Logo Droopler. Poniżej ręce trzymające baloniki układające się w słowo "birthday". Niebieskie balony w tle.

To już rok z Drooplerem!

Niedługo minie rok od premiery Drooplera - otwartej dystrybucji Drupala 8 dedykowanej tworzeniu stron korporacyjnych. Pora więc na garść podsumowań i planów na przyszłość. Przybliżę Wam dziś, jak działa Droopler i co czeka na jego użytkowników w najnowszej wersji.

Dlaczego Droopler?

Skąd wziął się pomysł na stworzenie nowej dystrybucji? Bardzo często mieliśmy do czynienia z potrzebą szybkiego zbudowania strony-wizytówki dla produktu, firmy lub wydarzenia. Zauważyliśmy, że połączenie używanych zazwyczaj technologii - Bootstrap, npm/gulp, Composer, SCSS, Drupal 8 -  wymaga ciągle tych samych, powtarzalnych czynności. Bywa też trudne w późniejszym utrzymaniu, jeśli liczba witryn stale rośnie. Zaczęliśmy więc zastanawiać się nad rozwiązaniem tego problemu. Postanowiliśmy zbudować dystrybucję, inną niż wszystkie.

Czym Droopler różni się od innych podobnych projektów? Otóż przede wszystkim odwraca do góry nogami proces tworzenia strony internetowej. Wyobraźcie sobie, że zaraz po instalacji otrzymujecie gotową do działania witrynę. Wystarczy dodać do niej własną treść. Nie skupiacie się wtedy na budowaniu layoutu od zera lub wzbogacaniu w style ogólnego szkieletu - zamiast tego inwestujecie czas i pieniądze w dostosowywanie istniejącego rozwiązania. Możecie też zmieniać stronę stopniowo, gdy pozwoli na to budżet. To bardzo efektywne podejście do webdevelopmentu, nieczęsto spotykane w przypadku Drupala. 

W taki oto sposób stanęło przed nami wyzwanie stworzenia dystrybucji uniwersalnej, działającej "out of the box", łatwej w aktualizacji i pozwalającej przy tym na daleko idące zmiany w wyglądzie stron. Aby sprostać tym wymaganiom, wykorzystaliśmy bibliotekę Bootstrap 4 i skorzystaliśmy z doświadczeń projektu Bootstrap Barrio, kierując się równocześnie w stronę jak najściślejszej integracji z SCSS. Postanowiliśmy też maksymalnie ułatwić edycję treści, aby mogła być składana z gotowych elementów przez moduł Paragraphs. W efekcie w wersji 1.0 otrzymaliśmy produkt o bardzo przemyślanej strukturze, którym podzieliliśmy się ze społecznością Open Source. Miał zaledwie kilka gotowych paragrafów i podstawową wersję layoutu, jednakże stanowił solidną podstawę do kolejnych działań.

Od tego czasu Droopler jest ciągle rozwijany przez zespół Droptica. Jak dotąd poświęciliśmy mu ponad 1100 godzin. W kolejnych wersjach otrzymał przede wszystkim moduł d_blog do publikowania wpisów na blogu, nowe rodzaje paragrafów, nowe możliwości graficzne i niezliczone poprawki. Przy pracy nad projektem postawiliśmy szczególny nacisk na łatwość wdrożenia nowych osób. Dlatego też tworzymy kod, który sam się dokumentuje i jest zgodny ze standardami uznanymi w społeczności PHP i Drupal. Prace programistyczne wspieramy poprzez Continuous Integration. W skrócie - budujemy produkt, którego sami chcielibyśmy używać. I oczywiście używamy!

Przyszłość

W najbliższych dniach planujemy wydanie wersji 1.4. Będzie ona zawierała zupełnie nowe funkcjonalności - przede wszystkim prezentację oferty produktowej, daleko idące ułatwienia edycyjne oraz system aktualizacji bazujący na rozwiązaniach wprowadzonych przez twórców dystrybucji Thunder. Oprócz tego poprawi wiele błędów zgłoszonych nam przez użytkowników.

Dalsza przyszłość to dla nas nowe wyzwania. Nieustannie gromadzimy przesłane przez Was uwagi. Wytyczamy drogi rozwoju projektu, bazując na doświadczeniach zarówno własnych, jak i nabytych przez innych webmasterów. Zachęcamy do czynnego uczestniczenia w życiu społeczności Drooplera - przez dyskusję na Facebooku i zgłoszenia na stronach drupal.org i github.com

Dziękujemy wszystkim użytkownikom za wybranie naszego produktu i życzymy w Nowym Roku wielu sukcesów w promocji w Internecie!


 

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu