.

Czym jest Sylius i jak go używać?

Jeśli chodzi o platformy e-commerce typu open source, do wyboru jest wiele rozwiązań. Być może słyszałeś o Magento lub PrestaShop. Ale czy kiedykolwiek słyszałeś o Syliusie? Jeśli nie, to z tego artykułu dowiesz się, jak działa i jakie ma funkcje. Wyjaśnimy również, jak zacząć korzystać z tego narzędzia i jakie są możliwości jego rozszerzenia.

Co to jest platforma e-commerce typu open source?

Platforma e-commerce typu open source to oprogramowanie do prowadzenia i zarządzania działalnością online, z bezpośrednim dostępem do kodu źródłowego. Tego typu rozwiązania są zazwyczaj darmowe. Koszty, które musisz ponieść, dotyczą hostingu, rozwoju i dostosowania. Jednakże to Ty decydujesz, ile wydasz na każdy proces, dzięki czemu możesz lepiej kontrolować swoje finanse. Innym aspektem, na który możesz mieć wpływ, są funkcjonalności. Nie musisz ograniczać się do tych, które są dostępne na starcie. Biorąc pod uwagę fakt, że masz dostęp do kodu źródłowego, możesz dodawać potrzebne funkcje lub modyfikować te już istniejące. Zapewnia to dużą elastyczność i skalowalność oraz gwarantuje, że konkretne rozwiązanie spełni Twoje wymagania biznesowe. Podobnie jak inne platformy typu open source, te związane z e-commerce są wspierane przez społeczności, które mogą Ci pomóc.

Sylius dla e-commerce

Sylius jest platformą e-commerce typu open source opartą na frameworku Symfony. Jest zbudowany z oddzielonych komponentów, które mogą być używane niezależnie w dowolnej aplikacji PHP, nawet jeśli nie używa ona Symfony. Możesz więc zdecydować, czy użyjesz kompletnej platformy czy wykorzystasz samodzielne elementy do stworzenia niestandardowego rozwiązania.

Przesyłki i płatności w Sylius, rozwiązaniu e-commerce typu open source

Źródło: Sylius

To narzędzie e-commerce stanowi rozwiązanie typu API-first. Oznacza to, że Sylius może być używany jako backend dla wdrażania oprogramowania e-commerce JavaScript – takiego jak progresywna aplikacja webowa, aplikacja jednostronicowa lub natywna aplikacja mobilna. Możesz stworzyć sklep internetowy, który będzie odpowiedni dla działalności o dowolnym zasięgu – małej, średniej lub dużej firmy.

Czy Sylius jest darmowy?

Sylius jest dostępny w dwóch wersjach - Standard (darmowej) i Plus (płatnej). Darmowa opcja korzysta z licencji open source MIT. Druga bazuje na licencji komercyjnej z roczną subskrypcją. Jej wysokość zależy od wolumenu sprzedaży brutto, który osiągnięto dzięki tej platformie e-commerce. Oprócz standardowych funkcjonalności Syliusa (które omówimy w dalszej części artykułu), wersja płatna zawiera funkcje klasy korporacyjnej, takie jak multi-store (pozwala sprzedawać produkty z wielu jednostek biznesowych lub podmiotów prawnych), system lojalnościowy i zarządzanie zwrotami. Przyjrzyjmy się teraz funkcjom bezpłatnego rozwiązania.

Funkcje darmowej wersji

Dzięki Syliusowi w wersji Standard możesz stworzyć w pełni działający sklep internetowy z wieloma przydatnymi funkcjami.

 • Zarządzanie zamówieniami – każde zamówienie jest powiązane z kanałem (np. sklep internetowy, aplikacja mobilna), z którego pochodzi oraz językiem, w jakim złożył je klient.
 • Opodatkowanie – możesz zastosować odpowiednie podatki dla różnych produktów i stref rozliczeniowych.
 • Opłaty – obsługa wielu dostawców usług płatniczych.
 • Przesyłki – możliwość dołączenia wielu przesyłek w jednym zamówieniu.
 • Recenzje produktów – dzięki tej funkcji Twoi klienci mogą wystawiać opinie o zakupionych produktach.
 • Powiązanie produktów – możesz sugerować klientom produkty stanowiące uzupełnienie dla tych, które aktualnie oglądają.
 • Motywy Syliusa – to świetna opcja, gdy masz więcej niż jeden kanał dla pojedynczej instancji i chcesz, aby każdy kanał wyglądał inaczej.

Aby odkryć więcej funkcji i możliwości tego rozwiązania e-commerce, zapoznaj się z dokumentacją Syliusa.

Dlaczego warto używać Syliusa?

Znając już główne funkcjonalności tego narzędzia, możesz się nadal zastanawiać, dlaczego warto z niego korzystać. Poniżej znajdziesz sześć powodów.

 1. Skalowalność. Możesz wdrożyć Syliusa na pojedynczym serwerze lub w chmurze w   architekturze wieloserwerowej, która jest skalowana automatycznie. Zapewnia to dużą wydajność w przypadku większych projektów.
 2. Elastyczność. Możesz dostosować każdą część tej platformy, dzięki jej dobrze przemyślanej i nowoczesnej architekturze oraz wykorzystaniu frameworka Symfony.
 3. Możliwość zastosowania na wielu urządzeniach. Możesz łatwo tworzyć natywne aplikacje mobilne na iOS, Androida albo progresywną aplikację webową, dzięki wbudowanym interfejsom dla aplikacji e-commerce w Syliusie.
 4. Przyjazny dla deweloperów. Ta platforma e-commerce zapewnia najwyższą jakość kodu, posiada silne środowisko testowe i wykorzystuje Business-Driven Development (BDD). Oznacza to, że testy pisane są w języku biznesowym, co przyspiesza testowanie aplikacji.Przykład testowania Business-Driven Development (BDD) w Syliusie

  Źródło: Dokumentacja Syliusa

 5. Społeczność. Na kanale Syliusa na Slacku jest ponad cztery tysiące deweloperów, product ownerów i innych specjalistów pracujących z tym narzędziem. Możesz do nich dołączyć, aby poprosić o wsparcie lub pomóc innym w rozwiązaniu ich problemów.
 6. Otwarte oprogramowanie. Możesz uczestniczyć w rozwoju tego narzędzia.

Wtyczki Syliusa

Organizacja stojąca za tą platformą opracowała sześć wtyczek typu open source. Jedną z nich jest Invoicing Plugin – wtyczka, która tworzy fakturę po złożeniu zamówienia przez klienta. Zarówno klient jak i administrator mogą pobrać ten dokument.

W Sylius Store można znaleźć ponad 80 różnych wtyczek, a większość z nich jest darmowa. Dostępna jest wtyczka Elasticsearch, która zapewnia kompletny mechanizm wyszukiwania, niezależny od bazy danych. Pozwala to odciążyć zasoby sklepu. Co więcej, Elasticsearch umożliwia inteligentne wyszukiwanie i udostępnia opcję filtrowania produktów. Deweloper może łatwo tworzyć nowe filtry, korzystając z przykładów pokazujących, jak je pisać. Kolejnym przydatnym rozszerzeniem jest wtyczka CMS, która pozwala dodać system zarządzania treścią do Twojego sklepu. Dzięki temu możesz stworzyć np. podstronę z regulaminem Twojego sklepu internetowego albo lepszą stronę główną.

Dzięki wtyczce SyliusReportPlugin firmy Odiseo możesz dodać interfejs raportowania do administracji platformy. Możliwe jest również łatwe tworzenie niestandardowych raportów. Jeśli chodzi o dane statystyczne, możesz również skorzystać z wtyczki Analytics Plugin, która dodaje śledzenie Google Analytics do Twojego sklepu albo wtyczki Facebook Tracking Plugin, która umożliwia dodanie Pixela Facebooka w celu śledzenia odwiedzających Twoją witrynę internetową, przechodzących na nią z tego kanału społecznościowego.

Omówiliśmy już rozszerzanie Syliusa, ale co z integracjami z systemami zewnętrznymi? Możesz to zrobić za pomocą wtyczek (np. wspomnianej już wtyczki Analytics Plugin) lub napisać niestandardową integrację.

Niestandardowy sklep internetowy

W naszym artykule umieściliśmy elastyczność pośród powodów, dla których warto korzystać z Syliusa. Możliwości dostosowywania tego rozwiązania e-commerce są jego największą zaletą. Z pomocą ekspertów Syliusa możesz stworzyć sklep internetowy w pełni dostosowany do Twoich potrzeb biznesowych.

Strona główna Mom O'clock, marketplace'a opartego na Syliusie

Źródło: Mom O’clock

Używamy tej platformy do rozwijania platformy marketplace przeznaczonej dla wielu dostawców. Mom O'clock to sklep oferujący produkty dla mam i ich dzieci. Dzięki Syliusowi sprzedawcy, którzy oferują tam swoje towary, mają dostęp do swoich zamówień, płatności i metod wysyłki. Każdy sprzedawca otrzymuje również powiadomienie, gdy pojawi się nowe zamówienie. Dzięki temu zespół Mom O'clock nie musi tracić czasu na zarządzanie zamówieniami.

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu