.

10 lat Droptica - wspomnienia, teraźniejszość i przyszłość

Co to była za podróż! W ciągu ostatnich dziesięciu lat otworzyliśmy cztery biura w Polsce, powiększyliśmy nasz zespół do ponad 70 specjalistów, rozwinęliśmy nasze umiejętności w zakresie Drupala, Symfony, Laravela i PHP, a także z sukcesem zrealizowaliśmy wiele projektów dla naszych klientów. Spójrzmy, jak to się wszystko zaczęło i jak Droptica działa teraz.

Od dwóch fanów Drupala do agencji zatrudniającej ponad 70 osób

Od samego początku byliśmy zaangażowani w społeczność Drupala. W 2011 roku Grzegorz Bartman, wówczas właściciel małej agencji drupalowej OpenBIT, wziął udział w DrupalCamp Berlin. Po powrocie zrelacjonował wydarzenie na swoim firmowym blogu i zakończył artykuł pytaniem: Może czas zorganizować takie wydarzenie w Polsce?

Grzegorz przeprowadził rozmowy z różnymi osobami z lokalnej branży IT i marketingowej, a następnie utworzył grupę organizatorów pierwszego DrupalCamp Poland. Impreza odbyła się w 2012 roku we Wrocławiu, a jednym z jej sponsorów był Maciej Łukiański, CEO małej agencji drupalowej Advanteo. Przyjechał na konferencję również jako prelegent i tak poznał Grzegorza Bartmana.

Zdjęcie uczestników pierwszej konferencji DrupalCamp Poland poświęconej systemowi CMS Drupal


Uczestnicy pierwszego DrupalCamp Poland w 2012 roku

Jeszcze w tym samym roku Grzegorz i Maciej usłyszeli o tym, że cztery europejskie firmy zajmujące się Drupalem połączą siły i staną się jedną 140-osobową agencją. Z tego powodu zaczęli robić projekty razem i rozmawiać o połączeniu swoich firm. Dokonali tego 4 lutego 2013 roku. Wtedy narodziła się Droptica.

Wypowiedź CEO Droptica, Grzegorza Bartmana w której wyjaśnia powód założenia firmy

 

Droptica teraz

Zaczynając od garstki programistów i dwóch małych biur, Droptica rozrosła się do firmy z ponad 70-cioma pracownikami i biurami we Wrocławiu, Gdańsku, Toruniu i Rzeszowie. Ponad połowa specjalistów pracuje zdalnie z różnych części Polski.

Liczba pracowników firmy programistycznej Droptica na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat

 

Teraz mamy na pokładzie nie tylko programistów, ale także zespół testerów, inżynierów DevOps, project managerów, designerów oraz specjalistów od HR, finansów, sprzedaży i marketingu. Z takim zespołem obsługujemy więcej technologii niż tylko Drupal - PHP, Symfony i Laravel to tylko niektóre z nich.

W związku z rozwojem firmy, w tym roku wprowadzamy Service Delivery Units. Jedno SDU będzie liczyć 20-30 osób i zawierać project managerów, programistów i testerów. Na czele danej jednostki będzie stać service delivery manager. Ta osoba będzie zarządzać swoim SDU, nadzorować prace, wspierać project managerów, a także przydzielać specjalistów do zespołów. Taka zmiana usprawni zarówno pracę wewnątrz zespołu, jak i współpracę z klientami.

Infografika przedstawiająca kamienie milowe w 10-letniej historii istnienia firmy Droptica

 

Pomaganie innym firmom w rozwoju

Od dziesięciu lat tworzymy strony internetowe i inne rozwiązania webowe, które pomagają różnym firmom rozwijać ich biznesy - pozyskiwać nowych klientów, zwiększać sprzedaż produktów lub usług, a także usprawniać procesy wewnętrzne i zewnętrzne. W tym celu zbudowaliśmy złożone platformy oparte na Drupalu, marketplace dla wielu dostawców na Syliusie, CMS-y dopasowane do potrzeb konkretnych mediów i firm wydawniczych, aplikację internetową do mierzenia postępów w treningach, a także wdrożyliśmy rozwiązanie Drupal headless.

Zawsze byliśmy otwarci na nowe wyzwania. Po dokładnym zrozumieniu potrzeb klienta potrafimy odnaleźć się w każdej dziedzinie. Współpracowaliśmy z firmami finansowymi, medialnymi i wydawniczymi, ecommerce, non-profit, edukacyjnymi, motoryzacyjnymi, medycznymi i prawniczymi.

W ciągu 10 lat istnienia, Droptica współpracowała z ponad 170 klientami z całego świata

 

Wierni oprogramowaniu open source

Możemy sprostać specyficznym potrzebom firm z różnych branż dzięki technologiom open source, które zwykle wybieramy do naszych projektów. Takie rozwiązania są bardzo elastyczne - łatwe do rozwijania i dostosowywania - ponieważ ich kod źródłowy jest ogólnodostępny. Fakt ten wiąże się również z brakiem licencji na tego typu oprogramowanie. Dodatkowe koszty pojawiają się dopiero wtedy, gdy ktoś chce skorzystać z profesjonalnej pomocy przy tworzeniu i utrzymaniu open source’owego systemu. Wydatki te można jednak dostosować do możliwości danego projektu lub firmy.

Technologie open source, z których korzystamy to:

 • PHP - najpopularniejszy język do budowy stron internetowych,
 • Drupal - stabilny i bezpieczny CMS ze specjalnymi funkcjami dla złożonych stron korporacyjnych,
 • Symfony i Laravel - frameworki dla stron i aplikacji internetowych,
 • Mautic - bogate w funkcje oprogramowanie do automatyzacji marketingu,
 • Sylius - platforma ecommerce,
 • Pimcore - system do zarządzania informacjami o produktach.

Wszystkie te rozwiązania mają skupione wokół siebie społeczności programistów i innych specjalistów z różnych krajów, którzy dobrowolnie rozwijają systemy. Wspólna praca nad technologiami open source przynosi korzyści zarówno programistom, jak i klientom, którzy mogą mieć coraz lepsze oprogramowanie. Dlatego zawsze wspieramy i rozwijamy rozwiązania open source oraz edukujemy innych na temat ich możliwości. Uczestniczyliśmy i prowadziliśmy prezentacje na DrupalCon, DrupalCamp, Drupal Business Days, PHPCon oraz na lokalnych spotkaniach PHP (PHPers). Co więcej, od ponad dziesięciu lat organizujemy DrupalCamp Poland.

Grupa uczestników i prelegentów konferencji DrupalCamp Poland, która odbyła się w 2022 roku


Zdjęcie z DrupalCamp Poland w 2022 roku

Stworzyliśmy również i stale rozwijamy Drooplera - dystrybucję Drupala do budowy serwisów korporacyjnych. Składa się ona z gotowych elementów, które można łatwo dostosować do konkretnych potrzeb, funkcji SEO oraz sklepu internetowego (dzięki wykorzystaniu modułu Drupal Commerce).

Jako aktywny członek społeczności Drupala, wsparliśmy do tej pory kilkanaście projektów na Drupal.org, takich jak Paragraph View Mode, Backup and Migrate, Popup message, CKEditor i Geysir.

Dzielenie się wiedzą

Dzielimy się naszą wiedzą nie tylko w ramach społeczności open source, ale także na naszym blogu. Zbudowaliśmy sporą bazę wiedzy na temat modułów Drupala, technologii, biznesu, zarządzania projektami i designu. Dodaliśmy również kilka tutoriali na naszym kanale YouTube.

Spotkania na żywo to kolejny sposób, który wykorzystujemy do przekazywania naszej wiedzy. W 2014 roku rozpoczęliśmy darmowe szkolenia DrupalDay, które organizowaliśmy w różnych miastach Polski oraz online. Wydarzenie to w 2022 roku zamieniliśmy w DevTalks - wirtualne spotkania, które poruszają więcej tematów związanych z IT. Na każdą edycję nasi specjaliści przygotowują trzy prezentacje. Jest też czas na pytania i wygrywanie atrakcyjnych nagród.

Kolejnym projektem, który stworzyliśmy z myślą o edukacji programistów (w tym przypadku tych aspirujących) jest Droptica Academy. To program szkoleniowy, który wprowadza chętnych do branży IT i przygotowuje ich do podjęcia w przyszłości roli PHP fullstack dewelopera.

Ciągły rozwój i doskonalenie

Rozwijamy umiejętności zarówno przyszłych deweloperów, jak i nasze własne. Dzielimy się wiedzą podczas szkoleń wewnętrznych, np. na temat Dockera, Drupal Commerce, czy udzielania i przyjmowania feedbacku. Aby potwierdzić swoje umiejętności, możemy przygotować się do zdobycia certyfikatu Drupala lub Laravela, który nasza firma w pełni pokrywa. W celu przygotowania się do takiego egzaminu lub poszerzenia swojej wiedzy, możemy uczestniczyć w zewnętrznych warsztatach, konferencjach albo otrzymać profesjonalne książki. To wszystko jest możliwe w ramach osobnego budżetu szkoleniowego, który ma do swojej dyspozycji każdy pracownik.

Przez lata obserwowaliśmy, jak nowi pracownicy mogą czuć się zagubieni na początku swojej drogi w firmie, dlatego wprowadziliśmy role mentorów i trenerów. Pierwsi pomagają swoim podopiecznym regularnie wyznaczać cele, rozwijać umiejętności i rozwiązywać bieżące problemy. Drudzy wspierają nowych programistów w ich procesie nauki Drupala.

Wyjątkowa kultura organizacyjna

Jest wiele rzeczy, z których jesteśmy dumni po dziesięciu latach istnienia Droptica. Jedną z nich jest z pewnością kultura organizacyjna, którą zbudowaliśmy i którą wzmacniamy każdego dnia, niezależnie od tego czy widzimy się w biurze czy online.

Praca zdalna, hybrydowa lub na miejscu

Ponad połowa z nas pracuje w pełni zdalnie, a Droptica wspiera to, zapewniając niezbędne sprzęty i osobny budżet dla każdego pracownika na zakup dodatkowych urządzeń (jak stacja dokująca). Istnieją również przewodniki, jak urządzić ergonomiczne biuro w domu i kanał na Slacku, na którym dzielimy się wskazówkami dotyczącymi produktywności. Gdy ktoś czuje się samotny pracując z domu, może napisać na kanale ogólnym: hej, ktoś chce dołączyć do mnie na Zoomie na kawę?

Jeśli jednak ktoś mieszka w pobliżu miejsc, w których znajdują się nasze komfortowe biura, zachęcamy go, aby od czasu do czasu lub regularnie przychodził tam do pracy. W każdym miejscu mamy profesjonalne stanowiska pracy, różne przekąski i napoje, a w każdy czwartek - darmowe obiady. To świetny sposób, aby się poznać, zjeść wspólnie posiłek i zagrać w piłkarzyki lub ping-ponga.

Zespół Droptica w trakcie krótkiej przerwy od pracy, grający w biurowe piłkarzyki.

 

Zwyczaje i celebracje online

To, że pracujemy w pełni zdalnie lub z biur w różnych miastach nie oznacza, że mamy ze sobą mało kontaktu. Oprócz codziennych spotkań typu daily, przez lata stworzyliśmy różne inicjatywy, które pozwalają nam pozostać w kontakcie i budować naszą unikalną kulturę firmową.

Na naszym Slacku mamy sporo kanałów. Oprócz tych poświęconych poszczególnym projektom i zespołom, mamy przestrzenie do rozmów na temat:

 • programowania - frontend, Drupal, PHP,
 • technologii i elektroniki - AI, macOS,
 • hobby - samochody, gry, wędkarstwo, rośliny, muzyka.

Aby zrobić sobie 5 minut przerwy od pracy, ustawiliśmy też na kanale ogólnym przypomnienie na każde popołudnie o… dodaniu suchara. Bez względu na to, czy ktoś go opublikuje, czy tylko przeczyta, miło jest mieć ten zabawny moment każdego dnia.

Kiedy zaczęliśmy szybko rosnąć, trudniej było znać wszystkich wysyłających wiadomości na Slacku. Dlatego stworzyliśmy kanał Hello Droptica, gdzie w każdą środę jedna osoba przedstawia się reszcie zespołu. Pisze o swoich studiach, nawykach, zainteresowaniach i ulubionych emotikonach, co jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy.

Oprócz rozmów na codzienne tematy związane z projektem, lubimy sobie nawzajem dziękować. Docenianie pracy, zaangażowania i wsparcia innych osób jest dla nas tak ważne, że w naszym firmowym intranecie mamy specjalne narzędzie do dodawania kudosów. Dla wyróżnienia dłuższego zaangażowania lub szczególnych osiągnięć mamy nagrodę Złoty Komit, którą przyznajemy co pół roku. Każdy może zgłosić swojego kandydata do tej nagrody z krótkim uzasadnieniem wyboru. Następnie rozpoczynamy głosowanie, które również jest otwarte dla każdego, a na koniec wręczamy zwycięzcy Złotego Komita podczas oficjalnej gali na żywo.

Złoty Komit jest nagrodą, którą wręczamy w Droptica, aby wyróżnić pracownika za jego osiągnięcia

 

Spotkania na żywo

Wręczenie nagrody Złoty Komit odbywa się podczas Droptica Summit - naszego wewnętrznego wydarzenia na żywo, które odbywa się co pół roku. Oprócz tej gali mamy też podsumowanie ostatnich działań firmy, warsztaty techniczne lub z umiejętności miękkich oraz imprezę.

Inne okazje do osobistego spotkania to:

 • Spotkania integracyjne (w czterech miastach, w których mamy swoje biura). Chodzimy na kręgle, wspinaczkę, gokarty, uprawiamy sporty wodne lub gramy w gry planszowe.
 • Tydzień w innym biurze. Jest to płatny tygodniowy wyjazd do jednego z biur. To czas na pracę i wspólne spędzenie czasu z koleżankami i kolegami z innego miasta.
 • Konferencje. Co roku uczestniczymy w kilku wydarzeniach branżowych w Polsce. Dajemy możliwość zapisania się na nie dla kilku lub kilkunastu osób.
.

 

Gotowi na kolejne lata

Ostatnie dziesięć lat to wspaniały okres dla naszej firmy. Znacznie powiększyliśmy nasz zespół, pomogliśmy wielu firmom rozwinąć ich biznes, zbudowaliśmy silną obecność w społeczności Drupala, poznaliśmy nowe technologie i stworzyliśmy jedyną w swoim rodzaju kulturę organizacyjną.

W najbliższych latach chcemy stale rozwijać Droptica, oferując nowe technologie i dedykowane usługi dla wybranych branż, w których mamy już doświadczenie (m.in. wydawniczej, produkcyjnej i finansowej). Aby być gotowym na jeszcze więcej projektów, w 2023 roku planujemy mieć w naszej firmie ponad 100 specjalistów.

Mamy nadzieję, że będziesz nam towarzyszyć jako nasz partner, współpracownik lub obserwator. Obiecujemy dostarczać doskonałe usługi, wiedzę i wskazówkii przez następne dziesięć lat i dłużej!

Looking for a job as a PHP/Drupal Developer?