Dlaczego warto wykorzystać framework Symfony w swoich projektach?

Dlaczego warto wykorzystać framework Symfony w swoich projektach?

Wybór odpowiedniego frameworka do nowego projektu jest istotną sprawą - wykorzystanie go zdecydowanie usprawnia proces tworzenia aplikacji. Symfony jest niezwykle popularnym frameworkiem wśród programistów używających PHP. W tym tekście przedstawimy jego wyróżniki.

Symfony - elastyczne rozwiązanie dla Twojej firmy

Dzięki wykorzystaniu Symfony, zespół programistów tworzących rozwiązania dla Twojej firmy może znacznie skrócić czas produkcji Twojej aplikacji lub ułatwić modyfikację kodu i dodanie nowych funkcji do już istniejących rozwiązań. Wśród jego wielu zalet wymienić należy przede wszystkim elastyczność, dzięki której programiści mogą stworzyć dokładnie spersonalizowane rozwiązania dostosowane do potrzeb Twojego biznesu.

Przy pomocy tego frameworku programiści tworzą nowoczesne i skomplikowane strony internetowe i skalowalne aplikacje webowe. Symfony może być świetną technologią, nie tylko w przypadku gdy chcesz stworzyć całkowicie nową aplikację. Jedną z najważniejszych cech aplikacji i witryn zaprogramowanych w Symfony jest elastyczność i możliwość łatwej modyfikacji lub rozwijania stworzonego kodu. Dostępność licznych bundli (bibliotek) umożliwia sprawne dodawanie nowych funkcjonalności. Ich wykorzystanie gwarantuje także, że kolejne komponenty naszej aplikacji będą działać razem poprawnie. Regularne update’y zapewniają bezpieczeństwo oraz wydajność bundli. Kod jest jasny, dzięki czemu nowi programiści dołączając do zespołu, nie będą mieli problemu ze zrozumieniem go i kontynuowaniem pracy nad aplikacją. Dzięki temu raz stworzone rozwiązanie dla biznesu można w dowolnym momencie dostosować lub wzbogacić o dodatkowe funkcje, jeżeli rozwój firmy będzie wiązał się z powstaniem zapotrzebowania na nowe funkcjonalności, a przejęcie rozwiązań stworzonych przez inną firmę w Symfony nie sprawi większych trudności.

Programiści mogą użyć tego frameworku, aby stworzyć określone funkcjonalności i zbudować spersonalizowane rozwiązania dla Twoich istniejących witryn internetowych i aplikacji, które umożliwią wykonywanie wielu zadań, niezbędnych w codziennym zarządzaniu firmą. Krótko mówiąc, elastyczność oznacza, że programista może budować na Symfony przy projektach małych, dużych, prostych lub skomplikowanych. Postaw na niego, jeżeli Twój projekt wymaga indywidualnego podejścia i rozwiązania konkretnych problemów, z którymi zmaga się Twoja firma.

Wsparcie dużej społeczności i rozbudowana dokumentacja

Istnieje kilka powodów, dla których programiści wybierają Symfony do skomplikowanych, długotrwałych projektów. Open-source’owe technologie mają do siebie to, że są dynamicznie rozwijane przez użytkowników, a ci mają mają zwykle darmowy dostęp do wsparcia technicznego. Mocno rozwinięta społeczność programistów wykorzystujących PHP i Symfony często jest w stanie odpowiedzieć na różne pytania programistów, którzy spotykają się z trudnościami na projektach. Dzielenie się wiedzą pozwala na szybkie rozwiązywanie wyzwań związanych z tworzeniem, modyfikowaniem i zarządzaniem aplikacją.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że użytkownicy frameworka mogą liczyć na regularne update’y i support. Dobra dokumentacja Symfony także ułatwia pracę programistom - nie każdy framework posiada tak dobrze stworzoną dokumentację, jak Symfony.

Łatwość testowania kodu

Rozwijanie kodu niesie za sobą ryzyko stworzenia bugów, dlatego właśnie testowanie pisanego kodu jest niezwykle ważne. Wykorzystując ten framework programista ma do dyspozycji panel debugowania, wyświetlający informacje istotne do pracy nad stroną, który ułatwia i przyspiesza wykrywanie i usuwanie błędów. Symfony umożliwia proste tworzenie i sprawdzanie działania kodu, ponieważ zawiera wbudowane narzędzia służące do testowania. Dzięki nim możliwe jest tworzenie oprogramowania zgodnie z założeniami Test-Driven Development (TDD).

Symfony umożliwia sprawne tworzenie testów funkcjonalnych, które polegają na sprawdzaniu poprawności działania danego fragmentu systemu poprzez przesłanie do niego danych. Takim elementem aplikacji może być np. podstrona lub pojedynczy serwis. Podczas tego typu testów programista weryfikuje, czy fragment kodu spełnia swoje podstawowe funkcje. Testom jednostkowym poddaje się pojedyncze funkcje, metody albo obiekty, aby sprawdzić, czy wszystko działa, jak należy, ale także, aby upewnić się, że aplikacja będzie działać dobrze w przyszłości, nawet jeżeli zostanie rozwinięta o dodatkowe funkcjonalności.

MVC - zalety architektury warstwowej

Charakterystyczną cechą Symfony jest architektura typu MVC (Model-View-Controller). Nie jest ona oczywiście wyłączną cechą Symfony - korzystają z niej także inne popularne frameworki takie jak chociażby AngularJS czy React - niemniej jednak warto wytłumaczyć, czym jest taka architektura i czemu stanowi zaletę Symfony.

Zastosowanie wzorca MVC powoduje podział aplikacji na trzy niezależne warstwy:

  • Model - opis struktur danych i relacji zachodzących pomiędzy nimi,
  • View - interfejs, który widzi użytkownik aplikacji,
  • Controller - warstwa, dzięki której dochodzi do wymiany danych pomiędzy warstwami model i view.

Jakie są zalety tworzenia aplikacji lub platformy internetowej w frameworku, który korzysta z tego wzorca? Zarządzanie taką aplikacją jest łatwiejsze, ponieważ każda jej logiczna część jest od siebie oddzielona. Dokonanie zmian w jednym miejscu, nie musi oznaczać konieczności wprowadzania licznych modyfikacji w innych. Dzięki oddzieleniu warstwy view od model, można swobodnie i niższym kosztem wykonywać zmiany w części widocznej dla użytkownika.

Elementami służącymi do tworzenia aplikacji w Symfony są tzw. bundle. Są to paczki plików, których zainstalowanie umożliwia stworzenie różnych funkcjonalności w platformie lub aplikacji (np. komunikatora lub koszyka zakupowego). Modularna struktura Symfony jest zdecydowaną zaletą - dzięki niej programista może wykorzystywać tylko te bundle, których potrzebuje w określonym projekcie. Oznacza to, że ograniczona zostaje ilość zbędnych elementów, które mogłyby zmniejszyć wydajność i bezpieczeństwo aplikacji. Każdy bundle ma własną, szczegółową dokumentację. To właśnie dzięki tym elementom dodawanie nowych modułów jest tak łatwe. Symfony umożliwia więc stworzenie projektu idealnie dostosowanego do dowolnego biznesu.

Wykorzystanie Symfony w aplikacji Training Realm

Realizujemy mnóstwo projektów z wykorzystaniem Symfony. Wykorzystaliśmy ten framework między innymi do stworzenia aplikacji webowej Training Realm. Ten produkt umożliwiający ułożenie grafiku treningowego i dostosowanie poziomu trudności ćwiczeń do umiejętności użytkownika wyróżnia się spośród innych tego typu aplikacji. Training Realm zostało zbudowane przy użyciu Angulara i Symfony - technologii, które pozwalają na szybkie iteracje i dopasowanie aplikacji do indywidualnych wymagań każdego użytkownika. Symfony został wykorzystany do stworzenia backendu aplikacji, ponieważ zapewnia szybkie i wydajne REST APIs.

training-realm-aplikacja treningowa-ktora-stworzylismy-przy-uzyciu-symfony

Training Realm jest aplikacją PWA (Progressive Web App) - oznacza to, że korzystanie z niej zapewnia wysoką satysfakcję niezależnie od tego, jaki system operacyjny wykorzystuje Twoje urządzenie. Zawartość aplikacji jest zapisywana w pamięci Twojego telefonu, dlatego możesz zobaczyć ją podczas ponownego odwiedzenia strony w trybie offline. Coraz częściej Internauci korzystają z tego typu usług na smartfonach, dlatego stworzyliśmy aplikację z myślą o tych użytkownikach, ale nie zapomnieliśmy o wysokiej jakości projekcie dostosowanym do dużych monitorów - specjalnie z myślą o tych, którzy zechcą zapoznać się ze swoim aktualnym planem treningowym przed własnym komputerem.

Czy Symfony jest idealnym frameworkiem dla Twojej firmy?

Nad wyborem tej technologii warto zastanowić się niezależnie od tego, jak bardzo skomplikowany jest Twój projekt. Symfony może okazać się dobrą technologią do tworzenia prostych i złożonych aplikacji webowych albo określonych funkcjonalności, których potrzebujesz.

Nie ulega wątpliwości, że jeżeli potrzebujesz spersonalizowanego rozwiązania przeznaczonego specjalnie dla Twojej firmy, usługi Symfony developmentu mogą być najlepszym wyborem, ponieważ jest jednym z frameworków, które dają programistom olbrzymią swobodę w budowaniu rozwiązań biznesowych.

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu