i fanów tego CMS-a w Wiedniu. A okazja będzie do tego świetna - kilka dni współtworzenia Drupala, słuchania interesujących prezentacji i uczestniczenia w sesjach Birds of a Feather, do których każdy może dołączyć i zaproponować swoje pomysły do omówienia. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym punktom bogatego programu Drupal Dev Days.

Poznaj fanów Drupala i zaangażuj się w rozwój oprogramowania open source

Drupal Developer Days Vienna 2023 zgromadzi profesjonalistów Drupala (programistów, testerów, managerów projektów i właścicieli firm) oraz entuzjastów rozwiązań open source. Będzie to okazja nie tylko do spotkania się, ale także do wspólnego rozwijania i ulepszania tego CMS-a. Contribution Sprints będą odbywać się codziennie podczas wydarzenia i dadzą możliwość naprawienia błędów w Drupalu, przetestowania różnych rozwiązań i zaprojektowania nowych ulepszeń. 

Nie jesteś zaznajomiony z koncepcją współtworzenia systemów open source? Przez cały czas trwania wydarzenia dostępni będą mentorzy, którzy przeprowadzą cię przez procesy i narzędzia związane z contribowaniem. Wolontariusze pomogą ci również wybrać pierwsze zadania do wykonania, biorąc pod uwagę twój poziom zaawansowania. 

Zdjęcie uczestników Drupal Developer Days w 2022 roku - wydarzenia, które odbyło się w Gandawie

Zdjęcie uczestników Drupal Developer Days w Gandawie w 2022 r. Źródło: Facebook

Jako złoty sponsor Drupal Developer Days w Wiedniu, już przygotowujemy się do tego wydarzenia. Dlatego przeanalizowaliśmy jego agendę i wybraliśmy dla was kilka interesujących sesji (ale oczywiście reszta z nich też brzmi bardzo ciekawie). 

Open Web i społeczność

Poza wyżej wymienionymi działaniami, w harmonogramie Drupal Dev Days zaplanowano ponad 60 sesji. Będą one dotyczyć nie tylko Drupala, ale także ogólnie Open Web i społeczności, które są ważną częścią tej koncepcji.  

Podczas prezentacji An introvert's guide to open source communities, Aastha Shrivastava zdradzi, jak osoba nieśmiała może odnaleźć swoją ścieżkę w grupie współtwórców oprogramowania open source. Prelegentka pokaże to na swoim przykładzie dołączenia do społeczności Drupala, mentoringu i uczenia się od innych. 

Kolejnym przydatnym spostrzeżeniem na temat współtworzenia systemów open source będzie sesja Beyond the code: Community engagement for non-technical Drupal enthusiasts. Jej autor, Niklas Franke, udowodni, że nie tylko programiści mogą być członkami społeczności open source. Osoba taka jak on - digital marketing manager - może wnieść tam wiele wartości.

Backend, frontend i programowanie rozłączne

Oczywiście nie zabraknie sesji poświęconych Drupalowi i jego przydatnym funkcjom. Jedną z nich - i długo wyczekiwaną - są automatyczne aktualizacje. Podczas prezentacji Automatic Updates! Nida Shah wyjaśni, jak skonfigurować tę funkcjonalność dla strony lokalnej i na serwerze oraz jak dostosować proces aktualizacji.     

Sesja Why Module Builder should be in your developer toolkit skupi się na kolejnym przydatnym rozwiązaniu w Drupalu. Joachim Noreiko zaprezentuje Module Builder i jego znaczenie w procesie developmentu. Dowiemy się, jak to narzędzie upraszcza pisanie niestandardowego kodu (np. typu encji configowej z interfejsem administratora) i tworzy szablon dla wszystkich popularnych wzorców kodowania Drupala.

W ramach ścieżki Decoupled & Frontend Development odbędą się dwie prezentacje dotyczące frameworka Next.js, który jest gorącym tematem w branży IT. Vincenzo Gambino pokaże, jak zbudować w pełni oddzieloną aplikację z Drupalem i Next.js. Z kolei David Peherstorfer przeprowadzi nas przez proces tworzenia sklepu internetowego z wykorzystaniem Next.js i modułu Drupala Commerce API. 

Innowacje i przyszłość

Kolejnym często poruszanym obecnie tematem w branży IT jest sztuczna inteligencja. Nie zabraknie jej również podczas Drupal Dev Days. Prezentacja Generative AI and Drupal, którą  poprowadzi Iztok Smolic da nam wgląd w to, jak sztuczna inteligencja może pomóc nam tworzyć i publikować treści, kodować i wprowadzać wyszukiwanie semantyczne. 

Preston So omówi wpływ sztucznej inteligencji na społeczność i ekosystem Drupala, a zwłaszcza potencjalne szkody, jakie może ona wyrządzić. Prezentacja Human machines and machine humans obejmie takie tematy, jak stronniczość AI, awatary i antropomorfizm.    

Klienci i doświadczenia branżowe

End of life Drupala 7 i konieczność migracji takich systemów do nowocześniejszych wersji tego CMS-a to temat szeroko dyskutowany w społeczności. Pritam Prasun przedstawi studium przypadku progresywnej migracji z Drupala 7, w tym progresywnego decouplingu. Prelegent zaprezentuje wyzwania związane z tą operacją oraz architekturę mikroserwisów zastosowaną w finalnym oprogramowaniu.   

Szukasz więcej przykładów wdrażania tego systemu CMS typu open source? Podczas prezentacji How to Successfully Maintain a Drupal Enterprise Project Featuring kurier.at, Oleksandr Milkovskyi opowie nam, jak utrzymać złożoną platformę Drupal stabilną i aktualną. Przykładem będzie duży austriacki serwis informacyjny Kurier i jego problemy związane ze skalowalnością, starszym kodem i dokumentacją.   

Dostępność

Studia przypadków, które będziemy mogli poznać podczas Drupal Developer Days Vienna, uwzględniają również dostępność w tworzeniu stron internetowych. Tobias Tschopp przedstawi wyzwania, z jakimi spotkał się Theater Basel na drodze do certyfikacji dostępności cyfrowej. Sesja obejmie tematy redakcyjne i techniczne, a także strategie i narzędzia przydatne w takim procesie w Drupalu. 

Aby dowiedzieć się jeszcze więcej o dostępności, warto wziąć udział w sesji Captchas and other gotchas: Make sure your secure website is accessible. AmyJune Hineline pokaże rozwiązania, które można wykorzystać w tym celu, a jednocześnie są otwarte i bezpieczne oraz pozwolą wszystkim użytkownikom naszej strony internetowej na interakcję z zasobami cyfrowymi. 

Droptica na Drupal Developer Days

Jak już wspomnieliśmy, nie możemy przegapić tak świetnej okazji, aby spotkać się z innymi członkami społeczności Drupala. Dlatego też nasz pięcioosobowy zespół będzie obecny w Wiedniu od 19 do 22 lipca. Nasi CEO, Business Development Manager, Content Marketing Specialist i Technical Director z przyjemnością porozmawiają ze wszystkimi uczestnikami Drupal Dev Days na stoisku Droptica. Jesteśmy aktywnymi użytkownikami i fanami technologii open source, więc możemy wymienić się wieloma doświadczeniami związanymi z, między innymi, Drupalem, PHP, Symfony, Laravelem, Mautic i Pimcorem. Do zobaczenia w Wiedniu! 

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych