-

Przygotuj się na DrupalCamp Poland 2024. Wydarzenie, którego nie możesz przegapić

Maj to nasz ulubiony miesiąc. To właśnie wtedy dzieje się cała magia... i DrupalCamp Poland! Tegoroczna edycja największej konferencji poświęconej Drupalowi w naszym kraju odbędzie się w Warszawie. Spotkaj się z nami podczas jednego dnia i jednej nocy 18 maja, aby wymienić się doświadczeniami, poznać wskazówki i narzędzia technologiczne oraz rozwinąć swoje umiejętności. Prześledźmy ciekawe punkty programu, których nie można przegapić.

DrupalCamp Poland już po raz trzynasty

DrupalCamp Poland to coroczne spotkanie, które od ponad dwunastu lat gromadzi entuzjastów Drupala i profesjonalistów z branży IT. To tętniąca życiem przestrzeń dla uczestników do wymiany wiedzy i dyskusji na temat najnowszych trendów dotyczących Drupala, PHP i ogólnie technologii, w zależności od zgłoszonych sesji.

Dzięki połączeniu prelekcji i czasu na swobodne rozmowy, konferencja przyciąga prelegentów i uczestników z całego świata, pełniąc funkcję platformy do generowania pomysłów i innowacji w branży technologicznej. Droptica jest dumnym sponsorem tej konferencji od samego początku. 

Uczestnicy konferencji DrupalCamp Poland 2023 zorganizowanej we Wrocławiu w maju 2023 roku.


Uczestnicy DrupalCamp Poland 2023

Konferencja odbywająca się w samym sercu Warszawy zapowiada się intensywnie. Jednodniowy program został wypełniony inspirującymi sesjami w języku polskim lub angielskim. Event jest przeznaczony nie tylko dla programistów Drupala, ale także dla profesjonalistów zainteresowanych szerszą dziedziną IT i osób stawiających dopiero pierwsze kroki. Tematy obejmują zarówno web development, jak i zarządzanie biznesem czy projektami. Przyjrzyjmy się kilku wybranym sesjom.

Sesje pozwalające lepiej poznać Drupala

Tegoroczne wydarzenie ma również na celu przybliżenie Drupala tym, którzy wcześniej nie mieli wiele wspólnego z tą technologią. Nic więc dziwnego, że konferencję otworzy prezentacja w języku polskim, pt. Wprowadzenie do DrupalaPiotr Kamieniecki, doświadczony deweloper Drupala z Droptica, przedstawi podstawy i ujawni mocne strony tego systemu. 

Poznamy Drupala także z innej perspektywy podczas prezentacji Grzegorza Pietrzaka, Senior Drupal Developera w Komisji Europejskiej. W swoim wystąpieniu Czy Drupal jest popularnym CMS-em? ten wieloletni programista przedstawi wyniki swojej analizy wykorzystania systemów open-source na oficjalnych stronach miast w różnych regionach świata.

Inną stronę Drupala zaprezentują Artur Wójcik i Łukasz Drzóźdź, którzy w języku polskim omówią zalety i wady wykorzystania Drupala jako CMS-a multisite. Podczas swojej prezentacji omówią rozwiązanie multisite jako metodę na obniżenie kosztów przy budowie portalu dla administracji publicznej. Podczas sesji zaprezentowany zostanie przykład wdrożony dla Centrum e-Zdrowia.

Narzędzia, moduły Drupala i wskazówki dla programistów

Ponieważ w konferencji uczestniczą praktycy IT, w agendzie nie mogło zabraknąć wykładów omawiających konkretne narzędzia lub moduły usprawniające codzienną pracę.

Grzegorz Bartman, Co-CEO w Droptica, w swojej prezentacji zatytułowanej Drupal Recipes - podstawowe informacje oraz przykłady użycia przedstawi Drupal Recipes. Funkcjonalność ta wkrótce stanie się częścią rdzenia Drupala. 

Innym przykładem technicznej prezentacji jest Component Connector. Back to Drupal origins. Oleksi Haidabura, architekt oprogramowania w Skilld, wygłosi wykład w języku angielskim na temat modułu Component Connector, pokazując programistom, jak łatwo zintegrować zewnętrzne komponenty i układy z istniejącym motywem.

Leszek Kledzik, Full Stack Developer w Droptica, wykroczy poza Drupala. Jego prezentacja techniczna w języku polskim, zatytułowana Nagłówki Twoją ostatnią linią obrony, skupi się na nagłówkach Content Security Policy. Wyjaśni, jak działają, dlaczego warto ich używać i jak mogą pomóc chronić witrynę przed atakami.

Platformy na Drupalu nie tylko dla instytucji

Podczas konferencji poznamy również rozwiązanie prosto z Brukseli. Paweł Górski, Senior Drupal Developer w Komisji Europejskiej, zaprezentuje platformę OpenEuropa do budowania stron internetowych na Drupalu. Opowie o dostępnych darmowych narzędziach i komponentach wykorzystywanych przez Unię Europejską i Komisję Europejską, które mogą być inspiracją do wdrażania najlepszych praktyk w codziennej pracy.

Kolejną platformą, którą poznamy podczas wydarzenia jest Drupal LMS - system e-learningowy. Marcin Grabias, Senior Drupal Engineer w Tag1 Consulting, w swojej prezentacji Drupal LMS - nowoczesna i prosta platforma e-learningowa, opowie o rozwijanym projekcie open source i jego głównych funkcjonalnościach. W prezentacji prelegent pokaże, w jaki sposób platforma ta może pomóc rozwiązać problemy wysokich opłat licencyjnych i nieelastycznych narzędzi dostępnych na rynku.

Efektywna współpraca i zarządzanie zespołem

Jak łatwo zidentyfikować pułapki komunikacyjne w zespole i je omijać? Na to pytanie odpowie Rafał Żebrowski, doświadczony programista, menager i konsultant IT. Prelegent podzieli się trzema najważniejszymi zasadami efektywnej pracy zespołowej, opierając się na dwunastoletnim doświadczeniu współpracy w piętnastu różnych zespołach, których członkowie nie tylko realizowali zadania na czas, ale przede wszystkim mieli poczucie spełnienia, samorealizacji i więzi z innymi.

Kolejna kwestia zostanie poruszona podczas wykładu Onyi Anyado. W swojej prezentacji po angielsku The Era of Creative Distinction: How To Become an Agile, Disruptive and Future Thinking Tech Leader™, ten doświadczony mówca pomoże tech leaderom rozwinąć ich umiejętności przywódcze i podzieli się tym, jak wykorzystać sztuczną inteligencję, aby stać się przełomowymi liderami, którzy bazują na wartościach. Global Leadership Speaker wzbogaci swoją sesję o autorskie metodologie i spostrzeżenia.

DrupalParty i okazje do networkingu

W wydarzeniach takich jak DrupalCamp Poland ważną rolę odgrywają ludzie. To szansa na poznanie innych entuzjastów technologii, wymianę wiedzy i zwykłe rozmowy o życiu. Będzie ku temu okazja przy filiżance kawy podczas przerwy lub przy piwie na afterparty. Tak jest. Konferencja zakończy się oficjalnym DrupalParty w sobotni wieczór. Szczegóły już wkrótce!

Co roku podczas konferencji DrupalCamp Poland odbywa się impreza integracyjna dla uczestników.


Oficjalne afterparty na DrupalCamp Poland 2023

Spotkaj się z nami na DrupalCamp Poland 2024!

Tegoroczny DrupalCamp 2024 oferuje szeroką gamę sesji na temat technologii, Drupala, PHP i umiejętności biznesowych dla wszystkich poziomów. Opisaliśmy tutaj zaledwie kilka z nich, więc pozostaje jeszcze wiele tematów do sprawdzenia. Całą listę znajdziesz w programie konferencji.

Jeśli jeszcze nie zarezerwowałeś miejsca, jest jeszcze trochę czasu. Bilety są wciąż dostępne na Eventbrite, więc skorzystaj z tej niesamowitej okazji, aby spędzić czas z innymi i zdobyć nową wiedzę.

-