-

Next.js i React. Jak je połączyć i dlaczego może to być korzystne?

Next.js i React to technologie oparte na JavaScripcie, które są potężnymi narzędziami w świecie frontendu. Każde z nich ma solidne funkcje. Zatem dzięki wykorzystaniu obu frameworków, nasz projekt może dużo zyskać. W jakich przypadkach warto więc połączyć Next.js i Reacta? I jak konkretnie należy to zrobić? Te kwestie oraz cechy obu technologii opiszemy w naszym artykule. 

Czym jest React.js?

React.js to biblioteka JavaScript, która służy do budowy interaktywnych stron internetowych na podstawie komponentów. Została stworzona przez Facebooka (aktualnie Meta) i nieustannie się rozwija, co potwierdzają regularnie wydawane, nowe wersje.

Głównym celem Reacta jest umożliwienie deweloperom deklaratywnego pisania interfejsów użytkownika. Oznacza to, że programiści definiują, co chcą uzyskać, bez potrzeby szczegółowego opisywania, w jaki sposób chcą to osiągnąć. Jest to ogromna różnica w porównaniu do tradycyjnych podejść, takich jak w jQuery, gdzie deweloperzy musieli instruować silnik JavaScript krok po kroku - 'zrób to, tu obróć' i tak dalej.

W React.js zasada działania jest inna. Programiści opisują pożądany stan interfejsu, a wszystkie szczegóły implementacyjne są ukryte pod maską silnika JavaScript. Pozwala to skupić się na końcowym produkcie, a nie na szczegółach technicznych.

React.js dostarcza użytkownikom szereg funkcjonalności, takich jak virtual DOM czy deklaratywny UI.

Co to jest Next.js?

Next.js to popularny framework oparty na React.js, który wprowadza szereg ulepszeń i funkcji, wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnych programistów i projektów internetowych. Znakomitym przykładem jego mocnych stron jest obszerny ekosystem, który oferuje wiele przydatnych elementów, znacznie przyspieszając proces tworzenia stron i aplikacji.

Next.js wprowadza Server Side Rendering (SSR) – renderowanie kodu po stronie serwera. Dzięki temu strona jest w większości generowana na serwerze i przesyłana do przeglądarki użytkownika, co przekłada się na lepsze pozycjonowanie witryny pod SEO i jej wydajność. Używając Next.js, korzystamy z zalet Reacta, jednocześnie radząc sobie z jego ograniczeniami.

Next.js ulepszył funkcjonalności Reacta, wprowadzając renderowanie po stronie serwera i funkcje SEO


Jak łączyć Next.js z Reactem?

Połączenie Next.js z React.js może być doskonałym rozwiązaniem dla wielu projektów internetowych, które zapewni zarówno elastyczność Reacta, jak i dodatkowe funkcje oferowane przez Next.js. Te dwa narzędzia tworzą mocny zestaw, który ma potencjał do zaspokojenia potrzeb różnego rodzaju projektów.

Next.js działa jako warstwa pośrednia między Reactem a serwerem, co pozwala na łatwiejszą kontrolę i obsługę projektu. Dzięki temu ten pierwszy framework będzie doskonałym wyborem dla prostych i średnio zaawansowanych stron, ponieważ pozwoli na szybkie wdrożenie projektu, bez konieczności korzystania z dodatkowych narzędzi.

Natomiast dla bardziej złożonych stron, choć Next.js nadal jest bardzo użyteczny, może być konieczne dodanie dodatkowych bibliotek i narzędzi, które mogą ułatwić i przyspieszyć takie procesy jak na przykład stylowanie witryny czy implementację formularzy. Takie podejście umożliwia skorzystanie z gotowych, sprawdzonych rozwiązań, zamiast pisania wszystkiego od zera. Pozwala to zaoszczędzić zarówno czas, jak i zasoby.

W przypadku projektów, które wymagają zaawansowanych funkcji SEO lub wyższej wydajności, takich jak dynamiczne strony e-commerce, kombinacja Next.js i React.js może być szczególnie wartościowa. Dzięki renderowaniu po stronie serwera, oferowanemu przez Next.js, te strony będą ładować się szybciej i będą lepiej zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek.

Zalety zastosowania Next.js i React.js w projekcie

Implementacja obu frameworków frontendowych w jednym projekcie może przynieść wiele korzyści. Next.js i React.js oferują różnorodne funkcje i zalety, które mogą znacznie ułatwić proces tworzenia i zarządzania aplikacjami internetowymi. Spójrzmy na niektóre z nich.

Modularność i ponowne wykorzystanie kodu

Zarówno Next.js, jak i React.js promują koncepcję komponentów. To pozwala deweloperom na tworzenie małych, niezależnych części kodu, które można łatwo testować i ponownie wykorzystywać w różnych miejscach tej samej lub całkowicie innej aplikacji. To nie tylko przyspiesza proces tworzenia oprogramowania, ale także przyczynia się do czystości i łatwości w utrzymaniu kodu.

Open source

Next.js i React są obsługiwane przez aktywne społeczności, które ciągle wprowadzają innowacje, tworzą nowe biblioteki i narzędzia, a także udostępniają zasoby edukacyjne. Dostęp do bogatych źródeł wiedzy, pomocy i gotowych do użycia bibliotek sprawia, że proces tworzenia stron internetowych jest łatwiejszy i bardziej efektywny, a produkt końcowy - bezpieczniejszy.

Virtual DOM

Obie technologie korzystają z Virtual DOM (ang. Document Object Model), co jest kluczowym elementem ich wydajności. Virtual DOM to lekka kopia rzeczywistego DOM (obiektowego modelu dokumentu), która umożliwia efektywne zarządzanie zmianami w strukturze strony bez bezpośredniego wpływania na rzeczywisty DOM. To przekłada się na szybsze i bardziej responsywne interakcje na stronie, ponieważ aktualizacje są najpierw przetwarzane w Virtual DOM, a potem efektywnie przekazywane do rzeczywistego DOM.

Wysoka wydajność

Dzięki technikom takim jak Virtual DOM i SSR, strony stworzone za pomocą React.js i Next.js są szybkie i wydajne. Zapewnia to płynne i responsywne doświadczenie użytkownika, niezależnie od stopnia skomplikowania aplikacji.

Jak Next.js uzupełnia Reacta?

Oba frameworki mają wiele cech wspólnych. Jednak, jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, Next.js wprowadził różne ulepszenia i funkcje do Reacta. Spójrzmy na niektóre z nich.

Routing

W Reaccie routing nie jest wbudowany bezpośrednio w tę bibliotekę, co oznacza, że programiści muszą polegać na dodatkowych bibliotekach, takich jak React Router, do zarządzania nawigacją między stronami. W przeciwieństwie do Reacta, Next.js posiada wbudowany system routingu, który jest łatwy do użycia i integracji.

SSR i CSR

Ostatnim istotnym uzupełnieniem do Reacta jest fakt, że Next.js obsługuje renderowanie po stronie serwera (SSR), co jest kluczowe dla SEO i wydajności strony. W przeciwieństwie do tego, React.js tradycyjnie korzysta z renderowania po stronie klienta (CSR), co może prowadzić do pewnych ograniczeń, szczególnie w kontekście optymalizacji dla wyszukiwarek.

Meta-framework

Kolejną kluczową różnicą jest fakt, że Next.js jest tzw. meta-frameworkiem. Oznacza to, że nie jest ograniczony tylko do Reacta, ale zawiera także inne rozwiązania, które połączone zamieniają Next.js w pełnoprawny zestaw narzędzi do budowy strony od zera do końca. Dzięki temu Next.js daje programistom więcej elastyczności i możliwości niż sam React.

Next.js i React - podsumowanie

Zarówno Next.js, jak i React.js mają wiele do zaoferowania dla programistów webowych. Łączenie tych dwóch technologii w jednym projekcie może przynieść wiele korzyści, takich jak modularność, lepsza optymalizacja stron internetowych pod SEO, wsparcie społeczności i wysoka wydajność. Nasi programiści znają się na tych narzędziach, dlatego chętnie zadbają o warstwę frontendową Twojego projektu.

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych