.

Co powinna zawierać strona „o nas” i dlaczego warto ją mieć?

Wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do strony „o nas”, tymczasem coraz więcej klientów chce nie tylko kupować produkt lub usługę, ale także stawać się częścią pewnej społeczności związanej z marką. Decyzje zakupowe ludzie podejmują dziś nie tylko na podstawie konkurencyjności oferty, ale także pod wpływem wiedzy o danej firmie. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto mieć stronę „o nas” i co może ona zawierać.

Strona „o nas”, czyli historia marki — dlaczego warto ją stworzyć?

W wielu przypadkach strony „o nas” okazują się ślepymi zaułkami. Jedyne co zawierają to krótki i często nieprzemyślany opis marki, który nie jest w stanie zaangażować czytelnika. Jest to miejsce na stronie internetowej, poświęcone nie sprzedawaniu, lecz budowaniu i zacieśnianiu relacji z klientem. Może nosić różne nazwy - czasami w menu głównym witryny taka strona widnieje jako O nas, innym razem jest to Historia, O firmie lub nawet Poznaj nas. W tym miejscu piszemy o samej firmie, a także o tym, co jest dla niej charakterystyczne (o branży, celach, wartościach czy zespole) tak, aby jak najlepiej przedstawić ją użytkownikowi odwiedzającemu stronę firmową.

Historia Twojej marki może być opowiedziana na wiele sposobów. Kilka podstawowych informacji, które powinny się znaleźć na stronie „o nas” to nazwa przedsiębiorstwa, branża, w której działa i misja, którą się kieruje. Możesz jednak wykorzystać bardzo dużo różnych elementów, które pomogą Ci przedstawić Twoją opowieść, a ich dobór powinien zależeć, między innymi, od dodatkowych funkcji, które ma pełnić Twoja strona „o nas”.

Jakie są funkcje strony „o nas”?

Podstawową funkcją strony „o nas” jest przedstawienie marki. Jednak niektóre firmy projektują podstrony swojej witryny tak, aby pełniły one wiele funkcji, dopełniały się lub nawet czasami powtarzały pewne kluczowe informacje, aby upewnić się, że użytkownik je znajdzie.

Strona „o nas” może więc nie tylko przedstawiać zespół, ale jednocześnie realizować funkcję strony kontaktowej. Wystarczy zamieścić takie dane jak numery telefonów czy adresy e-mail poszczególnych pracowników, formularz kontaktowy lub przycisk przekierowujący do podstrony kontaktowej.

Strona “o nas” może także odpowiadać na wiele pytań dotyczących firmy, które czasami umieszczane są w FAQ. Trzeba jednak pamiętać, że strona FAQ znacznie szerzej omawia zagadnienia związane z działalnością firmy, więc warto do niej linkować.

Na stronie „o nas” może pojawić się wiele przycisków - do grup dyskusyjnych, innych podstron czy mediów społecznościowych. Pełni więc ona funkcję nawigacyjną. Dobrze zaprojektowana strona, opowiadająca historię marki, może mieć także spory potencjał dla specjalistów zajmujących się promocją Twojej firmy. Jeżeli opublikujesz ciekawe treści na tego typu stronie, będą oni mogli do niej linkować w kampaniach wizerunkowych.

Jakie elementy powinna zawierać strona „o nas”?

Tak jak istnieje kilka kluczowych elementów dla firmowej witryny internetowej, tak i dla strony „o nas” można wskazać kilka ważnych części składowych.

Misja lub motto

Jako konsumenci chcemy, aby marki, z których usług i produktów korzystamy, przedstawiały sobą coś więcej, niż tylko biznes mający na celu generowanie zysku. Nie musi to być od razu ratowanie świata. Jeżeli pracujesz w branży rozrywkowej, możesz napisać, że Twoim celem jest dostarczanie ludziom powodów do radości. Natomiast jeżeli działasz w gastronomi lub branży spożywczej, misją Twojej firmy może być odkrywanie nowych smaków. Pokaż swoim klientom, że prowadzisz biznes z pasją. Podziel się filozofią Twojej firmy, jeżeli uważasz, że Cię wyróżnia lub wskaż wartości, którymi kieruje się Twój bizes.

Twoja historia

Storytelling (opowiadanie) stał się popularną techniką, wykorzystywaną w budowaniu wizerunku marki. Strona „o nas” jest miejscem, w którym możesz snuć swoją opowieść. Wiele firm robi błąd, opisując tam wszystko, co działo się w firmie rok po roku. Pamiętaj, piszesz historię, nie encyklopedię. Nawiązuj do ważnych wydarzeń, które zmieniły i ukształtowały Twoją organizację. Opowieść nie musi (a nawet nie powinna) oznaczać ściany tekstu. Możesz wykorzystać różne formy przekazu - animacje, grafiki, wideo i audio.

Informacje na temat zespołu

Warto przedstawić chociaż część Twoich pracowników — pokazać ich twarze, podać imiona i nazwiska, a także (jeżeli zajmują się obsługą klienta) wpisać dane kontaktowe. Chodzi między innymi o to, aby przedstawić potencjalnym klientom ludzką twarz Twojej marki. W końcu firmę tworzą pełni pasji ludzie i uznani specjaliści. Połączenie ich wizerunku z wizerunkiem Twojej firmy może pomóc ocieplić odczucia odbiorców w stosunku do Twojej marki.

Certyfikaty i referencje od klientów

Wymienione przez siebie wartości i opowiedzianą historię możesz podeprzeć referencjami od klientów i partnerów. Nic lepiej nie działa na potencjalnego klienta, niż opinie od tych, którzy już skorzystali z Twojej oferty. Możesz je zamieścić w formie karuzeli tak, żeby użytkownik zobaczył kilka z nich. Warto też opublikować informacje o zdobytych nagrodach, współpracy z dużymi markami czy posiadanych certyfikatach.

Dane kontaktowe

To jest właśnie moment, w którym można wybaczyć powtórzenie pewnych informacji w kilku miejscach na stronie. Nie ma nic złego w opublikowaniu na stronie „o nas”, pewnych danych kontaktowych. Jeżeli z pewnych powodów nie chcesz tego robić, zastanów się, w jaki sposób wkomponować w projekt przycisk, który przeniesie użytkownika na stronę kontaktową.

Ikony mediów społecznościowych

Jeżeli strona „o nas” zrobi wrażenie na użytkownikach, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będą oni chcieli dalej eksplorować naszą markę. Dodając ikony mediów społecznościowych, zwiększasz szansę na to, że internauci będą Cię obserwować w wielu kanałach komunikacji. Dzięki temu zobaczą więcej Twoich treści, a być może nawet wejdą w interakcję z Twoimi innymi odbiorcami, stając się częścią społeczności zbudowanej wokół Twojej marki.

Aktualności

Aktualnościom można poświęcić osobną stronę, ale warto też zastanowić się nad umieszczeniem takiej sekcji na stronie „o nas”. Pozwoli Ci to nawiązać w tym miejscu nie tylko do historii marki, ale także do aktualnych wydarzeń z życia Twojej firmy. Może to być dynamiczna sekcja z zajawkami, do których klient przejdzie, jeżeli będzie zainteresowany.

Strona „o nas” - biznesowe przykłady

Strony tego typu mogą spełniać różne funkcje i nosić różne nazwy (np. Historia lub O firmie), ale łączy je jedno — dążą do jak najlepszego opisania marki i tego, co jest dla niej ważne.

1. No Fluff Jobs

Strona agencji rekrutacyjnej No Fluff Jobs, działającej w branży IT, ma swój indywidualny styl, który widać nie tylko w charakterystycznych, „kosmicznych” grafikach, ale także w rozplanowaniu treści. Chociaż tekstu jest tu naprawdę sporo, czytelnik nie czuje się znużony. Jest to przede wszystkim zasługa przemyślanego designu, w którym treść jest przeplatana grafikami.

Na samym początku jest misja — zrewolucjonizowanie rynku rekrutacji IT. Poznając wartości istotne dla marki, od razu widzimy też dziedziny (języki programowania, frameworki), w których działa firma. W sposób przedsiębiorcy mogą od razu dowiedzieć się, czy firma ma doświadczenie w pozyskiwaniu kandydatów, których oni szukają.

Historia marki przedstawiona jest w formie linii czasu, na której dany rok istnienia marki opisany jest zwięźle — hasłowo. Szybko dowiadujemy się, jak rozwijała się firma na przestrzeni około 8 lat. Niżej odbiorca widzi garść ciekawych statystyk dotyczących oczekiwań i potrzeb pracowników z branży IT. Pojawia się także pierwszy przycisk, za pomocą którego można pobrać raport. Na stronie o „nas” znajduje się także sekcja z podcastami, do których można przejść jednym kliknięciem, a także galeria zdjęć pokazująca zespół. Podsumowując, strona No Fluff Jobs dostarcza użytkownikom dużo ciekawych materiałów.

Strona "o nas" firmy No Fluff Jobs wykorzystuje oś czasu do przedstawienia historii marki

 

2. Blue Apron

Strona firmy Blue Apron, oferującej dostawy produktów i przepisów do samodzielnego gotowania, jest dosyć złożona. Odpowiednikiem strony „o nas” jest Our Vision, bo to właśnie tam marka opisuje, co jest dla niej ważne i jakimi wartościami się kieruje. Blue Apron nastawia się w komunikacji na klienta i jego oczekiwania, zamiast skupiać się na sobie.

Na stronie Our Vision nie ma obszernych opisów historii firmy. Jest za to film, w którym marka wyjaśnia swoje inspiracje i sposób działania. Z dwóch krótkich akapitów, kilku nagłówków i jednej infografiki dowiadujemy się, jakie wartości marka dostarcza klientom i co jest dla niej ważne. Do grafiki przemycono informację o gwarancji jakości od Seafood Watch. Pojawiają się tu także przyciski przenoszące do innych źródeł. Zwięzłą stronę zwieńcza przycisk CTA zachęcający do założenia konta i dołączenia do grona klientów marki.

Strona "o nas" firmy Blue Apron pokazuje korzyści dla klienta, które płyną z jej filozofii

 

3. Ocean Park Swimwear

Mocną stroną strony „o nas” firmy Ocean Park Swimwear jest wykorzystanie swobodnego stylu wypowiedzi i humoru. Twórczyni marki swobodnie wykorzystuje storytelling i opowiada użytkownikowi spójną, ciekawą historię o tym, jak jako windsurferka poszukiwała odpowiedniego, wygodnego stroju, lecz nie mogła znaleźć odpowiedniego produktu na rynku. Ten problem stał się inspiracją dla bohaterki historii do założenia firmy, w której projektuje i testuje odzież do surfowania. Dzięki jej produktom, inne surferki nie muszą się zmagać z problemem ze znalezieniem odpowiedniego stroju.

Strona "o nas" marki Ocean Park zawiera osobistą historię jej kreatorki

 

4. Smart Passive Income

SPI, czyli Smart Passive Income, marka założona przez Pata Flynna i oferująca kursy online, robi dobry użytek z nagłówków i pól tekstowych. Ich rozmieszczenie na stronie „o nas” przywodzi na myśl stronę gazety, a wrażenie pogłębia szare tło. W sekcji hero w kilku słowach wytłumaczono, czym się zajmuje firma i jakimi wartościami się kieruje. Wartości są bardziej szczegółowo opisane w dalszej części tej strony.

Na stronie znajdują się zdjęcia zespołu i założyciela, dzięki czemu marka pokazuje swoją ludzką twarz. Pojawiają się tu także referencje — tym razem powiązane z produktem (książką założyciela). Zerwanie z zasadą nieumieszczania produktów na tego typu stronie nie razi w oczy w tym przypadku, ponieważ produkt jest tylko jeden i wyraźnie nawiązuje do elementu, poniżej którego się znajduje. Zdjęcie założyciela marki i produkt (książka jego autorstwa) są powiązane graficznie strzałką. Wspomniani są partnerzy marki, co zwiększa jej wiarygodność. Na tej stronie wykorzystano kilka przycisków CTA, umożliwiając użytkownikowi wygodne eksplorowanie treści.

Na stronie "o nas" Smart Passive Income jest rozbudowana historia założyciela firmy i jego osiągnięć

 

5. Giphy

Strona zaczyna się od krótkiego wyjaśnienia, że marka Giphy skupia się… nie tylko na produkcji gifów. Podkreślono więc jej możliwości. W dalszych częściach strony firma wykorzystuje to, w czym jest najlepsza. Stronę „o nas” urozmaicają mniej i bardziej szalone animacje, które przyciągają wzrok i sprawiają, że użytkownik zaczyna się zastanawiać, czym zostanie zaskoczony za chwilę. Marka dostarcza internautom nie tylko rozrywki, ale też jednocześnie chwali się swoimi pracami.

Ciekawym pomysłem jest umieszczenie na stronie „o nas” sekcji z aktualnościami. Giphy umożliwia zaciekawionemu czytelnikowi przejście do interesujących treści, dzięki zaledwie jednemu kliknięciu. Na stronie “o nas” marka dzieli się także swoją filozofią, podkreślając, że najważniejsi są dla niej ludzie, którzy są częścią tej społeczności. Wszystkie elementy filozofii i liczne wartości wymieniane jako ważne dla firmy są zestawione z zabawnymi gifami. Niżej jest przedstawiony zespół za pomocą grafik. Natomiast klikając przycisk poniżej można przejść do strony poświęconej wyłącznie twórcom i ich pracom.

Giphy skonstruowało "stronę o nas" ze swojego flagowego produktu, czyli gifów

 

Strona „o nas” - podsumowanie

Istnieje wiele ciekawych zabiegów, które możesz zastosować na swojej stronie „o nas”, aby przyciągnąć uwagę i zaangażować potencjalnych klientów. Zastanów się, jakie cele chcesz zrealizować, opowiadając użytkownikowi o Twojej marce i które ze wspomnianych elementów witryny internetowej mogą Ci w tym pomóc. Chętnie wesprzemy Cię w projektowaniu jedynej w swoim rodzaju strony „o nas” na bazie wszechstronnego Drupala.

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu