.

Najlepsze strony korporacyjne i porady, jak zaprojektować dobrą witrynę

W dzisiejszych czasach zrobienie wrażenia na potencjalnym kliencie nie jest łatwe, zwłaszcza w świecie biznesu pełnego świadomych klientów, kierujących się głównie logiką i długoterminowym interesem własnej firmy. Stworzenie wyjątkowej strony korporacyjnej jest pierwszym krokiem do zaciekawienia odbiorcy. W naszym artykule znajdziesz garść porad na temat projektowania korporacyjnych stron internetowych oraz przykłady wyjątkowych witryn.

Dlaczego dobrze zaprojektowana strona internetowa jest tak ważna dla korporacji?

Strona internetowa może spełniać wiele funkcji. Przede wszystkim stanowi wizytówkę Twojej firmy w sieci. Dzięki niej zwiększasz swoją obecność w Internecie. Jej posiadanie otwiera przed Tobą więcej możliwości reklamowania swojej marki i jej pozycjonowania. Możesz prowadzić działania marketingowe z wykorzystaniem landing page’y czy bloga. Budując stronę internetową, tworzysz nowe kanały komunikacji dla klientów. Formularz kontaktowy, live chat lub chatbot mogą zostać wykorzystane do usprawnienia komunikacji z klientami. Witryna może też pełnić funkcję sprzedażową, jeżeli zdecydujesz się stworzyć sklep internetowy.

Tworząc platformę wyróżniającą się na tle innych stron korporacyjnych, zwiększasz prawdopodobieństwo, że uda Ci się zainteresować potencjalnych klientów. Ciekawy i estetyczny design oraz funkcjonalność gwarantują pozytywne pierwsze wrażenie i umacniają Twój wizerunek. Profesjonalna witryna z pięknymi grafikami, odpowiednią treścią, opisem usług oraz referencjami od klientów pozwala na zwiększenie zaufania klientów do Twojej marki oraz przekonanie ich do dokonania zakupu.

Strony korporacyjne - najlepsze praktyki

Zastanawiasz się, jakich dobrych praktyk w projektowaniu strony internetowej należy przestrzegać? Internet jest skarbnicą wiedzy i opinii na temat tworzenia witryn korporacyjnych i warto zapoznać się z różnymi źródłami. Przede wszystkim jednak zwracaj uwagę na sugestie deweloperów i designerów, którzy budują Twoją stronę firmową. Stworzyli niejedną witrynę dla biznesu i wiedzą, z czym wiąże się wykorzystanie poszczególnych rozwiązań. Jest jednak kilka spraw, o których należy dowiedzieć się więcej.

Ciekawy design

Przemyślany design korporacyjnej witryny internetowej może od pierwszego spojrzenia wciągnąć klienta i sprawić, że zostanie na stronie dłużej. Pamiętaj, aby w miarę możliwości wykorzystywać oryginalne materiały graficzne wysokiej jakości. Warto postawić na stworzenie unikalnych grafik, które staną się charakterystyczne dla Twojej marki. Interaktywność elementów i nietypowe rozwiązania, takie jak wykorzystanie grywalizacji, sprawią że użytkownicy będą chętnie przeglądali witrynę Twojej korporacji.

Może Cię także zainteresować: Strona, która przyciągnie nowych klientów

Funkcjonalność

Strona internetowa, podobnie jak każdy inny produkt cyfrowy, ma pomóc klientowi osiągnąć konkretny cel, np. skontaktować się z firmą, dokonać zakupu lub zapoznać się z usługami. Upewnij się, że Twoja strona udostępnia potencjalnym klientom funkcjonalności, dzięki którym mogą zrealizować swoje potrzeby, np. możliwość dokonania zakupu online lub szybkiego skontaktowania się z doradcą klienta czy przeczytania korporacyjnego bloga. Konieczne jest przeprowadzenie testów, aby wyeliminować błędy zakłócające użytkowanie strony.

Intuicyjność

Strona powinna być nie tylko ciekawa, ale też łatwa w użyciu. Jeżeli klient nie wie, jak osiągnąć swój cel (znaleźć potrzebne informacje, dokonać zakupu, umówić się na rozmowę z doradcą klienta) szybko opuści witrynę. Nawigacja na stronie powinna być prosta i oczywista tak, aby ścieżka klienta poruszającego się po witrynie była jak najbardziej naturalna. Należy przemyśleć, jak powinno być zbudowane menu i w jaki sposób internauta ma poruszać się pomiędzy podstronami.

Responsywność

W dobie popularności urządzeń mobilnych pracownicy wielkich firm korzystają czasami z telefonów, aby znaleźć odpowiedniego dostawcę produktów czy usług. Strona, która nie otwiera się poprawnie na urządzeniu mobilnym lub jest trudna do zrozumienia, natychmiast zniechęci potencjalnego klienta. Responsywność strony internetowej jest współczesnym standardem, o którym nie można zapominać podczas jej tworzenia.

Najlepsze strony korporacji, które zajmują się zrównoważonym rozwojem

Coraz więcej firm chce stać się odpowiedzialnymi społecznie i ekologicznie, stąd powstają korporacje doradzające w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zanim zaczniesz budować witrynę internetową dla swojej organizacji, zapoznaj się z przykładami podobnych stron.

B Lab

B Lab jest wielką organizacją, tworzącą rozwiązania, które pomagają firmom w planowaniu i wdrażaniu strategii zrównoważonego rozwoju. Na wyjątkową uwagę zasługuje korporacyjna strona internetowa stworzona w celu zaprezentowania narzędzia B Impact Assessment. Służy ono do oceniania wpływu firmy na klientów, pracowników, środowisko i społeczeństwo.

Twórcy strony stworzyli niezwykle estetyczny design i wykorzystali oryginalne grafiki, takie jak ta umieszczona w sekcji hero, która kojarzy się z:

  • postępem (panorama miasta),
  • zmniejszaniem dystansu (krajobraz wiejski przenikający się z miejskim)
  • oraz energią odnawialną (grafika zawiera elementy takie jak słońce i wiatraki).

Zaraz pod tą sekcją znajdziemy zachętę do dołączenia do ponad 100 tysięcy firm korzystających z tego darmowego narzędzia i logo kilku znanych przedsiębiorstw, które wybrały to rozwiązanie (np. Kickstarter).

Grafika główna na stronie narzędzia B Impact Assessment nawiązuje do celu jego działania - promowania zrównoważnego rozwoju

Źródło: B Impact Assessment

W znajdującej się niżej sekcji znajdziemy referencje od klientów. To nie jest nawet połowa strony głównej, a odbiorca już jest pod wpływem wielu pozytywnych bodźców. Przewijając dalej, przechodzimy do dokładniejszego opisu produktu. Tę część witryny ożywiają proste efekty graficzne.

Pozostałe podstrony, do których możemy przejść, tłumaczą klientowi, dlaczego i jak powinien zmieniać swoją firmę na lepsze. Po zakończeniu lektury kroku pierwszego możemy przejść szybko do kroku drugiego, a potem trzeciego, dzięki przyciskom umieszczonym w dolnej części strony.

EcoVadis

EcoVadis jest korporacją, która zajmuje się ocenianiem i raportowaniem poziomu zrównoważonego rozwoju wśród biznesów na świecie. W sekcji hero umieszczono zdjęcie, na którym dominuje kolor zielony, kojarzący się z przyrodą, zdrowym środowiskiem i ekologią.

Wykorzystywanie filmów na witrynach firmowych to coraz częściej stosowana praktyka. Na środku fotografii umieszczonej w sekcji hero witryny EcoVadis znajduje się znak play. Klikając w niego, użytkownik otwiera wideoprezentację. Oglądając ją, może posłuchać lektorki tłumaczącej, dlaczego warto dbać o zrównoważony rozwój i w czym może pomóc firma EcoVadis.

Na stronie korporacyjnej Ecovadis użytkownicy znajdą zalety korzystania z usług tej firmy

Źródło: EcoVadis

Kolejne sekcje strony głównej wyjaśniają zalety związane ze skorzystaniem z usług tej firmy. Znajdują się tam proste, lecz przyciągające uwagę animacje. Witryna ma wiele podstron, które prezentują różne rozwiązania dla dużych firm. One także zawierają filmy opowiadające o zjawiskach, których dotyczy treść na danej podstronie np. emisji substancji zawierających węgiel. W ten sposób firma ogranicza ilość treści, co wpływa pozytywnie na estetykę witryny.

Najlepsze strony korporacji technologicznych

W jaki sposób korporacja technologiczna może przekonać potencjalnych klientów, że zna najnowsze trendy w swojej dziedzinie? Tworząc stronę zgodną z najlepszymi praktykami projektowania witryn korporacyjnych. Poniższe przedsiębiorstwa zdecydowały się na nowoczesny design dla swoich stron.

ITI

ITI zajmuje się kompleksową obsługą informatyczną firm. W zakres usług tej korporacji wchodzi zarządzanie centrum danych, tworzenie spersonalizowanych rozwiązań dla biznesu w chmurze, dbanie o bezpieczeństwo zasobów elektronicznych firmy, oferowanie rozwiązań z dziedziny smart building itp.

Strona ITI zawiera dużą, odważną typografię, subtelne animacje i wysokiej jakości wizualizacje. Niebieski przycisk Let’s Talk obok menu mocno się wyróżnia i zachęca odwiedzających do podjęcia działań i nawiązania kontaktu. Strona wykorzystuje interesujące efekty i zmiany koloru elementów, co sprawia, że przeglądając ją, użytkownik zaczyna mieć wrażenie, jakby witryna żyła własnym życiem. Jednocześnie, dzięki wykorzystaniu jasnych kolorów, zabiegi estetyczne nie zdają się być przesadzone.

Korporacyjna strona ITI zawiera ciekawą typografię i intuicyjną nawigację

Źródło: ITI

Nawigacja jest intuicyjna i łatwo odnaleźć potrzebne informacje. Co więcej strona jest tak ciekawie zaprojektowana, że w pewnym sensie wciąga użytkownika coraz głębiej i głębiej, dostarczając nowych informacji i przekonując do skorzystania z usług ITI.

Inventia Life Science

Inventia Life Science koncentruje się na rozwoju, produkcji i sprzedaży sprzętu i odczynników do zaawansowanych testów medycznych za pomocą biodruku 3D. Witryna firmowa ILS jest nowoczesna, ale jednocześnie prosta. Dominująca biel od razu przywodzi na myśl skojarzenia związane z medycyną, nauką i sterylną, laboratoryjną przestrzenią.

Podczas przewijania strony widzimy ciekawe wprowadzenie elementów graficznych, a wykorzystane grafiki, przypominające widok komórek spod mikroskopu, silnie nawiązują do branży, którą reprezentuje ILS. Witryna zawiera także zdjęcia pracowników, wykonujących swoje obowiązki w laboratoriach oraz filmy prezentujące obsługę urządzeń.

Strona internetowa Inventia Life Science jest jednym z najlepszych serwisów korporacyjnych z zakresu technologii

Źródło: Inventia Life Science

Już na stronie głównej zamieszczony jest formularz kontaktowy oraz przycisk Contact sales, co ułatwia potencjalnemu klientowi szybkie wysłanie zapytania.

Na podstronie Platform możesz znaleźć uproszczone informacje na temat użytkowania produktu, co wywołuje wrażenie, że korzystanie z niego jest łatwe i zachęca do dokonania zakupu. Zauważysz także krótką listę zalet produktu.

Na tej stronie korporacyjnej naukowa prostota przenika się z wysoką estetyką osiągniętą dzięki artystycznemu zastosowaniu grafik przedstawiających ludzkie komórki w widoku mikroskopowym.

Najlepsze strony korporacji rekrutacyjnych

W promocji korporacji zajmujących się rekrutacją najważniejsze jest przekonanie potencjalnych klientów biznesowych o profesjonalizmie, skuteczności i umiejętności szybkiego realizowania procesów rekrutacyjnych. Agencje pracy próbują osiągnąć taki efekt na różne sposoby.

TriNet

TriNet to korporacja oferująca kompleksową obsługę w zakresie rekrutacji. Firma ta postawiła na wyraziste, ciemne elementy (czerń i pomarańcz), kontrastujące z jasnym tłem. Taki zabieg zwraca uwagę na opublikowaną treść i ułatwia jej odbiór.

Dynamicznie pojawiające się, podczas przewijania strony, elementy sprawiają, że użytkownik bez większego trudu odnajdzie interesujące go przyciski i sekcje. Stopniowe pojawianie się treści daje odbiorcom także więcej czasu na spokojne zapoznanie się z jednym elementem (akapitem, zdjęciem, filmem czy przyciskiem), ponieważ nie rozpraszają go liczne okna z informacjami.

Na stronie firmy TriNet znajdziemy zwięzłe teksty i ciekawe zdjęcia

Źródło: TriNet

Strona wciąga nie tylko dzięki przemyślanemu designowi, ale także dzięki wprowadzeniu interaktywnych elementów. Po przejściu na sam dół strony głównej znajdziemy przyciski z wielkościami firm. Naciśnięcie jednego z nich powoduje pojawienie się listy usług sugerowanych dla tego typu organizacji, a po naciśnięciu danej usługi zobaczymy jej krótki opis. Witryna TriNet jest bardzo rozbudowana i angażująca, więc użytkownik z pewnością spędzi na niej trochę czasu.

Herbein I Mosteller HR Solutions

Na odważny design zdecydowała się także firma rekrutacyjna Herbein I Mosteller HR Solutions. Ich korporacyjna strona internetowa jest co prawda zdominowana przez biel, ale ozdabiają ją duże elementy w różnych odcieniach koloru niebieskiego.

Najbardziej charakterystyczne dla tej strony są szerokie, ozdobne paski przecinające stronę niemal na całej długości. Przyciągają one uwagę i intrygują odbiorcę. Sporych rozmiarów są też zdjęcia z nazwami usług, z podlinkowanymi pod nie tekstami. Po kliknięciu zdjęcia odbiorca zostaje przeniesiony do podstrony poświęconej opisowi konkretnego obszaru działalności korporacji. Dzięki temu łatwo i szybko może on zdobyć interesujące go informacje.

Sekcja z referencjami od klientów rozciąga się na ponad pół szerokości strony. Jest umieszczona na środku i wyróżniona przy wykorzystaniu kontrastu. Białe proste okno z opiniami kontrahentów zostało umieszczone na szerokim, dwukolorowym ozdobnym pasie, przechodzącym przez tę sekcję po skosie. Nie da się jej przegapić, więc potencjalny klient prawie na pewno zapozna się z pozytywnymi opiniami zadowolonych klientów.

Strona internetowa Herbein I Mosteller HR Solutions wyróżnia się designem i przejrzystością

Źródło: Herbein I Mosteller HR Solutions

Przewijając stronę, miniesz dużych wymiarów wizerunek prezesa korporacji z przyciskiem, po którego naciśnięciu przeniesiesz się do jego biografii. Jeżeli zdecydujesz się przeglądać dalej, na ciemniejszym pasku zobaczysz, jakie firmy korzystały z usług Herbein I Mosteller HR Solutions. Przykłady organizacji, które współpracowały z tą agencją zwiększają zaufanie u osoby przeglądającej stronę.

Jeszcze niżej można zobaczyć hasło Free coffee and consultation (darmowa kawa i konsultacja), mające zachęcić do umówienia się na rozmowę biznesową. Poniżej znajdziemy także wyraźne CTA Book appointment (zarezerwuj termin spotkania). Ta witryna korporacyjna jest ciekawa, łatwa w obsłudze i przyciągająca wzrok.

Najlepsze strony korporacji PR-owych i komunikacyjnych

Firmy zajmujące się komunikacją marek wiedzą, jak ważne jest dobre pierwsze wrażenie. Ich stronami internetowymi mogłaby się zainspirować niejedna korporacja.

PRCO

PRCO jest globalną agencją PR, a ich strona internetowa jest nieco nietypowa w porównaniu do innych firm z tej branży. W sekcji hero zobaczysz obraz lasu. Głębia fotografii sprawia, że użytkownikowi może zdawać się, że obraz go wciąga.

Podczas przewijania w dół zobaczysz wiele obrazów z nagłówkami, które prowadzą do różnych sekcji witryny (usługi, portfolio). Mało który obraz wydaje się być na pierwszy rzut oka związany z marketingiem. Widzimy miejskie krajobrazy, fotografie wnętrz budynków i ludzi. Dopiero po chwili domyślamy się, że są to zdjęcia z różnych kampanii stworzonych przez agencję. Na stronie głównej jest także bardzo mało tekstu. Potencjalny klient spędzi trochę czasu, ciesząc się pięknymi obrazami wysokiej jakości. Bardzo prawdopodobne jest, że po takich doświadczeniach zacznie przeglądać z zaciekawieniem kolejne podstrony.

Strona korporacyjna agencji PRCO przedstawia jej dorobek głównie poprzez wysokiej jakości zdjęcia

Źródło: PRCO

Ten projekt jest przykładem niecodziennego podejścia do projektowania doświadczenia użytkownika w tej branży. Witryna nie zawiera zbyt dużo tekstu, zachwyca za to obrazami.

Dentsu

Potężna sieć agencji marketingowych Dentsu pomaga budować wizerunek firm niemal na całym świecie. Interesujący film, umieszczony w sekcji hero, podkreśla globalne i światowe podejście marki do biznesu. Nagranie zawiera sceny i elementy sugerujące, że zespoły Dentsu na całym świecie stawiają na najnowocześniejsze rozwiązania i kreatywność w zakresie promowania organizacji swoich klientów.

Strona nie jest skomplikowana. Jej twórcy dobrze zaplanowali nawigację. Nie ma też zbyt wielu przycisków przenoszących do innych podstron. Głębię strony twórcy osiągnęli wykorzystując kontrasty - czarne pola na białym tle. Treści jest niewiele, za to nagłówki są duże i szybko rzucają się w oczy. Po przewinięciu mniej więcej połowy strony zobaczysz portfolio składające się z kilku ujęć kampanii znanych marek. Po kliknięciu danego obrazu przeniesiesz się do bardziej szczegółowego opisu kampanii.

Strona agencji Dentsu posługuje się kontrastem czerni i bieli

Źródło: Dentsu

Na uwagę zasługują zwłaszcza uporządkowane strony case study, zawierające konkretne, istotne dla odbiorcy informacje. Na samej górze każdej tego typu podstrony użytkownik znajdzie trzy rodzaje danych, przedstawionych w postaci cyfr. Prezentują one sukces i osiągnięcia kampanii. Poniżej znajdziemy nagranie z kampanii, a jeszcze niżej szczegółowy opis w formie trzech kolumn z treścią - Challenge, Solution, Result (wyzwanie, rozwiązanie, efekt). Pomaga to wyodrębnić i wskazać potencjalnemu klientowi problemy, które agencja może rozwiązać i rozwiązania, które stosuje. Dzięki takim zabiegom na stronie internetowej Dentsu stworzyło silny, konkretny przekaz dla biznesu. To dobry przykład dokładnie przemyślanej korporacyjnej strony internetowej.

Najlepsze korporacyjne strony firm spożywczych

Odczucia wzrokowe oddziałują na wyobraźnię. Na widok zdjęcia burgera jesteśmy niemal w stanie poczuć jego smak i zapach. Co więcej w naszej kulturze jedzenie jest już nie tylko podstawową potrzebą, ale może stać się także przyjemnym rytuałem. Wiedzą o tym wielkie sieci restauracyjne i korporacje z branży spożywczej, dlatego przykładają tak wielką uwagę do stworzenia estetycznej i interesującej korporacyjnej strony internetowej.

Coca-Cola

Mało jest w branży spożywczej marek tak rozpoznawalnych, jak Coca-Cola. Marka ulubionego słodzonego napoju milionów ludzi na całym świecie jest obecna niemal w każdym kanale komunikacji. A co ze stroną internetową Coca-Coli? Firma ta dobrze wie, że kultury, pasje i oczekiwania ludzi na całym świecie są różne. Po otworzeniu strony Coca-cola.com możesz wybrać kraj, który Cię interesuje. Zobaczysz wówczas witrynę, newsy i grafiki starannie wybrane dla użytkowników danego państwa.

Oczywiście często te strony mają coś ze sobą wspólnego. Na górze witryn znajdą się sezonowe reklamy. Do stałych elementów strony należy też podstrona Nasze marki. Polacy w sekcji hero znajdą kilka zmieniających się informacji o zaangażowaniu Coca-Coli w we współpracę z fundacją wspierającą aktywizację zawodową kobiet i pomysłach firmy na ochronę środowiska. Irlandczycy zobaczą w sekcji hero także reklamy innych produktów należących do korporacji (np. Fanty) i zachętę do udziału w głosowaniu w dobroczynnej inicjatywie People's Choice Award.

Przeglądając witryny stworzone dla fanów Coca-Coli z różnych krajów świata, możesz dowiedzieć się nieco o ich preferencjach smakowych. Na niektórych podstronach (np. islandzkiej) znajdziesz przyciski przenoszące do miejsc z opisami konkretnych produktów, a na innych (np. japońskiej) - przepisy na Coke Mix, czyli napoje i desery na bazie produktów Coca-Coli.

Strona Coca-Coli różni się wyglądem i zawartością w zależności od kraju

Źródło: Coca-Cola

Sugestywne grafiki, kolorowe przyciski, filmy, animowane sekcje hero - to wszystko sprawia, że użytkownik aż chce się zagłębić w stronę korporacyjną Coca Coli.

Babord Group

Na pierwszy rzut oka, pewnie mało kto skojarzyłby witrynę Babord Group z firmą sprzedającą owoce morza. Niesamowity fragment filmu branżowego umieszczony w sekcji hero, który pokazuje w pierwszych sekundach morze i kuter w trakcie połowu, hipnotyzuje.

Po przewinięciu na dół strony zobaczysz przykłady produktów oferowanych przez markę, a niżej pojawia się kolejna, artystyczna grafika z CTA: Explore the Babord story (poznaj historię Babord). Po kliknięciu CTA zostajemy przeniesieni do podstrony poświęconej historii firmy. Dzięki odpowiedniemu przyciskowi w dolnym prawym rogu strony, możemy przeglądać poszczególne „rozdziały” tak jakbyśmy czytali książkę.

Na swojej stronie korporacyjnej, firma Babord Group przedstawia swoją historię w osobnych rozdziałach

Źródło: Babord Group

Menu główne ukryte jest w postaci przycisku po lewej stronie ekranu, który podąża za nami podczas przewijania, nie zakłócając odbioru całej strony. Każdy produkt ma tu swoją podstronę ozdobioną oryginalnymi zdjęciami wysokiej jakości. Między opisami można się swobodnie przemieszczać dzięki przyciskom w kształcie strzałek. Nie ma więc konieczności ciągłego powracania do menu.

Ciekawie prezentuje się także uatrakcyjniona prostymi animacjami, interaktywna strona z przepisami, na której po wskazaniu odpowiedniego produktu można przejść do podstrony z instrukcjami niezbędnymi do przygotowania danego dania.

Najlepsze strony korporacyjne - podsumowanie

Niektóre technologie, bardziej niż inne, nadają się do złożonych projektów, a takim bez wątpienia jest stworzenie rozbudowanej strony korporacyjnej. Do tego celu bardzo często wykorzystuje się Drupala - elastyczny i niezawodny CMS, w którym specjalizują się nasi programiści. Niejednokrotnie współpracowaliśmy zarówno z mniejszymi firmami, jak i z korporacjami z wielomilionowymi budżetami przy budowaniu witryn firmowych. Pomożemy Ci zaprojektować stronę internetową, która pozwoli Ci spełnić Twoje cele biznesowe.

Może Cię także zainteresować: 10 stron startupów, które wyróżniają się designem

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu