Zdjęcie główne blog post

Ile kosztuje zbudowanie witryny internetowej za pomocą Drupala?

Drupal to fantastyczny CMS do tworzenia stron biznesowych. Pozwala firmom szybko rozpoczynać prace, budować solidne rozwiązania i iterować z czasem, zgodnie z wymaganiami rynku. Pozwala firmom budować małe witryny internetowe, ale nadaje się również do wdrażania w dużych przedsiębiorstwach.

Ile kosztuje zbudowanie witryny internetowej w Drupalu?

Zależy od tego, co chciałbyś osiągnąć. Określenie celów i oczekiwań bardzo pomoże w ustaleniu kosztów serwisu internetowego.

Rozmiar

Rozmiar witryny internetowej, którą chcesz zbudować, będzie oczywiście miał znaczny wpływ na koszty. Im więcej sekcji, komponentów, możliwości użytkowych, funkcjonalności i integracji, tym więcej czasu zajmie ich wdrożenie, a to zaś oznacza wyższy koszt. 

W poście o planowaniu przeprojektowania serwisu internetowego opisałem jak zebrać wszystkie wymagania, a także kroki, które należy podjąć, jeśli przedsięwzięcie okaże się zbyt duże.

Złożoność

Złożoność przypomina rozmiar, ale różni się od niego. Witryna internetowa z wieloma elementami i sekcjami nadal może być dość prosta pod względem technologicznym. Mogą to być po prostu statyczne strony wprowadzone do CMS, ale przedstawione na różne sposoby. 

Wiele serwisów internetowych jest jednak bardziej złożonych. Elementy przyczyniające się do zwiększenia poziomu złożoności mogą być przeróżne. Na przykład:

 • Złożone przepływy pracy redakcyjnej – Witryna internetowa może stosować różne przepływy procesów redakcyjnych z przydzielonymi rolami i uprawnieniami. Wdrożenie logiki przypisywania treści odpowiednim osobom na różnych etapach wymaga czasu.
 • Wielojęzyczność – wielojęzyczne serwisy internetowe zwykle wymagają poświęcenia nieco więcej czasu na wdrażanie i konfigurację. Na szczęście, Drupal umożliwia proste tworzenie świetnych wielojęzycznych witryn internetowych – niemniej wymagają one większych nakładów pracy. Jeśli połączysz przepływy pracy redakcyjnej z wymaganiami wielojęzyczności, złożoność... wzrasta czterokrotnie. 
 • Integracje zewnętrzne – Drupal doskonale komunikuje się z interfejsami API i innymi usługami zewnętrznymi, ale każdy z nich musi zostać skonfigurowany i przetestowany.
 • Pozostałe indywidualne logiki i wymagania

Okresy realizacji

Mniejsze zespoły będą zwykle tańsze, ale większe projekty wymagają, rzecz jasna, większego zespołu, aby móc je zrealizować w rozsądnych ramach czasowych. Jeśli twoje ramy czasowe są wąskie, koszty mogą się zwiększyć. Ze względu na potrzebę komunikacji i koordynacji, wraz ze wzrostem liczebności zespołu, produktywność krańcowa każdego z programistów ulega zmniejszeniu.

 • Jeśli potrzebujesz serwisu internetowego, którego zbudowanie wymaga około 60 osobodni, 1 programista może go zbudować w ciągu 3 miesięcy.
 • Jeśli zależy ci na czasie, możesz podjąć współpracę z 3 programistami. 3 programistów będzie musiało prowadzić między sobą koordynację i komunikację, a ogólny czas budowy nie będzie dokładnie 3 razy krótszy. Zajmie to, powiedzmy, 1 miesiąc i tydzień (łącznie – 75 dni roboczych).
 • Im krótszy termin, tym więcej osób będzie potrzebnych. Jeśli w naszym przykładzie zatrudniony zostanie zespół 6 programistów, to nie dostarczą oni gotowej witryny internetowej w ciągu 2 tygodni, ale raczej w ciągu 3 (90 dni roboczych), a ponadto będą potrzebowali Kierownika projektu do koordynowania ich pracy (dodatkowe 15 dni). 

Gotowość do przystosowania się

Mając wykwalifikowany zespół, w Drupalu możesz stworzyć prawie wszystko. Jednakże niektóre rzeczy wymagają mniej nakładów niż inne. Im bardziej zdecydujesz się polegać na tym, co oferuje rdzeń Drupala i moduły contrib, tym bardziej zmniejszysz koszty. 

Dobrym pomysłem jest zweryfikowanie projektów i specyfikacji oraz ich omówienie z architektem Drupala przed zatwierdzeniem ich do wdrożenia. Czasami zmiany nieistotne z punktu widzenia celu końcowego mogą zaoszczędzić wiele wysiłku związanego z programowaniem.

Jeśli zaczynasz od zera, warto wybrać gotowe rozwiązanie z ustaloną wcześniej ceną, zamiast budować niestandardowy serwis internetowy od podstaw. Drupal oferuje kilka dystrybucji do budowy biznesowych witryn internetowych. W Droptice oferujemy nawet pakiety drupalowych implementacji o stałej cenie, dla opłacalnych implementacji serwisów internetowych.

Znaczenie jakości

W Droptice często tworzymy witryny internetowe dla prestiżowych klientów, jak również serwisy kluczowe dla biznesu. W takich sytuacjach bardzo ważne jest, aby nie napotykać żadnych problemów. W przypadku niektórych klientów już nawet godzina przestoju może oznaczać utratę pieniędzy. Wizualne błędy w produkcji mogą się szybko nasilać. Utrata danych jest niedopuszczalna. We wszystkich takich przypadkach poświęcamy dużo czasu i wysiłku na utrzymanie wysokiej jakości. Procesy testowania i wdrażania są poddawane rygorystycznej kontroli od początku do końca. Tworzone są testy automatyczne, aby upewnić się, że nie występują regresje itp. Wszystko to zapewnia najwyższą jakość, ale wiąże się ze zwiększonym kosztem.

Jeśli w ramach Twojej witryny nie są przeprowadzane transakcje, a odnalezienie błędu na jednej z podstron i naprawienie go dopiero następnego dnia jest dopuszczalne, ramy jakości można nieco rozluźnić, a koszty mogą spaść.

Agencja kontra Freelancer

Agencja zapewnia doskonałą stabilność i przewidywalność, ale przy wyższych nakładach finansowych, ponieważ agencje są zwykle droższe niż freelancerzy. Z drugiej strony, poleganie na jednej osobie nie mając żadnego "planu B" jest znacznie bardziej ryzykowne. Jeśli freelancer z jakiegokolwiek powodu będzie niedostępny, znalezienie dla niego zastępstwa lub nawet uzyskanie dostępu do dotychczas wykonanej pracy może okazać się trudne. Dla dobrze zarządzanej agencji z większym zespołem taka sytuacja nie stanowi większego problemu.

Wybór agencji

Jeśli zdecydujesz się wybrać agencję, na cenę wpływa kilka czynników. Prestiżowe agencje, o solidnych procesach i długiej historii skutecznych implementacji, zwykle będą miały wyższe ceny niż małe pracownie o niskiej jakości pracy. Udostępniłem na blogu wpis dotyczący wyboru najlepszej agencji drupalowej.

Lokalizacja agencji będzie miała znaczenie. Ceny w Stanach Zjednoczonych są zwykle wyższe niż w Europie, podczas gdy w Europie istnieje znacząca różnica między agencjami posiadającymi swoje biura w Europie Zachodniej, a tymi z Europy Środkowej. 

Ze względu na ogólną przewagę kosztową, wiele firm zdecydowało się na współpracę z agencjami z Europy Środkowej, w których można osiągnąć tę samą jakość, ale przy znacznie niższej cenie. 

Usługi agencji drupalowej najwyższej klasy z Europy Środkowej mogą kosztować niewiele więcej, niż wyniosłaby cena freelancera w Londynie, a będą znacznie niższe w porównaniu do prestiżowej agencji. Dynamika rynku powoduje wzrost kosztów w Europie Środkowej, ale różnica w cenie jest nadal zauważalna i wielu klientów wykorzystuje ją na swoją korzyść.

Jak wyliczane są koszty drupalowej witryny internetowej? 

Drupal jest oprogramowaniem typu open source. To świetnie, ponieważ z jego użytkowaniem nie wiążą się żadne koszty licencyjne. Jedyne koszty generowane są przez czas wymagany do uruchomienia drupalowego serwisu internetowego.

Drupal oferuje wiele. Ponadto, tworzonych jest mnóstwo modułów rozszerzających jego możliwości, pozwalające na budowanie wielu rzeczy. Wciąż jednak należy podjąć pewne kroki, aby Twoja witryna internetowa poprawnie działała:

 1. Instalacja i konfiguracja Drupala – Drupal musi zostać zainstalowany i umieszczony na serwerze. Jeśli budujesz coś bardziej skomplikowanego, do przetestowania nowych funkcji przed ich wdrożeniem będzie wymagane środowisko testowe. Być może konieczne będzie nawet stałe środowisko integracyjne i zautomatyzowane testy, jeśli spodziewasz się wielu iteracji w ramach swojego serwisu internetowego.
 2. Wybór modułów, instalacja i konfiguracja – sam Drupal jest jak platforma programistyczna. Pozwala ci dużo zrobić, ale w stanie surowym oferuje dość standardowe możliwości. Należy zainstalować wiele modułów, aby zbliżyć jego funkcjonalność do typowego poziomu oczekiwań stawianych obecnie biznesowym witrynom internetowym. Należy na przykład zainstalować i skonfigurować wtyczki SEO (meta tagi, mapa witryny xml itp.).
 3. Budowanie swoich własnych stron – Będziesz chciał budować własne strony, aby móc prezentować treści w najlepszy możliwy sposób.
 4. Projekt/motyw przewodni – Jeśli budujesz biznesowy serwis internetowy, będziesz potrzebował własnego projektu reprezentującego Twoją markę. Tworzenie projektu i motywu przewodniego w Drupalu może zająć dużo czasu.

Bardziej złożone projekty będą wymagały dodatkowych elementów i członków zespołu:

 1. Zarządzanie projektem – W celu zapewnienia, że w dłuższym projekcie dotrzymane zostaną terminy i budżet, najlepiej jest włączyć kierownika projektu do zespołu.
 2. Zapewnienie jakości – Złożony projekt może wymagać testera, który potwierdzi, że efekt pracy zespołu programistów spełnia wymagania. Tester upewni się, że witryna działa poprawnie na wszystkich przeglądarkach, urządzeniach i wymiarach ekranu.
 3. DevOps – Złożone projekty mogą wymagać dedykowanego specjalisty do zarządzania architekturą serwerów i procesami wdrażania.

Wszystko to będzie wymagało czasu na zaprogramowanie.

Koszt witryny internetowej jest zwykle rozumiany jako czas przepracowany przez każdego specjalistę pomnożony przez stawkę godzinową. 

Koszty programowania w Drupalu różnią się w zależności od regionu

Jak omówiono powyżej, stawki godzinowe różnią się w zależności od regionu. W roku 2020 wyglądały mniej więcej tak:

 1. Stany Zjednoczone: 80-150 dolarów
 2. Europa Zachodnia: 60-100 dolarów
 3. Europa Środkowa/Wschodnia 40-60 dolarów
 4. Azja - Pacyfik – 25-40 dolarów

Po ustaleniu kosztu drupalowego serwisu internetowego, firma obliczy czas jej dostarczenia – biorąc pod uwagę również wszystkie koszty ogólne, takie jak zarządzanie projektem – i pomnoży ten czas przez stawkę godzinową lub dzienną, aby podać cenę. 

Niektóre agencje dodają zabezpieczenia, uwzględniające ryzyko, okresy gwarancji itp.

Jak omówiono powyżej, istnieje wiele czynników, które wpływają na czas potrzebny do zbudowania witryny internetowej (rozmiar, złożoność itp.), więc nie da się wskazać konkretnej ceny za drupalowy serwis internetowy. Ogólnie przyjmuje się jednak, że:

mała, prosta witryna internetowa może wymagać 20+ osobodni 
średnia, w zależności od poziomu złożoności, będzie wymagała 40+ osobodni
większe projekty zaczynają się od 100+
duże serwisy internetowe często wymagają pracy ogromnych zespołów na przestrzeni wielu miesięcy 

Podsumowanie

Teraz wiesz, jak wyliczyć cenę drupalowego serwisu internetowego. Niestety, jest to stosunkowo skomplikowany proces. Jednak jeśli chcesz, możemy zaoferować Ci bezpłatną wycenę. Po prostu skontaktuj się z nami! Z przyjemnością Ci pomożemy!
 

W ramach wsparcia dla Drupala utrzymujemy istniejące strony internetowe i rozbudowujemy je o nowe funkcjonalności