Wydarzenie muzyczne

Zrób stronę w Drooplerze!

Strona internetowa dla wydarzenia potrafi być dużym wyzwaniem. Zazwyczaj musimy wykonać ją szybko i tanio, zachowując jednocześnie wysoką jakość. Od jakości zależy nasz prestiż, a co za tym idzie - niejednokrotnie wysoka frekwencja gości. Jak pogodzić napięty budżet z solidnym wykonaniem? Dobrym rozwiązaniem jest Droopler, dystrybucja firmy Droptica oparta o Drupal.

Branża eventów łączy w sobie wiele sprzeczności. Organizatorzy mają świadomość, że tworzą coś tymczasowego, ale jednocześnie wykorzystują swoje doświadczenie przy każdym kolejnym wydarzeniu. Rozsądek nakazuje im używać narzędzi i zasobów, które posłużą na dłużej, niż na jeden sezon. To samo tyczy się stron internetowych. Wybór odpowiedniego CMSa może znacznie obniżyć koszt wdrożenia następnych witryn. To właśnie dlatego warto skorzystać z Drooplera.

Czym jest Droopler?

Droopler jest bezpłatną i otwartą dystrybucją systemu Drupal 8. Łączy łatwość użytkowania z bogatymi możliwościami rozbudowy.

Budując strony korporacyjne na Drupalu, niektóre rozwiązania wielokrotnie powtarzaliśmy. W pewnym momencie postanowiliśmy stworzyć w kontekście powyższego bazę. Oto dlaczego powstał Droopler, który odróżnia się od innych jemu podobnych tym, że po zainstalowaniu otrzymujemy gotową, wstępnie wypełnioną zawartością witrynę (już teraz można zobaczyć jej demo). Znacznie szybciej jest bowiem zmienić istniejącą treść, niż tworzyć wszystko od nowa. Ten sposób działania sprawdza się również na stronach wydarzeń. Jeśli np. organizujemy festiwal muzyki klasycznej - już po kilkunastu minutach dostosowania do własnych potrzeb uzyskamy taki efekt:

Przykładowa witryna wydarzenia w Drooplerze

Imponujące, prawda? W standardzie otrzymujemy nowoczesny, responsywny layout. A “pod spodem” przyjazny system edycji treści. Tworzenie bannerów, bloków tekstu, galerii i formularzy przypomina tu układanie klocków. Nie trzeba w ogóle zaglądać w kod HTML. Po krótkim przeszkoleniu każdy poradzi sobie z dodawaniem nowych podstron i składających się na nie elementów.

Czy można rozbudować stronę o nowe elementy?

Zaznaczamy, że Droopler nie jest dystrybucją trywialnie prostą w obsłudze. Leżący u jej podstaw Drupal 8 to system bardzo skomplikowany, ale też dający nieskończone możliwości modyfikacji. To właśnie dlatego idealnie nadaje się do branży wydarzeń.

Każdy event ma bowiem inne wymagania. Niezbędne bywa wykonanie rozbudowanej agendy, uruchomienie sprzedaży biletów, publikowanie newsów, integracja z zewnętrznymi serwisami lub chociażby przyjmowanie zgłoszeń od uczestników. Wszystko to można wdrożyć w stosunkowo krótkim czasie. Również w sposób umożliwiający ponowne wykorzystanie w przyszłych projektach.

Nie jesteśmy więc skazani na kilka podstawowych elementów do wyboru w edycji treści.  Za przykład niech posłuży witryna konferencji DrupalCamp 2018, organizowanej przez firmę Droptica. Na podstawie kilku podstawowych funkcjonalności Drupala (rodzajów zawartości, widoków i taksonomii) stworzyliśmy tu rozbudowaną podstronę programu, dostępną w dwóch językach. Jej edycja jest na tyle prosta, że można ją przekazać każdemu, kto miał choć minimalną styczność z Drupalem:

Strona DrupalCamp 2018

Jak wyjść przed szereg?

Funkcjonalność strony to nie wszystko, liczy się również design. Droopler oferuje ten sam szablon dla wszystkich budowanych w nim stron. Nie oznacza to jednak, że każda strona będzie wyglądała tak samo.

Odrobina znajomości technologii SCSS wystarczy, aby w zupełności odmienić oblicze witryny. Zaprojektowaliśmy architekturę, w której dostosowanie podstawowych kolorów i parametrów wymaga napisania zaledwie kilku linijek kodu. Dzięki temu możemy niewielkim nakładem czasu uzyskać wygląd całkowicie inny od standardowego. To bardzo ważne, jeśli zależy nam na podkreśleniu indywidualności.

Zakres modyfikacji zależy już tylko od naszego budżetu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostać przy domyślnym szablonie. Przy odpowiednim doborze zdjęć nabierze on z pewnością niepowtarzalnych cech. Zupełnie jak na przedstawionej wyżej przykładowej stronie festiwalu.

Jak wykorzystać witrynę ponownie?

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, ponowne użycie zasobów przy organizacji kolejnych wydarzeń zaoszczędzi nam mnóstwo pieniędzy i czasu. Czemu więc nie skopiować istniejącej już strony, a następnie dostosować jej treść i wygląd do nowych wymagań?

Droopler sprzyja takiemu podejściu. Kilka niewielkich zmian w plikach szablonu diametralnie odmieni wizualny odbiór strony. Prosta edycja zawartości pozwoli na bezbolesną aktualizację. Ewentualne dodatkowe funkcjonalności nadal będą działać. Witryna następnego wydarzenia powstanie błyskawicznie i minimalnym kosztem.

Co po zakończeniu wydarzenia?

Gdy po wydarzeniu opadnie już kurz, jego strona internetowa przestaje być potrzebna. Czasem jednak chcemy zostawić ją “na pamiątkę”. Pozostawienie witryny na serwerze bez opieki i aktualizacji nie skończy się dobrze - niezależnie od wykorzystywanej technologii.

Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest konwersja strony do czystego kodu HTML, odpornego na ataki z zewnątrz. Można tego dokonać za pomocą oprogramowania httrack, dostępnego pod systemy Windows i Linux. Obecnie standardowa dystrybucja Drooplera jest w pełni kompatybilna z httrack, wsparcie to będzie kontynuowane także w przyszłych wersjach.

Zarchiwizowana strona nie wymaga dalszej uwagi ze strony organizatora, ewentualne zmiany na niej są nieco utrudnione, ale w razie konieczności możliwe.

Wypróbuj Drooplera już dziś

Dystrybucja Droopler dostępna jest na stronach https://droopler.pl oraz https://www.drupal.org/project/droopler. Zachęcamy do jej instalacji i wykorzystania przy organizacji wydarzeń!

W ramach wsparcia dla Drupala utrzymujemy istniejące strony internetowe i rozbudowujemy je o nowe funkcjonalności