2020 At a Glance

Podsumowanie 2020 roku w Droptica

Za nami aż 366 niezwykłych dni! Na pewno poprzedni rok wymusił wiele zmian w życiu prywatnym i zawodowym każdego z nas. Sytuacja związana z Covid-19 odbiła się niemalże na każdej z branż, wymuszając firmy do szukania nowych rozwiązań i modyfikacji stylu pracy. A jak możemy podsumować 2020 w Droptica? Przede wszystkim był to dla nas rok sukcesów na wielu polach! Najważniejsze z nich streszczam w poniższym tekście.

Praca zdalna korzyści czy ryzyko?

Droptica od samego początku istnienia pracuje w zespole rozproszonym. Pierwsze dwa biura były we Wrocławiu i Gdańsku. Kolejne to Rzeszów i najmłodsze z naszych biur zostało otwarte w Toruniu. Dodatkowo część z naszych pracowników pracuje zdalnie od wielu lat w 100%. Mimo wszystko dla nas również było to wyzwanie, jak zorganizować i utrzymać kulturę organizacji online, co nam się z powodzeniem udało.

Promujemy Drupala mimo pandemii

DrupalDay

DrupalDay to jeden dzień bezpłatnych wykładów dla osób, które chcą poznać Drupala. Dotychczas spotykaliśmy się w różnych miastach, ale tym razem zorganizowaliśmy pierwszą edycję online, która odbyła się 2 lipca. I do dziś pozostajemy pod wrażeniem zarówno dużej frekwencji, jak i aktywnego uczestnictwa tych, którzy nas odwiedzili.

Dlatego w tym miejscu serdecznie zapraszam na kolejną edycję - 28.01.2021. Udział jest oczywiście bezpłatny, a bilety można pobrać ze strony DrupalDay. W tym roku wykłady nt Drupal multisite i Domain access o zarządzaniu wieloma stronami internetowymi na Drupalu; modułów Workflows/Content Moderation; automatyzacji marketingu z wykorzystaniem Mautic poprowadzą odpowiednio: Tomasz Wodzikowski, Paweł Górski i Grzegorz Bartman.

DrupalCamp

Konferencja odbyła się w dniach 14-15 października. Z dumą uczestniczyliśmy w wydarzeniu jako diamentowym sponsor DrupalCamp Poland 2020, a nasi wolontariusze mieli swój czynny udział w organizacji przedsięwzięcia. Nie było łatwo - konferencja odbyła się pierwszy raz od 7 lat w wersji online, a termin był dwukrotnie przekładany.

Droptica posiadała swoje wirtualne stoisko, gdzie każdy z uczestników mógł porozmawiać z nami na czacie lub zapoznać się z broszurą, w której można było przeczytać troszkę więcej o nas, jak również zapoznać się bardziej z naszą ofertą.

Droptica zaprezentowała aż 3 wykłady. Dodatkowo reprezentant Droptica, Grzegorz Pietrzak, brał udział w panelu dyskusyjnym: Installation profiles in Drupal - are they the future? Opportunities and challenges. W dyskusji wzięli także udział autorzy dystrybucji deGov (Raúl Garcia Canet) oraz Open Social (Bram ten Hove).

Program DrupalCamp Poland 2020 jest dostępny cały czas na stronie wydarzenia, a więc kto ma ochotę, może nadal się z nim zapoznać.

Infoshare

Jako oficjalny Silver Partner, w dniach 23-30.09, wzięliśmy udział w Infoshare - największej konferencji technologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, w tym roku edycja odbyła się online. Można było spotkać się z nami na wirtualnym stoisku, ponadto prowadziliśmy wykłady przybliżające Drupala oraz Drooplera.

Klienci

Rok 2020 obfitował w nowe, duże projekty. Pośród wielu z nich wyróżnić możemy przygotowany Headless CMS Drupal dla Departamentu Piłki Amatorskiej (Grassroots) PZPN odnośnie do turnieju piłkarskiego. Podjęliśmy się prac backendowych, aby przygotowany system CMS mógł w przyszłości obsługiwać wiele serwisów internetowych i dostarczać do nich treści, i pozostawał efektywny oraz wygodny dla redaktorów w zarządzaniu. Szerszy opis projektu znajduje się w sekcji Case Study.

Blog

Wspomniany zaś wyżej temat Headless pojawiał się kilkakrotnie na naszym blogu. Na uwagę z pewnością zasługuje tekst zawierający kompletny przewodnik Headless Drupala.

W 2020 roku cały zespół Droptica uczestniczył w tworzeniu treści i dzielił się wiedzą m.in. z zakresu commerce, systemów intranetowych, PHP, modułów Drupala, designu, czy zarządzania wieloma stronami internetowymi w ramach Drupal Multisite. Napisaliśmy ponad 120 tekstów - zapraszamy więc na naszego Bloga, a także do obserwowania naszych profili społecznościowych na Facebooku, Twitterze i LinkedInie, w których na bieżąco publikujemy informacje o nowych artykułach.

Wigilia online

Pierwsza część była bardziej oficjalna - założyciele firmy zrobili krótkie podsumowanie roku. Później wspólnie rozpakowaliśmy prezenty niespodzianki. Maszyna-niespodzianka kilka dni wcześniej wylosowała Mikołaja i każdy mógł zrobić własnoręcznie lub kupić mały upominek. Wspólnie mogliśmy obejrzeć galę rozdania Złotego Komita 2020, którego otrzymała Kamila, HR & Office Manager, (bardzo mi miło) za kawał dobrej roboty :) Później mieliśmy pokoje tematyczne m.in kalambury, kuchnia. Miło spędziliśmy czas, chociaż inaczej niż dotychczas.

Wigilia

Certyfikaty

Mamy już 13 developerów, którzy łącznie posiadają aż 36 certyfikatów Acquia, m.in. Acquia Certified Developer - D8, Acquia Certified Front End Specialist - D8, Acquia Certified Site Factory Pro, Acquia Certified Back End Specialist - D8 i Acquia Certified Site Builder - D8.

Certyfikaty

Co nowego w Drooplerze?

W maju pojawiła się nowa, stabilna wersja Droopler 2.0! Jest ona ulepszona i posiada dodatkowe możliwości. Z czasem developerzy Droptica dodali również wsparcie dla Drupala_9.

Co zatem nowego w Droopler 2.0? Nowa wersja wprowadziła wiele poprawek oraz nowych funkcjonalności. To, co rzuca się w oczy, to przede wszystkim świeży, bardziej dynamiczny i korporacyjny wygląd. Dodano wsparcie między innymi dla modułów Media i Media Library, które diametralnie zmieniły sposób dodawania obrazków, wideo czy plików. Poprawiono wsparcie dla SEO, dzięki czemu jeszcze łatwiej można pozycjonować serwisy internetowe i osiągać najwyższe rankingi w Google. Do pakietu paragrafów doszły również nowe, które zapewniają jeszcze więcej możliwości i różnorodności, a zestaw nowych ustawień pozwala na ich bogatą personalizację. Doświadczony zespół programistów Drupala zadbał nie tylko o to, co widać - Droopler 2.0 otrzymał bowiem szereg optymalizacji kodu. Jeszcze lepiej zadbano o kwestie bezpieczeństwa, a także podniesiono poziom jakości wspomnianego kodu.

Już dwa miesiące po wydaniu Drooplera 2.0, ukazała się wersja 2.1 z obsługą Commerce dla drupalowych sklepów internetowych. Była to odpowiedź na początek pandemii, w której duża część handlu przeniosła się z działalności stacjonarnej do postaci online. Główny motyw graficzny Drooplera zyskał wsparcie dla widoku kategorii produktu, koszyka, zamówienia, płatności i wysyłki. Nasi eksperci przygotowali również specjalnie dla polskich użytkowników moduły do obsługi rodzimych płatności oraz paczkomatów. O korzyściach z Droopler Commerce 2.1 możecie poczytać w wywiadzie z jego twórcami.

Pod koniec roku 2020 światło dzienne ujrzał Droopler 2.2 w wersji beta. Zespół naszych programistów przez wiele tygodni pracował nad uporządkowaniem edycji stron oraz paragrafów. Dzięki temu już niebawem tworzenie landing pages stanie się jeszcze większą przyjemnością, także dla osób niezaznajomionych z Drupalem. Nowością będzie również możliwość wyłączenia wbudowanej treści przy instalowaniu nowej strony.

Gałąź 2.x w repozytorium GIT Drooplera to łącznie ponad 500 commitów i wiele setek zakończonych zadań. Gorąco zachęcamy do wypróbowania najnowszych wersji!

Wielkie brawa i podziękowania dla całego zespołu Drooplera!

Droptica i nowa strona internetowa

Mówiąc o Drooplerze, nie można nie wspomnieć, że naszą stronę zmigrowaliśmy do Drooplera. Dzięki temu zyskaliśmy m.in. elastyczny interfejs edycji stron oparty o paragrafy, co z kolei zapewnia nam możliwość szybkiego tworzenia nowych landing pages odnośnie do konkretnych potrzeb. Strona ponadto jest teraz przyjaźniejsza dla Google i wygląda atrakcyjniej na urządzeniach mobilnych. Warto wspomnieć również o tym, że migracja daje nam znacznie większe pole manewru przy tworzeniu wpisów na blogi, w tym pełną obsługę modułu Media.

A może zastanawiasz się nad zmianami w kontekście swojej witryny? Jeśli tak, zachęcamy do spędzenia chwili na naszej stronie, a w razie pytań zapraszamy do kontaktu.

Biura

Tak, w sierpniu 2020 zmieniło się miejsce głównej siedziby firmy. Teraz biuro we Wrocławiu mieści się w prestiżowym budynku SQ ul. Stacyjna 1, niecałe 5 km od rynku! Nowe biuro jest kilkukrotnie większe od poprzedniego, bardziej przestronne, komfortowe i nowoczesne.

Podsumowanie

2020 był rokiem szczególnym. Jednakże nie przeszkodził nam z sukcesem realizować cele, które sobie założyliśmy. Branżowe wydarzenia online, w których braliśmy udział, również te, które organizowaliśmy, ponadto nowi klienci i rozwój Drooplera to rzeczy, z których jesteśmy dumni i pozwalają nam z optymizmem patrzeć w przyszłość.

No właśnie: co dalej? Nasze plany są złożone i ambitne. Chcemy zapewnić dalszy stabilny rozwój firmy i całemu zespołowi. W 2021 roku zamierzamy powiększać naszą agencję drupalową o nowych pracowników, a tym samym podejmować się kolejnych dużych projektów. Jeśli więc chcesz poznać Droptica lepiej i dołączyć do nas, wyślij swoje CV już dzisiaj na  https://kariera.droptica.pl

Do zobaczenia!

Looking for a job as a PHP/Drupal Developer?