Office

Jak zbudować dobry system intranetowy z użyciem Drupala

Drupal jest idealną platforma do budowy systemu intranetowego. Stosując się do porad zawartych w tym wpisie, wykonasz wdrożenie sprawnie i w przewidywalnym budżecie. 

Dlaczego Drupal

Siłą Drupala są nieograniczone opcje tworzenia struktury treści, samej treści i dostarczania ich w różny sposób do użytkowników (HTML, REST/JSON, XML, itp). Do tego system jest jednym z większych projektów open source, jest rozwijany przez tysiące ludzi na całym świecie. 

Systemy intranetowe służą głównie do komunikacji wewnętrznej, dlatego Drupal jest idealnym wyborem. Dowiedz się więcej dlaczego warto wybrać Drupala.

Cele i funkcja intranetu

Zanim zaczniesz planować budowę systemu na bazie Drupala, dobrze przygotuj listę wymagań, które ma Twoja organizacja odnośnie intranetu. Więcej o tym przeczytasz we wpisie Kluczowe kwestie przy planowaniu nowego intranetu dla Twojej firmy.

Dobry zespół

Drupal jest potężnym systemem. Można na nim zbudować ogromne systemy, jeśli się działa zgodnie z dobrymi praktykami. Jeżeli podejmujesz się budowy intranetu bez doświadczenia w Drupalu, to koniecznie przed rozpoczęciem prac skonsultuj się ze specjalistami od Drupala. 

Zapoznaj się też z listą rzeczy, o które należy zadbać zaczynając projekt w Drupalu.

Do zespołu dodaj też osoby mające doświadczenie w budowie serwisów intranetowych. Jest to specyficzny rodzaj systemów i warto mieć kogoś z takim doświadczeniem w zespole.

„There is module for that”

Fraza z tytułu sekcji często jest używana przez specjalistów od Drupala. Wybierając Drupala, masz dostęp do tysięcy darmowych modułów, które rozszerzają funkcjonalności systemu. 

Potrzebujesz integracji z Active Directory/LDAP? Jest gotowy moduł. Potrzebujesz udostępniać dane z Drupala do innych systemów w JSON? Jest gotowy moduł. Zobacz listę 12 najlepszych modułów dla systemów intranetowych.

Programiści powinni w pierwszym kroku przeprowadzić analizę wymagań funkcjonalnych i zebrać listę gotowych modułów, którymi można zrealizować wymagania. Pozwala to zaoszczędzić setki czy tysiące godzin pracy. W Droptica wiemy, jak bardzo ten etap jest istotny, dlatego rozpoczynając współpracę z klientem, dobieramy zespół z najbardziej doświadczonych programistów Drupala, aby zapewnić projektowi najefektywniejszy start.  

Planowanie 

Mając cele, wymagania funkcjonalne oraz listę gotowych modułów, które mogą pomóc w budowie systemu, czas zrobić listę zadań do wykonania i poukładać wszystko w harmonogram.

Polecam prowadzenie projektów w Scrum. Takie podejście daje bardzo dobre efekty w długim terminie. 

Zadania najlepiej podzielić na etapy (sprinty) 2-tygodniowe. Warto zaplanować tak prace, aby już w pierwszym miesiącu uruchomić na serwerze produkcyjnym minimalną wersję systemu. Cała organizacja zobaczy już efekty w postaci działającego systemu. Zespół dostanie też bardzo szybko komentarze na temat możliwych usprawnień.

Infrastruktura serwerowa

Do działania intranetu na pewno będzie potrzebny serwer, aby uruchomić wersję produkcyjną systemu. Zalecam również uruchomić dodatkowe instancje systemu, które będą służyć do testowania (test) i dla programistów (dev).

Takie 3 instancje systemu to podstawa wygodnej pracy dla programistów, testerów i osób zaangażowanych w rozwój systemu. 

Podsumowanie

Każdy system intranetowy, który budujemy w Droptica, jest dopasowany pod daną organizację. Do zespołu dobieramy najbardziej doświadczonych programistów; wiemy, jak korzystać z gotowych modułów Drupala, a także zapewniamy wsparcie Drupala, aby zarówno wdrożenie, jak i późniejsze utrzymanie systemu, gwarantowało efektywne funkcjonowanie intranetu.

-