-

DrupalCon 2023. Co przyniesie czterodniowa konferencja we Francji?

Choć sezon konferencji powoli dobiega końca, na horyzoncie widnieje jeszcze jeden kluczowy punkt – DrupalCon 2023. Tegoroczna europejska edycja tego edukacyjnego wydarzenia odbędzie się w Lille we Francji w dniach 17 - 20 października. Przyjrzyjmy się bliżej konferencji i zobaczmy, dlaczego jest to obowiązkowy event dla wszystkich zainteresowanych Drupalem. 

Społeczność Drupala znowu razem na DrupalCon 2023

DrupalCon to globalna konferencja gromadząca ludzi, którzy używają, lubią, rozwijają i budują Drupala. W tym roku wydarzenie powraca do Francji. Miejsce spotkania, Lille Grand Palais, na całe cztery dni zamieni się w przestrzeń pełną networkingu, przyjaznych rozmów i wspólnego tworzenia platformy Drupal.  

DrupalCon 2023 ponownie zgromadzi na konferencji entuzjastów, użytkowników i twórców Drupala.


Zeszłoroczna edycja DrupalCon w czeskiej Pradze, źródło: events.drupal.org

Droptica nie mogła przegapić szansy na ponowne spotkanie ze społecznością Drupala. Tym bardziej cieszymy się z bycia złotym sponsorem DrupalCon. Nasz zespół wybiera się do Lille we Francji, aby dzielić się doświadczeniami, dyskutować o projektach, eksplorować Drupala i dowiedzieć się więcej o przyszłości technologii. W tym celu nasi specjaliści będą uczestniczyć w sesjach i panelach dyskusyjnych, prowadzonych przez doświadczonych profesjonalistów z branży. A program konferencji aż pęka od interesujących tematów! 

Co czeka nas na DrupalCon 2023? 

Organizatorzy wydarzenia zadbali o to, aby żaden uczestnik DrupalCon Lille się nie nudził. Program jest pełen sesji skierowanych do różnych grup odbiorców. W agendzie możemy znaleźć kilka kategorii:

  • Keynote,
  • Agency & business,
  • Clients & industry experiences,
  • Makers & builders,
  • Open web & community,
  • Users & editors, 
  • Sponsored talk,
  • Contribution topic, 
  • BoF (Birds of a Feather). 

Co pojawiło się w harmonogramie DrupalCon? Przygotowaliśmy subiektywne zestawienie prezentacji wartych uwagi. 

Driesnote i panel Q&A ze społecznością Drupala

Ważnym punktem programu konferencji, który odbędzie się tuż po ceremonii otwarcia, jest spotkanie z twórcą Drupala i CTO firmy Acquia - Driesem Buytaertem. W swoim tradycyjnym wystąpieniu, znanym jako Driesnote, ten urodzony w Belgii pionier technologii open-source przedstawi aktualne informacje na temat Drupala i jego rozwoju.

Kolejnym ważnym wydarzeniem dla osób szczególnie zainteresowanych przyszłością Drupala będzie możliwość spotkania się z członkami Stowarzyszenia i Zarządu Drupala oraz wzięcia udziału w panelu pytań i odpowiedzi. Podczas 45-minutowej dyskusji uczestnicy będą mieli okazję zadać przedstawicielom organizacji bezpośrednie pytania na temat kluczowych inicjatyw, celów strategicznych i nie tylko.

Agency & business

Project First Aid: How to respond, recover, and thrive in the face of project failure

W zarządzaniu projektami, gdzie 70% przypadków jest narażonych na potencjalne niepowodzenie, kluczowe znaczenie ma szybkie rozpoznanie i rozwiązywanie problemów. W swojej prezentacji Alice Minett podzieli się spostrzeżeniami na temat tego, jak identyfikować wczesne sygnały ostrzegawcze, tworzyć natychmiastowe plany naprawcze i wdrażać środki zapobiegawcze, aby uchronić projekty przed kryzysem. Wystąpienie okaże się szczególnie przydatne dla agencji i project managerów. Prelegentka przedstawi kilka praktycznych strategii poprawiających wskaźniki sukcesu projektów.

How we integrated AI as a new colleague

Kolejna sesja poruszy gorący temat sztucznej inteligencji. W swojej prezentacji Ulrika Mengshoel Wedelin i David Holmlund z Digitalist zbadają kwestię integracji narzędzi AI, takich jak ChatGPT, Midjourney i Copilot w ramach codziennych operacji. Omówią praktyczne zastosowania, korzyści i wyzwania, podkreślając, w jaki sposób są one zgodne z wartościami ich firmy. Podczas tej 45-minutowej sesji dowiemy się, jak wspomniane narzędzia zostały wkomponowane w przepływ pracy, poznamy wnioski i przemyślenia dotyczące dostosowania się do przyszłości opartej na sztucznej inteligencji czy kwestii etycznych. 

For good or for worse: making happy client relationships

Kolejna interesująca prezentacja skupi się na zrównoważeniu wymagań kontraktów z wartościami agile. Imre Gmelig Meijling (reprezentujący firmę React Online) przedstawi siedem strategii skutecznej sprzedaży, zarządzania i dostarczania projektów cyfrowych na czas i w ramach budżetu. Kluczowe tematy będą obejmować radzenie sobie z niedoświadczonymi zespołami agile, przekazywanie klientom trudnych wiadomości i ochronę zespołów przed nadmiernymi obietnicami przy jednoczesnym wypełnianiu zobowiązań umownych. Poznamy odpowiedzi uzyskane podczas pracy przy różnorodnych projektach cyfrowych. 

Clients & industry experiences

Drupal DXP meets AI: unlocking the full potential of digital experiences

Saranya Rajaram i Annam Ravin z Axelerant zbadają synergię między Drupalem DXP i AI w celu poprawy doświadczeń cyfrowych. Uczestnicy uzyskają wgląd w narzędzia i techniki oparte na sztucznej inteligencji, służące ulepszeniu m.in. personalizacji, chatbotów, edycji treści i analizy danych w ramach Drupala. Ta 45-minutowa sesja obejmie najlepsze praktyki w zakresie integracji z narzędziami i usługami AI zewnętrznych firm. Wspólnie odkryjemy także wyzwania i ograniczenia związane z wykorzystaniem AI w Drupal DXP oraz strategie przezwyciężania tych problemów. 

The unique challenges of design systems at scale

W tej sesji Jen Witkowski z Lullabot omówi wyzwania związane ze skalowaniem systemów projektowych w celu obsługi wielu różnych stron internetowych i aplikacji. Prezentacja obejmie takie tematy jak skalowanie i utrzymanie wzorców projektowych, systemy nazewnictwa, zarządzanie i adopcja na dużą skalę. Sesja jest skierowana do osób zaznajomionych z pojęciem design systemu, które szukają podpowiedzi, jak skutecznie je skalować. Dostarczy cennych wskazówek dotyczących zapewnienia spójności w złożonym ekosystemie projektów cyfrowych.

Open web & community

Defend FOSS: From innovation to positive change, we need to remind the world what we're about

Podczas prezentacji Jeffrey McGuire (partner w Open Strategy Partners) i Mathias Bolt Lesniak (członek zarządu TYPO3 Association) podkreślą transformacyjny wpływ technologii open source i potrzebę potwierdzenia jej znaczenia. Postawią nacisk na konieczność komunikowania tego, co wyróżnia open source i jego potencjał do napędzania pozytywnych zmian na całym świecie. Sesja zbada ewolucję otwartego oprogramowania – od małych sukcesów, aż po znaczący wkład społeczny w ciągu ostatnich 24 lat. 

What can we learn from the 2023 Drupal Local Development Survey?

Ankieta Drupal Local Development Survey gromadzi spostrzeżenia developerów z różnych krajów, na temat narzędzi i procesów dotyczących rozwoju Drupala. W 2023 roku otrzymano ponad 800 odpowiedzi z całego świata, dostępnych w wielu językach. Podczas tej sesji, Michael Richardson (dyrektor zarządzający w firmie Ironstar) przedstawi najnowsze wyniki ankiety, rzucając światło na praktyki, metodologie i wybory hostingowe programistów Drupala. Odniesie się również do doraźnych opinii i nakreśli plany ulepszenia ankiety w roku 2024, aby zebrać jeszcze więcej cennych informacji od społeczności Drupala.

Makers & builders 

Managing technical debt: lessons learned and how modern Drupal helps you

Nowoczesny Drupal oferuje niesamowite możliwości rozwoju, ale stawia również wyzwania, szczególnie w zakresie zarządzania długiem technicznym w miarę rozwoju witryny. Podczas swojej sesji, Dieter Blomme i Niels Aers z Dropsolid zarysują przed nami przykłady problemów, które napotkali w pracy, takich jak śledzenie i mierzenie długu technicznego w celu utrzymania go pod kontrolą. Podzielą się z nami kilkoma cennymi lekcjami, podkreślając wyzwania, przed którymi stanęli oraz znalezione rozwiązania – zarówno techniczne, jak i w interakcjach z klientami, na przestrzeni czasu.

Design in Figma and deploy a pixel-perfect Drupal website in days, not weeks!

Kolejna sesja podejmie temat powszechnego wyzwania związanego z przekładaniem złożonych projektów wizualnych na kompilacje Drupala. Akhil Bhandari z firmy Salsa Digital  zwróci uwagę na wysokie koszty, czas i potencjalne błędy w tym procesie. Następnie zaprezentuje CivicTheme, otwarty i oparty na komponentach atomowych system projektowania w Figmie, który zapewnia rozwiązanie zapewniające idealne dopasowanie między projektem a kompilacją w Drupalu 10. Prelegent omówi, w jaki sposób takie podejście znacznie zmniejsza czas i koszty projektu, zapewniając jednocześnie spójne, atrakcyjne wizualnie i zgodne ze standardami strony internetowe. Dowiemy się również, jak płynnie projektować i budować serwisy na Drupalu z precyzją, bez potrzeby kodowania.

Users & editors

Accessibility for Everyone!

Znaczenie dostępności jest często źle rozumiane i postrzegane jako istotne tylko dla osób niepełnosprawnych. Ta 20-minutowa sesja, prowadzona przez Daniela Angelova (QA w FFW), ma na celu poszerzenie tej perspektywy. Prelegent zapewni kompleksowe wprowadzenie do podstawowych pojęć leżących u podstaw WCAG (ang. Web Content Accessibility Guidelines). Uczestnicy, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia, będą mieli szansę poszerzyć wiedzę o dostępności. Prezentacja będzie zawierać przykłady i rozwiązania oparte na WCAG 2.2, zachęcając nas do głębszego zbadania tego istotnego tematu.

AI-assisted content editing with CKEditor5 & OpenAI in Drupal 10

Podczas kolejnego 20-minutowego wykładu Raffaele Chiocca (inżynier oprogramowania w Hinto) zaprezentuje moduł Drupala, który usprawnia tworzenie treści poprzez integrację CKEditor5 i OpenAI. Podczas tej prezentacji zostaną omówione funkcje tego narzędzia, w tym integracja DALL-E API dla treści multimedialnych. Rzeczywiste przypadki użycia zilustrują jego możliwości, a prezentacja pokaże potencjał produktów internetowych i integracji AI, oferując wgląd w przyszłość tworzenia treści w Drupalu. 

Contribution Events dla różnych specjalistów

DrupalCon to nie tylko teoria. Podczas konferencji odbędzie się również kilka sesji praktycznych. Podczas Contribution Events programiści, project managerowie, testerzy QA, designerzy i inni specjaliści będą pracować ramię w ramię nad projektem Drupala. W trakcie spotkań będą m.in. wspólnie organizować wydarzenia, pisać dokumentację czy przeglądać błędy.

Uczestnicy będą mogli również podzielić się swoimi spostrzeżeniami, omówić wyzwania i poruszyć kwestie, które napotkali w swojej dotychczasowej pracy z Drupalem. Dla uczestników zastanawiających się, jakie wydarzenie z cyklu Contribution Events jest dla nich odpowiednie, organizatorzy przygotowali pomocny schemat:

Na konferencji DrupalCon 2023 odbędzie się wiele spotkań służących wspólnej pracy nad Drupalem. 

Źródło: events.drupal.org

Spotkaj zespół Droptica na DrupalCon Lille 

W Droptica jesteśmy dumni z bycia złotym sponsorem tak fascynującej konferencji, jaką jest DrupalCon. Pięcioosobowy zespół będzie reprezentował naszą firmę w Lille we Francji, od 17 do 20 października. Kto będzie obecny na miejscu? Nasz co-CEO, business development manager, specjalistka ds. rekrutacji i dwóch dyrektorów technicznych. Odwiedź stoisko nr 10, aby porozmawiać z nimi i podzielić się przemyśleniami na temat Drupala, PHP, Mautica i nie tylko. Dlaczego warto nas poznać? Mamy ponad 10-letnie doświadczenie jako agencja drupalowa oraz z wielką przyjemnością współtworzymy tę technologię open source. 

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych